postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מי ידאג לפועלי הבניין?  השלטון אדיש וההסתדרות אינה מייצגת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי ידאג לפועלי הבניין?  השלטון אדיש וההסתדרות אינה מייצגת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 10.07.19 2:27

אם רוצים שפועלים יפסיקו לצנוח אל מותם, בכל מקרה מוות, תיעצר הבנייה באתר, התהליך ייחקר באופן פלילי. הקבלן יובא לפני שופט וישוחרר בערבות, או ישב במעצר בזמן שהחקירה מתקיימת. על הסתדרות עובדי הבניין לדאוג לתנאי העסקה סבירים, אך היא אינה עושה זאת

מאת: ק. טוכולסקי

לשלטון לא אכפת לא מעובדים שמתים ולא רק לשלטון לא אכפת

תאונות העבודה בענף הבניין חודרות אט אט לתודעת הציבור, ואנשים לא מעטים מביעים תסכול על המצב, על אזלת היד של הממשלה ואפילו על הצביעות של ההסתדרות שחתמה הסכם תעמולת בחירות על חשבון האינטרס של העובדים בענף לפני הבחירות, ומאז מגלגלת עיניים לשמים לנוכח כישלונו.

לא מעט אנשים תוהים מה אפשר לעשות כדי לשנות את המצב ולצערי הרב התשובה קצרה, ברורה ובלתי אפשרית כאחד. מה שאפשר לעשות זה להחליף את הממשלה. כשיהיה לנו ראש ממשלה שמגיב ברשתות החברתיות כשאנשים נופלים אל מותם בגלל תאוות בצע של מעסיקים, דברים ישתנו. עד אז קטן הסיכוי שממשלת הימין האדישה לחיי אדם שלנו תעשה משהו, במיוחד לאור העובדה שהציבור הרחב לא מגלה עניין בנושא. חיילים מתים, אזרחים מתים בתאונות-דרכים או נפגעי פעולות איבה בעוטף עזה לא מעניינים את הצבור מספיק כדי שמשהו בדעת הקהל כנגד הממשלה ישתנה, שלא לדבר על זקנים מתים במחלקות עמוסות, נשים שנרצחות בידי גברים, אנשים שמתים מירי ברחובות או ילדים מתים בגלל העדר פיקוח על מוסדות חינוך, אז פועלים מתים?

אם אנחנו רוצים שפועלים יפסיקו לצנוח אל מותם בזמן שהקבלנים, שגורפים את הרווחים מאתרי הבנייה לכיסיהם, נהנים מחסינות שגורמת לראש הממשלה ובכירי מושחתיו לקנא, הגיע הזמן לכך שבכל מקרה מוות, תיעצר הבנייה באתר, התהליך ייחקר באופן פלילי. הקבלן יובא לפני שופט וישוחרר בערבות או ישב במעצר בזמן שהחקירה מתקיימת.

למה אתם חושבים שזה יקרה תחת השלטון הנוכחי? ממתי ממשלות הימין בישראל בפרט ובעולם בכלל מתעניינות בחיי אדם כל עוד לא מדובר בהפרת זכות האישה על גופה? ניחא היה לנו איגוד גדול וחזק שלוחץ על המדינה ומשבית את המשק בדרישה לתיקון כולל של חוקי ותקנות הבטיחות והגהות. אבל במקום זה יש לנו ארגון גדול וחלש – ההסתדרות, שחושב שתפקידו הוא לגבות דמי ארגון מהעובדים בענף הבניין בזמן שהוא לא עושה כלום, לא את המינימום ההכרחי של הבטחת החיים עצמם של העובדים ובטח ובטח לא עושה כלום כדי לשמור על תנאי העסקתם של העובדים בענף.

הידעתם שיש בהסתדרות גוף שנקרא "הסתדרות עובדי הבניין והעץ", שיש בו מקבלי משכורות ויש לו יו"ר שיושב עם קבלנים ומתיימר לייצג את העובדים? הידעתם שלמרות עשרות הרוגים כל שנה על כס יו"ר הגוף המאובן הזה יושב אותו אדם וממשיך לא לעשות שום דבר משמעותי למען העובדים? אז אם יש לנו ממשלת ימין כושלת ומושחתת שזילות חיי אדם נמצאת בקווי היסוד שלה מצד אחד וארגון חלש מצד שני. ארגון שחושב שתפקידו להשאיר את העובדים כנועים ורגועים לשביעות רצון המעסיקים. ואם העובדים כבר באים בדרישות כי יש להם איגוד רציני, הגוף רואה את עצמו כגוף שתפקידו לתווך בינם ובין המעסיקים ולא לייצג אותם. איך בדיוק אתם רוצים להציל את חיי פועלי הבניין? מי אמור לדאוג לפועלי הבניין שנופלים מפיגומים ועגורנים שנהרגים בפירים על השלדים ובאתרי הבנייה? שלא לדבר על כך שעל הסתדרות עובדי הבניין לדאוג לתנאי העסקתם ולאי קיפוח שכרם. על גוף כזה לדאוג שכל ההפרשות למשכורת עובדי הבניין יעשו כחוק ושהם לא יעבדו שעות ארוכות מדי בתנאים קשים ושוחקים.

אנחנו צריכים איגוד שיהיה לו אכפת, כדי שגם אם השלטון לא יהיה בידינו יהיו לנו כלים להתמודד. אנחנו צריכים שלטון שיהיה לו אכפת, ראש ממשלה שלא רק מציין ארס שנאה וספינים, אלא גם דאגה כנה ודרישה לצדק. אנחנו צריכים שכאשר אדם נהרג במקום העבודה ואפילו רק נפצע, יהיה מי שייתן את הדין. את כל אלו אנחנו חסרים היום. למען האמת גם לנו כנראה לא אכפת בגלל זה במקום שיהיו בכנסת עוד אנשים שיילחמו למען עובדים וזכויותיהם, בחרנו בהמונינו מפלגות ימין, ומילאנו את הכנסת באנשים שפועלי בניין מתים לא מעניינים אותם. אנשים שחלקם לא ישבו על עור של פרה אבל לאף אחד מהם אין בעיה להיכנס למבנים שיש דם ביסודותיהם. האדישות והאטימות של השלטון משקפת את האדישות והאטימות של החברה והמחיר שנשלם על כך כחברה יהיה אדיר. לא רק פועלים שקופים ישלמו אותו, כולנו נשלם.

————–

ארגון "קו לעובד" מדווח:

מספר ההרוגים בתאונות העבודה במחצית הראשונה של 2019 – הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות

"קו לעובד" פרסם החודש לראשונה דו"ח שמתייחס לתאונות העבודה בכלל הענפים, ובתוכו, בולט ענף הבניין אשר אחראי ל-60% מתאונות העבודה למרות שהוא מהווה רק 8% מהעובדים. עוד התפרסמו החודש נתונים בלעדיים שהגיעו ל"קו לעובד" המראים כי המשטרה חקרה רק רבע מהתאונות הקשות. המסקנה היא פשוטה – אין חקירה מספקת, אין מיצוי דין, אין הרתעה. לצד זה תוצאות כן נראות בשטח – בעקבות השקיפות שהשיג "קו לעובד" בעתירתו לכלל צווי הבטיחות המוטלים על מקומות עבודה – התברר כי הקבלן מחאמיד תופיק קבל שני צווי הפסקת עבודה, אחד מהם לאחר שעובד נהרג באתר בנייה שלו בקריית גת, ועם זאת עדיין היה קבלן מוכר עבור מכרזים ממשלתיים, זאת למרות תקנה שנכנסה לתוקף בפברואר השנה האוסר זאת. התערבות תקשורתית הצליחה לשנות זאת ומשרד האוצר הודיע כי הקבלן יוצא מהרשימה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מי זה הקהל? אזרחי ישראל - שכל אחד מהם מועמד להיצע קשה או לההרג בתאונת דרכים, או להיכנס חי לבית-חולים ולצאת ממנו בגלל שהרופא לא שם לב שלחץ הדם של הזקנה שבאחריותו (ולא במסדרון) גבוה מאוד במשך שעות מכיוון שאיננה מקבלת בביה"ח את התרופות שמקבלת בבית לוויסות לחץ הדם שלה, ותחת ההשגחה הכביכול צמודה יותר מאשר בבית נחשפה לסכנת מוות - זה הקהל. כלומר אנשים כבר אדישים לגבי עצמם.

  "חיילים מתים, אזרחים מתים בתאונות-דרכים או נפגעי פעולות איבה בעוטף עזה לא מעניינים את הצבור מספיק כדי שמשהו בדעת הקהל כנגד הממשלה ישתנה, שלא לדבר על זקנים מתים במחלקות עמוסות, נשים שנרצחות בידי גברים, אנשים שמתים מירי ברחובות או ילדים מתים בגלל העדר פיקוח על מוסדות חינוך, אז פועלים מתים?"

  מי זה הקהל?
  אזרחי ישראל – שכל אחד מהם מועמד להיפצע קשה או לההרג בתאונת דרכים, או להיכנס חי לבית-חולים ולצאת ממנו מת בגלל שהרופא לא שם לב שלחץ הדם שלו גבוה מאוד במשך שעות (מכיוון שאיננו מקבל בביה"ח את התרופות שמקבל בבית לוויסות לחץ הדם שלו), ותחת ההשגחה הכביכול צמודה יותר בבי"ח מאשר בבית, ולמרות שאושפז בגלל סיבה אחרת ונכנס לבי"ח עם לחץ דם מאוזן נחשף דווקא בבי"ח לסכנת מוות –
  זה הקהל.
  כלומר אנשים כבר אדישים לגבי עצמם.

  אז איזה פועל בניין שצונח אל מותו באתר שמזלזל בנהלי בטיחות העובדים וכנראה גם בנהלים אחרים שאמורים להבטיח שהבנייה עצמה תקינה והבית נמסר לקונים במצב שמתאים למגורים – דווקא הםועל המת ידיר שינה מעיניהם?

 2. נטע :

  תגובה 1 נשלחה על ידי וסליחה על בעיות הקלדה של הכותרת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.