דו"ח מבקר המדינה : לא לקדם את תכנית "נמל המפרץ" עד להכנת סקר סיכונים מצרפי

דו"ח מבקר המדינה על הזיהום במפרץ חיפה מצביע על אי התחשבות הממשלה וגופי התכנון בסכנות הבריאותיות הנגרמות לאוכלוסיה בשל הזיהום וממליץ לא לקדם את תכנית "נמל המפרץ", אלא רק לאחר סקר סיכונים מצרפי

מאת: חנה קופרמן ואלה נווה

[בוקסה=60066]

מדו"ח מבקר המדינה  אשר פורסם אתמול, 24.06.19, עולה, שמדיניות הממשלה היא להסתיר את הסיכונים לחיי אדם ואת הזיהום הכבד כדי לממש תכניות להגדלת תעשיית הנפט- בניגוד אינטרסים לבריאות הציבור המחייבת אוויר נקי ולא מזוהם. בדו"ח כתוב: "משרדי הממשלה וגופי התכנון אימצו עמדות התומכות בתוכניות פיתוח במפרץ שלמצער אינן תורמות להפחתת הזיהום".

לפי הדו"ח, החלטת ממשלה 529 (תכנית חירום לאומית למפרץ חיפה) אמנם קבעה שיש לבחון את כמויות החומרים המסוכנים והסיכונים לתושבי האזור, אך סקר הסיכונים המצרפי עדיין לא הוגש. חלפו כארבע שנים מאז הדרישה לסקר ב- 2015  אבל הוא עדיין לא הוגש. כמו כן יש עיכוב בסקרים אפידימיולוגיים.

דו"ח המבקר לעניין "נמל המפרץ והדלקים" ההולך ונבנה בימים אלו מתייחס להגדלת סיכונים מחומרים מסוכנים והוספת תעשייה מזהמת. הדו"ח מראה איך התכנית הגדולה להקמת נמל המפרץ חולקה לתת תכניות, בשיטת "הסלמי"- בחלקים חלקים, בלי שניתן לבחון את הסיכונים המצרפיים (עמ' 49 בפרק "תכנון סטטוטורי וזיקתו למפגעי סביבה"). הדו"ח מציין כי קודם נקבעו עובדות בשטח ושולמו עליו כ- 3 מיליארד ₪, ורק אחרי כן החלו לבחון את סיכוניו והזיהום ממנו וגם זה באופן חלקי בלבד. משמעות הדבר- שהמדיניות הייתה  להקים את נמל המפרץ  בכל מחיר אפילו של פגיעה בחיי אדם.

הדו"×— מציין ×›×™ מדיניות "הסלמי" יוצרת מצב שאין לגופים האמונים על שלום הציבור – המועצה לביטחון לאומי (המל"ל), פיקוד העורף ורשות החרום הלאומית (רח"ל) – מידע אמיתי על כמויות החומרים המסוכנים במפרץ חיפה וכתוצאה מכך אין הערכות לאירועי קיצון רבי נפגעים עקב תקלה או פגיעה מכוונת במתקנים אלו.

המבקר מתריע שרשות הכבאות אינה ערוכה לטיפול באירוע חומרים מסוכנים מצרפי באזור מפרץ חיפה וכן בטיפול באירוע שריפה מצרפי במפעלים ובמתקנים באזור זה. אירועים כאלה עלולים להתרחש בעקבות תאונה, אירוע ביטחוני או אסון טבע. המבקר קורא לרשות הכבאות להביא עובדה זו ללא דיחוי לידיעת הממשלה והגופים הרלוונטיים.

אחת ההמלצות הדרמטיות העולה מהדו"ח היא לא לקדם את תכנית נמל המפרץ עד אשר יהיה סקר סיכונים מצרפי מעודכן שיבחן גם סיכוני מלחמה, פעילות חבלנית עוינת ואסונות טבע ולא רק "תרחישים שבשגרה"- המדיניות הקיימת היום.

להלן ציטוט מההמלצה לתכנית נמל המפרץ תמ"א 13/ב/1/1  שקודמה מכוח תמ"א 13/ב/1 – תכנית העל לנמלי חיפה. (בפרק "תכנון סטטוטורי וזיקתו למפגעי סביבה"- עמ 41 ):

"מאחר שבצדמבר 2018 תמ"א 30 טרם אושרה ומאחר שהיא מתבססת על סקר סיכונים לא מעודכן שאף אינו מביא בחשבון את הסיכון המצרפי וסיכוני מלחמה, פח"×¢ ואסונות טבע, נכון ×™×”×™×” לקדמה ולאשרה רק שיושלם ביצועו של סקר הסיכונים המצרפי למפרץ חיפה… כמו כן, מאחר שתמ"א 13/ב/1 חלה כאמור על שטח שבמקור ×”×™×” חלק מתמ"א 30… ראוי שגם תמ"א זו תקודם ותאושר רק לאחר שיוטמעו בהוראותיה מסקנות הסקר המצרפי והצעדים שיש לנקוט כדי ליישמן".

×—× ×” קופרמן –  יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים

אלה נווה -  מרכזת "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות"

לקריאת הדוח המלא

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

4 Responses to “דו"×— מבקר המדינה : לא לקדם את תכנית "נמל המפרץ" עד להכנת סקר סיכונים מצרפי”

 1. דליה הגיב:

  הדו"ח הזה מזעזע ומראה עד כמה האינטרסים הכלכליים גוברים על האינטרס הציבורי. נראה כי הממשלה אינה דואגת לבריאות הציבור. היא בונה תכניות גדולות לתעשייה פטרוכימית בלי להתחשב בבריאות הציבור. חמור מאוד.

 2. נטע. הגיב:

  אינה דואגת לבריאות הציבור?
  מצפצפת על בריאות הציבור.
  מצפצפת על בטיחותו, בטחונו.

  הדו"×— ×”×–×” מצביע בבירור על כך שכל דיבורי הגבוהה גבוהה על בטחון המדינה (אם נעזוב לרגע את הציבור כפרטים) – הם קשקוש אחד גדול.
  לא רק על הציבור מצפצפת ממשלה כזו – אלא על בטחונה של המדינה, כמדינה.

  פשוט אי אפשר להבין.

  מצד שני?
  מה מפתיע פה?
  היסודות רקובים וסדוקים.

  היה לי הכבוד להיווכח בזה מקרוב קרוב בשנה האחרונה.

  וגם החברה האזרחית לא משהו. אוכלת צפרדעים ומבקשת עוד.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  למה רק עכשיו זה מפורסם? איפה היה המבקר עד עכשיו? אולי בגלל שהוא לקראת סיום תפקידו וכבר לא מפחד שביבי יפטר אותו?

 4. […] נטען שתכנית נמל המפרץ הייתה מחויבת לעשות סקר סיכונים מצרפי לחומרים מסוכנים (חומ"ס), אבל התכנית אושרה על ידי ועדת […]

Leave a Reply