אסדת "לוויתן" – למנוע סיכון בטחוני ולהקימה הרחק בים ולא קרוב לחוף

העצומה להלן קוראת למשרד הביטחון למנוע את הקמת אסדת "לוויתן" בקרבת חוף הים ובכך להימנע מסיכון התושבים שיתגוררו ליד מאגרי חומרים מסוכנים בצפון המדינה

בעצומה זו, אנו אזרחי ישראל, קוראים למשרד הביטחון למנוע את הקמת אסדת "לוויתן" בקרבת החוף ואת סיכון החיים של כמיליון תושבים אשר ייאלצו להתגורר ליד מאגרי חומרים מסוכנים במפרץ חיפה וברחבי הצפון, ביישובי החוף והשרון- בשל הקמת אסדות גז ומתקני נפט-קונדנסט פטרוכימיים נלווים בתוך המדינה במקום בעומק הים על פי הבאר.

כמויות עתק של קונדנסט (סוג של נפט) רעיל ונפיץ במיוחד ירשתו את הצפון בנוסף לתשתיות הקונדנסט ותוצריו שכבר הוקמו עבור אסדת "תמר" בדרום הארץ – באשדוד ובקצא"א אשקלון ללא בחינת הסיכונים לאוכלוסיה– פצצת זמן מתקתקת.

עד לרגע זה, השאלה היחידה שנשאלה בזמן קבלת ההחלטות הייתה – מה המיקום הנכון להגן על אסדות הגז, אבל מעולם לא נשאלה השאלה מה המיקום הנכון כדי למנוע פגיעה בחיי אדם, בחופים, במתקני ההתפלה, במי התהום באקוויפר החוף, בכלכלה ובחוסן הלאומי

אם יפגע טיל באסדת גז היכן עדיף שזה יקרה? כ-9 ק"מ מחופי דור- עמק חפר או הרחק בים?

לעצומה מצורפת חוות דעת של מנהל פיתוח וסמנכ"ל בחטיבת הטילים לשעבר ברפאל מר שייקה שצברגר, המתריע שלאיראן ולחיזבאללה יש יכולת להבעיר בו זמנית את אסדות הגז והמתחמים הפטרוכימיים הנלווים במפרץ חיפה ובצפון- פוטנציאל לפגיעה קשה בחיי אדם, מחדל בסדר גודל של יום כיפור.

החלופה המקורית של נובל אנרג'י הייתה להקים את "לוויתן" על אסדה צפה, ליד באר ההפקה  120 ק"מ מהחוף, אבל שיקולים זרים קרבו את התשתיות המסוכנות לבתי האזרחים.

במדינה קטנה צפופה ומאוימת ביטחונית כשלנו, הקמת אסדות גז בקרבת החוף והצפת הארץ בחומרים מסוכנים תחת כל עץ רענן, פוגעת בזכות היסוד שלנו כאזרחים לחיות בביטחון קיומי.

בחתימתי על עצומה זו והמכתב הנלווה אני קורא למשרד הביטחון למנוע את המחדל לפני שיהיה מאוחר מדי.

לחתימה על העצומה

Tags: , , , , ,

Leave a Reply