חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת "כחול לבן" לא מתפקדת כאופוזיציה

נושאים דעות, פוליטי ב 10.06.19 0:15

מפלגת "כחול לבן" לא קובעת סדר-יום אלא מגיבה לסדר-היום של הקואליציה. היא לא מנצלת את העובדה שהכנסת עדיין עובדת והיא יכולה הייתה ליזום תיקון לחוק הבחירות כדי  לשפר את הליך הבחירות המתקרבות

מאת: מיה פאול

הכנסת עדיין עובדת. השבוע, מיד אחרי החג תתכנס המליאה,יישמעו נאומים משמימים עד הרגע בו תוכרז פגרת בחירות שעדיין לא הוכרזה. לכן הכנסת יכולה עדיין לחוקק חוקים.

בשבוע שעבר היא חוקקה תיקונים לחוק הבחירות שיאפשרו לוועדת הבחירות להתמודד ביעילות עם העובדה שיש בחירות בקרוב. נציגי האופוזיציה היו די סטטיסטים בנושא. אף אחד באופוזיציה לא חשב למשל, שתיקון חוק הבחירות זאת הזדמנות לתיקונים מהותיים כמו:

א. הצבת קלפי להצבעה במעטפות כפולות בנתב"ג מרגע הכרזת הבחירות בו יוכל להצביע כל מי שבידיו כרטיסי טיסה המעידים כי לא יהיה בארץ ביום הבחירות.

ב. מתן האפשרות להצבעה במעטפה כפולה בכל הקלפיות לכל האנשים לטובתם של מי שלומדים למשל הרחק ממקום מגוריהם.

ג. דרישה לצמצום היכולת של מפלגות קיקיוניות לבזבז כספי ציבור על ריצות שמסתיימות בעשרות עד מאות קולות. באמצעות דרישה ל-5,000 חתימות מכל מפלגה חדשה שנרשמת לבחירות ודרישה להפקדת ערבות.

ד.  הדרישה לקביעת עימות טלוויזיוני משודר חובה לקראת הבחירות בין המועמדים המובילים.

כל הדברים האלה שנשמעים טריוויאליים לא נעשו כי "כחול לבן" היא לא אופוזיציה. היא פגר של 35 מנדטים ששוכב בין הקואליציה לרמצי האופוזיציה של השמאל. ואין מה לצפות שמפלגות קטנות יוכלו להרים דרישה לחקיקה שכזו כי הייצוג שלהם בוועדה המסודרת קטן. ובכלל, כרגע עושה רושם שהאלטרנטיבה השלטונית שאמורה לקרוא תיגר על סדר-היום שמציבה ממשלת הימין היא מפלגת הימין הלא שותפה בקואליציה "כחול לבן". רק שהם לא רוצים ו/או לא מסוגלים. אין להם הבנה בסיסית על האופן בו מגיעים לשלטון, בדיוק כמו שלביבי אין שום הבנה בניהול של מדינה והתווית מדיניות. הוא רק יודע להיבחר, לקבוע סדר-יום ציבורי ולהסית.

כל השינויים האלה שהבאתי לדוגמא לא מקובלים על הימין, שהוא הנהנה העיקרי בישראל מהגחכת הדמוקרטיה והפיכתה ממהותית לאינסטרומנטלית. אבל "כחול לבן" לא מנסה אפילו ליצור סדר-יום, להטריל את השלטון, למצב עצמה כאלטרנטיבה. היא פשוט שרועה שם מרוצה מעצמה בלי שום סיבה כמו "קדימה" בשנים 2009-2013 ומחכה כבר למפלה הבאה שלה.

מהרגע שבו כל חברי הכנסת של "כחול לבן" ו"העבודה" תמכו בבחירות יולי אדלשטיין ליו"ר הכנסת, בלי שום סיבה ממשית, היה צריך להיות לנו ברור שהמצב לא טוב, אבל מה שקורה מאז פשוט מוגזם. אפשר לדבר עד מחרתיים על "סכין בין השיניים" ועל "נהיה אופוזיציה לוחמת" אבל זה לא תחליף לעשייה.

אני כולי תקווה שחלק לא מבוטל מהמצביעים שזנחו את "העבודה" ומרצ לטובת "כחול לבן" יחזרו הביתה, אבל בינתיים הרי להם כמה עצות חינם:

תתחילו להבין שאתם לא אלטרנטיבה ואתם רק מגיבים ולא קובעים סדר-יום.

חוקי הבחירות המיושנים שמשחקים לטובת הימין שרוצה להרדים את הציבור, אפילו בנקודה הטכנית הזו "כחול לבן" לא מסוגלים לעשות כלום.

אחרי שהם בחרו מועמד הזוי לתפקיד מבקר-המדינה ולא הבינו למה, הערבים למשל לא מתגייסים לטובת גנרל שנבח על חברי-הכנסת הערבים שהוא נפגש עימם.

"כחול לבן" מתנהלת בצורה ילדותית, המחיר של מחיקת סיעות עם פרלמנטרים טובים לטובת מפלגה של פרזנטורים, צריך להיות ברור לכל אזרח.

אם השמאל והמרכז לא יתחזקו באופן שימנע מהימין להקים את הממשלה הבאה, "כחול לבן" תהיה בזבוז של מקום בספסלי האופוזיציה.

אז באמת, עצה חינם: נצלו את הזמן כדי להגיש הצעות חוק לתיקון חוק הבחירות לכנסת, יש זמן עד אוגוסט ואפשר לדרוש הקמת וועדה מיוחדת שתכין את חוק הבחירות, גם אם הכנסת לא תעשה הרבה מעבר. כמה שנים עוד נחיה עם חוק שמעודד תעמולה לא יעילה, התמודדות בזבזנים של רסיסי מפלגות, בזבוז כספים, בריחה מעימותים ענייניים לקמפיינים של הסתה אנונימית ברשת?

יש ל"כחול לבן" כוח. הגיע הזמן שהיא תשתמש בו ותנסה ליזום משהו, ולא רק להגיב בצורה לא קוהרנטית ולנופף בדגלים. כמו שהם מתנהלים מפלגת שלטון הם לא יהיו, והם גם לא יעשו אופוזיציה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  לצפות מכחול לבן להתנהל כמו מפלגת אופוזיציה זה מאוד נאיבי.
  כחול לבן היא מפלגת אינסטנט של שלטון ההון, היא נועדה לשלוט בשבילם כתחליף לליכוד שהתחיל קצת להתחרפן מבחינתם.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מעשית - את המאמר הזה צריך היה לשלוח לכח"ל במקביל לפרסום כאן.

  מה שמדהים הוא – שבינינו ביבי לא יכול לבד.
  אם אין לצידו כמה אנשי שמאל-מרכז הוא נאלץ להסתפק בליברמן.
  להיות תלוי בליברמן – עדיף לו כבר אחמד טיבי.

  החרדים מרקדים בין כל החתונות, גם כשהם מכריזים בקול גדול שהם הולכים רק עם ביבי.

  במילים אחרות – זה מצב אידיאלי למפלגה כמו כח"ל.
  אז מה באמת קורה שם?
  הריצה לכח"ל מזכירה קצת את ההתלהבות של מצביעים שהתפקדו למפלגת העבודה כדי להצביע בעד גבאי.

  משהו בציבור המצביעים של גוש האופוזיציה דורש גם כן איזו בחינה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.