postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2019 סיבוב שני –אסטרטגיית הימין – פוליטיקה של זהויות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 סיבוב שני –אסטרטגיית הימין – פוליטיקה של זהויות

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 10.06.19 0:10

מערכת הבחירות החלה בקרב בתוך הימין, בין הזהות היהודית דתית לזהות הימנית חילונית. הליכוד ייאבק על הגדלת מצביעים חילוניים ויעניק ייצוג על בסיס זהות (נשים, מיעוטים, להט"ב…) לנבחריו, אבל הם ישרתו תאגידים וטייקונים ולא את הציבור שאמורים היו לייצג

מאת: ק. טוכולסקי

האסטרטגיה של הימין היא פוליטיקת הזהויות

מערכת הבחירות החלה בקרב בתוך הימין. שלא נשלה את עצמנו כמו שעושים כבר שנים עיתונאים מסוימים, כשם שכחלון לא היה חובר לממשלת שמאל מרכז, כשם שיאיר לפיד לא היה מקים ממשלה עם הערבים, כך גם ליברמן לא הולך לחתוך מהימין. אבל המאבק בימין הוא בין הימין של העלייה הרוסית החילונית באופייה, שמהווה את גרעין הבוחרים של "ישראל ביתנו", לבין הימין המחויב לברית עם המפלגות החרדיות והדתיות, שמושך לכיוון של מדינה דתית יותר באופייה (דתית רק מבחינת המצוות הלא חברתיות כמובן).

הוויכוח המתלהט שמבליט את המחלוקת בין הזהות ה"יהודית-אמונית" לזהות הימנית חילונית צפוי לחזק במידת מה את ליברמן על חשבון המתחרים על הקול החילוני בימין ובמרכז ימין. כלומר, קצת על חשבון "הליכוד", קצת על חשבון "כחול לבן" וקצת מהקולות הצפים/לא בוחרים, וזה יחזק בסופו של דבר את מחנה הימין. אם לסכם בקצרה, עושה רושם שמתך העלבונות המזלזלים בליברמן וברוסים נועד לגרום לבני דור 1.5 של העלייה הרוסית להצביע "ישראל ביתנו". כל הקמפיין הזה נועד לתמרן אנשים שכבר לא מצביעים "ישראל ביתנו", אלא מתפזרים בכל קצוות הקשת הפוליטית הישראלית להצביע לא על בסיס האינטרסים שלהם אלא על בסיס זהותני, ריק מתוכן ממשי. זה ש\יגרום לכך שאחרי הבחירות מחנה הימין יגדל על חשבון המרכז והשמאל ותוקם שוב קואליציה שבה "ישראל ביתנו" משמשת קישוט סמלי של "ימין חילוני" בממשלה של כפייה דתית.

אם המפלגות שמימין ל"כחול לבן" יקבלו שוב 61 מנדטים ומעלה, אז הן תלכנה לקואליציה של הליכוד עם "ישראל ביתנו", "יהדות התורה" ש"ס ואיחוד מפלגות הימין, קואליציה שלא תאפשר שוויון זכויות אזרחי ללהט"ב, שלא תאפשר נישואים אזרחיים, שלא תבטל את הבדיקות הגנטיות לעולים ואת ההתעמרות במשפחות מעורבות מכל הסוגים ובמי שמבקשים איחוד משפחות. וליברמן יהיה חלק מהקואליציה הזו.

באותה קטגוריה נמצא גם את מינויו של ח"כ אמיר אוחנה לשר המשפטים. אין ספק שבסקרי העומק של הימין חוזרת ועולה העובדה שהנמנים על קהילת הלהט"ב, אנשים שרוצים שהימין יאמץ אותם ויקבל אותם כמו שהם, מתקשים להצביע לימין בגלל הברית בין הימין לחרדים והאפליה המובנית כנגד קהילת הלהט"ב. בקהילת הלהט"ב בדיוק כמו בקבוצות אחרות שסובלות משלטון הימין לא חסרים אנשים שרוצים להיות חלק מהקונצנזוס שהימין מציע אם רק יאמץ אותם. האלקטורט הזה חומק מהימין בגלל הברית ימין חרדים-חרד"לים.

ח"כ אוחנה לא הצביע בכנסת ולו פעם אחת למען האינטרסים של קהילת הלהט"ב או למען ה-99% בכלל ,אלא שירת באופן נאמן את ביבי ואת בעלי-ההון מפעילי המריונטה שלו. גם עכשיו, כשר המשפטים הזמני, הוא ממלא את אותו תפקיד של משרת נאמן. סוקרי העומק של הליכוד זיהו זעם אמיתי אצל ימנים חילונים מה"הדתה" שהוא התחייב לה מול יהדות התורה, איחוד מפלגות הימין יהדות התורה וש"ס, זעם שהיה יכול להתבטא בהצבעה למפלגת הימין החילונית "כחול לבן". וכדי למנוע את זה הם מצאו את הפתרון המושלם: מינוי שר שנותן מענה זהותני לבעיה מהותית. ימכרו לציבור את השר הלהט"ב הראשון ולא משנה איך הוא מצביע ואיזה אינטרסים הוא משרת, זה כבר ירגיע את האלקטורט.

"הליכוד" הוא מפלגת פוליטיקת הזהויות המושלמת. תמיד היה ותמיד יהיה, מאז 1977 "הליכוד" פוגע ב-99% בישראל, ובעיקר בשכבות החלשות, בפריפריה, בנשים, במיעוטים, בעולים, אבל הוא נותן להם מענה זהותני. בליכוד תהיינה נשים מזרחיות ויהיו עולים ויהיה נציג למיעוטים ונציג ללהט"ב וחברי כנסת מהפריפריה, שאמנם ישרתו קומץ של טייקונים ותאגידים בנאמנות ולא את האנשים שהם מתיימרים "זהותנית" לייצג, אבל זה לא משנה. הליכוד הוא ההוכחה החיה למה שקורה כשמצביעים לפי זהות, ומי המרוויח מכך. בעשור האחרון הליכוד מציג רשימות מגוונות זהותניות ובמקביל הוא רוצע אותנו ומחלק מאות מיליארדים לאלפיון העליון.

הטקטיקה של הליכוד ברורה, מאבק על אחוזים בודדים של מצביעי ימין חילוני מול "כחול לבן". האפשרות שהציבור הערבי יצביע בשיעור גבוה יותר מפחידה את הליכוד ששואף להגיע לקואליציה של 67-69 מנדטים שאף מפלגה בה לא תוכל לאיים על שלמות הקואליציה לבדה. החזרת מצביעים חילוניים ואנשי קהילת להט"ב שאין להם נאמנות מפלגתית מובהקת אבל הם אנשי ימין-מרכז-ימין מ"כחול לבן" ל"ישראל ביתנו" ו"הליכוד" היא האפשרות היחידה של גוש הליכוד ושותפיו לגדול ולכך מכוונים הם את המאמץ.

אחרי שהם יגנבו את הקולות הם יקימו שוב ממשלה ימנית-דתית, שתמשיך לשרת את ההון תוך כדי שהיא מעמיקה את תהליכי ההפרטה, הניכור, ההדרה, ההדתה והפשיזציה של המדינה. מהגרים ממדינות ברית-המועצות לשעבר וצאצאיהם שיצביעו לימין ה"חילוני" של ישראל ביתנו ואנשי קהילת הלהט"ב שיצביעו ל"ליכוד השפוי" של אמיר אוחנה לא ימצאו אחרי הבחירות ממשלה של שוויון זכויות אזרחי, אלא את אותה ממשלת ימין-דתיים מעמיקת פערים, משרתת הון וכיבוש, ובעיקר מבחינתם, לא חילונית ולא שוויונית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תמר זנדברג, יו"ר מרצ היטיבה להמחיש את אחיזת העיניים בשימוש בפוליטיקה של זהויות למען צבירת קולות לליכוד בשימוש בדוגמה של מינוי אמיר אוחנה לשר משפטים: "שלשום בערב קיבלו אזרחי ישראל הודעה על שר משפטים חדשים, אמיר אוחנה. דובר הליכוד מיהר לצייץ ולשלוח לכל העיתונאים את ההודעה ״הלכה מדינת ההלכה״. ובכן, היחס למינוי הזה הוא דואלי: מצד אחד, אין ספק שמדובר ביום היסטורי בתולדות המדינה, שבו הומו התמנה לשר בממשלת ישראל, דווקא בתקופה שבה מגמות שמרניות וריאקציונריות משתלטות. מצד שני, זה די שקוף שמדובר בתרגיל בחירות, ושהעמדות שאוחנה מקדם בשנים האחרונות בשליחותו של נתניהו הן הפוכות בדיוק מאלו שניסה נתניהו להציג במינוי נאור ומתקדם.

  גם השר אוחנה, שמגדל ילד עם בן זוגו, יודע שאת הכוח לבנות משפחה הוא לא קיבל מהכנסת, בטח לא ממשלת הימין-חרדים. הוא קיבל אותה מבג״ץ שנמצא פה כדי לשמור על זכויות האדם שהכנסת מנסה להגביל. אם אוחנה ימשיך לדחוק את הלגיטימיות של בג״ץ במעמדו כשר משפטים, רק כדי להמשיך לאתרג את המושחת מבלפור – כולנו נשלם את המחיר."

 2. נטע :

  אבל זהו עצם העניין - סם הרדמה שיוצר דיסוננס הקוגניטיבי

  אסכולת הזהויות משמשת היטב את מי שרוצה ליצור בלבול, טשטוש, הטעיה.
  מדובר בסם הרדמה מעולה, כזה שאנסים משתמשים בו.
  כידוע רוב הנאנסות/ים אינם ממהרים להגיש תלונה.
  הם אפילו לא תמיד בטוחים מה בדיוק קרה – קל לשכנע אותם שהאנס הוא בכלל השמאלני

  הם מוכנים לוותר על הזהות המלאה שלהם כעובדים – חוסכים – שורדים, לטובת זהות צרה, שטוחה ו"ברורה", שלעולם לא יכולה כביכול להתרחב.
  ככה מוכרים שר להט"בי – אדיוט שימושי בידי המתנגדים למשפחה להטב"ית.

  אמנות צרופה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.