postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2019 סיבוב שני – קיבלנו עוד הזדמנות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 סיבוב שני – קיבלנו עוד הזדמנות

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 6.06.19 0:39

קיבלנו הזדמנות חדשה, הימין לחץ על כפתור הריסטארט ושלח אותנו לעוד מערכת בחירות. כדי שהממשלה הבאה לא תהיה ממשלת ליכוד+ צריך שמשמאל למפלגות הימין יהיו 60 מנדטים לפחות. רק בצורה כזו תקום בישראל ממשלה אחרת

מאת: ק. טוכולסקי

השבוע הינו אמורים לשמוע מה תהיינה הגזירות שתיגזרנה עלינו בידי ממשלת הימין החדשה. מאחורי מסך הידיעות על הישגים קואליציוניים שיעלו מיליארדים היו מסתתרות גזירות לרוב. הטבות מס למעמד הבינוני היו מתבטלות, שירותים חברתיים וקצבאות היו מקוצצים, מישהו בסופו של דבר צריך לשלם על הבור התקציבי שהטבות המס שביבי וממשלותיו חילקו בעשור האחרון כ-700 מיליארד ₪ לאלפיון העליון, תאגידים וטייקונים וכמובן שמי שנהנו מהם לא היו משלמים, אלא רק ה-99%. השבוע כל זה היה צריך להתחיל ובנוסף כבונוס היינו מקבלים גל חקיקה נגד עובדים ואיגודים, במסגרת השירות שעוד ממשלת ימין נותנת להון.

בשבוע שעבר למדנו על מחלוקות מהותיות בימין, בין ישראל ביתנו ההולכת וקטנה שנקרעת בין החילוניות המובהקת של האלקטורט שלה והדתיות המופגנת שגואה בימין. המחלוקת הזו אינה על צמצום או הגדלת מדינת הרווחה, גם לא על כוחם של הכנסת ובתי-משפט מול הממשלה, או על הזכות לנישואים אזרחיים, או סיום הכיבוש, שלא לדבר על ענייני איכות סביבה והגנה על האדם מפני כוחה של המדינה. המחלוקת בימין היא לא על איך לשמור על חיי בנינו, הילדים שלנו, אלא על מי יקבל פטור מהאפשרות למות במלחמה מיותרת בתמורה לחיי עוני. זאת המחלוקת הגדולה של הימין ולא לדוגמא איך להיאבק בתאונות העבודה הקטלניות מה שלא מעניין את הימין כלל.

והנה נס בעיירה, קיבלנו הזדמנות חדשה, הימין בעיוורונו, יהירותו וזחיחותו לחץ על כפתור הריסטארט ושלח אותנו לעוד מערכת בחירות. קצת יותר משלושה חודשים ניתנו לנו לשנס מותניים ולצאת למאבק מחודש על אופייה של המדינה וטוב שכך.

כן טוב שכך, העלות של מערכת הבחירות הזו 471 מיליון ₪ שווה את הסיכוי לשנות כיוון, שווה את האפשרות שהממשלה הבאה לא תהיה ממשלת ימין-ימין קיצוני או ימין-מרכז ימין אלא ממשלה של מרכז ושמאל. כי מדינת ישראל לא באמת יכולה להרשות לעצמה עוד 4 שנים של ממשלת ימין צרה בלי שהנזק שנגרם לה לא יחמיר.

אחרי העשור האבוד האחרון ולמען האמת אחרי4 עשורים אבודים, הגיע הזמן שלמדינת ישראל תהיה ממשלה סבירה. אין מה להשלות את עצמנו. את הממשלה הבאה לא תקמנה מפלגות העבודה מרצ והערביות/משותפת, אבל בהחלט יש אפשרות שהמפלגות האלה יהיו חלק מגוש הקואליציה ויוכלו לעשות משהו למען המדינה והחברה. רק בשביל זה שווה ללכת לעוד בחירות. אל תשלו את עצמכם לא היה שום דבר טוב יותר, כי לגנץ לא הייתה שום אפשרות להקים ממשלה. לא ליברמן ולא כחלון ילכו אי פעם עם איש המרכז-ימין במקום עם הימין, גם לא החרדים. כדי שהממשלה הבאה לא תהיה ממשלת ליכוד+ צריך שמשמאל למפלגות הימין, מהמרכז של כחול לבן ושמאלה יהיו 60 מנדטים לפחות. רק בצורה כזו תקום בישראל ממשלה אחרת.

השמאל כרגע מפוצל מדי, אני הייתי שמח אם כל השמאל הציוני והלא ציוני היה מתאחד, אבל אפשר לחיות גם עם איחודים חלקיים, של המפלגות הלא ציוניות/ערביות ומפלגה סוציאל-דמוקרטית של השמאל הציוני. כאמור, אני חושב שזה פחות טוב לטווח הארוך אבל חיים עם מה שיש.

כל מבנה המפלגות הקיים בשמאל הגיע לקץ דרכו ההיסטורית ומשמאל למפלגת "כחול לבן" יש מקום הגיוני למקסימום שתי מפלגות. השמאל הזה צריך להוביל בעברית ובערבית קמפיין מעמדי, דורש שוויון בתוך ישראל וסיום הכיבוש של העם הפלסטיני, שמאל חברתי-כלכלי ללא פשרות, בצד האיגודים והאדם העובד, בצד המיסוי הפרוגרסיבי ונגד שלטון ההון, עם אפס סובלנות להפרטה ודרישה למדינת-רווחה מרחיבה שתמומן באופן פרוגרסיבי.

השמאל צריך לתמוך בשותפות יהודית ערבית, בחופש דת וחופש מדת, במדיניות סביבתית בת קיימא ובעיקר להיות שמאל שלא ייגרר אחרי הספינים של השלטון ומשרתיו בתקשורת אלא לדבר באופן ברור אל הא/נשים שילכו לבחור. אם נהיה אלטרנטיבה נביא עוד בוחרים.

השמאל יכול להתחזק בבחירות האלה, לא מספיק בשביל לשלוט לבדו, אבל בהחלט בשביל להיות שותף משמעותי לשלטון אחר.

יש לנו מה להציע, יש לנו מה להגיד, יש לנו יכולת להציב בפני הבוחר את השאלה הפשוטה: "תגידו, לא נמאס לכם?" ולהציע אלטרנטיבה שמעמידה את האדם והחברה במרכז. זכינו בעוד הזדמנות, שרק נדע לא לפספס אותה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. ננטע :

  למרבה הצער – נפספס.
  ועל זה ביבי בנה.

  אנשים לא יודעים שמערכות הרווחה קורסות כאן?
  יודעים.
  אבל אנשים גם יודעים איך זה נראה כשהשמאל דואג לזכויות העובדים הזרים – בצדק
  על חשבון נכים וקשישים – לא בצדק.

  בקיצור השמאל בזבז כאן שנים, שנים! בבטלנות – בלי לעשות את העבודה הנחוצה.

  וזה לא יקרה בשלושה חודשים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי –
  72 מנדטים לפי כל הסקרים לימין.
  או שאולי אתה מחשיב את ליברמן ל"שמאל" ?

  ההזדמנות השנייה היא דווקא לימין … בעיקר איסוף הקולות שהלכו לאיבוד קרוב לאחוז החסימה ובנוסף קפיצת התמיכה בליברמן.

  ואם בדרך נס גנץ לפיד ייבחרו להרכיב ממשלה, בסיום איסוף המפלגות לקואליצייה זו וודאי לא תהיה ממשלת שמאל ואפילו לא מרכז.

  אתם, שוב, עומדים לפני שוקת שבורה ביום שאחרי הבחירות. נשתמע.

  \

 3. ק. טוכולסקי :

  אין ספק שגם לימין יש הזדמנות
  ולא ליברמן הוא ממש לא שמאל
  השאלה היא מה נעשה עם ההזדמנות שקבלנו.
  אנחנו יכולים להתרסק, אנחנו יכולים גם לנסוק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.