postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אמנסטי לבית המשפט: הורו למשרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא של NSO

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי לבית המשפט: הורו למשרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא של NSO

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 13.05.19 1:07

פעילים  בתנועת זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל עותרים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, יחד עם עוד כ-30 עותרים מישראל, במטרה להורות למשרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של קבוצת NSO

פעילים ופעילות בתנועת זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל עותרים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, יחד עם עוד כ-30 עותרים מישראל, במטרה להורות למשרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של קבוצת NSO, שבמוצרי הסייבר שלה נעשה שימוש לשורה של מתקפות מצמררות על מגיני זכויות אדם ברחבי העולם. את העתירה מגיש עורך הדין איתי מק, שכבר פנה מספר פעמים בשם פעילי ופעילות אמנסטי ישראל לאפ"י (אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון) בעניין ולא זכה לתגובה כלל, או שזכה לתגובות מעורפלות ובלתי מספקות. העתירה תוגש לבית המשפט המחוזי מחר (ג') בשעות הבוקר.

מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מולי מלקאר, אמרה: "העתירה לבית המשפט מוגשת בהיעדר כל ברירה אחרת, לאחר שמשרד הביטחון מסרב לעשות את עבודתו ולטפל בקבוצת NSO בצורה הראויה, מסיבות שאינן ברורות ובתירוצים מבישים של "יחסי החוץ של ישראל", כאילו היה מדובר במכירת טפטפות, עגבניות שרי או מערכות למניעת תאונות דרכים. העדויות והראיות לא מותירות מקום לספק: הפיקוח על NSO ומוצריה אינו מספיק כדי למנוע ניצול לרעה של מוצריה על ידי גורמים המפרים זכויות אדם באופן חמור ועל ידי משטרים שתוקפים את אזרחיהם. בניגוד לתדמית שאנשיה מנסים לשווק, לא מדובר בגיבורי ישראל או בבאטמן הציוני, אלא במיליארדרים שמוכרים נשק מסוכן למרבה במחיר ללא פיקוח, ללא גבולות וללא שיקולים מוסריים. על בית המשפט לחזק את משרד הביטחון ולהציב גבולות ברורים לקבוצת NSO שיצאה משליטה ומהווה סכנה ממשית בתחום הסייבר, הן לפעילי זכויות אדם והן למוניטין "אומת הסטארט-אפ" הישראלית בעולם, המוכתם על ידי הפעילות של חברת NSO ומקשר את תדמיתה של תעשיית ההייטק הישראלית עם תדמיתם של עריצים ברחבי העולם".

"לא יתכן שמשרד הביטחון יפקיר את ביטחון אזרחי המדינה ויותיר אותו בידיים הפרטיות של קבוצת NSO, שטוענת כי יש לה "ועדת אתיקה פנימית", אך מסתירה את זהות חבריה וכל התנהלותה אפלה ובלתי מפוקחת, אפילו לא על ידי הכנסת", הוסיפה. "בית המשפט כבר קבע שלא ניתן להפריט את בתי הסוהר בישראל, על אחת כמה וכמה שלא ניתן להפריט את ביטחון אזרחי המדינה והעולם ולהפקירו בידי סוחרי נשק נטולי שיקול דעת, ולנמק את ההפרטה הזו בתירוצי יחסי החוץ של ישראל".

באוגוסט 2018 אדם מצוות אמנסטי אינטרנשיונל הותקף באמצעות תוכנת ריגול פולשנית במיוחד שפיתחה NSO, בשם "פגסוס", שנקשרה גם למתקפות על פעילי זכויות אדם ועיתונאים בסעודיה, במקסיקו ובאיחוד האמירויות. "קבוצת NSO מוכרת את מוצריה לממשלות שידועות בהפרות זכויות האדם המחרידות שלהן, ומעניקה להן את הכלים לעקוב אחר פעילי זכויות אדם ומבקריהן. המתקפה על אמנסטי אינטרנשיונל הייתה הקש ששבר את גב הגמל", אמרה דאנה אינגלטון, סגנית מנהלת אמנסטי-טק, שהגישה את תצהיר העדות שלה לעתירה.

"משרד הביטחון הישראלי התעלם מהצטברות הראיות שקושרות את קבוצת NSO למתקפות על מגיני זכויות אדם, וזו הסיבה שאנחנו תומכים בתיק זה. כל עוד מוצרים כמו 'פגסוס' משווקים ללא אמצעים ראויים של שליטה ופיקוח, הזכויות והביטחון של צוותי אמנסטי אינטרנשיונל ופעילים ופעילות אחרים בעולם, עיתונאים ומתנגדי משטר – מצויים בסכנה", הוסיפה.

העתירה הוגשה בשיתוף תנועת אמנסטי העולמית כחלק מפרויקט משותף עם הקליניקה המשפטית שבמכון לזכויות אדם ולצדק עולמי ע"ש ברנשטיין בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ניו יורק (NYU), אשר דורשת מענה של צדק לנפגעי התוכנה ההתקפית. מנהלת המכון מרגרט סאטרת'ווייט אמרה: "סימון מטרות על גבם של מגיני זכויות אדם בשל עבודתם והשימוש בכלי מעקב דיגיטליים פולשניים, אינם מותרים תחת החוק הבינלאומי. בלי מגבלות חוקיות חזקות יותר, תעשיית תוכנות הריגול מאפשרת לממשלות לרמוס את הזכויות לפרטיות, לחופש ולחופש הביטוי. ממשלת ישראל חייבת לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של קבוצת NSO ולעצור את האופן שבו היא מרוויחה מדיכוי בחסות ממשלות".

רשת עולמית של ריגול

חוקרים בתחום הסייבר תיעדו את השימוש בתוכנת הריגול "פגסוס" של קבוצת NSO בשורה נרחבת של מתקפות על החברה האזרחית, לרבות 24 מגיני זכויות אדם, עיתונאים וחברי פרלמנט במקסיקו; אדם מצוות אמנסטי אינטרנשיונל; הפעילים הסעודים עומר עבדול עזיז, יחיא עסירי ור'אנם אל מסאריר; פעיל זכויות האדם עטור הפרסים מאיחוד האמירויות אחמד מנסור; וכן, לכאורה, ברצח העיתונאי מתנגד המשטר הסעודי ג'מאל חשוקג'י.

באוגוסט 2018, אדם מצוות אמנסטי אינטרנשיונל קיבל הודעה שבה קישור שנטען כי הכיל מידע על מחאה מחוץ לשגרירות סעודיה בוושינגטון. ההודעה נשלחה בתקופה שבה אמנסטי אינטרנשיונל קידמה קמפיין לשחרורן של פעילות זכויות אדם בסעודיה שנכלאו. בהקשה על הקישור, תוכנת "פגסוס" נשתלת בתוך מכשיר הטלפון ללא ידיעת מקבל ההודעה, מה שמאפשר לשולחי ההודעה שליטה כמעט מוחלטת על הטלפון.

אמצעי ההגנה של NSO "בלתי יעילים"

קבוצת NSO טוענת שהיא מסייעת לממשלות להילחם בטרור ובפשע, אך לא הצליחה לשלול את הר הראיות המצטבר נגדה וקושר את מוצריה למתקפות על מגיני זכויות אדם. אף על פי שהחברה טוענת שהיא מבצעת תהליך יסודי של בדיקה בטרם מכירת מוצריה, טענה זו חסרה בפרטים, ובהתחשב במספר המתקפות על החברה האזרחית באמצעות מוצריה – התהליך מתגלה כבלתי יעיל באינספור מקרים.

קבוצת NSO הכחישה שוב ושוב, אבל לא העניקה הסבר אמין ומפורט מנגד, את הדיווחים על שימוש לרעה במוצריה, בהם תוכנת הריגול "פגסוס", כדי לסמן פעילי זכויות אדם כמטרות. כמו כן, היא לא קיבלה את האחריות ולא הציעה פיצויים בגין המקרים הרבים שבהם דווח על שימוש לרעה בטכנולוגיות המעקב שלה.

החברה לא מפרסמת פרטים על תהליך הבדיקה הראויה שלה, למעט התייחסויות מעורפלות לגבי קיומה של ועדת אתיקה פנימית. לפיכך, עד כה, לא ברור אילו שיקולים נלקחים בחשבון טרם מכירת מוצרים פולשניים מעצם קיומם, כגון "פגסוס".

בהיעדר פיקוח יעיל המבוסס על רגולציה ראויה ותקינה של מכירת תוכנות ריגול מסחריות, ובהיעדר פעולות מתאימות וראויות של קבוצת NSO על מנת למנוע שימוש לרעה בטכנולוגיות שלה וכן לפצות ולהקל על נפגעיה, גורמי החברה האזרחית נותרים חשופים לפגיעה באמצעות מעקב בלתי חוקי אך ורק בשל ניסיונם ליישם את זכויות האדם שלהם. "הגיע הזמן לעצור את השימוש בכליה של NSO כדי להסתנן, לאיים, להפחיד ולהשתיק את החברה האזרחית. אנחנו נחושים בכוונתנו לדרוש מ-NSO לשאת באחריות על חלקה במתקפות על מגיני זכויות האדם", אמרה דנה אינגלטון.

אמנסטי אינטרנשיונל יצרה קשר עם קבוצת NSO בשלהי 2018 בנושאים שצוינו. להלן תגובת NSO כפי שנמסרה לאמנסטי:

"קבוצת NSO מפתחת טכנולוגיית סייבר שמאפשרת לסוכנויות ממשלתיות לזהות ולשבש מזימות טרור ופשע. מוצרינו נועדו לשימוש באופן בלעדי על מנת לחקור ולמנוע פשע וטרור. כל שימוש בטכנולוגיה שלנו בניגוד למטרות אלו מהווה הפרה של המדיניות שלנו, החוזים המשפטיים שלנו והערכים שלנו כחברה. אם הטענות שעולות בנוגע להפרת החוזים שלנו או שימוש בלתי הולם בטכנולוגיה שלנו, כפי שאמנסטי טוענת, אנו נחקור את העניין וננקוט בצעדים הולמים בהתבסס על הממצאים. אנו מברכים על כל מידע ספציפי שיכול לסייע לנו בהמשך החקירות של העניין".

גיל נווה, ראש יחידת תקשורת ודוברות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.