postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האחריות על תוצאות בחירות 2019 הן על הבוחרים. מה שהיה הוא שיהיה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האחריות על תוצאות בחירות 2019 הן על הבוחרים. מה שהיה הוא שיהיה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 12.05.19 0:11

הבוחרים שלא הצביעו לאלטרנטיבה שלטונית יקבלו את המשך המצב הנוכחי על כל בעיותיו. כל מי שלא הלך לבחור, או שבחר בבחירות במפלגות שהן לא אלטרנטיבה, אחראי למצב הגרוע שאנחנו נמצאים בו ולעובדה שלפחות עד הבחירות הבאות, הוא לא הולך להשתנות

מאת: ק. טוכולסקי

 בסופו של יום הבוחרים והלא בוחרים אחראיים לתוצאות הבחירות

זכות ההצבעה לכנסת ניתנת לבגירים מגיל שמונה-עשרה, ועל כל אזרח בעל זכות בחירה מוטלת האחריות על תוצאות הבחירות, על האזרח שהצביע וגם על אזרח שהעדיף לא להצביע. תוצאות הבחירות האחרונות מראות שהבוחר אמר את דברו. האחריות חלה עליו. והתוצאות הן עגומות.

אזרחיות ואזרחי ישראל הלכו להצביע, כשני שליש מבעלי זכות הבחירה בחרו ללכת לקלפי ועוד שליש נעדר. האחריות על התוצאה שהתקבלה מוטלת עליהם, מי שהלכו להצביע ומי שלא הלכו להצביע.  בבחירה שלהם הם קבעו את הרכב הכנסת ובכך גם את הרכב הגושים בה וממשלתה.

רוב מוחלט בחר לתת לממשלת הימין הקודמת מנדט להמשיך הלאה לכהונה נוספת. אך גרוע מכך, מי שלא נתן לה מנדט, נתן את קולו למפלגת ימין נוספת ("כחול לבן"). כן, 82% מהבוחרים בישראל בחרו מאה מנדטים של ימין, מאה מנדטים שמבחינתם המציאות היא בסדר גמור בתיקונים כאלה ואחרים. אלה מאה מנדטים של המשך הכיבוש והמצור על עזה, מאה מנדטים של הפרטות ומתנות לעשירים וצמצום מדינת הרווחה, מאה מנדטים של המשך הסטאטוס-קוו.

בסופו של יום 82% מהבוחרים בישראל אמרו שתכלס המצב הנוכחי הוא בסדר גמור. מצב שבו טילים ובלוני נפץ עפים על המדינה. מצב שבו פועלי בניין נופלים יום יום אל מותם. במדינה שהפערים בה הולכים ומתרחבים, והתשתיות בה הולכות וקורסות. לכן על 82% מהבוחרים מוטלת האחריות למציאות הנוכחית ולהעדר בחירה באלטרנטיבה. וזה לא משנה אם מדובר בחבר קיבוץ בגליל התחתון שבחר ב"כחול לבן", או בתושב הוד השרון שבחר ב"ליכוד", תושב מגדל העמק שבחר בש"ס, תושב ירושלים שבחר "יהדות-התורה", או תושב אשדוד שבחר "ישראל ביתנו".

כל מי שבחר במפלגת "כחול לבן" וימינה ממנה נושא באחריות המלאה להמשך המצב, להמשך קריסת מערכת הבריאות, להמשך העלייה במחירי הדיור, להמשך הכיבוש והמצור, להמשך האלימות במשפחה ברחוב ובכבישים. כי כל מי שבחר באחת מהמפלגות שיש להן מאה מנדטים בכנסת בעצם אמר: טוב לי עם המציאות, תנו לי אולי איזה תיקון זניח/קוסמטי כזה או אחר, אבל המציאות טובה לי ומקובלת עלי.

יותר מכך, שליש מבעלי-זכות הבחירה כלל לא הטריחו את עצמם לקלפי. בכך הם אמרו שאין להם מוטיבציה להחליף את השלטון ולבחור אלטרנטיבה. את המציאות הזו של טילים נופלים, פועלים מתים, נשים נרצחות, קרקע אוויר ומים מזוהמים, הטבות לתאגידים וטייקונים, מוסדות לנוער מנותק שנסגרים, הציבור שלא הצביע בחר להמשיך. הבוחר שלא הצביע – עליו מוטלת האחריות למצב הקיים.

הציבור הישראלי העדיף לא לבחור באלטרנטיבה. אחת הסיבות לכך היא שהתקשורת לא טרחה לספר לו שיש אלטרנטיבה, אלא הדגישה פעם אחר פעם את הבחירה בין אלטרנטיבות מדומות: "הליכוד" בראשות ביבי (ליכוד א) ו"כחול לבן" בראשות גנץ-לפיד (ליכוד ב).

ואילו את האלטרנטיבות האמיתיות שהיו לבוחר: מפלגות השמאל הציוני ("העבודה" ומרצ) ומפלגות השמאל הלא ציוני ('חד"ש-תע"ל' ו'רע"ם-בל"ד') החביאו מהבוחר.

סיבה נוספת שהציבור הישראלי לא בחר באלטרנטיבה היא כי  ברובו הוא בוחר באופן ילדותי ומושפע בקלות מסיסמאות קלישאתיות  (ליכוד ימין חזק, גנץ שמאל חלש או כחול לבן עם ישראל חי).

שבעים מנדטים נתן הציבור לשתי מפלגות ("הליכוד" ו"כחול לבן") שאין סיבה לתת להם ולו מנדט אחד. אלו הן מפלגות משרתות הון, מטיפות לאלימות, עם מנהיגות שלא מסוגלת להגיד לבוחר את האמת, אלא רק לנסות ולרצות אותו בסיסמאות ריקות. עוד שלושים מנדטים נתן הציבור למפלגות סקטוריאליות ימניות. רק עשרים מנדטים ניתנו למפלגות השמאל שהציבו אלטרנטיבה מהותית לשלטון.

הציבור הישראלי בחר, או לא הלך לבחור, וכך הביא עלינו שוב ממשלה, שבתערובת של שחיתות אישית ואידיאולוגית, עם הסתה, שטנה ושנאה, שירות להון וסקטוריאליות, לא תקדם את ישראל לשום מקום לנוכח האתגרים הרבים שדורשים מענה בחברה הישראלית. האתגרים הם: סיום הסכסוך, סיום הכיבוש והמצור, התמודדות עם אוכלוסיה הולכת וגדלה בעולם הולך ומתחמם, התמודדות עם פערים הולכים ומתרחבים, שיקום מדינת-הרווחה והשירותים לאזרח, התאמת התשתיות בישראל בכל תחום לצרכי האוכלוסיה. כל זה לא יקרה. וכל זה לא יקרה כי כך בחרו אזרחי ישראל שהלכו להצביע ושלא הלכו להצביע.

למעשים יש תוצאות, כך גם לבחירות שאנחנו עושים. כמו שדרש יותם על ההר לאנשי שכם שבחרו באבימלך אחיו למלך : "וְאִם־בֶּאֱמֶת וּבְתָמִים עֲשִׂיתֶם עִם־יְרֻבַּעַל וְעִם־בֵּיתוֹ הַיּוֹם הַזֶּה -שִׂמְחוּ בַּאֲבִימֶלֶךְ, וְיִשְׂמַח גַּם־הוּא בָּכֶם".

מי שבחרו שבכנסת הנוכחית לא תהיה אלטרנטיבה, ולא תהיה אפשרות לממשלת שמאל, ושהימין ברשות הבוחר ימנה מאה חברים, הם אלה הנושאים באחריות ומוזמנים לשמוח בתוצאה של ההצבעה שהם עשו ממטולה שבצפון ועד אילת שבדרום. אין טעם לעודד את הילדותיות של הבוחר, את הכניעה הפבלובית שלו למפלגות מרכז-ימין חדשות או את ההצבעה הכפייתית שלו למפלגות ימין ומרכז ימין ישנות.

כל מי שלא הלך לבחור או שבחר בבחירות האלה מפלגות מ"כחול לבן" וימינה, אחראי למצב הגרוע שאנחנו נמצאים בו ולעובדה שלפחות עד הבחירות הבאות, הוא לא הולך להשתנות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.