postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הסכנה בחקיקה ההופכת את מעשי ראש-הממשלה לחוקיים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסכנה בחקיקה ההופכת את מעשי ראש-הממשלה לחוקיים

נושאים דמוקרטיה במדרון, התמונה הגדולה, פוליטי ב 25.04.19 0:08

תוצאות בחירות אפריל 2019 עלולות להיות נקודת מפנה לישראל. אנו עומדים בפני סכנה של מהפכה היסטורית בהנהגת נתניהו,  שעלולה להביא לחיסול הדמוקרטיה הישראלית ברוח מגילת העצמאות. יש לפעול נגד מגמה הרסנית זו

מאת: אמנון פורטוגלי

ראש הממשלה תומך ומגן על החוק שמגן עליו

קמפיין הבחירות הציני של נתניהו - זעקי ארץ אהובה

בעקבות הודעת היועץ המשפטי על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה פתח נתניהו במסע בחירות ציני וחסר עכבות, במטרה למנוע את משפטו, את העמדתו לדין פלילי ולישיבתו בבית הסוהר, באמצעות בחירתו מחדש כראש הממשלה  מאת: אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

בסוף יוני ותחילת יולי  1934 התרחש בגרמניה אירוע שנודע בשם 'ליל הסכינים הארוכות' The Night of the Long Knives.

אני ער לכך שהקבלה בין מה שקורה בישראל למה שנעשה בגרמניה מרתיע הרבה אנשים ואינה מקובלת. אבל אני מדבר על מה שהיה בגרמניה בשנים שבין 1930 ל– 1939, בתקופה בה קבוצה קטנה של גזענים מרושעים, שהיו משוכנעים שהם בני העם המובחר, השתלטו על מדינה דמוקרטית והמיטו עליה ועל העולם אסון ועל היהודים שואה.

באירועי 'ליל הסכינים הארוכות' נרצחו מאות אנשים, כולם גרמנים ארים. לא היה שמץ של אנטישמיות באותן הוצאות להורג, אבל הן הראו והתוו את הדרך למלחמת העולם השנייה ולשואה.

היטלר רצה להציג את אירועי 'ליל הסכינים הארוכות' כמאושרים בחוק, ולצורך זה כינס את הקבינט ב -3 ביולי שאישר כי: 'הצעדים שננקטו ב -30 ביוני, ב- 1 ביולי וב- 2 ליולי כדי לדכא תקיפות של בגידה, הם חוקיים כמעשי הגנה עצמית של המדינה.'

עשרה ימים אח"כ, ב- 13 ביולי 1934, נשא היטלר נאום בפני הרייכסטאג (הפרלמנט הגרמני) בו הצדיק את אירועי 'ליל הסכינים הארוכות':

'אם מישהו מאשים אותי ושואל למה לא פניתי לבתי המשפט לצדק הרגילים, אז כל מה שאני יכול לומר הוא זה. בשעה זו הייתי אחראי לגורלו של העם הגרמני, וכך הפכתי לשופט העליון של העם הגרמני. נתתי את ההוראה לירות בראשי קשר הבגידה הזאת…".

שר המשפטים של הרייך, פרנץ גרטנר, שמרני שהיה שר המשפטים הבווארי בשנות רפובליקת ויימאר, הפגין את נאמנותו למשטר החדש על ידי ניסוח חוק, שנתן מעטה משפטי לאירועי 'ליל הסכינים הארוכות':

'החוק בדבר אמצעי ההגנה העצמית של המדינה', חתום על ידי היטלר, גרטנר, ושר הפנים וילהלם פריק, הפך רטרואקטיבית לחוקיים את אירועי 'ליל הסכינים הארוכות'. הממסד המשפטי של גרמניה נכנע עוד יותר למשטר, כאשר קרל שמיט, חוקר המשפט המוביל במדינה, כתב ב -13 ביולי מאמר המגן על נאומו של היטלר ברייכסטאג,  כותרת המאמר הייתה: "הפיהרר תומך ומגן על החוק".

הצעות לחקיקה מעין זו בישראל קבלנו עוד לפני הפרסום הרשמי על תוצאות הבחירות. ח"כ מיקי זוהר מהליכוד טען שתוצאות הבחירות מלמדות על כך ש"העם החליט שתיקי נתניהו הם לא אירוע פלילי", וח"כ בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין קרא לתיקון חוק החסינות, כך שיבטיח שלחבר כנסת תעמוד חסינות אוטומטית בפלילים שכדי להסירה יידרש אישור חברי הכנסת. על רשימת הדרישות של איחוד מפלגות הימין – סמוטריץ' דיווח ירון אברהם בחדשות ערוץ 12.

נתניהו רחוק מאוד מלהיות היטלר, וישראל של 2019 איננה גרמניה של 1934. אך דווקא השוני העצום מסייע להדגיש את שתי הנקודות הקריטיות: את האפשרות לחקיקה ההופכת רטרואקטיבית את מעשי השלטון לחוקיים. ואת המהירות העצומה בה החברה הגרמנית והממסד הגרמני זרקו מעליהם את מוסרות הדמוקרטיה והתאימו את עצמם למשטר החדש.

בעוד שמחוץ לגרמניה הייתה תדהמה מההוצאות להורג, מכך שמנהיגי המדינה השתמשו בשיטות של גנגסטרים במקום בבתי המשפט, בגרמניה עצמה זה היה סיפור אחר. הודעות תמיכה בנעשה ובחקיקה הגיעו במהירות והחברה הגרמנית והממסד הגרמני התאימו את עצמם ל'רוח המפקד'.

ליל הסכינים הארוכות היה ניצחון של היטלר, ונקודת מפנה לגרמניה. היטלר נקבע כ"מנהיג העליון של העם הגרמני", כפי שהוא עצמו ניסח זאת בנאום שנשא ב- 13 ביולי לרייכסטאג. היטלר אימץ את התואר הזה רשמית באפריל 1942, ובכך שם את עצמו משפטית de jure   ולמעשה   de facto מעל לחוק.

מאות שנים של הליכים משפטים נזרקו הצדה. למרות כמה מאמצים ראשוניים של התובעים המקומיים לנקוט בצעדים משפטיים נגד מי שביצעו את אירועי 'ליל הסכינים הארוכות', שהמשטר מיהר להפסיק, נראה כי שום חוק לא יעצור את השימוש בכוח ע"י היטלר. ליל הסכינים הארוכות גם שלח מסר ברור לציבור בגרמניה שאפילו האישים הגרמנים הבולטים ביותר אינם חסינים אם המשטר הנאצי יראה אותם כאיום. בדרך זו, 'ליל הסכינים הארוכות', הקים תבנית של אלימות שתאפיין את המשטר הנאצי.

הבחירות של אפריל  2019 היו ניצחון של נתניהו, ונקודת מפנה לישראל. אנו עומדים בפני סכנה של מהפכה היסטורית בהנהגת נתניהו, יריב לוין ובצלאל סמוטריץ', שיביאו לחיסול הדמוקרטיה הישראלית של הכרזת ומגילת העצמאות. זו עלולה להיות מהפכה שתושג באמצעות ריסוק מערכת המשפט והכפפתה לשלטון, החלשת הכנסת ושומרי הסף והרגולטורים האחרים, וחיסול העיתונות והתקשורת העצמאית.

התפיסה של הימין את הדמוקרטיה במובן הצר ביותר של המלה, כשלטון הרוב ללא מצרים שאין כנגדו כל בלם או איזון למעט בחירות אחת לארבע שנים, מסוכנת עד מאוד.  היא תביא לדמוקרטיה נוסח ארדואן, אורבן, חומייני ושליטים אחרים מהמאה העשרים, דיקטטורה לכאורה 'דמוקרטית', שבמרכזה שלטון יחיד, שאין כנגדו כל פיקוח או בלם או איזון.

שום דבר לא יפריע לכנסת לחוקק חוק שיעניק לממשלה סמכויות חקיקה מלאות, ובכלל זה סמכות לחוקק חוקים, לתקן חוקים, לחוקק חוקים הנוגדים את חוקי היסוד, לבטל את חוקי היסוד, כל זה ללא צורך באישור הכנסת, ולחוקים אלו תהייה חסינות מביקורת בג"ץ. כך תוכל הממשלה לעקוף את הכנסת, ולאיין את בית הדין הגבוה לצדק.

יש להקים מהר ככל האפשר קבוצה ישראלית מרכזית עם הנהגה בעלת חזון ציוני, המשלב ראייה מפוכחת ומציאותית עם תפישה חברתית כלכלית הומאנית, שתמשוך אליה את רוב העם ותעמוד בפני ההתפתחויות ההרסניות מהימין הלאומני. זה הזמן לפעולה בטרם פורענות.

מוקדש לא.י.ג.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  נחוצה פעילות אקטיבית של אזרחים

  אביגיל ינון פרסמה בפייסבוק שלה:
  שימו לב, פעולתכם נדרשת.
  לא יאמן למה שתקשיבו כאן .
  חשיפת המזימה של בנימין נתניהו להתחמק ממשפט וכל כתבי האישום.
  לפעולה:
  כולם כולל כולם לכתוב למשרד המשפטים ולמנדלבליט:
  " להעביר מיד את חומרי השימוע לנתניהו,
  לקיים שימוע עש 10 ביולי 2019 כפי שהבטיח .
  ולעצור כל חקיקה פרסונלית במשא ומתן הקואליציוני
  לחוק חסינות והתחמקות מהעמדה לדין וממשפט למושחתים בכלל ונתניהו בפרט
  וכן
  לא לתת לחשוד נתניהו להתערב בשום מינוי משפטי קרוב
  להלן האפשריות לפעול :
  צרו קשר למשרד המשפטים – היועץ המשפטי לממשלה
  כתובת למשלוח דואר ת.ד. 49029, ירושלים, 9149001
  דואר אלקטרוני פניות הציבור pniyot.tzibur@justice.gov.il
  ‏fti : 072-3727087/8
  פקס 02-6467085
  האימיל הציבורי של מנדלבליט
  ‏AvihaiM@pmo.gov.il
  אם זה לא יעזור אשקול לפרסם את הטלפון האישי שלו
  והאימיל האישי שלו ב gmail
  בשלב ב.
  קדימה, תפעלו !
  ו….שתפו עכשיו !!!
  שכולם ידעו
  זאת מלחמה על שלטון החוק
  השוויון בפני החוק והדמוקרטיה

 2. רפי לאופרט :

  זו איננה מלחמה על שלטון החוק

  משום שלאקטיביזם השיפוטי אין חוק!!!
  עדיין לא חוקק שום חוק שתכולתו רטרואקטיבית, ולכן כל קריאות "הזאב", "זאב", לא פחות מניסיון חוזר לבטל את החלטות רוב העם ולהכתיב לכולם באמצעות מיעוט רעשני מהלכים שאינם מקובלים על רוב הציבור.
  זה לא ילך. עבר הזמן של שלטון הרחוב, ובקרוב יעבור גם הזמן של שלטון בג"צ, ואז נגיע לשלטון החוק.
  בינתיים נגד נתניהו לא הוגשו כתבי אישום. בינתיים נתניהו לא עמד למשפט ולא הורשע. בינתיים לא הוכח שפרשנותם המשפטית של היועץ המשפטי הפרקליטות, לעבירות כביכול של ראש הממשלה, אכן עומדת בביקורת שיפוטית הנשענת על חוק של הכנסת.
  שלטון החוק הוא עפ"י חוק ובאמצעות זרועות החוק ולא בשום דרך אחרת. לא יעזרו השקרים.

 3. נטע :

  חוק יסוד כבוד האדם וחרותו הוא חוק משוריין.

  החוק מבטא בצורה מובהקת את תרבות הקומבינה הישראלית.

  מילא ה"סימפוניה הבלתי גמורה" של הרשות המבצעת בבואה לפרש ע"פ נוחיותה חוקים סותרים של הכנסת (ר' https://www.blacklabor.org/?p=59956
  ספק אם בני הערובה שציפו להשתחרר בפסח יזכו לכך לקראת יום העצמאות. אמרנו "חרות"?)

  חוק יסוד כבוד האדם וחרותו נחקק בניצוחו של דן מרידור וחתום עליו יצחק שמיר ז"ל, אז ראש הממשלה (הכי ימנית בישראל לאותה עת).
  החוק הוא משוריין ובכך גובר על חוק רגיל (שנחקק לאחר קבלת חוק יסוד כבוד האדם).

  עיקר החוק נמצא בכותרתו, ובהגדרת המטרה והוא חסר סעיפים רבים שיצדיקו כותרת כזו.
  (ר' ttps://www.blacklabor.org/?p=55718)

  מה עושים עם חוק מחורר שכזה?
  אין ברירה – קומבינה.
  ברק לקח את הקומבינה לאן שהוא הבין שצריך לקחת אותה.
  אחרים נזדעקו – הם חשבו שהקומבינה בניסוח החוק נועדה למנוע בדיוק את מה שברק דווקא מצא בחוק.

  ממש מפתיע.

  כל הפלפולים הפורמלים הם מגוחכים.
  בדיוק כפי שמגוחכת הקומבינה החדשה , להלן – מועצתה החדשה של עיריית ירושלים – מיצגת את הציבור שבאופן גורף,יותר מכל ציבור אחר בעיר, נהנה מפטור על תשלום ארנוננה או מהנחות מפליגות.

  הרוב במועצה מבטא את התרחבותו של הציבור הזה שעכשיו יש לו תנאים נוחים יותר להמשך ההתרחבות , כשביחס הפוך – התכוצות ההשתתפות בהחזקת העיר.

  ודרך אגב, אותו ציבור, במקרה הנדון במאמר – אחראי במידה רבה לקומבינה שיצרה לבסוף את חוק יסוד כבוד האדם וחרותו, על כל החורים שבו.

 4. נטע :

  תיקון
  https://www.blacklabor.org/?p=55718

  המאבק הוא על העיקרון – אין חורים בדמוקרטיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.