חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להכין את התקפת הנגד של השמאל

נושאים דעות, פוליטי ב 22.04.19 1:26

תוצאות הבחירות לכנסת ה-21 הן מכה אנושה לשמאל הציוני. אם לא יחול בו שינוי, הוא לא ישרוד. יש להכין כבר עכשיו את התקפת הנגד. זהו תהליך ממושך ללא קיצורי דרך ואין הישגי אינסטנט

מאת: אורי יזהר

תוצאות הבחירות לכנסת ה-21 הן מכה אנושה לשמאל הציוני, העבודה ומרצ. אם לא יחול בהן שינוי מהותי, הן לא ישרדו והמדינה תופקר לחלוטין לשלטון הימין הלאומני והמסוכן לעתידה. מול צהלות הניצחון של הימין יש להכין כבר עכשיו את התקפת הנגד. זהו תהליך ממושך. אין בו קיצורי דרך ואין הישגי אינסטנט.

העבודה ומרצ צריכות להתאחד. אבד הכלח על המותגים הוותיקים האלה. אבל האיחוד אסור שיהיה איחוד ארגוני, של מנגנונים וצמרות. כל האיחודים שהיו בעבר בשמאל הציוני היו מהסוג הזה והם הכזיבו. הם לא עצרו את תהליך השקיעה של תנועת העבודה. יש לייצור מן היסוד כוח פוליטי חדש, עם תשתית אידיאולוגית מחודשת, במקום זו שהוזנחה במשך שנים רבות על ידי ההנהגות והעסקנים של מפלגות השמאל הציוני הוותיקות.

כדי להנחית התקפת נגד מוצלחת יש להכין גייסות עם נשק רעיוני ואמצעי לחימה (תעמולה) הולמים את שדה הקרב הפוליטי. קודם כל יש לנהל מאבק על ההגמוניה – השליטה בתודעה הציבורית. בלעדיה אין ניצחון במאבק הפוליטי. הגמוניה בפוליטיקה היא כמו עליונות אווירית במלחמה. היא לא כובשת יעדים, אבל בלעדיה אין ניצחון. בלעדיה לא מנצחים במלחמה. ההגמוניה כיום היא של הימין. יש לערערה ולחתור להגמוניה רעיונית אמיתית של השמאל הציוני.

איחוד העבודה-מרצ צריך להביא להקמת מפלגת שמאל סוציאל-דמוקרטית שתפעל למען ישראל יהודית ודמוקרטית, ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי המעניקה שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה. אסור לוותר על היסוד הציוני, כי אז לעולם לא יגיע השמאל הישראלי אל השכבות העממיות שבהן תלוי עתיד המדינה וגורלה.

יש לחזור אל הבסיס: לשם מה כוננה ריבונות יהודית בארץ ישראל, לשלוט על גורלנו או לשלוט על בני עם אחר? יש להנחיל זהות יהודית-ישראלית חילונית המתאימה למצב הריבונות. יש לברר מהיסוד מהי דמוקרטיה ומהו הצידוק העקרוני והמוסרי שלה, מהו צדק חברתי וכיצד יש להגיע אליו. מהו שמאל ובמה הוא עדיף על הימין בתחומי המעשה ונעלה עליו מבחינה מוסרית. יש להתחיל מהמאקרו, מהתפיסות הכלליות הבסיסיות, כי פתרונות המיקרו לא הוכיחו את עצמם במישור הפוליטי. במילים אחרות, האסטרטגיה של העובד הסוציאלי נכשלה.

אחד ה המילכודים העיקריים של השמאל הוא ההפרדה בין השמאל המדיני לשמאל החברתי, המרוכז ברובו בארגוני החברה האזרחית העוסקים בפרוייקטים שונים שאין להם אפקטיביות פוליטית. יש לגבש תפיסה המציגה את הקשר הגורלי שבין התחום הכלכלי-חברתי לתחום המדיני-ביטחוני, אחרת אין לשמאל תקומה.

מצד שני, יש לתקוף ללא רחם את הבסיסים הרעיוניים של הימין: אין תוכנית אלוהית. שום משיח לא יבוא. סיפוח או המשך הכיבוש פירושו אפרטהייד. יש להיאבק נגד התפיסות הליברטריאניות, שמוביל פורום קהלת, המוח האידיאולוגי של הימין. אין דבר כזה שנקרא שוק חופשי. זוהי פיקציה של סנגורי הקפיטליזם החזירי. ברמות האלה צריך להתנהל המאבק קודם כל. רק אחר כך יבואו המאבקים על הנושאים הספציפיים.

על יסוד הבסיס הרעיוני הזה יש לכונן מפלגה סוציאל-דמוקרטית שעקרונותיה הם כדלקמן:

א. כינון מדינת רווחה אוניברסאלית, על כל המשתמע מזה (חינוך, בריאות ותחבורה ציבורית, כולם ברמה גבוהה, מס ישיר פרוגרסיבי, תעסוקה מלאה, צמצום פערים, קידום הפריפריה, וכד')

ב. ניהול כלכלת שוק מווסתת.

ג. חתירה לסיום הכיבוש ולהגעה להסדר מדיני עם הפלסטינים.

ד. שמירה על ביטחון המדינה ואזרחיה באמצעות צבא עם חזק ומוסרי.

ה. הגנה על הדמוקרטיה, שלטון החוק ומערכת המשפט מפני המתנכלים להם.

ו. הפרדת הדת מהמדינה.

ז. שמירה על קשר הדוק עם יהודי התפוצות.

ח. מאבק עד חורמה נגד השחיתות השלטונית.

ט. שיתוף פעולה פוליטי עם מפלגה או מפלגות ערביות המייצגות ציבורים ערביים המשלימים בפועל עם צביונה הלאומי של ישראל ומבקשים להשתלב כאזרחים שווי זכויות בחברה הישראלית.

בכל אלה אינני מחדש הרבה. הדברים כבר נאמרו ונכתבו פעמים רבות, אבל הם לא השפיעו על הציבורים עליהם היו צריכים להשפיע. השאלה המכרעת היא מהי הדרך אל לב הבוחר הימני המתון, כיצד לשכנעו שהשמאל צודק וגם יכול.

כדי להביא להתחדשות אמיתית של השמאל צריכים להיווצר קודם כל שני מעגלים: מעגל פנימי של הנהגה בעלת שיעור קומה רעיוני ומוטיבציה להנחלת הרעיון, אבל כזו שאינה נתפסת כמתנשאת; שכבה רחבה של קאדרים שהפנימו את הרעיונות והם בעלי מוטיבציה להנחילם לציבורים רחבים. ההנהגות הקיימות של שתי המפלגות ברובן אינן מתאימות למשימה ההיסטורית של התחדשות השמאל. יש לעשות סלקציה ולבחור את המתאימים ולתגברם בכוחות חדשים מהשטח. הריצה של רבים מאנשי השמאל אל גנץ נובעת גם מהעובדה שההנהגות הקיימות של השמאל הציוני ברובן אינן בעלות שיעור קומה ואינן אטרקטיביות.

מניין יבואו הקאדרים? הבליינים והסטלנים של תל אביב והסביבה לא יושיעו את השמאל. בחלקם הגדול, כפי שראינו בבחירות האחרונות, הם חולות נודדים שנעים לכיוונים שונים עם כל רוח חולפת. וכך גם הקיבוצניקים הבוקים שבתחילה בחרו בגבאי הכושל ואחר כך הצביעו בהמוניהם לגץ, ויחד עמו גם לאנשי ימין מובהקים כמו יעלון, הנדל והאוזר. את אנשי הקאדרים יש למצוא אחד אחד בעיקר מאנשי הפריפריה שלמרות הכול נשארו אנשי שמאל. יש כאלה.

כל אלה צריכים לחוש ולהבין כי דרכו של שמאל אינה רק טובה יותר ומוסרית יותר אלא הכרחית להבטחת עתיד המדינה וקיומה. מדינת אפרטהייד לא תאריך ימים כאן. השלום אינו חלום אלא הכרח.

בשלב ראשון צריכות המפלגות הקיימות בסיוע גורמים נוספים לפתח ולנסח את הרעיונות הבסיסיים ולהנחילם לקבוצות שיהוו את הקאדרים. לשם כך דרושה הנהגה אמיתית, לא עסקנים שמדקלמים נוסחאות שאף אחד לא מאמין שהם באמת מבינים מה הם אומרים ומתכוונים לכך ברצינות. מי שילך אל השכבות העממיות צריך לראות בהם שותפים, סובייקטים, לא אובייקטים. לדבר מלב אל לב. עדיין אין לנו קאדרים כאלה. זוהי המשימה העיקרית, יותר מהאיחוד הארגוני. זה התפקיד של קרן ברל כצנלסון, בית יגאל אלון ותנועות הנוער. האם הם מבינים זאת ומסוגלים למלא את התפקיד? אינני בטוח.

יש להקים צוות איכותי של אנשי אקדמיה ופוליטיקאים לשעבר שינווט את מהלכי האיחוד וההתחדשות, שלא יורכב ברובו מפוליטיקאים פעילים. אני חושב, בין היתר על אנשים כשלמה אבינרי, רן כהן ודומים להם. הם קיימים. צריך לחפש ולמצוא אותם.

פורסם לראשונה ב"זמן הירוק"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. נטע :

  יזהר
  הצבעת על הבעיות ועל הכשלים.
  הצבעת על האתגרים.
  הצבעת על תכנית אסטרטגית.
  הכל נכון.
  אבל אינך עושה זאת בפעם הראשונה.

  מה שהשתנה עכשיו זו הסטירה המצלצלת – שלכאורה מוכרחה להיות קריאת ההשכמה שתעיר את כל הנרדמים.
  הלואי ויכולתי להאמין בכך בלב שלם.

  הלוואי ויכותי להאמין שאת הטיטניק הזאת עוד ניתן להסיט ולעצור לפני שתתיקע בקרחון הענק.

  אנחנו נתונים בתוך פרדוכס מאתגר במיוחד.
  ללא פעולת הצלה מידית – יתכן שהפגישה עם הקרחון קרובה מאוד.
  מצד שני – להסיט ספינה כזו בזמן קצר זו משימה מסובכת שדורשת התגייסות מהירה של רבים.

  אולי צריך להכיר בכך שאת האלטרנטיבה צריך להכין לימים שלאחר ההתנגשות.
  ובינתיים לעשות מה שעוד ניתן כדי להפחית את המחיר הנורא.

  רק לדוגמה – אני לש שומעת כאן איש מצייץ נגד כניסתו של סמורטיץ לממשלה – לא מאנשי ימין (למשל יועז הנדל) וגם לא מהשמאל המבוהל.
  לא מאנשי רוח ולא מאנשי חומר.
  דממה.

  https://www.blacklabor.org/?p=58053
  דממה כזו עלול שיהיה לה מחיר גבוה בחו"ל (למרות הפוטין והטראמפ).

  מישהו מתכונן לזה?

  את משנתו של סמורטיץ כפי שהציגה אשתו והוא לא התנער ולא התפטר –
  אאפשר לקבל כאן
  "ויש לך בעיה שהמיילדת תהיה ערביה?". הגברת סמוטריץ ענתה: "כן, שוב, זה לא… אני מכלילה פה מבחינתי כל מי שהוא לא יהודי. מבחינתי יש לי בעיה, כי הרגע הראשון שבו התינוק יוצא לאוויר העולם שמבחינתי, לפי האמונה שלי, הוא רגע קדוש, רגע טהור, רגע יהודי, ואני מאוד אשמח שידיים יהודיות יגעו בתינוק שלי ברגע הראשון שהוא נמצא פה בעולם הזה".
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4787773,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.