postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אסון אקולוגי בחופי הקריות- עקב הקמת נמל המפרץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אסון אקולוגי בחופי הקריות- עקב הקמת נמל המפרץ

נושאים בריאות ואיכות סביבה, תכנון ובניה ב 18.04.19 23:12

"הפורום הישראלי לשמירה על החופים" ואלה נווה מ"אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" הגישו באמצעות עו"ד יותם שלמה מהקליניקה לרגולציה סביבתית באוניברסיטת בר-אילן ערר נגד תכנית נמל המפרץ. הם הציגו ראיות לאסון האקולוגי שנגרם לחופי הקריות ודרשו מחנ"י למנוע את המשך הרס החופים

מאת: חנה קופרמן

הקמת נמל המפרץ החדש בחיפה - סכנה לאדם ולסביבה

תושבי הקריות והאזור פתחו במאבק נגד הקמת נמל המפרץ בחיפה. באתר הפייסבוק שהקימו הם מסבירים על הנזקים שעלולים להיגרם לתושבים ולסביבה עקב הקמת הנמל. ההחלטה  על הקמתו התקבלה ללא שיתוף הציבור

לקריאה נוספת

ביום חמישי , 11.04.19, התקיים דיון בערר נגד תכנית נמל המפרץ –  מס' 304-0277111–  בוועדת העררים הארצית של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים. במסגרת הדיון  הציג הפורום הישראלי לשמירה על החופים  ראיות לאסון אקולוגי שנגרם לחוף קריית חיים וחופי הקריות מצפון לו, ופנה בדרישה לחברת נמלי ישראל (חנ"י) לקחת אחריות  על ההרס שגרמה ולהכין תכנית חדשה למנוע את המשך ההרס הוודאי מהמאיים לכלות את חופי הקריות..

הערר הוגש מטעם הפורום הישראלי לשמירה על החופים, יחד עם אלה נווה, מרכזת "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות", באמצעות עו"ד יותם שלמה, מנהל הקליניקה לרגולציה סביבתית באוניברסיטת בר אילן.

לערר צורפו שתי תמונות של חוף קריית חיים. אחת צולמה ב – 18 בנובמבר 2014, זמן קצר לפני תחילת העבודות להקמת נמל המפרץ. השנייה צולמה כארבע שנים אחרי ב-5 בנובמבר 2018 ביום הדיון באישור התכנית בוועדה המחוזית בחיפה.

חוף קריית חיים ב-18.11.2014

חוף קריית חיים ארבע שנים אחרי ב-5.11.2018

רואים בברור שבתמונה מ-2014,  הבטון עליו עומדות סוכות המציל— יושב בשלמותו על החולות ואילו 4 שנים אחכ–  הבטון נמצא באוויר והחוף הצטמצם בכ- 20 מ.

בעמ 15 בכתב הערר המצורף בסעיפים 54- 58 –  פגיעה בסביבה החופית, אמר מהנדס העיר חיפה,  מר אריאל  ווטרמן (סעיף 56 בערר):"מי שהולך היום לקריית חיים, אשר יגורנו בא לנו, הארוזיה שם היא בעייתית מאוד,  אי אפשר להזין אותם בלי שוברי גלים"

גב' נורית שטורך, נציגת המשרד להגנת הסביבה אמרה(סעיף 57) : "המצב שמצפון לנמל הוא במצב נוראי, פשוט נוראי. חנה צודקת מה שהיא ראתה בעיניים. זה נכון, על זה אני לא מתווכחת".

עורך הדין מטעם חברת נמלי ישראל בזמן הדיון בערר ב- 11.04.19 אמר: "היו כאן כל מיני טענות להטיל על יזמית התכנית ח"ני לגבי נושאים שהם מחוץ לקו הכחול..  התכנית לא עוסקת בהקמת הנמל, היא עוסקת בזכויות הבנייה של המבנים שעל הנמל.  אי אפשר לכלול הוראות בתכנית לנושאים שאין להם קשר..…….בנושא של גריעת החול,  בניגוד למה שהעוררים טוענים – היא לא פועל יוצא של התכנית………"

אני, חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים, אמרתי שח"ני, חברת נמלי ישראל, היזמית, שילמה כ-80 מיליון שקל למומחים שהבטיחו בתסקיר השפעה על הסביבה להקמת המבנים הימיים ( תמא מס' 13/ב/2/1) שהכול יהיה בסדר, לא ייגרם נזק משמעותי. גם המשרד להגנת הסביבה תמך בתכנית. עצם עיניים, העיקר לא להפריע להקמת הנמל. בכל מחיר של נזק לחופים.

ה"מומחים" טענו שרק פעם בכמה שנים יהיה צריך להזין את החוף בחול.. אבל מה שקורה בפועל- בגלל הארוזיה החזקה– הזנת החולות לא מחזיקה מעמד. תוך שבועות או חודשים ספורים, כל החול שמפזרים, נשאב לים וחוזר חלילה."

לפני שהעבודות החלו ב- 2014, התושבים התריעו. הגישו התנגדויות, ניסו למנוע את הנזק הוודאי. היה ברור לכל בר דעת שהמכתש הענק בים שייווצר מכריית החול עבור הקמת המבנים הימיים,  יסחף לתוכו את החולות מכל החופים באזור כי כך עובד הטבע.

יש לשים לב לטריק המשפטי באמצעותו חנ"י מנסה להתחמק מאחריות: תכנית נמל המפרץ חולקה בשיטת הסלמי למספר תכניות- דבר המאפשר לה לטעון שהנזק לחופים לא קשור לתכנית בה דנים היום אלא לתכנית אחרת: תמא 13/ב/1/1 תכנית שאישרה  ברמה המתארית את כל הנמל, מהתוכנית הנ"ל נגזרו בחלקים, חלקים, תכניות משנה מפורטות . כל תכנית היא ישות משפטית נפרדת..

כך אושרה תכנית מפורטת לכריית החול אשר גרמה את הנזק (תמא 13/ב/2/1)  ואילו השטח שמעליה- שטח הנמל התפעולי, נדון ביום חמישי בועדת המשנה  הארצית לעררים במועצה הארצית לתכנון ובנייה- תחת מספר תכנית אחר.

באמצעות שיטת הסלמי- ח"ני מתחמקת מאחריות וטוענת שהנזק שנגרם לחופים לא קשור אליה כי הנושא נסגר כבר בתכנית אחרת  (תמא 13ב/1/1) —- בה היא לא האחראית היחידה.  לטענתה, היא כיזמית עושה כל שביכולתה להזין חול אבל יש מחסור בארץ בגלל עצירת הזרימה של החולות מאז הקמת סכר אסואן במצרים וכל שנה הבעיה הולכת וגדלה ..

חנ"י היא חברה 100% של המדינה.

הנמל שבנתה גרם נזק למאות אלפי אזרחים ומי שמתחמק בפועל מתיקון הנזק שגרמה — זו המדינה עצמה אשר גרמה להרס ומתחמקת מאחריות בלי להניד עפעף.

לעיון בערר: נמל המפרץ- ערר

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. עבודה שחורה » הפורום השראלי לשמירה על החופים עתר נגד אישור תכנית "נמל המפרץ" :

    […] הפורום הוגשה ב-18.7.19 לאחר שנדחה הערר המשותף שהגיש הפורום יחד עם אלה נווה, מרכזת ארגון "אמהות ואבות מצילים את חיפה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.