בחירות 2019 – התכנית של איילת שקד לביטול הדמוקרטיה הישראלית

בנאום בכנס ישראל 2050  הציגה שרת המשפטים איילת שקד את תכניתה למהפכה במערכת המשפט, אם תיבחר לשרת משפטים בממשלה הבאה. היא תבטל את הפרדת הרשויות ותכפיף את מערכת המשפט לפוליטיקאים

מאת: אמנון פורטוגלי

 המהפכה האנטי-דמוקרטית של איילת שקד, וחוק הסמכת הממשלה 2019

אילת שקד פרסמה היום את תכניתה לריאקציה בדמוקרטיה ובמערכת המשפט הישראלית. תכנית הקוראת בשם הקוד 'משילות' לשליטה מוחלטת של הממשלה ושל פוליטיקאים על החקיקה, על הרשות השופטת ועל המדינה. תכנית לשלטון ולעריצות הרוב ללא מנגנוני בקרה, ללא איזונים בין הרשויות, ועם כוח בלתי מוגבל ובלתי מרוסן לפוליטיקאים.

שקד הבטיחה ב'כנס ישראל 2050 של התאחדות הסטודנטים הארצית' כי אם תמשיך כשרת המשפטים, היא מתכוונת לבטל בקדנציה הבאה את הוועדה למינוי שופטי בית המשפט העליון, ובמקום זה המועמדים יובאו על-ידי שרת המשפטים לאישור הממשלה והכנסת לאחר שימוע ציבורי, היא תעביר את פסקת ההתגברות במתכונתה המלאה, תאפשר לשרים לייצג עצמם בבית המשפט באמצעות עורכי דין פרטיים, ותעביר את חוק היועצים המשפטיים (היועמ"שים).

למהלכים אלו שיביאו לחיסול מערכת המשפט ולהחלפת הדמוקרטיה הישראלית והפיכתה למשטר נוסח ארדואן, אורבן ודומיהם, היא קוראת ב'ניו ספיק' אורווליאני 'המהפכה הדמוקרטית'.

לפי שקד 'העם' יקבל את מלא הסמכות בכך שהממשלה תשלוט ללא עוררין ומערכת המשפט בישראל תהיה כפופה לפוליטיקה. בחירת שופטים תתבצע בהחלטת ממשלה על פי הצעת שר המשפטים, ובאישור הכנסת. חוק יסוד יעגן את פסקת ההתגברות, ובית המשפט העליון לא יוכל עוד לבטל חוקים, גם אם הם לא חוקתיים. תפקיד היועץ המשפטי לממשלה יופרט,  השרים יבחרו את היועץ המשפטי הטוב ביותר עבורם, והיועץ המשפטי לממשלה יהפוך לאחד מעורכי הדין הפרטיים והאישיים של הממשלה והשרים.

במדינה הדמוקרטית העממית של שקד,  הממשלה תוכל לחוקק כל חוק שיעלה על דעתה. חוקים המסלקים מהכנסת חברי כנסת שהממשלה החליטה שהם אלמנטים חתרניים, חוקים השוללים אזרחות, חוקים הקובעים שיהדות היא לפי ההלכה בלבד ואוסרים על קיום בתי כנסת ותפילות בנוסח קונסרבטיבי ורפורמי, חוק הדוחה את הבחירות למשך זמן לא מוגדר, ומאפשר לראש הממשלה ולממשלה לכהן עד קץ הימים, וכן הלאה.

אני מציע לשקד לראש הממשלה, לחברי הממשלה ולחברי הכנסת התומכים ברעיונות אלו, הדוחפים לחקיקת "פסקת ההתגברות", לייעל את התהליך, לתגבר את המשילות והלאומיות לרמה המרבית. במקום לבטל חוק ועוד חוק, תקנה ועוד תקנה, אפשר לבטל את כל יסודות הדמוקרטיה הישראלית הנוכחית בבת אחת. ולחוקק חוק שנקרא לו חוק הסמכת הממשלה 2019.

החוק המוצע יפתור באחת את בעיות בית הדין העליון, היועץ המשפטי לממשלה, המשילות והחקיקה העומדות בפני הממשלה, הניצבת מול הכנסת ובה למעלה מעשרה 'בוגדים' ואחרים שאינם תומכים בה.

חוק ההסמכה יעניק לממשלה סמכויות חקיקה מלאות, ובכלל זה סמכות לחוקק חוקים, לתקן חוקים, לחוקק חוקים הנוגדים את חוקי היסוד, לבטל את חוקי היסוד, כל זה ללא צורך באישור הכנסת, ולחוקים אלו תהייה חסינות מביקורת בג"ץ. כך תוכל לממשלה לעקוף את הכנסת, ולאיין את בית הדין הגבוה לצדק.

לחוק יהיו יתרונות נוספים. החוק ייעל את תהליך החקיקה ויחסוך את ההליך המסורבל הנוכחי  ללא שינוי מהותי, שכן הרוב הקואליציוני מבטיח בכל מקרה קבלת כל חוק שהממשלה תתמוך בו.

בנוסף החוק ימנע את הצורך לפנות לכנסת שיש בה ח"כים ערבים, סמולנים וח"כים לא-ציונים אחרים.  עם קבלת חוק זה לא תהייה, לדוגמה, כל בעיה להחיל את החוק הישראלי בשטחים ולספחם למדינה.

העברת חוק זה תהייה אחד השלבים העיקריים בתהליך חיסול הדמוקרטיה הישראלית והשלטת התפיסה האמונית-לאומנית של בנט, שקד, לוין, סמוטריץ', פייגלין, בן גביר, וחבריהם על ישראל.

יש לחוק כזה תקדימים, צריך רק להסתכל על מה שקורה כיום בטורקיה, בהונגריה, בפולין ועל חוק ההסמכה שעבר במדינה דמוקרטית אחרת לפני כשמונים שנה.

זה יהייה עתידה ואחריתה של המדינה.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

3 Responses to “בחירות 2019 – התכנית של איילת שקד לביטול הדמוקרטיה הישראלית”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שיטוט בקרביה של ע"ש מגלה שכמעט הכל כבר נכתב כאן. וכמעט הכל כבר נשכח.
  התחזיות לגבי סיכויי הצלחתו של כחלון – הקפיטליסט החברתי – התגשמו כמעט במלואן.
  לפי הסקרים (בע"מ) – הציבור אכן מחפש הרפתקה חדשה.
  עכשיו מתחרים על המשבצת – קפיטליסטים שאפילו לא מתיימרים להיות חברתים – הימין החדש ופיגלין.
  את המזון הרוחני מספק מרכז איין ראנד בישראל, ואפשר להמר שמכירת ספריה נמצאת לאחרונה בעלייה (או להתפלא אם לא).

  לשמאל אין תמונה הוליסטית ואין שפה הוליסטית שמחברת את הנקודות לכדי מפת דרכים – שכל אדם סביר יכול להבין מה היא אומרת ולאן היא מובילה בלשון בני אדם.

  מי בכלל מבין היום מה זו דמוקרטיה ולמה שקד נחשבת כאיום עליה.

  משהו הלך לנו לאיבוד בדרך.
  שיטוט בע"ש מפגיש אותנו עם חלקי הפאזל אבל התמונה – נעלמה ואיננה.

  אולי יהיו הפתעות בבחירות.
  ספק רב

 2. נטע הגיב:

  נתקלתי עכשיו בספר על הפרטת הקיבוצים.
  הבחירה בדרך הרבולוציה (מהפכה שאין ממנה חזרה)
  במקום בדרך האבולוציה (התפתחות הדרגתית מבוקרת) – הוכיחה למעשה מי ניצח כאן ואיזה מחיר יעלה לכולנו נצחון פירוס שכזה.

Leave a Reply