בחירות 2019 – הצבעת הבוחרים תקבע מי יישא בנטל הגרעון התקציבי

הצבעת הבוחרים תקבע אם הממשלה שתקום אחרי הבחירות תהיה ממשלה הדואגת ל-99% אחוז מהאוכלוסייה ולרווחתה, או שתקום ממשלה שתמשיך להעניק הטבות לתאגידים ולטייקונים ותמשיך לקצץ בבריאות ובחינוך

מאת: ק. טוכולסקי

[בוקסה=59527]לרדת לפרטים הקטנים שיהיו משמעותיים יום אחרי הבחירות

ההודעות לבוחר מתחילות להופיע בתיבות הדואר ואולי זה יגרום לבוחרים להתחיל לחשוב שהבחירות האלה לא מסתכמות בביבי או גנץ. הן יורדות לרזולוציות הרבה יותר משמעותיות למשל, הגדלת ההשקעה הציבורית במערכת הבריאות, בתשתיות תחבורה ציבורית, בהפיכת דואר ישראל מחברה ממשלתית גוססת לבנק דואר שישרת את כל האזרחים ויהווה עוגן ממשלתי איכותי בתחרות מול העושק של הבנקים הפרטיים. מה ביבי חושב על כל הדברים האלה, אנחנו כבר יודעים.

אחרי הבחירות ידברו אתנו על הגרעון, זה שהופיע פתאום בהודעה של האוצר לקראת חצות ביום חמישי, אחרי שעיתוני השבת כבר ירדו לדפוס ועל האופן בו צריך לסגור אותו.

את מי אתם הבוחרים רוצים בממשלה שתקום כשהיא תקבע מי ישלם את הגרעון התקציבי המסתכם בכ-700 מיליארד ₪ ? האם אתם רוצים את ביבי שהעניק הטבות/הנחות ופטורים ממס שתאגידים וטייקונים קיבלו פה מאז 2009? את ביבי שהיה שר האוצר של גזירות 2003 ? או שמא אתם רוצים את לפיד, האיש שחשב שהנחת מס של 97% על רווחים שכבר קיבלו ים של פטורים היא הדרך הטובה ביותר לסגור גירעון?

אם אחרי הבחירות תוקם פה ממשלה כמו שרוצות המפלגות הגדולות, אז כולנו נשלם מחיר מאוד מאוד כבד. כי די ברור מה רוקח לנו הימין הליברטיאני-ניאו שמרני-ניאו ליברלי: קיצוצים במדינת הרווחה, ביטול הטבות המס של המעמד הבינוני, קיצוצים בקצבאות שתומכות במעמד הבינוני הנמוך ובעניים והטבות להון הגדול בצורת הפרטות הנחות מס והפחתות תשלומים כדי שהם "יניעו" את הכלכלה.

אז אחרי הבחירות, לפני תכנית השלום של טרמפ ולפני השימוע לראש הממשלה, נצטרך כולנו לשאת באחריות לא רק לסוגיית איזו מפלגה תגיב איך לתכנית שלום אמריקנית, או האם ביבי יהיה חבר-כנסת, או אולי ראש ממשלה מכהן. לפני כל אלו, יוגש החשבון של הגירעון, של המדיניות הכלכלית הכושלת של העשור האחרון, של שנים ארוכות של העשרת העשירים על חשבון כספו של הציבור.

ההצבעה שלנו בבחירות תקבע מי ישלם את הגרעון. אם תיבחר ממשלת ימין-מרכז-ימין בראשות ו/או השתתפות של הליכוד, כחול לבן, הימין החדש, כולנו וזהות ה-99% הם שישלמו אותו. ה-99%, העובדים והנתמכים ישלמו בקיצוצים בשירותים הציבוריים, בהעלאות מסים רגרסיביים ובביטול הקלות מס לעובדים. וזאת בזמן שהאלפיון העליון ימשיך ליהנות מהנחות, הטבות, הקלות ומתנות בצורת הפרטות על חשבון ה-99%. על חשבון כולנו.

הסיכוי היחיד שלנו לא להיות גם מי שקיבלו פירורים במשך עשור וגם מי שמשלמים את מחיר המשבר הכלכלי של עשור השוד הזה, הוא פשוט. ממשלה בשותפות ו/או תמיכה של העבודה, מרצ וחד"ש-תע"ל. אם שלוש המפלגות האלה יהיו חלק מהשלטון ואם הן תהיינה חלק משמעותי מהשלטון בקואליציה, או בגוש חוסם תומך קואליציה, הן תוכלנה לפעול כדי שמי שישלם את מחיר המשבר לא יהיו ה-99%, אלא טייקונים ותאגידים.

ממשלה/גוש חוסם עם שלוש המפלגות האלה תבטל את ההעסקה הלא ישירה, תגדיל ותחזק את מדינת-הרווחה ואת מערכות החינוך והבריאות שלה, תפעל לחיזוק מערכת המסים הפרוגרסיבית במסגרתה האלפיון העליון יתחיל לשלם ולא לקבל. תעצור את ההפרטה ותוכל לשקם שירותים כמו הרכבת והדואר. תוכל לקדם הרחבה של חוק ביטוח בריאות ממלכתי באופן שהוא באמת ייתן מענים לצרכים של כולנו, תוכל לחוקק חוק ביטוח סיעוד ממלכתי,  לקצר את שבוע העבודה ל-40 שעות, להגן על זכויות העובדים בזמני המנוחה ועוד ועוד דברים שאנחנו צריכים בשביל לחיות בצורה טובה והוגנת יותר.

לאופן שבו נצביע יש חשיבות מכרעת בסוגיות הרות גורל. האם הכנסת הבאה תעסוק בחקיקת חוקי אפליה וגזענות או תבטל את ההעסקה הקבלנית? האם שר החינוך הבא יתעסק בהחדרת תכנים חשוכים למערכת-החינוך הממלכתית, או בכך שמשרד החינוך ייקח אחריות ישירה באמצעות עובדות ועובדי-מדינה על הילדים שלנו משבע וחצי עד ארבע וחצי? האם משרד איכות הסביבה יהיה משרד שמשרת בעלי מפעלים ואינטרסים זרים, או את הצרכים הסביבתיים של אזרחיות ואזרחי ישראל? האם הממשלה תעסוק בהטבות מס לאלפיון העליון והפרטת רכוש ומשאבי הטבע, או בטובתם של ה-99% רווחתם אושרם ובטחונם הסוציאלי? וכך הלאה.

הצבעה למרצ, לחד"ש-תע"ל ולעבודה תהיה הדבר הנכון להבטיח מדיניות טובה יותר שתקדם את אזרחי ישראל. הימנעות מהצבעה למפלגות אלו, והצבעה למפלגות ימין-מרכז ימין וימין קיצוני כמו כחול לבן וכל מה שמימינה, תגרום להמשך המדיניות הקיימת בשינויים קלים בלבד. אנחנו לא באמת יכולים להרשות לעצמנו את המשך המדיניות ההרסנית הזו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

One Response to “בחירות 2019 – הצבעת הבוחרים תקבע מי יישא בנטל הגרעון התקציבי”

Leave a Reply