חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 – להתמקד בכשלי המדיניות ולא רק בשחיתות האישית

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 3.03.19 2:16

על מערכת הבחירות להתמקד בכשלי המדיניות הכלכלית-החברתית והמדינית של נתניהו ולא רק בשחיתות האישית. אם השמאל הישראלי לא יפעל כך, הוא עשוי לספוג מכה, והימין בשותפות של המרכז יישאר בשלטון

מאת: ק. טוכולסקי

מתמקדים במה שנוח לימין – בשחיתות האישית של ביבי

ההתמקדות בשחיתות האישית/בעבירות פליליות של מנהיג הימין הכושל היא טעות של מי שאמורים להיות אלטרנטיבה בישראל ובארצות-הברית.

טראמפ וביבי הם ראש-ממשלה ונשיא כושלים לא בגלל שחיתותם, אלא בגלל המדיניות שהם מקדמים, אפילו אם לא היו מושחתים. בעשור שביבי שולט, האלפיון העליון, תאגידים וטייקונים  קיבל הטבות מס בשווי פעמיים החוב הלאומי של מדינת ישראל. טראמפ נתן לבעלי-ההון שסביבו הנחות גדולות אף יותר. הם פגעו בשירותים שהאזרחים מקבלים, סיבכו את המדינות בחובות הולכים וגדולים, שמסתתרים מאחורי תרגילים חשבונאיים, והותירו את הקופה ריקה. וכל זה בלי שום קשר לשחיתות.

מערכת בחירות שלא תתמקד בכך אלא רק בשחיתות האישית של טראמפ וביבי, נידונה לכישלון.

לא סתם בארצות-הברית הדמוקרטים הלכו בקונגרס בכל הכוח לא רק נגד טראמפ אלא נגד המדיניות הכלכלית חברתית שלו. אם השמאל הישראלי לא ינהג כמותם הוא עשוי לספוג מכה, והימין בשותפות של המרכז יישאר בשלטון.

כן ביבי מושחת. תמיד היה ותמיד יהיה. מושתל של ההון, הגרסה הישראלית ל"איש ממנצוריה". אבל על הפשעים הגדולים שלו הוא לא יעמוד לדין. הוא לא יעמוד לדין על השוחד הגדול שקיבל בדמות "ישראל היום", פי מיליון יותר מעטפות מטלנסקי וממשיך להופיע מדי יום ולספר את שבחי הביב חינם ובתפוצה אדירה.

כי נניח שיועץ משפטי בלתי תלוי ולא מריונטה היה מוצא את ביבי זכאי וחף מכל פשע כשלג בפרשיות השוחד והפרת האמונים השונות, האם זה היה הופך אותו זכאי בעיני ההיסטוריה? האם שלטונו היה פחות מושחת ומשחית? ונניח שאת ביבי – אם וכאשר יאלץ לעזוב את השלטון – יחליף איש ימין כמו גלעד טרדן או סער, שלא ייקחו שוחד בצורה גלויה כמו ביבי יהיה פה יותר טוב? התשובה היא לא.

הפשעים האמתיים של ביבי הם פני המדינה שהוא מנהיג כבר 10 שנים, על תשתיותיה המעורערות והלא מספקות, על גבולותיה הלא בטוחים, על דמם של הרוגי תאונות-העבודה והרוגות האלימות במשפחה, על מימיה המזוהמים, על אוצרות הטבע המופרטים, על הנחות המס המופרזות בגובה פעמיים החוב הלאומי, שניתנו פה בעשור האחרון לטייקונים ותאגידים על חשבוננו. על כל אלה ועל עוד רבים ורעים ביבי היה צריך לעוף, גם אם היה בחייו צנוע כנזיר ומקפיד על מנהל תקין קלה כבחמורה. כי גם אם יום אחרי הבחירות תקום פה ממשלת ליכוד-כחול לבן בראשות סער/כץ /ארדן המדיניות לא תשתנה, העשירים יתעשרו והשאר יסבלו, להחליף את ביבי זה לא מספיק.

על המפלגות המתמודדות בבחירות והמיועדות להחליף את השלטון לדבר על מצב בתי-חולים ובתי-הספר, להתייחס לזכויות עובדים ובטיחות וגהות, להדגיש את זכותם של האזרחים לביטחון סוציאלי, שלווה ורווחה. לא לעסוק באיומים ובספינים, לא לשקר לבוחר ולא לספר לו סיפורים ואגדות.

על המפלגות הנאבקות להחליף את השלטון להבטיח לא להיות מושחתות, להגן על שומרי- הסף, לחזקם ולשמור על עצמאותם. להבטיח גם העסקה ישירה, מיסוי פרוגרסיבי, ביטוח סיעוד ממלכתי וקיצור שבוע העבודה

המאבק נגד השחיתות של ביבי לא מספיק ובצדק. אם רוצים שינוי מהותי, צריך לא להתמקד רק בשחיתות האישית שלו אלא בכשלי המדיניות של ממשלו. אחרי הבחירות מי שישלוט יצטרך להתמודד עם קופה ריקה, גבולות בוערים, תשתיות לא מספקות וזה לא הולך להיות קל.

רק להחליף את ביבי ולהמשיך באותה מדיניות זה פשוט לא מספיק. צריך להבליט את המהות של האלטרנטיבה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  עושה רושם שאנשים מתעניינים בשמפנייה וחמגשיות ולא בעתידם הכלכלי הפנסיוני,שלא לדבר על עתידם בכלל

  עושה רושם שאנשים מתעניינים בשמפנייה וחמגשיות ולא בעתידם הכלכלי הפנסיוני,שלא לדבר על עתידם בכלל.

  המשטרים הפשיסטים נוהגים לטפח את הבורות,הבערות,ואת הערצת הרודנים בשלטון.

 2. שמאל :

  ויוה טוכולסקי !
  הצלחתם להיפטר מהביבי.
  עשיתם, שוב, שירות נפלא לבורגנות. האיש הסתאב לחלוטין כך שהבוחשים הנסתרים מאחורי הקלעים (מה שאתה קורא "ההון") החליטו שהגיע הזמן לשליט בורגני חדש. ואם אני עדין מסוגל, בקושי, להבין את צהלות השמאל המדיני (ולא בטוח ד"א בכלל שמבחינה מדינית השליט החדש יהיה מתון מנתניהו מה עוד שהאחרון דווקא לא שש למלחמות), מבחינה כלכלית העתיד שחור משחור.
  אתה הרי יודע היטב שמי שיבוא אחריו, סביר מאוד מהמפלגה הלבנה החדשה, לא יישנה פסיק במדיניות הכלכלית הליברלית הקיימת. אם היה אחרת, מרצ לא הייתה על סף אחוז החסימה וחד"ש לא הייתה נאלצת להסתפח לרשימה בורגנית כמו של טיבי.
  אבל, היי, היום זמן לחגוג את נפילת ביבי.

 3. ק. טוכולסקי :

  מרצ לא על סף אחוז החסימה כי היא בחרה רשימה טובה והציבור מזהה. חדש הייתה אחראית מספיק לא לתת לטיבי לזרוק לפח 100,000 קולות ואפילו למפלגת האבודה יש רשימה סבירה מינוס. בכל מקרה, מול ממשלת הימין-מרכז-ימין שתקום אחרי הבחירות כשלפיד יעלון וגנץ יפנו למי שיבוא אחרי ביבי בקריאה לאחדות צריך יהיה שמאל חזק.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  על פי כל הסקרים העדכניים, אחרי איחוד גנץ-לפיד, מרץ מגרדת בין 4-5 מנדטים ומצוייה בהחלט סביב אחוז החסימה.
  לגבי טיבי וחד"ש – טיבי ומפלגתו הבורגנית הם המובילים כיום במגזר הערבי כך שהם אלו שהצילו את מאגר הקולות של חד"ש ולא להיפך.
  מפלגת העבודה ? בראשה עומד איש השוק החופשי וקפליטליסט פר-אקסלנס.
  אם מכל אלו אתה בונה על "שמאל חזק", שיהיה בהצלחה.

 5. ק. טוכולסקי :

  תסתכל בשימושון סקרים מרצ בשום נקודה לא ירדה מתחת לאחוז החסימה וכרגע היא כבר על 5-6 ובמגמת עלייה.
  טיבי הצטרף לחדש שגילתה אחריות ולא להפך למרות כל הרעש שהוא עשה, הוא היה מוכן לרוץ עם כל המשותפת תמורת מנדט שני במקום ה-12, העסק קרס כי בלד-רעם לא חשבו שהוא שווה את זה. גדלות הלב שחדש גילתה לאורך כל התהליך לא ממש משתקף לא בתקשורת בעברית ולא ברשתות החברתיות מה שמלמד אותנו על איך השיח מתנהל.

  שמאל חזק אחרי הבחירות האלה יהיה שמאל לא מרוסק כמו ב-2009, כשכל השמאל היה שווה 27 מנדטים כולל הערביות. שמאל שיהיה מורכב ממפגלגת עבודה עם לפחות 10 מנדטים, מרצ עם 6-7 מנדטים חדש-תעל עם 8-10 מנדטים ורעם-בלד עם 5-6 מנדטים שזה בין 29 ו-33 מנדטים זה מה שהשמאל יכול לקוות שיהיה לו כרגע

  מצורף קישור לשימושון סקרים, כלי ממאוד יעיל למעקב אחרי מה קורה:
  https://www.uzit.co.il/inside_page_base.asp?categoryName=polls2019&hebCategoryName=%D7%A1%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%9D

 6. שמאל :

  טוכולסקי,
  לא בטוח בכלל שהאמירות על "מרצ במגמת עלייה" יש להן על מה להסתמך.
  לפי סקר עדכני מהיום של ה"ארץ", מרץ מצוייה כעת על 4 מנדטים ועם סיכוי סביר לא לעבור את אחוז החסימה.
  גם גוש השמאל כולו הולך ומתכווץ לאחר השיא (בסקרים) שאליו הגיע מיד אחרי המפץ הגדול של גנץ-לפיד.
  ומה שממש עגום (אם אתה תומך מרצ) הוא שנראה שיש כמות מסויימת – כנראה לא גדולה *בינתיים* – של מצביעי מרצ שקופצים לעגלת המישמש הימני-ליברטיני-בעד לגליזצייה של פייגלין שמצוי אף הוא בתחום ה 4 מנדטים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.