בחירות 2019 – גומלים לנכשלים

האחראים לכישלון המדיני בטחוני של ישראל עומדים בראש המפלגות שיזכו בשני שליש מהמנדטים לפי הסקרים. לתשומת לבם של המצביעים שמתכוונים לתמוך בהם

מאת: ק. טוכולסקי

מלחמת יום כיפור הייתה ניצחון צבאי אדיר ומרשים, אבל בגלל ההפתעה בפרוץ המלחמה והמחיר הכבד של הניצחון, ובעיקר כיון שהייתה לגולדה מאיר יושרה להתפטר אחרי שניצחה בבחירות וללכת הביתה, ביחד עם כל השרים שניהלו את המדינה במלחמה, קיבלנו ממשלה שונה לגמרי ודור שלם של פוליטיקאים ירד מהבמה. גם את הרמטכ"ל של המלחמה, שאחרי ההפתעה הצליח להדוף את האויבים בשתי חזיתות ולהביא את הצבא לניצחון מזהיר, שלחה וועדה הביתה. זו הייתה ועדה שהוקמה בלחץ ציבורי ובזכות היושרה של הממשלה שהייתה אז.

את מלחמת צוק איתן, לעומת זאת, הפסדנו אחרי שלא הופתענו. זאת לאחר תקופה ארוכה שממשלת ישראל הסלימה את הגזרה ודרדרה את השטח למלחמה. למרות זאת יצאנו מהמערכה בשן ועין בלי שום הישג, ומופתעים מאמצעי-האויב, כמו המנהרות, ומיכולותיו באוויר, בים וביבשה. רק מה? לראש הממשלה, שניהל את המערכה, ולשריו הבכירים חברי הקבינט, שלא לדבר על הרמטכ"ל שלו באותה מלחמה , אין ולא הייתה שום יושרה ושום כוונה לקחת אחריות על כלום.

הציבור הישראלי לא גומל לאנשים על יושרה. וכתוצאה מכך אנחנו פותחים עיתון היום בבוקר ורואים שראש הממשלה הכושל של המלחמה מוביל בסקרי הבחירות מול הרמטכ"ל הכושל ושר הביטחון הכושל של אותה מלחמה. ובמערכת הפוליטית נמצאים עדיין גם חברי הקבינט הכושלים של אותה מלחמה כמו בנט, ליברמן ולפיד, ואף אחד מהם לא חושב לרגע לקחת אחריות על המפלה המביכה ועל העובדה שמאז אנחנו משלמים דמי חסות לחמאס. בכל תרחיש הגיוני הציבור היה מעניש את האנשים האלה שנכשלו מדינית וביטחונית, שמשקרים לציבור ומוכרים לו אשליות של עוצמה שהתגלו כריקות מתוכן ושבסופו של דבר נכשלו בשדה המערכה.

אבל זה לא קורה, 4 וחצי שנים למפלת צוק איתן, כוכבי הפוליטיקה הישראלית הם אותם אנשים שנכשלו במערכה הזו. ומה שהכי גרוע בכל הסיפור הזה, כמו שזה נראה היום, הוא שהציבור הישראלי עומד לתת בסביבות ה-80 מנדטים למפלגות ימין מרכז שמונהגות בידי ראש ממשלת צוק איתן (30 מנדטים), רמטכ"ל צוק איתן ושר הביטחון של צוק איתן, (25 מנדטים) שר האוצר של צוק איתן  (10 מנדטים) שר החוץ של צוק איתן (5 מנדטים) ושר הכלכלה של צוק איתן (8 מנדטים). כולם היו חברי קבינט בזמן צוק איתן.

כל זה רק בתחום המדיני בטחוני, התחום החזק של הימין מרכז. הציבור הישראלי אשכרה נותן כשני שליש מהמנדטים שלו לאנשים שהביאו לו מפלה ניצחת, מלחמה מתמדת ותשלום דמי חסות לארגון טרור.

התקשורת שלנו, שלא ידעה להגיד את האמת לגבי צוק איתן הרי לא תתחיל עכשיו. שום פרשן ושום עיתונאית לא העזו להגיד שנכשלנו במערכה. הם לא העזו לערער על הנרטיב השקרי שהציגו פוליטיקאים במעילים שחורים ולובשי מדים ש"היכינו את החמאס שוק על ירך". כן השטחנו את עזה וגרמנו סבל אדיר לאוכלוסייה אזרחית, ביצענו פשעי מלחמה ופגענו מעט מאוד במי שנלחמים נגדנו. חמאס יצא חזק מהמערכה וישראל משלמת לו דמי חסות.

אבל כל האנשים האלה שותפים לעוד פשע – של שחיתות. כחלק מהמערכה בעזה, הופתעו אזרחי ישראל לגלות שלתוך הרצועה הוכנסו נגמשים ישנים שלא נותנים מיגון יעיל, ומשמשים כמלכודות אש ומוות לטובי בנינו. בזמן שבשביל שוחד הצטייד צה"ל בעוד ועוד צוללות שאין בהן שום צורך, הפרויקטים של חברות ישראליות בארץ – שלא מחלקות שוחד לכל דורש, כפי שנוהגים תאגידי הנשק הגרמניים בבואם לנהל עסקאות עם מדינות מתפתחות בעולם השלישי וכמסתבר ישראל – נדחו. החלפת הנגמ"שים המיושנים והחדירים של צה"ל התעכבה ×›×™ חשוב ×”×™×” יותר לקדם עסקאות של צוללות תמורת שוחד.

איש מכל אלו שמתיימרים להנהיג את ישראל, שמבקשים מהציבור את אמונו ונענים, לא עשה דבר בזמן אמת לעצור את העסקה. שר הביטחון והרמטכ"ל שותפים לפשע השחיתות הזה נגד אזרחי ישראל בכלל והחיילים בשטח בפרט. הם אישרו את הכול בזמן אמת, הם לא התעקשו על תיעדוף אחר ולא עשו דבר כדי לעצור את עסקת הצוללות המושחתת. במקרה הרע אנשים מושחתים שותפים לפשע תמורת שלמונים, או אנשים כושלים ויהירים שלא אכפת היה להם להמשיך לסכן את הבנים של כולנו בשדות פלשת. במקרה הטוב שלומיאלים כושלים ועיוורים, שלא ראויים, בדיוק כמו שאר השותפים לפשע חברי קבינט צוק איתן, להיות חלק מהנהגה של משהו.

החברה הישראלית, מכוונת בידי מעצבי השיח/התודעה/דעת הקהל שלה, לא מסוגלת כבר שנים אלא לחזור על אותן טעויות שכבר עשתה בעבר. מפלגות של רמטכ"לים והגנרלים שבאים להציל את המדינה כבר היו לנו לא מעט: יגאל ידין וד"ש ב-1977, רפאל איתן וצומת ב-1992, אמנון ליפקין שחק במרכז ב-1999, אריאל שרון ב-2003 שאול מופז וקדימה ב-2013. את הכישלונות כולנו זוכרים, גם את ההתלהבות מגנרלים בפוליטיקה. הפעם מדובר לא רק בגנרלים, אלא בגנרלים שכשלו בתפקידם גם מבחינה מדינית ביטחונית וגם לנוכח השחיתות. הם והפוליטיקאים שותפים באחריות לתבוסת צוק איתן ואינם ראויים לא לאמון הציבור ולא לתפקיד ציבורי. מן הראוי היה שהאנשים האלה ישבו ספונים בביתם וירכינו ראשם לנוכח המציאות שמחדליהם יצרו.

ההתלהבות הישראלית מלובשי מדים, הזיכרון הציבורי הקצר, התקשורת שמעצבת נרטיב שלא מתאים למציאות עשויים להביא אותנו למשבר בטחוני מדיני ומוסרי אדיר. וזה עוד לפני שדברנו על האופן בו כל אחד ואחד מהפוליטיקאים והגנרלים, שמובילים כעת בסקרים, כבר רצע את אזנו לשלטון ההון.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

2 Responses to “בחירות 2019 – גומלים לנכשלים”

  1. דליה הגיב:

    ביבי נכשל בצוק איתן. למרות זאת רבים תומכים בו. על התומכים לשקול לעומק ולראות לנגד עיניהם את כל אותם חיילים יקרים שנהרגו בשל נגמ"שים מיושנים ומיגול לא יעיל.

  2. ק. טוכולסקי הגיב:

    אם רק היה אפשר לקבל שוחד מקניית נגמשים כמו בקניית צוללות כמה חיי אדם היו ניצלים
    אם רק היה עומד איפשהו בסביבה של ביבי מהרמטכל דרך שר הביטחון וחברי הקבינט מישהו עם איזושהי יושרה היה אפשר לשנות משהו שם
    אבל בימין אין שום יושרה

Leave a Reply