נמל המפרץ לייצוא דלקים – הערר נגד אישור תכנית שימושי הנמל

הפורום הישראלי לשמירה על החופים ואלה נווה מארגון "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" באמצעות הקליניקה לרגולציה סביבתית באונ' בר אילן, הגישו ב-15 בינואר 2019 לוועדה המחוזית לתכנון בחיפה בקשת רשות לערר במועצה הארצית לתכנון ובניה נגד אישור תכנית נמל המפרץ שטח תפעולי

מאת: חנה קופרמן

[בוקסה=58282]ב-19.12.2018 אושרה תכנית שימושי הנמל, שתאפשר לנמל המפרץ להעביר חומרים מסוכנים, דלקים לייצוא תוך הגדלת הסיכון והזיהום החמור ממילא באזור חיפה.

בקשת הערר הוגשה באמצעות הפקולטה למשפטים אוניברסיטת בר-אילן – הקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת בר אילן, בהובלת עורך-דין יותם שלמה.

הסוגיות המרכזיות המבוקשות להגיע להכרעת המועצה הארצית לתכנון ובנייה הן:

א. היעדר תכנית מצרפית

ב. היעדר סקר סיכונים כנדרש והיעדר בחינה של "אפקט הדומינו" וסיכון לחבלה

ג. אחסון חומרים מסוכנים, כימיקלים ונפט בהיקף גדול ללא מגבלה.

ד. חשש לעליה משמעותית בזיהום האוויר.

ה. פגיעה הסביבה החופית.

תכנית נמל המפרץ שווקה לציבור כתכנית תמימה שמטרתה להגדיל את התחרות  בנמלים אבל בפועל מסתבר שעיקרה מיועד להגדיל ייצוא של דלקים, תזקיקים וכימיקלים תוך הרחבת תעשיית הזיקוק הפטרוכימית במפרץ חיפה-  בניגוד להמלצת מבקר המדינה לדלל חומרים מסוכנים אחרי מלחמת לבנון השנייה.

לפי תכניות חדשות מאושרות ותכניות בשלבי הפקדה, כמות החומרים המסוכנים במפרץ חיפה צפויה לגדול פי 3  בלי שבוצע סקר סיכונים מצרפי ובלי שנבחנו תרחישים ביטחוניים של פגיעה מכוונת, בזמן שידוע על קיומם של טילים מדויקים בידי חיזבאללה.

כמויות האחסון והזיקוק בנמל המפרץ החדש המיועדות לקלוט את תעשיית הקונדנסט מאסדת לוויתן וכלל המאגרים העתידיים הן גדולות וזאת בלי שנבחנו הסיכונים בשל הכמויות הצפויות  (לפי תכנית תמא 37-ח). הסיכונים הם ביטחוניים, בריאותיים  וסביבתיים.

לדברי אלה נווה, מרכזת התארגנות "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות, "בעוד שהממשלה קיבלה ביד אחת החלטה לצמצם את זיהום האוויר והסיכונים במפרץ חיפה , היד השנייה אישרה, באמצעות ועדות התכנון, נמל עצום שבו ישונעו חומרים מסוכנים ללא מגבלה ומאידך יוקם עוד בית זיקוק חדש ״קרקעות הצפון״ ליד בזן שהצינורות ממנו יגיעו לנמל החדש  לצרכי ייצוא. מספרים לנו סיפורים שהמצב ישתפר אבל הולכים לזקק ולשנע כימיקלים ולייצא אותם  על חשבון הבריאות והביטחון של הילדים שלנו . תושבי מפרץ חיפה חייבים לקום ולהגן על הבית שלהם אחרת נשלם מחיר כבד מאוד כבר במלחמה הבאה כשחומרי נפץ חומרים מסוכנים  ודלקים יבעירו את כל חיפה.״

בקשת רשות ערר למועצה הארצית לתכנון ובניה הוגשה ליו"ר הוועדה המחוזית חיפה לאחר שהוועדה המחוזית חיפה דחתה באופן גורף את כל ההתנגדויות של אזרחים, ארגוני סביבה, עיריית חיפה וסיעת האופוזיציה , הירוקים של חיפה. כל ההתנגדויות העלו את בעיית התוספת העצומה של חומרים מסוכנים ומזהמים שיתווספו למפרץ חיפה כתוצאה מהקמת נמל המפרץ ואת הנזקים הצפויים לתושבים בשל כך.

הוועדה המחוזית חיפה כוללת נציגי ממשלה ואנשי מינהל התכנון. עצם אישור התכנית וההתעלמות מההתנגדויות הרבות מעידה לכאורה על הוועדה שהיא משרתת אינטרסים כלכליים של חברת נמלי ישראל והזכיין הסיני שקיבל את הזיכיון להקמת הנמל ותפעולו, ומתעלמת מהאינטרס הציבורי למנוע נזקים כבדים לתושבי חיפה בזיהום אוויר, סכנת תחלואה נוספת על זו הקיימת, וסכנות ביטחוניות במקרה של פגיעת טילים באזור. הגורמים שייצאו את הדלקים לחו"ל יזכו ברווחים הכספיים, ואילו התושבים ישלמו את המחיר בתחלואה ובזיהום אוויר.

לעיון בבקשת רשות לערר לוועדה הארצית לתכנון ובניה: בקשת רשות לערר

חנה קופרמן היא יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים

כתבה בנושא אישור התכנית 
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5429327,00.html

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

One Response to “נמל המפרץ לייצוא דלקים – הערר נגד אישור תכנית שימושי הנמל”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    יאיר לפיד הצהיר שיתמוך בהרחקת אסדת הגז ללב ים. משתמש בתקופת בחירות כדי לשכנע לתמוך בו. כדאי שיתייחס גם להקמת נמל המפרץ ואל ההשלכות האסטרטגיות בעקבות העובדה שהסינים הם אלה שיפעילו נמל ליצוא דלקים שתושבי האזור יסבלו מסכנות הזיהום שייגרם ממנו.

Leave a Reply