בחירות 2019 – בין דב חנין ובין איילת שקד ונפתלי בנט

ביום שלישי השבוע הודיע חבר הכנסת דב חנין כי לא יתמודד על מקום ברשימת חד"ש לכנסת ה-21 ולא ישוב לכהן בה. במוצאי שבת האחרונה הודיעו בנט ושקד שהם פורשים ממפלגתם ומקימים חדשה

מאת: ק. טוכולסקי

ביום שלישי השבוע הודיע חבר הכנסת דב חנין כי לא יתמודד על מקום ברשימת חד"ש לכנסת ה-21 ולא ישוב לכהן בה. ב-13 שנות כהותנו שיסתיימו באפריל 2019, העביר חבר הכנסת דב חנין למעלה ממאה חוקים, ובהם חוק אוויר נקי, העלאת שכר המינימום, העלאת גיל הנישואין, תיקונים בחוק הביטוח הלאומי והארכת חופשת הלידה.

במוצאי שבת האחרונה הודיעו בנט ושקד שהם פורשים ממפלגתם ומקימים חדשה, בסקרים הם עומדים על 8-10 מנדטים והם שואפים להקים מפלגת ימין חדשה שתהיה מסוגלת כדבריהם: לקחת בדואים שמדינת ישראל גירשה מהנגב בשנות החמישים ולעקור אותם מהאדמה עליה הם יושבים מאז, כדי לתת להם מגורים חלופיים במזבלה בפאתי ישוב פלסטיני עירוני עני.

סביר להניח שלכנסת הבאה בנט ושקד ייכנסו, מחוקק חשוב ופרלמנטר כמו דב חנין, לעומת זאת, ייעדר.

99% מאזרחי ישראל, כל מי שאינו נמנה על האליטה הלא-ראויה של שלטון ההון, לא הרוויח עד היום דבר משתי כהונותיהם של חברי הכנסת והשרים בנט ושקד. שניהם היו שותפים להחלטות היותר גרועות של שתי הממשלות האחרונות. שניהם גילו חוסר חמלה טוטאלי לשכבות החלשות והמוחלשות, ושניהם תמכו בעקביות ואף יזמו חקיקה שהיטיבה עם בעלי-ההון על חשבונם של עובדים ונתמכים.

צמד מנהיגי "הימין החדש" משקרים בלי למצמץ, מבטיחים הבטחות ללא כיסוי ונשבעים לדבר והיפוכו. אין להם אומץ או סיבה לצאת נגד ביבי. ועושה רושם, שכשם שכחלון התמודד כמפלגת לווין של הליכוד כדי להחזיר קולות מיש עתיד במרכז ימין ולחיקו החם של הימין, כך חושבים בנט ושקד היום למנוע זליגה של מנדטים ל"חוסן לישראל" שבמרכז הקיצוני. מהמפד"ל כך או כל לא נותר דבר. אחרי שהחזירו אותה לגודלה הטבעי, הם מרסקים אותה עכשיו. המפלגה החילונית-דתית שלהם לא תתמוך בשום דבר שהוא חילוני ולא תתמוך בשום דבר שהוא יהודי מבחינה מוסרית. זאת תהיה מפלגה של שירות מזוקק להון ושל שנאה.

ודב חנין הולך הביתה. אחרי 13 שנות מאבק בלתי פוסק בכל עוולה בישראל. החבר דב החליט לא להתמודד מחדש. אדם ישר והגון, פיו וליבו שווים, כל דרכו הפוליטית והפרלמנטארית היא מאבקים למען צדק, שוויון, הגינות ומוסר. הוא פעל בתחום החברתי, בתחום הסביבתי, בתחבורה, נגד הכיבוש ובעיקר – למען חברה ישראלית טובה יותר. דב חנין הוא חבר-כנסת שנלחם נגד כל עוולה של המשטר, קטנה כגדולה, שנאבק בשרות חוקים שהצליח להעביר ועוד מאות שלא הצליח להעביר למען האדם הפשוט, העובד, הנתמך וזכותו לחיים טובים יותר, לביטחון ואושר.

חבר הכנסת דב חנין לא הסית, לא זרע שנאה, לא הילך אימים ולא ביצע ספינים. את כל פועלו המבורך והמסועף עשה מעמדה של חבר באופוזיציה, לא כיו"ר ועדה ראשית בכנסת, לא חבר קואליציה רב השפעה ולא שר. הוא שיפר את חיינו בצורה שמותירה רק מקום לדמיין מה היה קורה אם האיש הזה היה שר.

הכנסת ה-20 מסיימת את דרכה ובקרוב נבחר את הכנסת ה-21. כל אחת ואחד מאתנו יעמדו בקלפי ויצביעו וכדאי שנחשוב טוב טוב לפני שאנחנו מצביעים. מפלגות כמו הליכוד עם עשרות פרלמנטרים מושחתים ורקובים, ששימשו כלוביסטים בלי שרוך מובילות את הסקרים. מפלגות אווירה עומדות מיד אחריהן. אך מפלגות שחברי-הכנסת שלהן שירתו את כלל הציבור בנאמנות אפורה ועיקשת נמצאות בתחתית רשימת בעלי המנדטים. "העבודה" שיש לה סיעה לא רעה כלל עם חברי כנסת שנלחמו למען הציבור בשלל תחומים לאורך כל כהונת הכנסת, מיקי רוזנטל ויוסי יונה, סתיו שפיר ומיכל בירן, יעל פארן ומרב מיכאלי, קסניה סבטלובה ועמיר פרץ מתרסקת בסקרים מתחת לעשרה מנדטים, מרצ מדשדשת בין 5 ל-7 מנדטים, הרשימה המשותפת בקיפאון סביב ה-13.  כלומר, מי שעבדו בשביל הציבור, למען הציבור, מתוך אמונה באינטרס הציבורי, מי שנאבקו נגד רשויות אטומות ולוביסטים מושחתים, נגד אינטרסים זרים, לא מתוגמלים בידי הבוחר כפי שזה נראה כרגע בסקרים.

כשאנחנו הולכים לבחור צריכים להחליט מה חשוב לנו, מי משרת אותנו אחרת נקבל עוד כנסת שרוב חבריה משרתים את ההון ומופעלים כמו מריונטות בידי תורמים ולוביסטים.

בימיו האחרונים בכנסת היה דב חנין יוזם ושותף להצעת-חוק חשובה שהופכת כעת לחוק המפגעים הסביבתיים. זהו חוק שיאפשר לאזרחים לתבוע מפעלים מזהמים בתביעות אזרחיות. מה משאירה לנו בכנסת מורשת בנט ושקד? את חוק הלאום? את חוק עמותות השמאל? את הניסיון להעביר את חוק היועצים המשפטיים שהיה מאפשר להם למנות מקורבים ליועצים משפטיים? הם יחזרו לכנסת ויוכלו להמשיך להילחם בהצעות חוק חברתיות סביבתיות מוסריות הומניות וצודקות כפי שעשו לאורך כל הקדנציה הזו. לא חבל? לא היה עדיף שדב חנין יהיה שר, יזום חקיקה ומדיניות ממשלתית במקום צמד משרתי ההון שהקימו מפלגת שנאה חדשה? אני חושב שדי ברור שכן, ואם נסביר לציבור מי למענו ומי לא, אולי לא נבזבז על אופוזיציית הדב חנין הבא.

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply