postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עיריית חולון – משתלם לה לקנוס קשישים שמאכילים יונים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עיריית חולון – משתלם לה לקנוס קשישים שמאכילים יונים

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 24.12.18 1:25

העיר חולון בראשותו של מוטי ששון מטילה קנס על קשישים בגין האכלת יונים. האם האכלת יונים היא עבירה על החוק? האם ראוי שראש עירייה ינצל חולשת קשישים ועוניים כדי לגבות מהם קנסות?

מאת: הראל לייבוביץ שליו

משתלם לעירייה לקנוס קשישים שמאכילים יונים

בשבוע שעבר ניתן דוח על-ידי פקח מעיריית חולון לקשישה בגין האכלת יונים בכיכר העיר. מחד, יש שטענו כי המעשה חסר רגישות כלפי אוכלוסיית הקשישים, שמאפיינת את הנוהגים להאכיל יונים. מאידך, העירייה טענה שהאכלת היונים גורמת למטרדים בריאותיים וסביבתיים בשל התגודדות היונים, שמוגדרות כ"מטרד" בחוק, כמו עכברים וחולדות.

בעקבות כך, ראש העיר, מוטי ששון, הותקף ברשתות החברתיות, וניסה לתרץ שמי שקיבלה את הקנס הייתה המטפלת של הקשישה, ולא הקשישה עצמה. בנוסף, שקל לשלם מכיסו הפרטי את הקנס אך לאור המתקפות נגדו הסיק, שעליו להנהיג את חולון באומץ שמתבטא בפעולות האכיפה נגד האכלת יונים.

אף שאין לעודד שיח אלים ברשתות החברתיות, נזכיר לששון ולעירייה שאינם הקורבנות פה, כי אם ציבור הקשישים בחולון, המהווים מטרה קלה לרישום דוחות בגין האכלת יונים, שמעשירים את קופת העירייה.

הקשישים מעבירים שעות אחדות במרחב הציבורי כדי ליהנות מאוויר צח, מהשמש ומהיונים המדדות לרגליהם. הם אזרחים שומרי חוק, שלא מחפשים להרע לאיש, ובטח שלא להסתבך עם העירייה. לכן, כשיחטפו דוח על פירורי הלחם שהשליכו ליונים, ייבהלו וימהרו לשלמו. ייתכן שיתחננו למחילת הפקח, אך לבטח לא יילחמו ברוע הגזרה, ולא יערערו או יבקשו להישפט.

ששון שוגה בגישתו להיות אמיץ על הקשישים החלשים, וגם מטעה בתירוציו השונים. אמנם, קיים חוק עזר עירוני למניעת מטרדים ולשמירת הניקיון, ואדרבא – אפילו ישנו צו סדר הדין הפלילי (עבירות קנס – שמירת  הניקיון), שאוסר להשליך שיירי מזון בכמות קטנה. בעוד תכלית החקיקה היא למנוע מטרדים סביבתיים ובריאותיים, האם למטרדים כפירורי לחם המושלכים אל יונים, ונאכלים על-ידן, התכוון המחוקק? מסופקני.

כשם שיש יתרונות בהאכלה מוסדרת של חתולים, כפי שנהוג ברשויות מקומיות רבות, שמעדיפות חתולי רחוב שבעים ובריאים מאשר כחושים ורעבים, שיחלו במחלות ויחפשו מזון במרחבי מגורים, כך גם היתרון בהאכלת היונים. בנוסף, ההשוואה בין יונים לחולדות ועכברים אינה במקומה. החוק בחולון אינו מגדיר יונים כמטרד, בניגוד לטענת ששון, ולהבדיל הן אינן חיות במערכות ביוב ובסביבה מזוהמת. המחוקק בחולון דאג להגדיר כ"מטרד" את החולדות, העכברים ואפילו את זבוב הים התיכון. אך יונים, כאמור, לא נכללו ברשימה.

לא בכדי, ששון מעדיף לשכוח, שבית המשפט כבר דן בקנסות שניתנו לקשישים שהאכילו יונים, ואף העיר שזו אינה עבירה, חרף החוק הקיים. כך ציינה כב' השופטת אורלי מור-אל בת"פ (חולון) 6402/12 עיריית חולון נ' מיכאלי אליהו, לאחר שזיכתה קשיש תושב העיר, שהאכיל יונים בבמבה בכיכר העיר:

"שעה שסירבתי להרשיע את הנאשם בהעדרו, גיליתי דעתי, כי ספק אם מדובר בעבירה ועל אף האמור, המאשימה בחרה שלא להעלות טיעון נוסף, להשמיע ראיות או להמציא ראיות שיש ברשותה על מנת להוכיח את נסיבות העבירה נגד הנאשם. בהתאם לחוק העזר והדין במדינת ישראל, האכלת בעלי חיים אינה עבירה, ויש מי שיאמרו שהיא אפילו מעשה הומאני, שתורם וגורם סיפוק הן למי שמאכיל והן לבעל החיים שאוכל".

גם בשנת 2006, ביטלה עיריית חולון דוח שנתנה לקשיש בן 78. אז גם התערבה עמותת "תנו לחיות לחיות", וביחד עם הלחץ הציבורי בעקבות פרסום המקרה, בוטל הדוח "לפנים משורת הדין".

אלא שבמקום להסיק את המסקנה המתבקשת, שהאכיפה לא משרתת את תכלית החוק, ולהניח לקשישים לנפשם, "שיטת מצליח" נוחה לששון ולעירייה – עדיף לחלק דוחות לקשישים, ולספוג ביטולים בודדים של דוחות במקרים המגיעים לידיעת הציבור או לביהמ"ש.

*הכותב הינו סטודנט שנה ד' בבית הספר למשפטים במכללת ספיר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.