postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מלחמות החלב – חברי-כנסת תומכים ברפתנים ומבקרים את הרפורמה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמות החלב – חברי-כנסת תומכים ברפתנים ומבקרים את הרפורמה

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 5.12.18 1:22

האוצר נחשף  בקלקלתו – נציגתו הגיעה לוועדת הכלכלה ללא נתונים. חברי כנסת מכל חלקי הבית הביעו  תמיכה ברפתנים. ביהמ"ש  המחוזי פנה ליועץ המשפטי לממשלה להצטרף כצד לתביעה של ועד הרפתנים נגד התאחדות  מגדלי בקר

הישיבה  הסוערת בוועדת הכלכלה של הכנסת (ב- 3.12.2018) בנושא עתיד משק החלב בישראל – סיפקה כותרות רבות, ומבוכה  לאוצר.

פרופ'  אביה ספיבק (לשעבר הכלכלן הראשי באוצר), טען כי הממשלה פועלת בענף בניגוד לתפקידה: במקום לפעול לתכנון לטווח ארוך ולספק ודאות ויציבות – היא גורמת לבלבול וקושי. לדבריו, התכנון במשק החלב חיובי, ומביא ליציבות אספקה ומחירים לצרכן. לחיזוק דבריו  הביא דוגמא ממדינות אירופה שביטלו את התכנון בשוק החלב – והחלו לסבול מתנודות קשות  בפרמטרים הללו. בנוסף, הבהיר ספיבק, כי על פי בדיקתו, אין ראיות לכך שרפתות גדולות  יעילות בהכרח מרפתות קטנות – וכי מדובר למעשה במיתוס שגוי.

יו"ר  הועדה, חה"כ איתן כבל קורא לאוצר להציג בפני הועדה הערכה על הוזלה משמעותית  לצרכן כתוצאה מהרפורמה המתוכננת. הבדל של כמה מאות שקלים לצרכן בשנה לא מצדיקה הרס של ענף חקלאי. כבל הבטיח כי אין זה הדיון האחרון בנושא החלב, וכי יפעל לכינוס נוסף  של וועדת הכלכלה באותו נושא.

סגנית  הממונה על התקציבים באוצר, שהגיעה לוועדה, טענה כי עיקרה של הרפורמה הוא להוריד את המחירים לצרכן הישראלי, וכי הרפורמה עובדה לאורך שנה וחצי בעצה אחת עם הרפתנים עצמם, אך כאשר התבקשה להציג נתונים בנוגע להוזלות הצפויות לצרכן מהרפורמה, הודתה שאין בידיה נתונים מדויקים. ההערכה: כ-200 שקלים הוזלה למשפחה בחודש. על כך זכתה לביקורת  חריפה מצד חברי כנסת מכל חלקי המשכן.

דוברים  רבים התייחסו לחוסר המחשבה בבסיס הסכם החלב, וההרס הרב שהוא עלול להמיט על המדינה, החל בפגיעה באלפי משפחות הקשורות לענף החלב, דרך פגיעה בשמירה על קרקעות הלאום,  פגיעה במחזור מים בחקלאות, פגיעה בעצמאות המזון של המדינה, והשפעה זניחה על יוקר

המחיה. בין המבקרים חריפות את ההסכם: חה"כ דני סיידה ויצחק וקנין שיזמו את  הדיון, יו"ר נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי, פרופ' אביה ספיבק, חה"כ  מוחמד זחאלקה ועוד.

השרה  איילת שקד, שהופיעה בוועדה, אמרה כי חקלאות חזקה היא ערך מבחינתה, והיא תפעל לחיזוק החקלאות והחקלאים. לדבירה, תמיכת המדינה בחקלאים חשובה יותר ממספר שקלים חיסכון לאזרח הישראלי בחודש.

דביר  גואטה, נציג ועד הרפתנים הביע תמיהה מדוע נטפלים לרפתנים, משום שכל עלויות יצור החלב הן בידי הממשלה. הרפתן גורף לכיסו 19 אגורות לליטר חלב, וההסכם שנעשה במחשכים – מוריד לו 23 אגורות לליטר – וגורם לו לייצור בהפסד.

דינה  זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, נשאה אף היא דברים בפני חברי הוועדה, למרות התנגדותה של השרה שקד. לדבריה, נערכו ישיבות בנוגע לצד המשפטי של הרפורמה בענף החלב, ובמשרד היועץ המשפטי לממשלה נבחנת חוקיות ההסכם – והמסקנות יפורסמו בקרוב.

בלטה  בהיעדרותה היועצת המשפטית של משרד החקלאות, עוה"ד אפרת אביאני, שלפני מספר שבועות העבירה למשרד היועץ המשפטי לממשלה מכתב ביקורת חריף על התנהלות נציגי האוצר במו"מ מול הרפתנים – בו טענה כי ההסכם נחתם תחת איומים ובניגוד לחוק.

שמה של  אביאני עלה רבות בדיון, ויו"ר הועדה, חה"כ איתן כבל – שיבח אותה וביקש  מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר – להתחשב בתוכן מכתבה בהכרעת היועץ המשפטי  בנושא.

בזירה  המשפטית נחלו הרפתנים הצלחה חלקית. כב' השופט גינת מביהמ"ש המחוזי בחיפה אמנם לא האריך את צו עיכוב הביצוע להסכם החלב שנחתם בין האוצר, משרד החקלאות והתאחדות מגדלי בקר – אך ציין שהיות ולהכרעתו בנושא קיימת משמעות רבה לציבור בישראל, יש לתת ליועץ המשפטי לממשלה את האפשרות להצטרף כצד להליך – ולהציג את עמדתו בפני בית
המשפט. השופט  קבע לבסוף כי יש לערוך דיון מקדמי בתביעת ועד הרפתנים נגד התאחדות מגדלי בקר, וקבע את הדיון ל-2 בינואר 2019 בשעה 10:00.

וועד  הרפתנים היא קבוצה בת יותר כ- 300 בעלי רפתות במושבים ומנהלי רפתות בקיבוצים מכל אזורי הארץ  – אשר התאגדה לאחרונה על מנת  להביא את זעקת הרפתנים לקדמת הבמה, ועל מנת לחשוף את הנתונים האמיתיים על שוק  החלב, ועל הקשר בין הגורמים השונים בו ליוקר המחיה.

לקריאה נוספת:

הדיווח של ועדת הכלכלה על הדיון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.