דמוקרטיה במדרון – בקרוב אצלנו

המכתב הזה לא נכתב עדיין בישראל אלא במצרים, אבל לא צריך לשמוח או להצטער, במהרה בימינו ייכתב מכתב דומה אצלנו בישראל

 מאת: אמנון פורטוגלי

"נשיא האוניברסיטה המכובד.  אנו שמחים לשלוח לך את מיטב הברכות, ולהודיעך כי הגיע אלינו מכתבו של סגן ראש הביטחון הלאומי בעניין תוכנית האיחוד האירופי לחילופי סטודנטים (ERASMUS), שמטרתה לתאם עם האוניברסיטאות בישראל את הבחירה של סטודנטים המועמדים לנסיעה לאירופה במסגרת הקורסים שלהם.
נוכחנו לדעת, כי כמה מהקורסים האלו של תוכנית האיחוד האירופי, נועדו להחדיר ערכים ומושגים שמטרתם לפורר את החברה והמשפחה בישראל ולפגוע ביסודות הלאומיים (לימודים שמטרתם קבלת האחר, ובמיוחד הפלסטינים והערבים).  הרינו מבקשים לא לשתף פעולה עם התוכניות הללו, אלא לאחר קבלת אישורים ביטחוניים בנושא".

המכתב הזה, בסיווג "סודי, חשוב, ודחוף ביותר", נשלח לנשיאי האוניברסיטאות בישראל וחתום ע"י שר החינוך, שרת התרבות, ושרת המשפטים הישראלים. כמו בהונגריה של אורבן, וכמו בטורקיה של ארדואן גם בישראל נתקלת פעילות תרבותית וחינוכית של מוסדות בינלאומיים ושל אוניברסיטאות בעולם בחשדנות ואף בעוינות. החשש הוא מפני מעורבות 'בענייניה הפנימיים של המדינה' לא רק במה שנוגע למדיניות חוץ, כלכלה או חוק, אלא גם מפני פגיעה ב'יסודות הלאומיים' ובמבנה החברה. בישראל מופקדים על נושאים אלה שרי החינוך ושרי התרבות וגם המשרד לעניינים אסטרטגיים. אולי בקרוב יצטרף לטיפול בתחום הזה לידי השב"כ.

המכתב הזה לא נכתב עדיין בישראל אלא במצרים, כפי שמדווח צבי בראל בהארץ ב-18 לנובמבר 2018. אבל לא צריך לשמוח או להצטער, במהרה בימינו יכתב מכתב דומה אצלנו בישראל.

מי שחי במדינה שבה אין ללמד ספרים של משוררים פלסטינים, שרומן על יחסים בין ערבי ליהודייה מוצא מרשימת הספרים המומלצים של משרד החינוך, וסרטים המציגים את הכיבוש נתפשים כאיום על הערכים הלאומיים אינו מתרגש ממכתב כזה, אינו מתרגש כאשר ישראל מאמצת מדיניות המתבטאת בחוק הנאמנות, באיסור על יהודים ויהודיות להתפלל כדרכם ולפי אמונתם בכותל, בהכפפת החופש להנשא לשיקולים הילכתיים ארכאיים, בהדרת נשים, ובמאות ואלפי איסורים דומים.

אחד החלקים המעניין והחשובים ב'מכתב השרים'  נוגע להגדרת "האחר", שמפניו יש להגן על החברה הישראלית. שנאת הליברליזם והשמאל הליברלי, הרחקת הלהט"ב, מניעת נישואים עם שאינם יהודים, ולבטח לא עם פלסטינאים, ואיסורים על יהדות שאינה 'משלנו', קונסרבטיבית ורפורמית הם חיוניים לתפיסת שרי הממשלה כדי להגן על טוהרה ואחדותה של החברה הישראלית. כל ניסיון לחנך לקבלתם הוא פגיעה בביטחון המדינה.

מותר לשתף פעולה עם מדינות ליברליות בנושאים ביטחוניים וכלכליים, להילחם אתן ביחד בטרור לרכוש מהן מוצרים, אבל יש לשמור נגיעה מהזוהמה התרבותית שהן, או המדינות הפרוגרסיביות בכלל, עלולות לייצא לישראל.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

Tags: , , ,

One Response to “דמוקרטיה במדרון – בקרוב אצלנו”

  1. ק. טוכולסקי הגיב:

    גם אנחנו כבר במדרון
    אולי פחות מטורקיה רוסיה והונגריה אבל יותר קרובים אליהם ממקומות אחרים.

Leave a Reply