postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הימין – מדינה בצלמו ובדמותו, אך לא לטווח ארוך

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הימין – מדינה בצלמו ובדמותו, אך לא לטווח ארוך

נושאים דמוקרטיה במדרון, כלכלת בית ב 25.11.18 1:42

שלטון הימין הצליח בהשתלטותו על הגורמים שנועדו לאזן ולבלום דמוקרטיה: התקשורת, בית-המשפט העליון, החברה  האזרחית, הכנסת. למרות זאת, הימין מאז המהפך ב-1977 לא הצליח לגדל שוליים מספיק רחבים כדי להתבסס לטווח ארוך

מאת: ק. טוכולסקי

בצלמו ובדמותו

בשבוע שעבר פסק בית-המשפט העליון שלל פסיקות שהוכיחו כמה שהוא ימני: נגד נשים, נגד פלסטינים, נגד התערבות בהחלטות הרשות המבצעת גם כאשר ברור שהן היו פגומות. התקשורת, שגם היא רובה ככולה נמצאת עמוק בכיס של הימין, דאגה לרכך ולטייח את החומרה של הפסיקות הללו ולעסוק בשלל דברים אחרים (בתנאי שגם הם לא מערערים על הסדר הקיים). כי כמו בית- המשפט או הכנסת, גם התקשורת בישראל היא היום לא עוד רשות, אלא עוד אורגן של הרשות המבצעת.

כלי-התקשורת בישראל הוכיחו שלא צריך חוק נאמנות בתקשורת כדי להפוך אותם לסמרטוטים. ההליך הארוך, שבו במשך שנים תחנת שידור צבאית מכשירה את עיתונאי העתיד, ביחד עם היעלמותם לפני רבע מאה של אחרוני העיתונים המפלגתיים וההסתדרותיים, והמעבר של השליטה בכלי-התקשורת באופן מוחלט לידיהם של בעלי-הון, יצרה תקשורת כנועה רצוצה שבכירי כותביה אפילו לא מסוגלים להבין שהם לא עושים את תפקידם.

על הכנסת אין מה להכביר מילים. תחת היו"ר אדלשטיין הפכה הכנסת מרשות לבדיחה. עוד שלב באישור רפורמות ממשלתיות, רק שבשלב הזה, יש פחות השפעה על עיצוב ההליך מאשר באלו שהיו לפניו כי חברי-הכנסת הם פיונים עם משכורת גבוהה. הכנסת כל כך שקופה שכל אחד יכול לראות שכבר אין בה כלום. שלטון הימין הצליח מעל המשוער בהשתלטותו על כל הגורמים שנועדו לאזן ולבלום דמוקרטיה, מבפנים ומבחוץ.

אפילו בתחום של ארגוני החברה האזרחית הצליח הימין לשכפל בהצלחה גרסאות עוועים לחברה האזרחית. ובאמצעות שפע של מימון מתורמים בעלי אינטרסים זרים מחו"ל, וכשצריך גם השלמה של מימון ממשלתי, הקים לעצמו הימין מערך מפואר של עמותות וארגונים שגם הם דואגים לתעמולת הלל לשלטון. בצלמם ובדמותם בראו לנו ממשלות הימין, בתהליך ארוך שנים שהגיע לשיא, בית- משפט, תקשורת, פרלמנט וחברה אזרחית משלהם וככה זה גם נראה.

בית-המשפט העליון מכשיר כל עוולה של הממשלה: מפלה מיעוטים ונשים, עושק נכבשים, ערל ליבו ושופטיו כבר אפילו לא מפחדים מהרשות המבצעת. הם תומכים בכל עוולה שלה.

התקשורת לא מסוגלת לעשות את תפקידה, מלאה בעיתונאי-חצר, לא מציפה נושאים, לא שואלת שאלות נוקבות. רק נגררת לכל ספין של השלטון, ולא מאפשרת לשום אלטרנטיבה מהותית במה תקשורתית.

הכנסת, חותמת גומי של הממשלה שמשמשת בעיקר למופעי טירלול שנועדו להמאיס את הדמוקרטיה על הציבור שלא מבין למה הוא משלם בשביל הקרקס הזה.

ארגוני זכויות בעלי הפריבילגיות, מתנגדי ההפלות, חסידי הקמת המקדש מחדש, ההתנחלות בלב שכונות ערביות או חילוניות, צוותי החשיבה שמפרסמים מחקרים שבהם ארגוני עובדים ואימהות חד הוריות הם הבעיה של המדינה ולא המדיניות הכלכלית של הימין, כל אלו הם חלק ממהפכה מחושבת של הימין לגרור אותנו אחורה אל הימים שלפני עידן המהפכה. אחורה את הנשים, אחורה את המיעוטים, אחורה את כל מי שלא מסכים עם השלטון של ההון באמצעות הדת. ממשלת הימין הנוכחית קוצרת פירות של הליך ארוך שנים בהשתלטות על מבנה העל, על מוקדי הכוח של ההגמוניה, בעיצוב של אליטות חדשות שניזונות מעטיני השלטון בתמורה לשירות נאמן שלו.

נקודת הנחמה בכל העסק הזה היא שזה לא ממש עובד. ב-1977 הימין ובני בריתו החרדים והדתיים הגיעו ל-63 מנדטים. יותר משהצליח הימין לשפר משמעותית את כוחו באותן בחירות, התפוררות השמאל והקמת מפלגות המרכז הליברליות היא שגרמה נזק' למה שהיה פעם השמאל הישראלי.

מאז ועד היום אותו סיפור. הימין והחרדים, למרות השליטה בהון ובאמצעי יצור התודעה, לא מצליחים לגדול משמעותית. 41 שנים אחרי 77 לגוש הימין יש 66 מנדטים והוא עדיין נאלץ להסתמך על הפיצול של גוש השמאל בין השמאל והמרכז כדי להמשיך לשלוט. אנשים מבינים שמשהו לא בסדר, שמאחורי מסכי התעמולה והספינים, מאחורי המצג של נרמול שלטון-ההון באמצעות עיתונאים כנועים ושופטים שמרנים, הכול רקוב.

ולכן, למרות עשורים של שליטה, הימין עדיין לא גידל שוליים מספיק רחבים כדי לא לחשוש מהאפשרות של מהפך.

השמאל במצב הנוכחי אמנם לא יכול לעלות לשלטון, הוא מפוצל בצורה רעה, יש בו מעט מאוד שמאל סוציאליסטי/סוציאל דמוקרטי, שמציע אלטרנטיבה מהותית למה שהשלטון מציע וחלקים שלמים בו עדיין לא מבינים שבלי ברית של שווים עם אזרחי ישראל הערבים אין להם רוב ביד, אבל המצב של הימין לא מזהיר. הוא אולי שולט בבתי-המשפט והתקשורת, הוא אולי מנווט את הכסף הציבורי לאליטות שהוא בנה ונהנה מתמיכה יציבה של תרומות מבעלי הון, אבל גם דרך כל מסכי התעמולה ועיצוב התודעה המציאות מבצבצת והיא עגומה. הימין בצלמו ובדמותו בנה מדינה והיא במצב עגום. ואם תהיה לכך אלטרנטיבה מעמדית סוציאליסטית נחושה ורצינית, אפשר יהיה להחליפו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    אני לא מבין את שיקולי העריכה שהביאו את המערכת לתת את הכותרת שהם נתנו לטור הזה.
    ממליץ לקרוא את הטור ולהתעלם מהכותרת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.