postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האיגודים המקצועיים – המטרה הבאה של הימין הכלכלי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האיגודים המקצועיים – המטרה הבאה של הימין הכלכלי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 15.11.18 1:51

אם הימין יהיה בשלטון לאחר הבחירות הבאות, הוא עשוי לנסות ולקדם את החלשת האיגודים המקצועיים. זאת באמצעות חקיקת חוקי "הזכות לעבודה" המועתקים מהימין האמריקאי, שמטרתם להחליש את כוח המיקוח של האיגודים המקצועיים

מאת: ק. טוכולסקי

המטרה הבאה של הימין הכלכלי היא האיגודים המקצועיים

בזמן שהשמאל בישראל ישן בימין הישראלי לא עוצרים לרגע. הכישלון של מדיניות הימין ברור כשמש בצהריים: פערים מתרחבים, תשתיות קורסות, חוסר ביטחון תעסוקתי ופנסיוני, תכנון לקוי, מערכות ציבוריות שלא מסוגלות לתת שירותים נאותים ועוד ועוד. בטורי הדעה של "ישראל היום", בפרסומים של מכוני מחקר, שכל מהותם תרגום מאנגלית של תכניות הזויות של הרפובליקנים בארצות-הברית,  ניתן לראות מה מתבשל בימין ליום שלאחר הבחירות הבאות, אם הימין יצליח שוב לרמות את הציבור ולנצח.

לכן, כשחבר ימני שלח לי מאמר דעה מ"ישראל היום", שיוצא נגד חיוב דמי טיפול ארגוניים ומציג אותה כמכה לכלכלה, הבנתי שכדאי לא רק לנחור בזלזול, אלא להבין שעוד בלון ניסוי הופרך לאוויר ושוב הימין בודק מה יחשוב הציבור הרחב על עוד רעיון רפובליקני שמועתק לישראל. מה שנשמע לנו כאיזוטריה של עוד פרשן פח בתעמולתון שגורם לעיתונות מפלגתית מטעם בסגנון שנות ה-40 להראות כמו עיתונות חוקרת נטולת פנויות המנוהלת אך ורק על בסיס הגדרות מקצועיות, אינו אזוטרי. זאת פרקטיקה שמופעלת כבר שנים בשורה של מדינות בארצות- הברית ויש לה השלכה הרסנית על מעמד העובדים ומצבו.

כבר שנים שבארצות-הברית, ברמת המדינות הפדראליות מועברים חוקי "הזכות לעבוד" במסגרתם ניתן לעובד במקום עבודה שיש בו וועד ואשר חבר בארגון עובדים, לבחור שלא לשלם דמי חבר או דגמי טיפול/יציגות לארגון המאגד את העובדים בחברה. חוקים אלו נחקקו בידי מחוקקים רפובליקנים משרתי הון במטרה אחת: לפורר את הכוח של איגודים מקצועיים.

במקביל להם נחקקו גם חוקים שאוסרים על ועדי-עובדים לייצג במשותף עובדים מאוגדים במאבקים על שכר, גם הם במטרה אחת. כמקובל מאחורי השם האורווליאני "הזכות לעבודה" מדובר בהחלשה של כוח המיקוח של הארגון המקצועי, שתורם ישירות להרעה בתנאי העובדים וירידה בשכרם, וכך משאיר יותר כוח מיקוח ויותר הון בידי קומץ של תאגידים וטייקונים.

לפי נתונים מדידים של שכר ותנאים, בכל המדינות בהם נחקקו חוקי "זכות לעבודה" חלה הרעה משמעותית בשכר ובתנאים של מועסקים. זה המודל שאנשי הימין הניאו-שמרני בישראל רוצים לייבא לפה, ובמכונים שלהם, שממומנים בכבדות בכסף של טייקונים זרים, הם עוסקים בתרגום של חומרים והכנת מצעים לפוליטיקאים הימניים בארץ.

כשאנשי ימין אומרים שהכלכלה נפגעה, הם יודעים שהם מדברים שטויות. הכלכלה הגלובלית הרוויחה המון מאז שיש איגודים מקצועיים כי האיגודים המקצועיים הם גורם משמעותי בריבוד נכון יותר של ההון ובצמצום פערים. בשל כך הם גם מאפשרים מיצוי טוב יותר של היכולת האנושית. כי מערכות אוניברסאליות של מדינות רווחה שהוקמו בידי או למצער בשיתוף הכוחות הפוליטיים בהם תמך מעמד העובדים המאורגן, מאפשרים שוויון הזדמנויות שנותן לאנשים אפשרות אמתית למיצוי הפוטנציאל שלהם.

זה מה שרוצים בימין שלנו לסיים. לא משנה אם מדובר באקדמאים מעונבים ליברטיאנים או ברבנים פרועי בלורית משיחיסטיים, גם אם הדרכים שונות, המטרה זהה, לחזור לעבר שלפני המהפכה הצרפתית ועידן המודרנה שבא בעקבותיו. לחתור תחת עקרונות החירות, השוויון והאחווה לא רק, אבל במיוחד נגד התפיסות המעמדיות שגורסות שחירות, שוויון ואחווה כוללות גם חלוקה מחדש של ההון בצורה הוגנת ושוויונית ככל הניתן.

זה לא זמן שבו אפשר להמשיך לישון כמו ההסתדרות, או להסתפק בהישגים קטנים ופירורים של תוספות שכר ושיפור תנאים.

ממשלת ישראל הבאה, אם תהיה ממשלת ימין-מרכז-ימין עם "הליכוד", "ישראל ביתנו", "כולנו", "הבית היהודי" ו"יש עתיד" או שתהיה ממשלת ימין-חרדים עם "הליכוד", "הבית היהודי", "ישראל ביתנו", "כולנו", "יהדות התורה" וש"ס, תוכל להתנפל די בקלות על האיגודים המקצועיים ולחוקק את החוקים שמאפשרים לעובד פטור מדמי ארגון ו/או אוסרים על האיגוד המקצועי להתערב בצורה קולקטיבית בענייני שכר.

הנושאים האלה לא סתם עולים על במות התקשורת של הימין, לא סתם נידונים מתורגמים ומשווקים בידי מכוני המחקר של הימין, זה נעשה כי זאת מטרה. בזמן שהמדיניות הכלכלית של הימין כושלת, תועמלני הימין טוענים שהכישלונות נובעים מחוסר יכולתם ליישם את המדיניות הליברטיאנית שלהם בגלל האיגודים המקצועיים. ולכן, אם הימין ישוב לשלטון הוא עשוי לנסות ולקדם את החלשת האיגודים המקצועיים ובצדק מבחינתו. מעבר לספין התורן שיאפשר לימין להעביר עוד כמה שנים של מדיניות כושלת לציבור הכללי וטובה לקומץ תאגידים וטייקונים, הוא יחליש עוד גורם שעשוי להיות מוקד כוח לעומתי לשלטון הימין.

בקיצור, לא כדאי לגחך, ולא כדאי לנחור בבוז, גם לא כדאי לכתוב מאמרים ארוכים ומלאי הערות שוליים שמסבירים איפה הימין טועה. צריך לצאת למאבק בפשיזם שלנו גם בחזית האיגוד המקצועי, לפני שנתעורר בבוקר ונגלה שגם המעט שההסתדרות הכללית עושה מוגבל ושאיגודים רציניים רדיקליים ומחויבים יותר מההסתדרות הכללית כלל לא מסוגלים יותר לייצג עובדים.

עדיף להתעורר עכשיו ולא לחכות ליום שאחרי הבחירות, כי בבחירות הימין לא ידבר על זה, אלא על איזה ספין שנאה גזענות תורן, שיבלבל את השמאל מרכז ואת המרכז הקיצוני, אבל דקה אחריהן נהיה בצרות אם לא נהיה בשלטון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  השמאל בישראל לא "ישן".הסיבה-הוא חלק אינטגראלי של הימין הכלכלי המפריטני ניאו-ליבראלי

  השמאל בישראל לא "ישן".הסיבה-הוא חלק אינטגראלי של הימין הכלכלי המפריטני ניאו-ליבראלי.
  אני מכיר אותו מהימים העליזים של משטר ההפרטה של רבין ז"ל, שהפריט בכל כוחו והשתמש ב"קומנדו ההפרטה" שלו (חיים רמון ועמיר פרץ) כדי להקים "חיים חדשים בהסתדרות" בשיתוף פעולה עם מר"צ ,חד"ש,ש"ס ו…הליכוד,במטרה לסרס את ההסתדרות!!!!.

 2. ק. טוכולסקי :

  גם הרמצים של השמאל שמתנגדים לכל הפרטה וגם האיגודים המקצועיים שיסבלו מאוד מהמדיניות הזו לא עושים עדיין כלום.
  המצב של השמאל בישראל מאוד רע, ומה שהכי עצוב שככל שהשנים נוקפות ואנחנו דנים בכמה המצב רע הוא רק נהיה רע יותר.

 3. החגב עמד יציב :

  כשההסתדרות תהיה על הגב

  נבעט בראשה עד סיום המלאכה, זהו גוף מושחת, אפל, הרסני שמהווה איום על עתידה של מדינת ישראל.

  אגב, אתה הבנת מה כתבת במשפט " הכלכלה הגלובלית הרוויחה המון מאז שיש איגודים מקצועיים כי האיגודים המקצועיים הם גורם משמעותי בריבוד נכון יותר של ההון ובצמצום פערים. בשל כך הם גם מאפשרים מיצוי טוב יותר של היכולת האנושית." או שזה להג רגיל חסר משמעות שאמור להישמע אינטלקטואלי? יש לך על מה לבסס קביעה זו מלבד דעתך האישית?

  בקיצור- מיהו ג'ון גאלט? 🙂

 4. עבודה שחורה » על ההסתדרות להיאבק בעד זכות השביתה שהממשלה מתכוונת לבטלה :

  […] מהסוג שעיתונות המיינסטרים בישראל לא מציעה (לדוגמא: http://www.blacklabor.org/?p=59822 ). עוד אין לנו ממשלה חדשה, אבל די ברור שהעומד בראשה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.