postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לשבור את השתיקה נגד העוול בשטחים הכבושים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לשבור את השתיקה נגד העוול בשטחים הכבושים

נושאים התמונה הגדולה, מדיני-בטחוני ב 4.11.18 1:49

אני לא מכיר אף אישיות רבנית בכירה בישראל, שכמו לאס קסאס, יצאה בפומבי והוקיעה את מעשי המתנחלים הקיצוניים ואת פעולות הצבא ביהודה ושומרון

מאת: אמנון פורטוגלי

 ברטולומה דה לאס קסאס,    Bartolomé de las Casasחבר כבוד בשוברים שתיקה

ברטולומה דה לאס קסאס,    Bartolomé de las Casas‏ שחי בסוף המאה ה-15 ותחילת מאה ה-16, היה כומר ספרדי מהמסדר הדומיניקני והבישוף הראשון של צ'יאפס.במקסיקו,  שפעל במושבות הספרדיות ביבשת אמריקה.  לאס קסאס היה אחד מהראשונים באותה תקופה  ששבר שתיקה ודיבר על מעשי הספרדים באמריקה, ועל זכויות האדם של האינדיאנים.

בשנת 1514 התחולל המהפך הגדול בדעותיו. לאס קסאס הבין כי מעשי הספרדים באמריקה הינם עוול בלתי צודק. הוא ויתר על האחוזה (אנקומיינדה) שקיבל ועל עבדיו והטיף לאחרים לעשות כמותו.

לאס קסאס פעל בספרד אצל מלכי ספרד למען האינדיאנים, ופרסם מספר ספרים שתארו את מעשי הספרדים באמריקה. בעקבות פועלו נקרא "מגן האינדיאנים". בספרו "Brevísima relación de la destrucción de las Indias" " 'תיאור קצר של הרס האינדיאנים'  שנכתב ב-1542 ויצא לאור ב- 1552 תיאר דה לאס קסאס את אכזריותם של הספרדים כלפי ילידי אמריקה, ובמיוחד באיים הקאריביים, מרכז אמריקה ומקסיקו של ימינו. לחלק מהמקרים אותם תיאר היה עד, ואחרים תיאר על סמך עדויותיהם של אחרים.

בהמשך, הוציא ספר,  אותו הקדיש למלך פליפה השני ובו הביע תמיכה מפורשת בזכויותיהם של ילידי פרו להישאר חופשיים והתנגדות להפיכתם לעבדי הספרדים. הוא הסביר כי כשהגיע לאמריקה תמך בכיבוש הספרדי, אך הגיע למסקנה כי הכיבוש יביא לקריסתה של ספרד.

אני לא מכיר אף אישיות רבנית בכירה בישראל, שכמו לאס קסאס, יצאה בפומבי והוקיעה את מעשי המתנחלים הקיצוניים (שנקראו אז נוער הגבעות) ואת פעולות הצבא ביהודה ושומרון. להיפך, בהנהגה הדתית אנו מוצאים התנגדות לגילוי ולתאור מעשי המתנחלים והצבא ביהודה ושמרון.  זאת, למרות שיש הרבה אנשים דתיים כמו הרב אריק אשרמן, מארגון 'עמותת רבנים לזכויות אדם',  ד"ר גדי גבריהו מארגון 'תג מאיר' ורבים וטובים אחרים שיצאו ויוצאים כנגד מעשים אלו.

יתרה מזאת, אנו מוצאים כתבים ודרשות של רבנים, ראשי ישיבות ורבני עיר, הקוראים במפורש קריאות גזעניות נגד ערביי ישראל, נגד הפלסטינים, הערבים והמוסלמים בכלל.  אנו קוראים ושומעים קריאות ברורות מרבנים ואינטלקטואלים ימניים, לגירוש ערביי ישראל, ולרצח עם שיבוצע בפלסטינים.

כך אנו רואים את איילת שקד המעלה מתהומות הביבים את המאמר של אורי אליצור שהיה מאושיות המתנחלים, הקורא לרצח אזרחים כולל גם את האמהות של השאהידים  שצריכות ללכת בעקבות בניהן,  במילים אחרות לרצח עם.

כך אנו רואים ושומעים את שירת ברוך הגבר שעובדה להתייחס לברוך גולדשטיין ואת ריקוד הסכינים בחתונות של הדור השני והשלישי של המתנחלים. שלא לדבר על ארגונים כמו 'אם תרצו', 'להבה' ו'כהנא חי'.

עת לתמורה בטרם פורענות. הפורעים כבר כאן בתוך הבית, ונציגיהם שולטים למעשה במדינה. אם לא יהייה בידינו העוז לתמורה, המדינה תאבד.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.