הרכבת החשמלית מירושלים – נוסעים כשפני ניסיון בתקופת ההרצה

שר התחבורה החליט לפתוח את פרויקט הרכבת החשמלית לנסיעות 'הרצה' סדירות לציבור ‏הנוסעים, הרבה לפני שהושלמו כל העבודות הנדרשות, ולפני שהגיעו הקרונות הנדרשים.  אנשי משרד התחבורה ובראשם המנכ"לית קרן טרנר אייל התיישרו לימין השר

 מאת: אמנון פורטוגלי

שר התחבורה החליט החלטה מופקרת, ככל הנראה משיקולים פוליטיים לפתוח את פרויקט הרכבת החשמלית לנסיעות 'הרצה' סדירות לציבור ‏הנוסעים, הרבה לפני שהושלמו כל העבודות הנדרשות, ולפני שהגיעו הקרונות הנדרשים.  אנשי משרד התחבורה ובראשם המנכ"לית קרן טרנר אייל התיישרו לימין השר

בעקבות ההחלטה להתחיל בנסיעות, שמשמעותה להשתמש בנוסעים כשפני ניסיון בתקופת ההרצה, צריך היה להסיט קרונות מקווי הרכבת העמוסים בצפון ובמרכז ולהעביר אותן לרכבת ‏הריקה לירושלים.  הסטת הקרונות הביאה לביטולים ולקיצורים של קווי המרכז והצפון של הרכבת, לעומסים כבדים, ‏לתנאי נסיעה בלתי נסבלים ולאיחורים משמעותיים בלוחות הזמנים‎.‎‏  ‏לא שמענו שהשר או המנכ"לית נסעו באחת מהרכבות האלו.

הרצה עם נוסעים

למנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר אייל, אין כמובן כל בעיה עם ההחלטה של השר. בראיון ב–  YNET  [1] היא הודפת את הטענות על פתיחה מוקדמת מדי של רכבת התאונות מנתב"ג  לירושלים.  לדבריה: "דינמיקה של פרויקט ×–×” שאם כל פעם × ×—×›×” עוד כמה חודשים ואה אוקיי, הצ'ופצ'יק ההוא לא מוכן, ואז שוב × ×—×›×” כמה חודשים – ×›×›×” לא עושים מהפכת תשתיות".

נראה שטרנר אייל אינה מבחינה בין הצ'ופצ'יק לתת מערכות גדולות, אינה מבחינה בין מפסק לשנאי, בין  פרויקט מאתגר מבחינה ביורוקרטית לבין  פרויקט מאתגר טכנולוגית.  בעוד שאפשר ללחוץ על כל אנשי הביצוע, בעוד שאפשר לכופף אנשים שיתיישרו עם רצון השר, הרי שלא ניתן לעשות זאת עם מערכת החשמל, עם שנאים, עם מתקני תחזוקה, עם קרונות ועם ציוד אחר הנדרש לפעולה תקינה של הרכבת.  מעניין לראות איך השר כ"ץ והמנכלית טרנר אייל יצליחו לשכנע רכבת חשמלית לנסוע בלי חשמל.

הרצה כמו זו הנעשית כיום בקו הרכבת מנתב"ג לירושלים, אינה מקובלת, אינה סבירה ומסוכנת.  קיצורי דרך אינם הדרך להניע ‏פרוייקט ענק, מורכב, וחדשני כמו הרכבת החשמלית לירושלים,  אלא אם מחפשים כותרות וצילומים. אלא  ‏אם האינטרס הפוליטי של השר הביא לכך שפרויקט הרכבת החשמלית נפתח לנסיעות 'הרצה' סדירות לציבור ‏הנוסעים, הרבה לפני שהושלמו כל העבודות הנדרשות. ‏

הרצה בפרוייקט מורכב כמו הרכבת החשמלית לירושלים עושים אחרי שכל המכלולים הראשיים, כל תתי-המערכות נבדקו ונמצאו תקינים בנפרד, ואז עושים הרצה לכל המערכת לאחר אינטגרציה. רק אחרי שבדיקות אלו הוכתרו בהצלחה מאשרים את הפעלת הרכבת.

לדוגמה, אי אפשר לעשות הרצה לרכבת חשמלית כאשר רכיבים קריטיים של הרכבת החשמלית, תחנות הטרנספורמציה של החשמל, עדיין לא מוכנות, ואספקת החשמל לרכבת מתבצעת באמצעות שנאים ‏זמניים שמסתבר שאינם מסוגלים לספק חשמל לרכבת בצורה סדירה‎.‎‏ [2]‏

אבל במשרד התחבורה הכל הפוך על הראש, וכך נראים ‏הדברים, ונקווה שלא תהיינה פציעות ואבדות בנפש. ‏

 מחסור בקרונות

עד היום שמענו ממשרד התחבורה, שהמחסור בקרונות נובע מהתעקשות משרד האוצר על ניהול תקין והוצאת מכרז.  עכשיו באה קרן טרנר אייל ומספרת לנו שהסיבה העיקרית למחסור בקרונות נובעת מזה שמשרד התחבורה לא ×—×–×” נכונה את הגידול במספר נוסעי הרכבת. לדבריה: " אין כיום מספיק קרונות ויש לזה כמה סיבות…..לא חזינו כמו שצריך כמה נוסעים יהיו. נוספו לזה עוד תקלות של מיקור חוץ לתחזוקת קרונות שלא נעשתה כמו שצריך, עוד תאונה ברמלה שהשביתה לנו את אחד המערכים."

אבל לטרנר אייל יש בשורה: "הקרונות מגיעים, אם נסתכל קדימה, הקרונות הוזמנו כבר בסוף 2017, יש קרונות שמגיעים כל הזמן ובכל חודש המצב ישתפר, ואנחנו נאריך את הרכבות ונוסיף תדירויות".

"הקרונות הוזמנו כבר בסוף 2017", אפשר לחשוב שרק אז החלו בתכנון פרויקט הרכבת. האם לא ידעו שם על שיטות תכנון פרויקטים כמו PERT   ו- CPM?

בתמצית יש הרבה סיבות לשרשרת התקלות בקו הרכבת החשמלית לירושלים, למחסור בקרונות, אבל אין אחראי, אין מישהו שיגיד טעיתי ואין מישהו שיש לו העוז לתקן את השגיאה.

התקלות שאנו עדים להן בימים האחרונים ואלו שעוד יתרחשו,  צפויות בתקופת הרצה.  את ההרצה, את בדיקת המערכות הראשיות והאינטגרציה שלהן היה צריך לעשות בלי נוסעים.  היה צריך להמתין עד שכל הציוד הראשי יגיע, יבדק באופן יסודי  ויותקן , ורק אז לחנוך את קו הרכבת החשמלית לירושלים,  כאשר הקו מוכן באמת לקליטת נוסעים.

טרנר אייל ידעה שיש מחסור בקרונות, שיש בעיות בתחזוקת הקרונות, שאספקת החשמל לקו הרכבת אינה מושלמת, אבל היא לא הייתה מספיק אחראית, לא קם בה העוז להורות על הפסקת הניסוי בבני אדם, ולהחזיר את כל או רוב הקרונות לשירות הקווים האחרים.  חבל.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

[1] https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5373932,00.html

[2] https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001256679

המאמר בפדפ כשלים ברכבת

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply