postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » המפלגה הדמוקרטית בארה"ב – ללכת שמאלה כדי לנצח

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המפלגה הדמוקרטית בארה"ב – ללכת שמאלה כדי לנצח

נושאים דעות, כלכלת בית ב 16.09.18 0:04

חיזוק מחנה השמאל במפלגה הדמוקרטית בארה"ב יכול להביא לניצחונה ולהגדלת כוחה במוסדות הנבחרים. עזרת המחנה הימני בדמות אובמה, עלולה רק לפגוע ולמנוע ניצחון

מאת: ק. טוכולסקי

המפלגה הדמוקרטית לא צריכה שוב את אובמה

נתחיל מעובדות פשוטות. בכל הסקרים שנעשים בארצות הברית מסתמן שהדמוקרטים יצליחו לשמור על כוחם בסנאט, יצליחו להעלות את מספר המושלים הדמוקרטים ואת כוחם במוסדות הנבחרים של המדינות השונות ויש להם סיכוי גדול משל הרפובליקנים לזכות ברוב בבית הנבחרים ובכך להשיב לעצמם את השליטה בקונגרס.

במקביל הפופולריות של הנשיא טראמפ בשפל, והיא משפיעה על הסיכויים של הרפובליקנים לשמר את כוחם המוחלט במוסדות הנבחרים הפדראליים (סנאט ובית נבחרים) ועל הסיכויים שלהם לשמר את השליטה המובהקת שלהם ברוב המוסדות הנבחרים של המדינות. הסיכויים קלושים. כל זה היה נכון עוד בטרם החליט הנשיא הדמוקרטי לשעבר אובמה להצטרף להתקפה על טראמפ, ולמען האמת, יש סיכוי שהדמוקרטים בעיקר ייפגעו מהופעתו המחודשת של אובמה בזירה.

בתקשורת הליברלית נוטים לתאר את הפופולאריות של ברק אובמה באותה צורה שבה תיארו את הפופולאריות של הנשיא הדמוקרטי שקדם לו ביל קלינטון. הבעיה היא שהעובדה שאובמה וקלינטון אהודים מאוד על כלי תקשורת ליברליים ובעלי ההון שעומדים מאחוריהם לא ממש מחלחלת לשטח. אובמה כקלינטון לפניו הצליחו אמנם להיבחר לכהונה שנייה, אבל לא הצליחו להעביר את השלטון למועמדים ממפלגתם. זאת למרות שהתגייסו למענם.

אובמה וקלינטון גם יחד הצליחו במהלך כהונתם לתרום לאבדן השליטה הדמוקרטית בקונגרס ולדחיקה של הדמוקרטים מדרום ארצות הברית והמערב התיכון. שניהם הותירו אחריהם שוקת כלכלית שבורה, שבה המוני עובדים אמריקאים, אנשי הצווארון הכחול שהצביעו מסורתית למפלגה הדמוקרטית ראו  איך הכלכלה משגשגת בלי שיש להם בכך חלק ומקומות העבודה שלהם הולכים ופוחתים.

קלינטון היה אחראי ליצירת חגורת החלודה במקומה של חגורת הפלדה. המדינות שבהם ניצח טראמפ את קלינטון, פנסילבניה, מישיגן וויסקונסין היו בעבר מעוזים דמוקרטים שהתבססו על איגודים חזקים שאיגדו עובדי צווארון כחול גאים. אובמה לא עשה מספיק כדי לאושש את המדינות האלה. הבוחרים במערב התיכון ובצפון מזרח לא ראו סיבה להצביע לדמוקרטים. בתקופת קלינטון, הבוחרים בטנסי שבדרום לא הצביעו לדמוקרטים.

נוח לנאו-ליברלים אנשי הימין הדמוקרטי לעסוק בהפסקת ספירת הקולות בפלורידה, רק מה שהם שוכחים הוא שאם אל גור היה מנצח בטנסי, מדינת הבית שלו הוא היה הנשיא. נוח לאנשי הילרי קלינטון לדבר על הרוב שלה בקולות הבוחרים, רק מה לעשות, היא הפסידה במדינות שבהם השם קלינטון הוא שם נרדף לאבדן מקומות עבודה ולניתוק של ליברלים עשירים מאנשי המעמד העובד.

כאמור הנשיא קלינטון הצליח שנתיים לאחר שנבחר להביא לקץ הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים לאחר עשרות שנים. דבר כזה לא קרה גם בימי רייגן. אובמה שקיבל ב-2008, מפלגה דמוקרטית משוקמת, בעלת שליטה בשני בתי הקונגרס, שרוב המושלים נמנו על שורותיה ורוב בתי הנבחרים של המדינות היו חברים בה, הצליח ב-2010 לאבד את בית הנבחרים. ב-2012 הצליח לאבד את השליטה ברוב מוסדות הממשל המדינתיים ואת משרות המושל. ב-2014 הצליח לאבד גם את הסנאט. התגייסותו למען מועמדים למוסדות השונים ברמה המדינתית והפדראלית לא סייעה לא להם ולא למפלגה.

עכשיו הוא שב – כמו ביל קלינטון במסע הבחירות של אשתו לפני קצת פחות משנתיים – ומבקש לעזור למפלגתו. אלא שהעזרה שלו עשויה להתגלות כתיבת פנדורה. העובדה שהמחנה הימני במפלגה הדמוקרטית מסרב להפנים שהחיבור בינו לבין ההון הביא לניתוק של המפלגה ממיליוני בוחרים הייתה ונותרה עקב האכילס של המפלגה. הבוחרים מעדיפים להישאר בבית, או להצביע לצד השני, רק לא להיות שותפים לחרפה של מה שהמפלגה הדמוקרטית הפכה להיות תחת הנהגתם של משרתי הון רהוטים וליברליים.

בזמן שלפי הסקרים מועמדים מהמחנה השמאלי של המפלגה נוחלים הצלחה ועשויים להיבחר דווקא במדינות רפובליקניות מובהקות או שאינן מזוהות באופן משמעותי, חזרתו של אובמה עשויה לפגוע דווקא בדמוקרטים שהוא יתמוך בהם כי השמאל ינופף ויאמר, אולי אתם לא מרוצים עכשיו אבל אנחנו בעיצומה של העבודה לתקן את נזקי האיש הזה! וזה עשוי לעבוד.

75% מאזרחי ארצות הברית תומכים בדרישה של מחנה סאנדרס לביטוח בריאות אוניברסאלי. אין ולו מחוז אחד שעשוי לעבור צד במצב זה. רק שכדי לקדם את הדרישה הזו, צריכים מועמדים להתנתק מתורמים מוסדיים גדולים. תמיכה שכזו תסייע להם יותר מנאום באיכות רטורית מבריקה של הנשיא לשעבר אובמה, שכל הרטוריקה שלו וכל פעולותיו הטובות לא מנעו את האכזבה העצומה שהוא הנחיל לבוחרים.

המפלגה הדמוקרטית לא צריכה את ברק אובמה כפי שלא הזדקקה לביל קלינטון לפניו. אחרי שנת 2000 בחרה המפלגה הדמוקרטית את הוורד דין, איש השמאל במפלגה ליו"ר שלה. הוא פתח במסע שיקום מרשים שהחזיר לה את הרוב והכוח בהליך של 8 שנים.

המדיניות הדמוקרטית ימנית של אובמה עלתה למפלגה באבדן הכוח. כדי  שהמפלגה הדמוקרטית תשתקם צריך ללכת שמאלה בכל הכוח על ביטוח בריאות ממלכתי, חיזוק העבודה המאורגנת והחינוך הציבורי, הגדלת ההשקעה הציבורית באמצעות מיסוי הוגן על הסופר עשירים והתאגידים. את כל אלו אובמה לא יגיד, ולכן נזקו עשוי להיות גדול מתועלתו. נשאר רק לקוות שהגל הכחול (הדמוקרטי) המסתמן לא ייפגע כתוצאה משובו לבמה של נשיא שהיה רטוריקן מבריק, ליברל מסור, איש חזון בתחומים רבים ובעל זכויות לא מבוטלות שהוכיח לנו שליברליזם ללא סוציאליזם/סוציאל-דמוקרטיה פשוט לא מספיק לבוחרים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.