postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דברים שנאמרו בהפגנת המחאה נגד מיקום אסדת הגז בחוף דור

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דברים שנאמרו בהפגנת המחאה נגד מיקום אסדת הגז בחוף דור

נושאים בריאות ואיכות סביבה, התמונה הגדולה ב 4.09.18 1:20

דברים שאמר אמנון פורטוגלי בהפגנה בתל-אביב נגד מיקום אסדת הגז בחוף דור ב-1 בספטמבר וגם דברים שלא הספיק להגיד. אסדה סמוך לחוף דור מסוכנת. סיפור אסדת לויתן משקף את ההרס של הדמוקרטיה הישראלית ואת ההידרדרות לדמוקרטיה לא־ליברלית, נוסח ארדואן, אורבן, ואחרים

קונדנסט - צנור קונדנסט או קידוחי מי שתייה – מה חשוב לאינטרס הציבורי?

מכתב של משרד הבריאות למשנה ליועץ המשפטי לממשלה חושף כי משרדי הממשלה - האמונים על שמירת האינטרס הציבורי - מתכתבים ביניהם כדי למצוא פיתרון משפטי שיאפשר הקמת צנרת הקונדנסט  האסורה על פי חוק בתוואי 7 אזורי קידוח מי שתייה מאת: חנה קופרמן

לקריאה נוספת

שלום, אני אמנון פורטוגלי. אני לומד, חוקר ומבקר את נושא התאגידים, הניאוליברליזם, האנרגיה, ועבודת משרד האנרגיה בתחום הגז הטבעי ובקידוחים הימיים כבר שנים רבות.  הייתי ממקימי פורום פעולה אזרחית שפעל כמגן של החברה האזרחית על ועדת ששינסקי הראשונה מול תאגידי הגז ועושי דברם.

אני רוצה לאמר לכל המשתתפים והתומכים במאבק של שומרי הבית. ליחיד יש מקום ואפשרות להשפיע, יש ערך רב למחאה אזרחית מתמשכת, יש חשיבות למאבק שאינו אומר נואש.

 1. אפתח בסיפור הקונדנסט ושאול מרידור.

קונדנסט הוא מוצר לוואי מהפקת גז. הוא יותר מנקי מנפט, מעין בנזין קל, דליק ונפיץ מאוד.‏ ‏בכל ‏מאגר גז ‏יש יחס ‏שונה ‏בין ‏כמות‏ הגז ‏לבין ‏כמות ‏הקונדנסט.

‏קונדנסט ‏עלול‏ להכיל ‏חומרים ‏שונים ‏חלקם מסרטנים ידועים ‏כמו ‏ארסן‏ ובנזן, והוא נחשב ‏כחומר ‏מסוכן ‏על‏ פי ‏"חוק‏ חומרים ‏מסוכנים,‏ התשנ"ג, ‏1993".

קונדנסט הוא מוצר מסחר ,Commodity מחירו דומה למחיר חבית נפט, והוא יכול להגיע כמעט לכל נמל בעולם במיכליות. הבעייה היא שחייבים לשווק את הקונדנסט, אחרת לא תהייה אפשרות להפיק גז.

במילים אחרות לא ניתן יהיה להפעיל את שדה הגז לוויתן אם לא יימצא פתרון לקונדנסט.

באוגוסט לפני שנה, בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, הציג שאול מרידור שכיהן אז כמנכ"ל משרד האנרגיה, את הטיעון הברור, שכאשר המאגר מרוחק מהחוף ניתן להתמודד בצורה טובה יותר עם אירועי חירום כמו צינור שמתבקע. שהיכולת לטפל בקונדנסט במקרה של התבקעות צינור במרחק 90 ק"מ מהחוף גדולה בהרבה מיכולת הטיפול בקונדנסט במרחק של 10 ק"מ מהחוף.

המסקנה הנכונה של מרידור היתה, שבניגוד לאסדה הצפה בכריש ותנין, לא נכון לאגור את הקונדנסט באסדת לווייתן בגלל הקרבה של האסדה לחוף.

אבל אם אי אפשר לאגור ולאחסן את הקונדנסט באסדת לוויתן ולייצא אותו באוניות לשווקים, נוצרת בעייה. מה עושים עם הקונדנסט? בלי פיתרון סביר למכירת הקונדנסט אי אפשר יהייה להפיק גז מלוויתן.

אפשר היה לצפות ממנכל משרד האנרגיה לדחוף להקמת אסדה רחוקה עם איחסון קונדנסט, כמו בכריש ותנין, שזה מה שאנחנו דורשים כאן היום.  אלא שלא כך היה.

הפתרון של מרידור היה זוכה במקום ראשון בחלם.  נזרים את הקונדנסט בצינור (שעלול להתבקע) דרך האזורים המיושבים ומעל האקוויפרים של מי השתיה בישראל עד לבתי הזיקוק במפרץ חיפה, ונוסיף לזיהום הקטלני שכבר קיים שם.

זה הזוי. מצד אחד כולם מסכימים שמסוכן לאחסן את הקונדנסט קרוב לחוף, ומצד שני תוקעים לנו אותו מתחת למקומות מיושבים, בסמוך לקידוחי מי השתייה ביוקנעם, ומעל האקוויפרים של המים בישראל.    

מעניין שלא עולה בדעתו של מרידור הפתרון הנכון. שהדבר הנכון לעשות הוא לבנות את אסדת הטיפול בלויתן באזור הקידוח, 120 ק"מ מהחוף, כפי שנובל אנרג'י הציעה במקור, ולאחסן למכור ולשלוח את הקונדנסט מהאסדה הצפה לכל מקום בעולם שירצו לשלוח אותו, כפי שמתוכנן בכריש ותנין.

אני לא חושב שהבעייה היא שחיתות, הבעייה חמורה יותר,

מרידור ואנשי משרד האנרגיה מכורים לסם הגז, הם שבויים בקונצפצית הגז, והם אטומים לחלופות אחרות.

 1. מיקום האסדה בחוף דור נולד בחטא.

מקריאה בפרוטוקולים של ועדת העורכים של ת"מא 37/ח שקבעה את מיקומה של אסדת לוויתן, ברור שהיתה מלכתחילה כוונה לטרפד את האפשרות של אסדה באזורי בקידוח, שמלכתחילה לא התכוונו לאפשר טיפול באזורי הקידוח, ועד היום לא סיפקו מענה הולם מדוע עושים זאת.

החלופה של אסדה באזור הקידוח לא נבדקה כלל בטענה כוזבת. ועכשיו מספרים לנו שבחירת מיקום האסדה נעשה כדת וכדין. הוא נעשה כדת וכדין של המאפיה.

 1. הסיפור של אסדת לויתן משקף את ההרס המתגלגל של הדמוקרטיה הישראלית. את ההידרדרות של

ישראל הדמוקרטית של מגילת העצמאות, לדמוקרטיה לא־ליברלית, נוסח ארדואן, אורבן, ואחרים.

אני מדבר על ההכפפה של אינטרס המדינה לאינטרסים של התאגידים הפרטיים. על מדינה הפועלת למען התאגידים הגדולים, כאילו שהיא שייכת לתאגידים הגדולים, ומנוהלת ע"י התאגידים הגדולים.

על מתווה הגז השערורייתי, שהביא לכך שתאגידי הגז שהרוויחו בחמש השנים האחרונות, בכל שנה, רווח חזירי של כמיליארד דולר. רווח הנובע בין השאר ממחירי גז מופקעים, ומשוד בהסכמה של קופות הגמל והפנסיה.

על השוחד הישיר והעקיף בהזניית עיתונאים, התקשורת ואישי ציבור.

אני מדבר על ועדת העורכים של ת"מא 37/ח שטרפדה את האפשרות של אסדה באזורי הקידוח. שהוציאה את החלופה של אסדה באזור הקידוח מהדיון במיקום האסדה בטענה כוזבת.

על התחמון שהפך את החלטת בג"ץ למקם את האסדה בים, למיקום במי החופים.

אני מדבר על השימוש לרעה בנימוקי הבטחון, התירוץ שנשלף בכל פעם שאין תשובה טובה יותר, על המכתבים המבישים של המועצה לבטחון לאומי בדיונים על מתווה הגז, ועל המכתב האחרון שצץ בנוגע לאבטחת האסדה .

על הבדותות והכזבים והשקרים של משרד האנרגיה ותאגידי הגז שאנו מקבלים חדשות לבקרים.

על הרגולטורים בתחום האנרגיה והגז, שאמורים להגן על האזרחים ולשקוד על טובת הכלל,  שבמקום זה מאשרים פגיעה מסיבית בבריאות הציבור.

אני מדבר על כך שבריאות האזרחים וזכויותיהם מוכפפים לאינטרסים של תאגידי הגז.

על המצב בו דוחות מומחים, כולל דוחות של ארגוני טבע והגנת הסביבה’ מבוססים על נתונים מוטים של תאגידי הגז.

על משרד האנרגיה שמעדיף להתעלם ממומחים המתריעים על הסכנות והסיכונים במיקום האסדה סמוך לחוף, ולהתעלם מפגיעה אפשרית בבריאות האזרחים ובזכויותיהם, לטובת האינטרסים של תאגידי הגז.

על שומרי הסף, אנשי שירותי הביטחון, ובכירים במשרדים ממשלתיים, על אלפי הבכירים לשעבר בשירות הציבורי, הבטחוני והמשפטי, שהקדישו את חייהם לחברה הישראלית, שאינם משמיעים עכשיו את קולם ברמה. אנו קוראים מכאן הערב לכולכם, השמיעו את קולכם. 

 1. משרד האנרגיה אומר לנו שאי אפשר להעביר את האסדה. שהעברת האסדה תביא לדחיה בפיתוח לויתן ולדחיה במועד סגירת היחידות הפחמיות בחדרה.

זו פרופגנדה, חצאי אמת, הצגה שקרית.  אין קשר בין סגירת התחנות הפחמיות בחדרה לבין אסדת הגז. כל מי שטוען אחרת משקר במצח נחושה.  ובמקרה של משרד האנרגיה, הוא עושה זאת בקמפיין יקר, על חשבון הציבור.

אפשר וצריך להעביר את אסדת לוייתן למקומה הטבעי באזור הקידוח – זה לא יפגע כלל בסגירת התחנות הפחמיות

ישנם פתרונות חלופיים שיאפשרו לייצר חשמל במקום התחנות הפחמיות בחדרה בתוך שנה עד שנתיים.

 • אפשר להקים תחנות כוח סולאריות משולבות באיחסון חשמל, בתוך פחות משנתיים.
 • אפשר לחכור אסדה צפה בתוך זמן קצר.
 • אפשר וצריך לייבא מיידית גז נוזלי לישראל, שיאפשר את סגירת תחנות הכוח הפחמיות.
 • אפשר וצריך להרחיב את ההספקה ממאגר תמר כפי שתוכנן בעבר.
 • אפשר וצריך להסתמך על מאגרי כריש ותנין שיספקו שליש מתצרוכת הגז הישראלית תוך שנתיים.
 1. העולם עובר מהפכה של אנרגיה מתחדשות זולה וזמינה. מדינות רבות מנערות מעצמן את התלות בנפט ובגז רק בישראל גז הוא האנרגיה של המחר.

במקום להתניע פרוייקט לאומי להקמת תחנות כוח סולאריות משולבות באיחסון אנרגיה, מקימים פה אסדות גז שתהרוסנה את חופי הארץ. וצינורות קונדנסט שעלולים להביא לאסון קטסטרופלי במקרה של תקלה.

ישראל צריכה להתמקד מעכשיו בהובלת מהפכת אנרגיה סולארית, ולעצור את המשך קידוחים בים. ולא להסתרח מאחור עם התמכרות לגז.

 1. המאבק שלנו אינו רק מיקום האסדה, הוא רחב יותר.

אנו נאבקים היום על הריבונות, והדמוקרטיה מול המריונטות של נובל ותשובה עם הלוביסטים שלהם.

המחאה שלנו היא גם נגד ההתמכרות של הממשלה לגז, נגד הכניעה של הממשלה לתכתיבי תאגידי הגז

באנו לאמר לכם, לנתניהו לשטייניץ, נמאס לנו מהקומבינות, מהתרגילים, מהנכלוליות, מחוסר השקיפות.

נקעה נפשנו מגילוי העריות של הון – שלטון. ממצב בו הריבונות, והדמוקרטיה מוכפפים ונכנעים לאינטרסים ולתכתיבים של התאגידים העיסקיים ובעלי ההון.

המאבק שלנו הוא בעד ממשלה הקשובה לאזרחיה והפועלת למען אזרחיה.  אנו דורשים מהממשלה להקשיב לאזרחים ולפעול למענם.

בשם כל הנוכחים, ובשם אלפי ורבבות ישראלים המסכימים עמנו, אנו קוראים לנתניהו ולשטייניץ ולכל נבחרי הציבור בממשלה ובכנסת – אסדת הגז מסוכנת לישראל, העבירו אותה למקומה הטבעי באזור הקידוח.

תודה,.אמנון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. ארבונשרמוט :

  פורטוגלי לא ידע נפשו

  לך לנוח פורטוגלי. עם ישראל ניצח. אתה הפסדת.

  איזה כייף.

 2. חתול חשמלי :

  בכל העולם בנסיבות דומות...

  לא רק שלא היו ממקמים את מתקן הטיפול בלב ים, אלא היו ממקמים אותו על החוף עצמו.

  המתנגדים מגזימים מאוד בקשר לסיכון שנובע ממיקום האסדה במרחק 10ק״מ ולכן הם מפסידים פעם אחר פעם בערכאות השונות.

  בנוסף, יש ייתרון גדול מאוד בכך שהאסדה תהיה בגבול המיים הטריטוריילים (זאת אומרת בתחום של ה-10ק״מ) כי אז ניתן יהיה להטיל עליה הגבלות סביבתיות מחמירות ביותר, מה שלא ניתן לעשות באופן חוקי למשל על האסדה של תמר שממוקמת מחוץ למים הטריטוריילים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.