postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מבקשי המקלט האריתראים – מוקדם להחזירם לארצם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבקשי המקלט האריתראים – מוקדם להחזירם לארצם

נושאים דעות, זכויות אדם ב 7.08.18 0:00

לאחרונה נפוצו שמועות שאריתריאה תגביל את משך השירות הצבאי, שכיום הוא לכל החיים, מה שגרם לאריתראים רבים לברוח מארצם ולהפוך מבקשי מקלט. פוליטיקאים מהימין מיהרו להכריז שאין מניעה להחזיר אותם לארצם

מאת: גבי אנדי

האם ממשלתנו לא שפכה כבר מספיק דם אפריקאי?

(הכותרת מקוממת? אז המשך לקרוא. לצערי, יש דברים בגו.)

שרת המשפטים איילת שקד, המקפידה לשדר דימוי של אדם כוחני שבעורקיו זורם בעיקר קרח, הודיעה לאחרונה שאם יתברר שצבא אריתריאה אכן יגביל את תקופת השרות של מגויסים לשנה וחצי—כפי שהוא הכריז—ישראל תחזיר מיד את כל "המסתננים" משם.

הימין הישראלי באקסטזה. " איזו עילה נותרה כדי להצדיק את הישארותם בתוכנו?" , מקשים הטוקבקיסטים. "הם התלוננו על גיוס לכל החיים—והנה הגזרה התבטלה. אילו תירוצי סרק ימציאו השמאלנים עכשיו"?

ובכן, מתרוצצים  במוחו של "שמאלן" זה לא "תירוץ" אחד אלא שלשה נימוקים כבדי משקל שלא נותנים למצפונו היהודי-ישראלי מנוח:

1.המשטר האריתריאי נשאר על כנו. כל מי שטרח לדבר עם הרבה מבקשי מקלט מאריתריאה יודע עד כדי כמה רבים מהם מרגישים מסומנים אישית לעונשים כבדים בגין "בגידה". כל עוד ממשלת אריתריאה לא מתחייבת בפרהסיה מול גופים כמו האו"ם , הקהילייה האירופאית –וכן, ממשלת ישראל– להעניק חנינה מלאה לכל "הגולים"( יהיו נסיבות בריחתם אשר יהיו)  רבים מאד מהפליטים יסרבו לחזור בכל מחיר–ובצדק. ואם נותר אצל מרכיבי הקואליציה אפילו קמצוץ של מוסר כליות , הם לא ינסו להחזיר אותם בכוח, אפילו אם זה מחייב את ביבי להתעמת עם שפי פז .

2.אסור להזדרז בנושאים כאלה כיוון שמדובר בדיני נפשות. כאשר ממשלת סודאן הכריזה על הכרה במדינת דרום סודאן לאחר שלושים שנות מלחמת אזרחים, ממשלת ישראל אצה-רצה לאתר את כל השוהים מאותו חבל ארץ , להביא אותם לנתב"ג, לשאת כמה נאומים נמלצים, לצייד אותם בכמה מאות דולרים ולשלוח אותם ללא עיכוב הביתה. מסופר שחלק גדול מיועצי ראש הממשלה—ביחוד ממשרד החוץ–התחננו שנמתין עד שהמצב בדרום יתבהר. הרי הממשלה של המדינה הטרייה היתה קואליציה של שבטים מסוכסכים וגם לא היו תשתיות לקליטת מאות המשפחות. אבל ביבי ומקורביו סירבו להקשיב. לאלה ששכחו כבר את התוצאות הטרגיות, אני מזכיר: תוך כמה ימים פרצה מלחמת אזרחים עקובה מדם בדרום סודאן. עשרות רבות מהחוזרים מישראל נרצחו והאחרים ברחו כל עוד נפשם בהם למחנות פליטים באוגנדה. כל זה היה יכול להימנע אילו ביבי היה מוכן להמתין אפילו שבוע. ואולם, הקרבנות לא נמנו עם מצביעי הליכוד…

3.כעבור מספר שנים , כאילו "הניסוי הדרום סודאני"  לא היה ולא נברא,  החליטה הממשלה לפתות שוהים מאריתריאה ודרפור  לנסוע לפיקציה של "מקלט במדינה שלישית" ברואנדה ואוגנדה. כאשר התברר לנוסעים שמדובר ב"ישרא-בלוף", רבים ניסו להגיע לאירופה דרך לוב בספינות רעועות ומאות עונו, נרצחו וטבעו בדרך. הכל מתועד למתעניינים.

האם הדם האפריקאי הרב הזה, שכל כולו נשפך כתוצאה מאטימות הלב של ממשלת ישראל, לא אמור לחייב את "המחנה הלאומי" לדחות את גירוש מבקשי המקלט מאריתריאה לפני שיווצרו תנאים שיבטיחו את ביטחונם?

הנוכחות של אריתריאים בישראל היא חלק מתופעה כלל-עולמית. יש הרבה יותר מבקשי מקלט מאריתריאה בכל אחת  ממדינות מערב אירופה — ואף הן מעוניינות להחזיר אותם הביתה. אז יש לי רעיון: בואו נמתין עד שהמוסדות המתאימים במדינות אירופה יבחנו את המצב ויקבלו החלטה. אפשר לסמוך על היושר והאמינות של הוועדות שיוקמו  מטעמן כדי לבחון אם המצב החדש מאפשר "החזרה". אלה אמנם לא יהיו וועדות המורכבות מחברי "אם תרצו", אבל המנדט שלהן יהיה לא לחפש דרכים למנוע את החזרה אלא לבדוק מתי ניתן להחזיר את הפליטים במצפון שקט. ממשלת ישראל יכולה אפילו להציע הצטרפות של אנשי מקצוע מטעמה. ברם, אחרי מה שכבר עוללנו למבקשי המקלט מאפריקה, אסור לנו לפעול לבד.

האם שלושת התנאים האלה הם יותר מדי לדרוש מממשלה המתעקשת השכם והערב לייצג את "ערכי ישראל"?

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.