חוק הלאום – יצא המרצע ×”×’×–×¢× ×™ מהשק

כבר כתבתי כאן על  חוק הלאום  , אבל עכשיו כשהתקבל בכנסת הנוסח הסופי בתמיכה של 62 חברי כנסת – נחשפה הקומבינה לאור השמש, ולא נותרו ספקות.

מאת: נטע חוצן

חוק יסוד כבוד האדם וחירותו (חתום ×¢"×™ ראש הממשלה יצחק שמיר, יו"ר הכנסת דב שילנסקי ונשיא המדינה יצחק הרצוג – 1992 ) קובע: "עקרונות יסוד

 1. 1. זכויות היסוד של האדם בישראל מושתתות על ההכרה בערך האדם, בקדושת חייו ובהיותו בן-חורין, והן יכובדו ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל.
 2. מטרה

1.א.  חוק-יסוד זה, מטרתו להגן על כבוד האדם וחירותו, כדי לעגן בחוק-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

ניסוח זה מעורר שתי שאלות:

א. מה פירוש "ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת המדינה"?

מהי ה"רוח" במשפט הבא בהכרזה: "מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה"?

ב. מה פרוש "ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"?

מה ×–×” – "יהודית" – האם בהגדרתה הרחבה או הצרה? מי קובע?

כפי שהראיתי כבר – חוק יסוד כבוד האדם וחירותו מלא חורים כגבינה ואין דרך להתבסס עליו במעשה השפיטה – אלא בדרך פרשנית.

הימין החדש  לא אהב את מה שראו עיניו:

בג"צ נטה לפרש על-פי: "תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה". פירוש זה, על פי בג"צ,  עולה בקנה אחד עם היות המשטר דמוקרטי ועם היות המדינה מדינה "יהודית" בהגדרה הרחבה של המושג- דהיינו מייצגת את היהדות על כל גווניה, ודואגת לשלומם של כלל היהודים בעולם. לפיכך מדינה "יהודית" חייבת להוות דוגמה למשטר דמוקרטי תקין שמקנה שוויון זכויות מלא לכל האזרחים, כפי שדורשים יהודים במדינות אחרות. הרי לא יעלה על הדעת שיהודים לא יקיימו את מה שהם דורשים מאחרים. ואת הסימטריה הזאת לא אוהב הימין החדש שהוא גזעני במוצהר.

להלן דוגמאות:

אנשי ימין שמחזיקים בתורת ×–'בוטינסקי, ובהם נשיא המדינה רובי ריבלין, השר לשעבר ארנס, חבר הכנסת הד"ר בני בגין – התנגדו לחוק הלאום בכל ניסוחי הקואליציה השונים, וזאת בשם התורה ×”×–'בוטינסקאית. אבל במקום להתמודד אינטלקטואלית עם האישים האלה וחבריהם, מאשים אותם הימין החדש בשמאלנות ובכך כאילו פוטר עצמו מהתייחסות עניינית. אמרת "שמאלני", אמרת כבר הכל.

הבעיה היא,  שכך יוצא ×–'בוטינסקי בכבודו ובעצמו "שמאלן" ואולי נכון הדבר גם לגבי מי שהיה מזכירו – בן-ציון נתניהו. (ולא ניכנס כאן למשמעויות פרוידיניות אפשריות). דוגמאות נוספות באותו הכיוון מלמדות ללא ספק: ברור שהימין החדש נטש את תורת ×–'בוטינסקי, או במילים אחרות – לא רק את בן-גוריון רוצה הימין ×”×–×” למחוק אלא גם את ×–'בוטינסקי יריבו.

משוחרר מכבלים ליברליים מינימאליים, ואחרי שהכתיר ×›"שמאלן" את כל מי שלא נטש את ×–'בוטינסקי כדי ללכת ימינה ממנו – מתפנה עכשיו הימין החדש להתרווח ולפרוש את מרכולתו הגזענית לאור השמש ללא בושה. דן מרידור, עוד "שמאלן" מבית ×–'בוטינסקי,  מסביר זאת היטב  ברשת ב' (הצלחנו לקטוף את דבריו עוד בטרם נסגרה רשות השידור )

הדחיפה לקבלת החוק ×”×’×™×¢×” מכיוונים שונים –

החרדים היו מסויגים, בדיוק בגלל החשש לפרשנות מרחיבה של בג"צ גם בחוק הלאום ("לאום" רחמנא ליצלן עוד יתפרש ככולל רפורמים). בסוף עשו אתם איזה עסקה והתרצו להצביע. מי יודע מה הובטח שם.

מקובל לראות בדיכטר את "אבי האומה" שנולדה ב- 18.7.2018

באישון לילה בכנסת. בפועל דחפו את החוק זאב אלקין מהליכוד וחברים מהבית היהודי, זה הבית שמספק בגאווה גילויי גזענות בוטים, כמו במקרה של אשת סגן יו"ר הכנסת, הלא הוא חה"כ סמוטריץ, שאליה בין השאר התייחס דן מרידור.

בדרך אל החוק ננקטו כל השטיקים המוכרים: ניסיונות לטשטש את המטרות האמיתיות, שנועדו לאלה שיושבים על הגדר; הסתה גלויה ולעיתים אף פרועה נגד המתנגדים לחוק; מתקפה עקבית חסרת תקדים נגד הבג"צ ומגניו; הסתמכות חצופה אפילו על הרצל – והכל תוך גלגול עיניים לשמיים, שהרי רק "איזון" מחפשים האנשים האלה.

לא ברור מה ×”×™×” קורה לחוק ×”×–×” לולא החליט נתניהו לקחת על עצמו את הפרויקט – מחיקת כל מה שחי ונשם ופעל ברווח שבינו לבין הרצל - זה בדיוק פרויקט בסדר גודל שנתניהו אוהב ולא במקרה נשאב לתוכו, וכמו שאומרים – אם כבר אז כבר. נתניהו לא יודע ללכת מעדנות.

כך קבלנו חוק, שכולל למשל את סעיף 7 שלא ברורה בכלל שייכותו ל"חוק התמים" שהציע דיכטר: "המדינה רואה בפיתוח  ההתיישבות היהודית  ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה".

כך הלך לעולמו הסעיף מתוך הכרזת העצמאות: "מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה". 

מעתה אין יותר בעיה פרשנית – מעתה להתיישבות היהודית, על-פי חוק יסוד של כנסת ישראל – יש יתרון מוגדר על פני התיישבות של כל תושב אחר שאיננו יהודי ויש להדגיש, אין הכוונה רק לערבים, ומכאן שלא מדובר יותר בפיתוח לטובת כל התושבים.

אם הייתה עד עתה דילמה פרשנית היא חוסלה. מה שנכתב באופן פתוח בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ננעל עכשיו בניסוח מפורש.

זכויות האדם "יכובדו" מעתה  – ברוח העקרונות של הימין החדש – דהיינו: באופן ×’×–×¢× ×™ ומפלה כפי שנכתב במפורש בחוק יסוד הלאום.

תרגיל ×›×–×” באמת הופך את שוברים שתיקה למיותרים –

אין הסברה שתוכל למחוק את הבושה. תרגיל כזה, שמוחק זכויות אדם, ומכשיר במפורש אזרחות מסוג א' ומסוג ב' -  אי אפשר להסתיר ולא תעזור ההסברה הכי מבריקה בעולם. "שוברים שתיקה" נהיו באמת מיותרים, הקואליציה עושה את עבודתם באופן הרבה יותר מוצלח.

וצריך להודות – אנחנו לא נולדנו אתמול, ואנשים הגונים יודעים שבמציאות מדינת ישראל מעדיפה פיתוח לטובת יהודים. אבל את המציאות אפשר לאתגר ולשנות. פיתוח הבית לטובת כל תושביה, הוא לטובתנו כולנו, גם לטובת הפחדנים התבוסתנים של הימין החדש.

אבל מעכשיו ×™×”×™×” קשה ומסוכן הרבה יותר, ×›×™ עכשיו צריך גם לאתגר חוק יסוד – ומי שינסה עכשיו  לאתגר את החוק החדש – הרי יוכרז מיד כאנטי דמוקרטי בוגדני, והרי לנו מהלך מעגלי מושלם.

×–×” צריך להיות ברור – חוק יסוד כבוד האדם וחירותו סורס לגמרי, ונפתחה הדרך ×”"חוקית" לא רק לאפליה בהתיישבות, אלא בכל התחומים – גב' סמוטריץ לא תצטרך להתנצל כשהיא תבקש רק מילדת יהודיה, ומי שינסה להתנגד לכך עשוי למצוא עצמו בבית הסהר. כן!

האם ניתן ×”×™×” למנוע את החקיקה הזאת – יתכן בהחלט. האם היו ניסיונות כאלה – אכן היו.

בני בגין הציע נוסח שאומץ ע"י "יש עתיד. האם ניסתה יש עתיד לצרף אליה סיעות אופוזיציה אחרות, יש לקוות שניסתה, אבל ציפי לבני הגישה נוסח משלה (גרוע למדי).

× × ×™×— שסיעות האופוזיציה היו מתגבשות מסביב לנוסח של בני בגין – אזי הייתה מתבקשת עבודת חריש עמוקה- עבודה מול הציבור עם כל הסט הידוע ויותר, כולל פגישות פנים אל פנים עם הציבור – בכל רחבי הארץ. במקביל עבודה מול כל חבר כנסת פוטנציאלי לשכנוע (למשל בסיעת כולנו), כולל ×”×—"כים הדרוזים וגיוס כל הקהילה מאחוריהם (לא אחרי קבלת החוק אלא בטרם נחקק).

האם מהלך כזה, עשוי היטב, היה מצליח? אין לדעת כי הוא לא נעשה.

עכשיו נותר לשמאל לעצור לצורך חשבון נפש יסודי ואמתי. אי אפשר עוד לשחק בנדמה לי.  הגענו לשלב הגירוש מהעיר.

נספח:

להלן נוסח החוק של בני בגין (סוף סוף מישהו הכניס את המילה שוויון):

פ/3541/20

הצעת חוק מהותה של מדינת ישראל, התשע"ז–2016

 1. מהות המדינה .

.ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החרות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל, ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה..

2.. משטר מדינת ישראל .

מדינת ישראל היא דמוקרטיה

דברי הסבר

מטרת חוק מוצע זה היא לעגן בחוק את תמצית מהותה של מדינת ישראל. הגדרת מהותה של מדינת ישראל בחוק זה נשענת על ה"הכרזה על הקמת מדינת ישראל", (עיתון רשמי 14.5.48), הידועה כ"מגילת העצמאות", בה נאמר, בין השאר: "מדינת-ישראל תהא פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה שלמגילת האומות המאוחדות".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

5 Responses to “חוק הלאום – יצא המרצע ×”×’×–×¢× ×™ מהשק”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  משה ארנס: "למי שקיווה כי הדיונים האינסופיים שנערכו על החוק בוועדה המיוחדת הבהירו למשתתפים שהוא מיותר ויזיק לישראל — נכונה אכזבה".

  https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.6272379

 2. נטע הגיב:

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) :
  4 באוגוסט, 2018 בשעה 23:53
  ניתוח חוק הלאום שפורסם ב"חדר המצב"
  כתב
  Ilan Jonas
  חוק הלאום: אני כותב פוסט מרוכז אחד כדי שאוכל להפנות אליו במקום לחזור על אותם ויכוחים. מי שרוצה מוזמן לגזור ולשמור…
  בנקודות, להקלת קריאה:
  1. משפטים וחקיקה זה מקצוע. לומדים אותו לא מעט שנים ומתאמנים בו הרבה כדי לקבל הכשרה להבין השלכות חוקיות.
  2. לא מספיק לקרוא את החוק – יש הרבה מעבר. גם מי שקורא מרשם לתרופה לא הופך לרופא. לכן התשובה לכל אלה שאומרים ״קראת את החוק בכלל?״ צריכה להיות ״אתה משפטן בכלל?״.
  3. כי אכן, עם לשון החוק היבשה יסכים רוב מוחץ של אזרחי ישראל – החוק מורכב מסיסמאות שאנחנו רגילים להן ורובן מעוגנות בחקיקה ופסיקה קודמת. אבל יש טריק מאחורי הטקסט.
  4. לי אישית אין בעיה עם מי שמבין מה חוק הלאום עושה ותומך בזה – זו זכותו כשם שזכותי לא להסכים לכך. הבעיה שלי היא עם אלה שטוענים בלהט שחוק הלאום לא עושה כלום ונופלים בשקרים של ביטן ואיוב קרא למיניהם.
  5. חוק הלאום לא כולל ערכים דמוקרטיים (פרט להצהרה כללית בתחילתו שלא מיושמת בהמשך). הוא כולל למעשה רק החרגה מתוך עקרונות דמוקרטיים, השוויון בראשם. תשובת ההמון – אין בעיה, הערכים נמצאים בכבוד האדם וחירותו.
  6. העניין הוא שחוק הלאום מאוחר לכבוד האדם וחירותו וספציפי ממנו, ולכן מבחינה משפטית עקרונית גובר עליו. כשהוא מגדיר מחדש את ה(אי)שוויון, הוא גובר על כבוד האדם וחירותו שכלל לא מזכיר את המילה שוויון.
  7. אחד הכלים הפרשניים לדברי חקיקה הוא ״מכלל הלאו שומעים את ההן״ או ״מכלל ההן שומעים את הלאו״. כלומר, כשחוק אומר בלשון מפורשת "A", בדרך כלל הוא יאמר בלשון עקיפה "לא-A" (או לא-לא-A אם תרצו).
  8. כלומר, חוק יסוד שיקבע שאזרחי ישראל הצ׳רקסים יקבלו 5000 ש״ח לחודש מהמדינה יהיה חוק מפלה וגזעני, למרות שלא כתוב בו ששאר אזרחי המדינה לא יקבלו 5000 ש״ח לחודש. למה? כי אם יבוא יהודי לבית המשפט בשם השוויון וידרוש את הכסף, בית המשפט יסביר לו שלו המחוקק רצה היה קובע שכל אזרחי המדינה יקבלו 5000 ש״ח לחודש, אבל מאחר שקבע אחרת ברור שזו הייתה כוונת המחוקק בחוק המאוחר לכבוד האדם וחרותו.
  9. מאותה סיבה, כל זכות שהוענקה בחוק הלאום לגזע היהודי (או הלאום כמו שאנחנו קוראים לו בחיבה), כוללת בתוכה הלכה למעשה את שלילת הזכות הזו מכל שאר האזרחים – או לכל הפחות את הפוטנציאל הזה.
  10. האמור לעיל הוא בנוסף לכל הפרשנויות הנוספות, למשל חוות הדעת של המכון הישראלי לדמוקרטיה שאתם מוזמנים לקרוא (תגובה ראשונה).
  11. לכן אל תשכנעו את עצמכם שקראתם את החוק והכל נראה בסדר. אני לא ממליץ גם לקרוא את פקודת מס הכנסה ולהכין דו״ח שנתי לחברה גדולה. זה פשוט לא עובד ככה.
  12. החוק פוגע במיעוטים. זו עובדה ומי שאומר אחרת או משקר או לא מבין. תחליטו לעצמכם אם לא אכפת לכם, שזה בסדר, או שכן אכפת לכם, שזה עוד יותר בסדר. אבל אל תגידו לא קרה כלום כי זו טפשות לשמה. אף אחד לא מחוקק חוקי יסוד מיותרים.
  (הוספתי בעריכה בעקבות הדיונים: עדכון לוגיקה קל בסעיף 7 והתייחסות לנושא החוק הספציפי שחשבתי שברורה)
  https://www.facebook.com/j14live/

  השארת

 3. מחוק כבוד האדם עד לישעיהו פרק א. הגיב:

  חוק יסוד כבוד האדם, כאמור מלא חורים מתבסס על רוח מגילת העצמאות.
  זו מתבססת על הבטחת שווין ללא הבדל דת גזע ומין לאור חזונם של אזרחי ישראל
  עוד לפני חוק יסוד כבוד באדם וחירותו התבסס בגצ על מגילת העצמאות

 4. לאור חזונם של נביאי ישראל הגיב:

  ומכיוון ששופט לא פוסק על פי עמדתו האישית נזקקו למסמך יסוד שיש לגביו קונצנזוס רב.

 5. ומה אומר ישעיהו פרק א הגיב:

  "אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה, קִרְיָה נֶאֱמָנָה; מְלֵאֲתִי מִשְׁפָּט, צֶדֶק יָלִין בָּהּ–וְעַתָּה מְרַצְּחִים. כב כַּסְפֵּךְ, הָיָה לְסִיגִים; סָבְאֵךְ, מָהוּל בַּמָּיִם.
  ×›×’ שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים, וְחַבְרֵי גַּנָּבִים–כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד, וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים; יָתוֹם לֹא יִשְׁפֹּטוּ, וְרִיב אַלְמָנָה לֹא-יָבוֹא אֲלֵיהֶם."
  באין מסמך אחר
  חוק יסוד כבוד האדם ברוח מגילת העצמאות לאור חזונם של נביאי ישראל – מסביר לנו איפה צריך היום להיות אריה דרעי – מחוץ לממשלה.
  זה מה שיש לשופטים.
  זה מה שנתן להם המחוקק והם הולכים בנתיב שניתן להם.

Leave a Reply