בעקבות הפגנת הלהט"ב – שוויון לכולם אחרת לא יהיה שוויון

מיד עם תום מושב החורף אחרי שממשלתנו בישלה הנחות מס לעומד בראשה, חקיקה גזענית, חקיקה מפלה, חקיקה מעודדת פשיעה, הפרטות של חברות תשתית לאומיות, ועוד מרעין בישין ככל העולה על רוחה, פרצה שביתה סוערת של הקהילה הגאה

מאת: ק. טוכולסקי

שוויון לכולם אחרת לא יהיה שוויון

מיד עם תום מושב החורף אחרי שממשלתנו בישלה הנחות מס לעומד בראשה, חקיקה גזענית, חקיקה מפלה, חקיקה מעודדת פשיעה, הפרטות של חברות תשתית לאומיות, ועוד מרעין בישין ככל העולה על רוחה, בלי ששום גורם יגיב בצורה מידתית של מאבק נחוש, כשכבר נראה היה שאפילו החלל החדש בעזה והאש בגבולות לא מזיזה מספיק לנתיניו הכנועים של ביבי, פרצה שביתה סוערת של הקהילה הגאה. את מה שנכשל המגזר לעשות בתגובה לחוק הלאום; את מה שנכשלו חסידי שלטון החוק לעשות בתגובה לחוק ההמלצות; את מה שנכשלו חסידי המאבק בשחיתות לעשות בתגובה לחוק הטבות המס לביבי; את מה שכשלה ההסתדרות לעשות נוכח קידום ההפרטה בחוק משק החשמל; הצליחה לעשות קהילת הלהט״ב ויצאה למאבק ציבורי רחב נגד חקיקה שכוונה כלפיה.

הכנסת שסירבה להעביר חקיקה שתגן על ילדים בגנים, שסירבה להשוות את קצבאות הזקנה והנכות לשכר המינימום, שמפילה מדי שבוע אחר שבוע חוקים חברתיים בעלי משמעות, הצליחה בשבוע אחד להעביר חוקים רעים מכל קטגוריה. הכנסת סיימה מושב ולרווחת כולם יצאה לעוד פגרה, ורק קבוצה אחת יצאה למאבק ציבורי נגד החקיקה כלפיה.

על עצם אמונתה של הקהילה הגאה בכוחו של מאבק ציבורי והיכולת להרים במהירות מפגן כוח מרשים, מגיעים לקהילה הגאה עידוד ותמיכה. מה שכן קשה לומר, שהם הקהילה המופלית היחידה בישראל, או שסיום האפליה כלפיהם בסוגיה של חיפצון גוף האישה, יהפוך את מדינת ישראל למדינה של שוויון אזרחי בפני החוק. עצם הציפייה שממשלת ימין חשוכה תקדם שוויון מהותי מסוג כלשהו היא די אווילית.

הציפייה מממשלת ימין חשוכה וגזענית, ממשלה שרוצעת חלשים ומיטיבה עם החזקים, ממשלה שזורה שנאה ופילוג, שדווקא הממשלה הזו תדאג לשוויון זכויות לכל קהילה שהיא, כל כך חסרת הגיון שהיא יכולה לנובע רק מתמימות/טמטום חסרי גבול או מאנוכיות של קבוצה מסוימת שלא רוצה שוויון לכולם, אלא זכויות לעצמה ויוצאת למאבק נקודתי. לכן כל מי שרוצים שוויון זכויות במדינה שמעניקה לכל אזרחיה זכויות שוות ושומרת על כבוד-האדם, רווחתו, בטחונו ואושרו באשר היא/הוא אדם, צריכים להתאחד נגד השלטון הרשע.

לכולנו, כל אדם שחי תחת ריבונות ישראל, בשטחי מדינת ישראל ובשטחי הכיבוש שלה, יש זכויות שהשלטון הנוכחי שולל ממנו. לכולנו זכות יסוד עקרונית ובלתי ניתנת לשלילה במשטר דמוקרטי של שוויון זכויות בפני החוק. לכולנו הזכות לבחור את מי שייצגו אותנו, לכולנו הזכות לקיום בכבוד, לנגישות לשירותי רווחה, בריאות וחינוך שווים ואוניברסליים מהלידה ועד המוות. לכולנו הזכות לשלום וביטחון, לשירותים ללא משוא פנים מהמדינה בה אנו חיים, לאוויר, מים ואדמה נקיים, לטבע נגיש וזמין, לתחבורה ציבורית 24/7 לעבודה שמשרתת את התפתחות האדם וקיומו בכבוד ואושר. לכולנו הזכות לחיות להיות ולהתקיים כראות עינינו מבחינה מגדרית/מגזרית/תרבותית/דתית/לאומית, כל עוד אין אנו פוגעים לשם המימוש העצמי שלנו בזכויות היסוד של אדם אחר ואיננו כופים בשל אורח חיינו, כפייה על אנשים אחרים. זכויות יסוד אלו שמהן ניתן לגזור זכויות כמו:

זכויות אזרח, שוויון אזרחי ללא הבדל כלשהו לכל אדם תחת ריבונות ישראל, שוויון בפני החוק, זכות בחירה שווה, הגנה באמצעות החוק מפני שרירות שלטונית, זכות למשפט הוגן גלוי ומבוקר ולהגנה משפטית.

לכולנו הזכות לשירותים חברתיים כביטוח לאומי, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי, זכות לדיור ונגישות מלאה של כל האזרחים לכל השירותים. זכות לקיום בכבוד, העסקה ישירה, ביטחון סוציאלי, זכות לחיים ללא חשש מרעב, מחסור, העדר קורת גג, אפשרות של ניצול בשל חולשה, זכות לחיים ללא הסכנה של עוני.

לכולנו עומדות גם הזכויות להגנה מפני אלימות במרחב האישי, המשפחתי, הקהילתי והציבורי, זכות לחינוך מתום חופשת הלידה ועד תום הלימודים האקדמאים, וכן לימודים והכשרה למבוגרים. זכות לאוויר נקי, מים נקיים, קרקע נקייה, מזון בריא, נגישות לטבע תחבורה ציבורית ונגישות לשירותי בריאות, תרבות ורווחה 24/7 .

כל הזכויות האלה צריכות להיות זכויות יסוד לכל אדם באשר הוא אדם במדינה שלנו ובשטחי הכיבוש שלה. וכל עוד זכויות אלו לא הושגו, לא יהיה שוויון בין הירדן והים, לא יכון צדק ולא ישרור שלום.

השלטון הנוכחי עוול את ה-99% : הוא גרם עוול לאזרחים ממגזרים שונים כמו נשים, להט"ב, עולים חדשים מאתיופיה ומברה"מ לשעבר, עובדים בשמונת העשירונים התחתונים ובפרט עובדי קבלן אבל גם שכירים ועצמאים קטנים, צעירים וזקנים, בעלי משפחות וסיעודיים, וגם פלסטינים מחוסרי זכויות אזרח בגדה ועזה;

הממשלה הזו שונאת את ה-99% ובזה להם ותעשה הכול כדי לעשוק אותם. ועד שהיא לא תלך הביתה, לא יהיה לאף חלק מה-99% יותר טוב. ולא מספיק שהיא תלך הביתה. עד שלא תיכון בישראל חלופה בדמות ממשלת שמאל סוציאליסטית/סוציאל דמוקרטית, בלי חרדים והבית היהודי, שתפעל מיום הקמתה לתיקון עוולות הממשלה הקודם ולהבטחת זכויות היסוד הנ"ל, לא ישתנה פה שום דבר מהותי.

להחליף את השותף של הימין בממשלה הבאה, זה לא יספיק בדיוק כמו שמפלגת "יש עתיד" ב-2013 לא הספיקה, ומפלגת הגמלאים ב-2006 לא הספיקה, ו"שינוי" ב-2003 לא הספיקה. השינוי צריך להיות מהותי ומקיף.

כדי להשיג שינוי כזה, צריך כל אחד מאתנו להבין מה מבטיח כל מועמד בבחירות, לא לרוץ אחרי טרנדים בתקשורת, לדעת לסנן ספינים ולהגיד לעצמנו, אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים, אנחנו יודעים מי יכול לתת לנו את מה שאנחנו רוצים. אנחנו מבינים למשל, שנכון לרגע זה, למעט מפלגות מרצ והרשימה המשותפת, אין אף מפלגה שתבטיח שוויון מהותי, עקרוני ומלא, וזכויות סוציאליות, דמוקרטיות וליברליות לכל אדם באשר הוא אדם. הבחירה בידיים שלנו.

שוויון יהיה רק כשנדאג לשוויון לכולם, אחרת לא יהיה שוויון, יהיו רק סוגים שונים של אפליה.

Tags: , , , ,

Leave a Reply