חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדוב הרוסי בביצת הנפט הלובית

נושאים מדיני-בטחוני, עלו ברשת ב 2.07.18 0:35

ארצות הברית הותירה רִיק במקומות שונים במזרח התיכון. לכל מקום כזה עלולות להיכנס רוסיה, איראן, ובמקרה הגרוע דאע"ש. ואכן, רוסיה מנסה לקדם את האינטרסים שלה בלוב דרך רכישת נפט ותמיכה במנהיגי צבא בכירים

מאת: ברק גטניו

לצד מעורבותה בסוריה, לרוסיה אינטרסים ברורים גם בצפון אפריקה בשל מאגרי הנפט שבה והצורך לשמור על יחסיה עם לוב ואלג'יריה, בעלות בריתה מתקופת המלחמה הקרה. דריסת הרגל של רוסיה בצפון אפריקה נועדה לצמצם את מעגל ההשפעה האירופי על המדינות באזור, ההשפעה שהחישה את תבוסתו של קדאפי עם התקפת נאט"ו ב־2011 בהובלת צרפת ובריטניה. נוסף על כך, רוסיה מעוניינת להאפיל על הכוחות האמריקאיים הפרוסים באזור, בעקבות החלטתו של הנשיא טראמפ לצמצם את נוכחות כוחותיו בצפון אפריקה.

בשנתיים האחרונות ניסו בקרמלין לקדם במרץ את היחסים עם הגנרל ח'ליפה חפתר, מפקד הצבא העממי הלובי, השולט באזור דרום המדינה ומזרחה העשיר בנפט. הצבא העממי של לוב הוקם בשנת 2011 בעקבות החלטת מועצת המעבר הלאומית של לוב, על רקע מלחמת האזרחים במדינה.

בעקבות מלחמת האזרחים הוקמו בלוב שתי ממשלות זמניות: אחת מהן יושבת בעיר הנמל טוברוק ונתמכת, לכאורה, בידי רוסיה, והשנייה יושבת בטריפולי ומועדפת על ארצות הברית והקהילה הבין־לאומית. יצוין כי רוסיה שומרת על קשריה גם עם הממשלה בטריפולי, בעודה מנסה, לכאורה, להביא להידברות בין הצדדים ולפתרון דיפלומטי. הממשלה היושבת בטוברוק תומכת בחפתר, והיא שמינתה אותו למפקד הצבא.

באשר ליחסיו של חפתר עם השלטון הרוסי, בינואר 2017 ביקר הגנרל הלובי בנושאת המטוסים הרוסית אדמירל קוזנצוב שעגנה בטוברוק וניהל שיחת וידאו עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגוּ. באוגוסט 2017 ביקר חפתר במוסקבה ונפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. מהשיחות האלה עולה כי לחפתר היו שלוש דרישות מכריעות מהרוסים: תמיכה פוליטית שתסייע לו לקדם את עצמו כדמות פוליטית לגיטימית בלוב; הסרת האמברגו שהיטל האו"ם על לוב, וכן הזרמת נשק מרוסיה ללוב. ניכר שחפתר חשב שיזכה לתמיכה נלהבת מהרוסים, כפי שזוכה לה אסד, אך במבחן המציאות נראה שרוסיה עדיין נוקטת צעדים זהירים יותר בלוב.

במרץ 2017 חשפו מקורות דיפלומטיים אמריקאיים שרוסיה פרסה כוחות מיוחדים ומזל"טים באזור סידי בראני שבמצרים, כ־100 ק"מ מגבול מצרים-לוב. הכוחות הרוסיים הוצבו במערב מצרים, כמובן בשיתוף פעולה עם צבא מצרים וממשלתה הנתמכת על ידי פוטין, כדי לסייע לביצור נוכחותם של כוחותיו של חפתר במזרח לוב. ניכר כי רוסיה רואה בחפתר מנהיג בעל השפעה היכול להביא לקידום האינטרסים שלה במדינה ולהכריע את מאזן הכוחות מול הממשלה הפרו־מערבית בטריפולי. כפי שרוסיה תומכת באסד בסוריה, גם בלוב היא תומכת במנהיג שאינו מזוהה עם המערב.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.