הנוסח של התיקון החדש "דייר סרבן", הוא בשורה רעה מאוד לאנשים שחיים בעוני

ועדת הרפורמות התכנסה אתמול לדיון בהצעת חוק פינוי בינוי (פינוי בשל סירוב בלתי סביר( לקראת סיום הדיונים בהצעת החוק. שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם בביקורת נוקבת נגד הצעת החוק

אחר דיונים משך למעלה משנה מוצג היום הנוסח המתוקן של חוק "דייר סרבן". רבנים לזכויות אדם מלווים את תהליך החקיקה בשנים האחרונות והיו בכל הדיונים. היו לנו הישגים רבים בהכנסת סעיפים חשובים לטובת האוכלוסייה המוחלשת, בחקיקה קודמת שעסקה בהתחדשות עירונית, אולם הנוסח של התיקון החדש הוא בשורה רעה מאוד לאנשים שחיים בעוני.

החוק מציג כלים דרקוניים כנגד דיירים המסרבים לתהליך גם אם יש להם סיבות מוצדקות על רקע כלכלי, סיבות שהועלו על ידנו ועל ידי הדיירים שליוינו לוועדה במהלך השנה האחרונה. סיבות שנמצאו מוצדקות על ידי חברי הוועדה לא פעם ולא פעמיים. רק אוכלוסייה אחת קבלה התייחסות חלקית והיא אוכלוסיית הקשישים.

עו"ד בקי כהן קשת על הסיבות להתעלמות מאנשים שחיים בעוני בתיקון החדש:

לכל אחד יש הורה מבוגר, אבל לא לכל אחד יש קרוב משפחה שחי בעוני

התחדשות עירונית נדונה רבות בכנסת ויש אפילו וועדה מיוחדת המתמקדת בכך. אחד מהחוקים בעניין זה נוגע למי שמכונה: "דייר סרבן", אותו דייר ש"מקלקל" לשמונים אחוז מהדיירים שרוצים שביתם יעבור התחדשות עירונית. התפיסה של החוק היא כי יש לכפות על הסרבן להכנס ךהתחדשות עירונית. כאשר מדובר בדייר המעוניין לסחוט את היזמים, להגדיל את רווחיו, המטרה אכן ראויה אולם מה בנוגע לדיירים שיש להם סיבות טובות להתנגד?

החוק מכיר בכך שיכולים להיות סיבות מוצדקות להתנגדות ולפיכך היזם צריך להציע מענים לאותם סיבות. למשל: נכה שהיזם לא מתחייב כי הדירה החדשה שיקבל תהיה מונגשת עבורו –אינו נחשב כסרבן.

להמשך קריאה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

One Response to “הנוסח של התיקון החדש "דייר סרבן", הוא בשורה רעה מאוד לאנשים שחיים בעוני”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    תחום ההתחדשות העירונית הוא בעייתי כמעט מכל זווית אפשרית.

    השאלה היא אם אפשר לפרט את ההישגים בתחום הקשישים, ומה לא הושג בתחום הזה.
    ומה היו הדרישות ביחס לאנשים עניים, שהוכרו בוועדה אבל נדחו בהצעת החוק.

    קשה להתייחס למידע כללי.

Leave a Reply