postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לוועדה המוניציפאלית במפלגת העבודה, לבטל ההחלטה ביחס לראש-העין

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לוועדה המוניציפאלית במפלגת העבודה, לבטל ההחלטה ביחס לראש-העין

נושאים מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 24.06.18 1:37

לא בכל תנאי, חייבים להיות מתמודדים מטעם מפלגת העבודה לבחירות המקומיות. בראש העין לדוגמא, במתכונת המתגבשת, עדיף שגם לא יהיו. מפלגה החפצת חיים ששואפת לא להתבזות, חייבת שגם נציגיה במועצות המקומיות יהוו דוגמא לאופייה ולהווייתה של המפלגה. להלן מכתב בנדון

מאת: שרי סלע

7 יוני 2018

לכבוד

חברי הוועדה

 המוניציפאלית

אבי גבאי,

יו"ר המפלגה

חברי הנהלת

המפלגה

חברי הכנסת,

חברי סיעת מפלגת העבודה

הנדון: קריאה לביטול החלטת הוועדה המוניציפאלית בכל הקשור לייצוג המפלגה בעיר ראש העין בבחירות המקומיות – אוקטובר 2018

לא בכל מצב ולא בכל תנאי, חייבים להיות מתמודדים מטעמה של מפלגת העבודה, במערכת הבחירות המקומיות. בראש העין לדוגמא, במתכונת המתגבשת, עדיף שגם שלא יהיו. מפלגה החפצת חיים ואשר שואפת שלא להתבזות, חייבת שגם נציגיה במועצות המקומיות יהוו דוגמא לאופייה ולהווייתה של המפלגה.

מכתבי איננו מהמכתבים הנחמדים, בלשון המעטה. אך אם טובת המפלגה לנגד עיניכם, כפי שהיא בעיני, שזו גם הסיבה שטרחתי וכתבתי, אשמח שתקראו אותו עד סופו ואשמח עוד יותר שהמלצתי תתקבל.

תחילה אתייחס לעניין הנושא המוניציפאלי וועדת הבחירות באופן כללי ומכאן אעבור להתייחסות ספציפית לעיר ראש העין והבחירות בה.

 לעניין מפלגת העבודה והשלטון המקומי באופן כללי:

לכל אורך השנים ולכל משך קדנציה מוניציפאלית (נמשכת חמש שנים), למפלגת עבודה אין אג'נדה ואין אמירה המשותפת לכלל נציגי המפלגה ברשויות המקומיות. למעשה אין מה שנקרא: מצע מקומי. המפלגה לא גיבשה (לפחות לא בעשרים השנים האחרונות) עקרונות משותפים מנחים בנושאי: חינוך, רווחה, בינוי, תחבורה, תחבורה ציבורית, איכות סביבה, דת, שבת, תרבות ועוד. הנציגים הנבחרים תחת הדגל של מפלגת העבודה הם לרוב הפוליטיקאים המקומיים שנבחרו כי הם פעילים בסניפים ולא בהכרח כי הם מסוגלים להוביל סביב שולחנות המועצות המקומיות – מצע מקומי. ולמעשה גם אין קשר בין מצע המפלגה המפורסם לקראת הבחירות הארציות, לבין המצע המשמש בסיס לאופן הצבעותיהם של הנציגים סביב שולחנות מקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות.

או במילים אחרות: ההצבעות בסופו של יום נעשות בהתאם להסכמים הקואליציוניים שנסגרו ביום שלאחר הבחירות עם או בלי קשר למצע המפלגה. ומאותו הרגע – נמחקו השייכות והגג המפלגתי.

 לעניין מפלגת העבודה, השלטון המקומי והבחירות המתוכננות ליום 30 אוקטובר:

ביום 23 מרץ 2018, נשלח מייל ע"י מזכ"ל המפלגה המעדכן כי:

בעוד כ-7 חודשים ייערכו הבחירות לרשויות המקומיות. 

להצלחת מפלגת העבודה ומועמדיה בבחירות אלו ישנה חשיבות רבה בדרך לבחירות הארציות, והן במישור של הצמחת וטיפוח מנהיגות מקומית, מנהיגות העומדת בקשר רציף עם הציבור ומקדמת הלכה למעשה נושאים משמעותיים רבים. 

כמי שעומד בראש מטה הבחירות לרשויות המקומיות, חשוב לי מאד להיות נגיש לרעיונות ועמדות של חברים. 

בהתאם, בחול המועד, יום שני 02.04.2018, אקיים בבית המפלגה ברחוב יגאל אלון 53 בתל אביב 'דלת פתוחה' בפני כל מי שיחפוץ להיפגש עמי בנושא הבחירות המוניציפאליות. 

 יש להירשם בטופס ההרשמה (להרשמה לחצו כאן) ולציין את קבוצת השעות המבוקשת (השעה המדויקת תיקבע בנפרד מול כל מי שיירשם):

כמה הארות לעניין תוכן הודעה זו:

  1. אין פירוט מי או איזה פורום מינה את המזכ"ל לתפקיד זה – האם לחברי המפלגה אין זכות לדעת?
  2. הבחירה בערן חרמוני תמוהה משתי סיבות: (א) ערן חסר ניסיון בשלטון המוניציפאלי (ב) האם תפקיד המזכ"ל אינו ממלא את יומו, שיש בידו זמן לנהל את הבחירות המוניציפאליות?!
  3. אם מאוד מאוד היה חשוב לערן לשמוע את כולם: (א) מדוע נקבע רק יום אחד לשימוע ועוד בחול-המועד כאשר רבים נמצאים בחופשה (ב) מדוע לא יצא סיכום המרכז את רעיונות ועמדות החברים שטרחו והגיעו?!
  4. על אף שדווקא הייתי בארץ, נרשמתי ושלחתי את טופס ההרשמה עוד באותו היום (בו הופץ המייל של ערן), שמרתי משבצת ביומני… עד עצם כתיבת המכתב לא חזרו אלי לתאום שעה מדויקת…

בהזמנה לישיבת הועידה החגיגית האחרונה, במסגרת ההתייחסות להיערכות לבחירות לרשויות המקומיות נכתב ש: "המפלגה נערכת לבחירות אלו כבר מזה מספר חודשים…".

ובהתייחס לכך אני שואלת: האומנם? באיזו דרך? באיזה פורום? מה נלמד? מה נחקר על מה שמתרחש כיום בשלטון המקומי? באילו נושאים הצליחו נציגי המפלגה ובאילו לאו דווקא? את מי ראיינו במסגרת ההיערכות? – כנראה שלהד"ם!

לעניין הוועדה המוניציפאלית שנבחרה לקביעת נציגי המפלגה:

להלן הציטוט המלא מתוך ההזמנה לוועידה:

  • היערכות לבחירות לרשויות המקומיות – בתאריך 30.10.2018 יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות. מפלגת העבודה רואה מטרה חשובה בהצלחת נציגיה בבחירות אלו בערים וביישובים השונים ברחבי הארץ. המפלגה נערכת לבחירות אלו כבר מזה מספר חודשים ולמען הצלחת מועמדיה, הקימה מטה מוניציפאלי ובהתאם יש לאשר החלטה דומה להחלטות שהתקבלו בכל מערכות הבחירות לרשויות המקומיות בשנים 1998, 2003, 2008 ו -2013, בדבר הקמת הצוות המוניציפאלי והסמכתו לקבל החלטות בדבר הרשויות בהן יתמודדו נציגי המפלגה, ובחירתם ו/או קביעת אופן בחירתם. עוד יצוין כי לכל חבר מפלגה הזכות לפנות לצוות המוניציפאלי ולהגיש אליו באמצעות הכתב הצעות ו/או עמדות בנושאים העומדים על הפרק ביישובים השונים, והצוות יידון בהצעות הנ"ל במסגרת דיוניו וקבלת ההחלטות.

ההחלטה על הרכבה של הוועדה וקביעה כי מדובר בהוראת שעה ויש לאשר את ההרכב בדחיפות, נקבעה בהנהלת המפלגה (מה הרכבה של ועדה זו, משהו יודע?!), להזמנה צורף סיכום (על גבי נייר של משרד עורכי דין (מדוע?) ולהלן התוכן הרלוונטי לעניינינו:

להלן הארותיי להחלטה זו, שכאמור אושרה בוועידה:

  1. אין בהרכב שנבחר אף לא אחד הבקיא בהלכי השלטון מקומי או/ו בעל ניסיון בו
  2. מספר החברים צומצם לעומת הבחירות הקודמות – מדוע? מהו ההסבר הרציונלי לכך?
  3. לא נקבע הליך להשגות/ערעורים/ברורים
  4. לא נקבע לוח זמנים – מועד התכנסותה, מועד דיוניה, מועד פרסום החלטות…
  5. המידע אודות הוועדה מוסתר מעיני החברים – פרט לתוכן שהופץ בהזמנה לוועידה, המפלגה לא פרסמה באתר את דבר קיומה של וועדה מוניציפאלית זו (וגם לא בדוא"ל, או/ו בהודעות SMS כפי שהיא יודעת לעשות כשחפצה) ועל כן אין ערך למשפט: "לכל חבר מפלגה יש הזכות לפנות לצוות ולהעלות בפניו בכתב הצעות…".

והערה החשובה מכל לעניין זה, אם כפי שנכתב בהזמנה, המפלגה לדבריה נערכה במשך מספר חודשים לבחירות, מדוע אם כך נדרשה הוראת שעה?!

לעניין ראש העין והבחירה של הוועדה המוניציפאלית:

הוועדה כאמור טרם פרסמה את החלטותיה, ברם, במה שקשור לראש העין – לא רק שיש החלטה, היא גם הופצה לכל דכפין ברחבי ראש העין. "הבשורה" היא ששני חברי מועצה, המכהנים כיום במועצה (הם התפלגו מסיעה איתה נבחרו למועצה שהייתה ועודנה באופוזיציה, עברו לקואליציה ומשרתים נאמנה את אדונם החדש, ראש הרשות) ואשר חברו למפלגת העבודה רק בתקופה האחרונה – הם יהיו נציגי מפלגת העבודה בבחירות המקומיות הבאות. אינני מציינת את שמותיהם, כי אין בכוונתי להתייחס אישית למועמדים אלא לעניין העקרוני שבבחירתם. בראש העין הם מוכרים.

כאמור, בראש העין יש יו"ר סניף, אבינועם טובים שמו, אך אין סניף ולא מהיום. מצב זה נמשך עשרים שנה ויותר. לצדו של יו"ר הסניף, יש ח"כ מטעם המפלגה המושך בחוטים, קובע, מחליט, יוצר "דילים", מתנהל כשריף וחסר מעצורים. ח"כ שגם תמך תמיכה מלאה בבחירתו של ראש העירייה המכהן לא בשל האג'נדות הטובות שהציג. התמיכה בו נבעה ממניעים אישיים כנגד ראש הרשות הקודם שהפסיד את הבחירות. בתמורה לתמיכה, גרף וגורף הח"כ קופונים רבים לאורך הקדנציה הנוכחית. את התבשיל הנוכחי לקראת הבחירות המקומיות, בישל הח"כ, כבר לפני כשלוש שנים (בעוד אחד מה"דילים" שתפר).

אינני יודעת מי ומה הגיע והציג את המועמדים המדוברים בפני הוועדה המוניציפאלית. אינני יודעת מה היו שיקוליה בטרם קיבלה החלטתה. בוודאות ברור לי כי טמנו להם פח. בוודאות ברור לי כי שני המועמדים שנבחרו, אינם עונים להגדרה שהוגדרה בהזמנה לוועידה: "מנהיגות העומדת בקשר רציף עם הציבור ומקדמת הלכה למעשה נושאים משמעותיים רבים." הגדרה זו בוודאות אינה תואמת את בחירתם של השניים.

הטמנת הפח לוועדה התאפשרה כאמור, בדיוק בשל הבעייתיות שהצגתי מעלה הקיימת לדעתי למפלגה בהתייחסותה לשלטון המקומי בכלל ולדרך פעילותה של הוועדה המוניציפאלית בפרט.

את ההוכחה הטובה ביותר אגב, למציאות המעוותת הקיימת בראש העין, קיבלתי אגב שיחה עם אחת מחברות הכנסת המכהנת גם כיום במפלגה שציינה בפני: "אף אחד מאתנו לא יתערב בפעילות בראש העין כי איננו מתאבדים"  ודי לחכימא ברמיזה.

אני מתארת את הדברים בראשי פרקים בלבד (אך אם יהיה צורך, אפרט את שנדרש) וכל זאת על מנת לחסוך מכם את הביזיון הנוראי המתרחש בראש העין בכל הקשור למפלגת העבודה.

אלו הם פניה של המפלגה בעיר. כך בדיוק רואה אותה הציבור בעיר, מפלגה שהריקבון פשט בה.

קיימת אגב סבירות לא רעה שאכן שני המועמדים המדוברים שסומנו, יבחרו ו"ישרתו את הציבור" גם בקדנציה הבאה. אך בינם לבין עמדות מפלגת העבודה – קשר מקרי ביותר.

במצב דברים זה, וכפי שתיארתי את דרך קבלת ההחלטות לעניין הנושאים המוניציפאליים, במפלגה בכלל ובוועדה המוניציפאלית בפרט, עדיף לה למפלגה, כי בראש העין לא יהיו נציגים בבחירות הקרובות.

בכבוד רב ובברכה,

שרי סלע

שרי סלע תושבת ראש-העין, חברה במפלגת העבודה

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.