postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דלק קידוחים – רכישת זכויות בחברת EMG – חזירות ללא גבולות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דלק קידוחים – רכישת זכויות בחברת EMG – חזירות ללא גבולות

נושאים דעות, התמונה הגדולה ב 13.06.18 1:32

מונופול דלק קידוחים יוזם רכישת חלק בתשתית ההולכה של  צינור הגז הטבעי בין ישראל למצרים שבבעלות חברת EMG. המימון לרכישה יבוצע על-ידי מניעת חלוקת רווחים מבעלי יחידות ההשתתפות. השותף הכללי, למעשה תשובה, לא ישקיע, רק ירוויח

 מאת: אמנון פורטוגלי

על חזירות ללא גבולות, עיסקת דלק קידוחים – שותפות מוגבלת לרכישת זכויות בחברת EMG 

דלק קידוחים הודיעה לבורסה ב-11 ליוני על זימון אסיפה מיוחדת של בעלי יחידות ההשתתפות, במטרה "לאשר לשותף הכללי בשותפות, דלק ניהול קידוחים  להימנע מחלוקת רווחים……לצורך השקעתם ברכישת זכויות בחברת EMG  על-מנת לאפשר התקשרות עם EMG במסגרתה תינתן זכות שימוש בצינור הגז הקיים בין ישראל למצרים והמתקנים שבבעלות EMG לצורך הזרמת גז טבעי בלבד."

נוסח ההחלטה המוצעת: "לאשר למפקח…..לאשר לשותף הכללי בשותפות, להימנע מחלוקת רווחים…. לצורך השקעתם ברכישת זכויות בחברת EMG על-מנת לאפשר התקשרות עם EMG בקשר עם השימוש בצינור הגז הקיים בין ישראל למצרים והמתקנים שבבעלותה לצורך הזרמת גז טבעי בלבד…… סך השקעת השותפות בעסקה הפוטנציאלית מוערכת בכ-200 מיליון דולר ארה"ב."

השתתפות השותף הכללי בהשקעה

בהודעה זו אין דבר וחצי דבר על השתתפות בהשקעה מצד השותף הכללי בדלק קידוחים, 'דלק ניהול קידוחים'. בעלי יחידות ההשתתפות בדלק קידוחים הם שיממנו את העיסקה המוצעת, באמצעות מניעת חלוקת רווחי השותפות אליהם, ואילו השותף הכללי (למעשה תשובה) לא ישקיע ורק יקטוף את פירות העיסקה.

השותף הכללי בדלק קידוחים מקבל 'תמלוג על' בהיקף של כ-7% ממכירות השותפות, (לא מרווחי השותפות). היקף תמלוג העל בשלשת החודשים הראשונים של 2018 בלבד, הסתכם בכ- 7 מיליון דולר, וצפוי להיות יותר מ-30 מיליון דולר בכל 2018.

למרות ההיקף העצום של תמלוג העל שמקבל השותף הכללי, לא שמענו על כל נכונות מצידו להשתתף יחד עם המשקיעים בשותפות דלק קידוחים, ברכישת הזכויות בחברת EMG.  על זה נאמר קפיטליזם חזירי.

העיסקה

העיסקה המוצעת הינה עיסקה מורכבת שטיבה לא ברור.  אין הסבר מה הן ה'זכויות בחברת EMG'  שאותן רוצה דלק קידוחים לרכוש.  לא ברור מדוע צריך לרכוש זכויות בחברת EMG  כדי לאפשר התקשרות עם EMG לקבלת זכות שימוש בצינור הגז הקיים בין ישראל למצרים והמתקנים שבבעלות EMG לצורך הזרמת גז טבעי בלבד. האם בשביל לשתות חלב, צריך לקנות את הפרה? האם אי אפשר לקבל זכות שימוש בצינור הגז הקיים והמתקנים שבבעלות EMG לצורך הזרמת גז טבעי בלי רכישת המניות ב EMG?

לא ברור אם מדובר בהשקעה בחברת EMG, ברכישת מניות או ניירות ערך אחרים של חברת EMG?  איך זה מסתדר עם החוק הישראלי בנוגע לשותפויות מוגבלות, ועם התשקיף של השותפות המוגבלת דלק קידוחים?

מה שברור הוא שקבוצת דלק ממהרת לרכוש זכות בצינור עוד לפני שיש לה הסכם 'סגור' עם דולפינוס ובכלל זה התקיימות כל התנאים המתלים בהסכם.

האינטרס ברכישת הזכויות ב-EMG  ו/או בצינור

יתכן ודלק עושה זאת כדי להביא לחתימת הסכם מחייב עם דולפינוס, ויתכן עוד יותר שדלק עושה זאת כדי לשלוט על תשתיות ההולכה של הגז אל ישראל ומישראל.

אני מציע למשרד האנרגיה ללמוד מהולנד, מנורבגיה ומהרציונל להקמת תאגיד נתג"ז – נתיבי גז בישראל, ולשקול את רכישת הזכויות בצינור של EMG.  תשתיות ההולכה של הגז צריכות להיות בבעלות המדינה.

יעקב צלאל בדה-מרקר מרחיב בדיון על השליטה בתשתיות ההולכה של הגז אל ישראל ומישראל:

"מונופול הגז הטבעי רוכש את צינור EMG לא כדי לייצא למצרים, אלא כדי לסכל אפשרות לתחרות בשוק המקומי על ידי יבוא ממצרים, במידה וזה יתאפשר בשנים הקרובות. השקעה של כמה מאות מיליוני דולרים בכך אינה הוצאה גדולה מדי.

הסיכוי לייצא באמצעות הצינור הוא קלוש, לפחות כל עוד עסקת היצוא היא מול דולפינוס הולדינגס. זו קבוצה שאין לה פעילות כלכלית ומקורותיה הכספיים עלומים. זו אינה חברה שמולה חותמים על חוזים במיליארדי דולרים…….

לקראת סיום החוזה עם תמר חברת החשמל הייתה יכולה לשקול יבוא גז ממצרים, ולהציב תחרות למונופול השולט בתמר ובלווייתן. ואולם אם צינור EMG יהיה בשליטת המונופול, כל אפשרות לייבא גז טבעי ממצרים תהיה תלויה ברצון הטוב של המונופול, שיגבה מן הסתם סכומים שמונופול יכול לגבות. כפי שקורה היום."

יסמין גואטה ואורה קורן בדה מרקר כותבות על ההשלכות המונופוליסטיות של העיסקה המוצעת:

"רכישת צינור הגז של EMG על ידי דלק עשויה לעורר שאלה הגבלית. אמנם הרכישה נועדה ליצוא הגז למצרים כפי שמסבירים בדלק, אך הצינור מגיע לא רק למצרים אלא גם לישראל, לחוף אשקלון.

בעבר, שימש הצינור ליבוא גז ממצרים. למרות שנראה כי בשלב זה הסיכוי שישראל תייבא גז מהמדינה אפסי –  אין לדעת מה יהיה המצב בעתיד. אם יתעורר הצורך ביבוא גז מצרי כגיבוי במקרה של תקלה, דלק תשלוט גם בו בנוסף לשליטתה בשני המאגרים הגדולים, תמר ולויתן. בנוסף, ברגע שמאגר תמר יתחבר לצינור הגז, דלק תוכל להזרים ממנו גז ביעילות רבה לחוף ולכאורה להציף את השוק הישראלי."

גואטה וקורן מציינות ובצדק, שאפשר ליבא דרך הצינור גז ממצרים. שהצינור יכול לשמש כגיבוי במקרה של תקלה. עוד הן כותבות שנראה כי בשלב זה הסיכוי שישראל תייבא גז ממצרים אפסי, אבל אינן מתייחסות כלל לאפשרות שהסיכוי שמצרים תייבא גז מישראל נמוך.

מעניין לדעת אם הרגולטרית הממונה על הגבלים עסקיים חושבת להתערב בהרחבת מונופול הגז או שהיא מעדיפה לא להתערב, כפי שעשתה ממונה קודמת שאפשרה למעשה את רכישת לוויתן בידי השותפים בתמר ובכך לבנית מונופול הגז בישראל.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

https://maya.tase.co.il/reports/details/1166802/2/0

https://mayafiles.tase.co.il/rpdf/1161001-1162000/P1161896-00.pdf

https://www.themarker.com/dynamo/.premium-1.6170563

https://www.themarker.com/dynamo/1.6163641

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.