postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לחזור להיות שמאל וללכת על הפתרון האמיץ של שלום

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לחזור להיות שמאל וללכת על הפתרון האמיץ של שלום

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 30.05.18 1:47

מפלגות מרכז וח"כים, כמו איתן כבל, והח"כית לשעבר צביה גרינפילד, מעוררים ביקורת בניסיונותיהם לחפש את הדרך אל המרכז ימין הרך ואל עטיני השלטון. במקום לחפש את הדרך ללב האטום של הימין הגיע הזמן לחזור להיות שמאל

מאת: ק.טוכולסקי

במקום לחפש את הדרך ללב האטום והערל של הימין, הגיע הזמן לחזור להיות שמאל

חברת הכנסת ל"בערך" חצי שעה בעבר מטעם מרצ גרינפלד, שמתחנפת את דרכה חזרה לכנסת באמצעות לקלוקי שבחים אין סופיים ליאיר לפיד, פרסמה ספר מגוחך על נפילת השמאל. צריך המון חוסר מודעות עצמית לרוץ למרכז ולדבר על התרסקות השמאל.

בשבוע שעבר חשף חבר הכנסת הוותיק (אלוהים יודע איך זה קרה) כבל את חוסר אמונתו בדרך השמאל. בזמן שבשוליים הרופסים של השמאל מחפשים אנשי האתמול כל העת את הדרך למרכז ימין הרך ואל עטיני השלטון, עפו להן מרצועת עזה פצצות מרגמה כי לראשונה זה זמן החליט החמאס להשיב אש על אש.

הקונספציה שוב קרסה, לא שמישהו יכתוב על זה. התקשורת הישראלית תמיד הייתה ימנית ברובה, וכשעיתוני המפלגות של השמאל הקריבו את המחנה שלהם לדעת בטהרנות מיוסרת משל היו רסקולניקובים סוג ג, הימין זעק את קריסתה קונספציה ומכר אותה בהצלחה. כבר שנים ארוכות שהקונספציה של הימין קורסת פעם אחר פעם, אבל כשכל התקשורת ימנית מי יגיד את זה? מי יזעק את זעקת הפריפריה הקורסת תחת נטל הקיום ונטל הביטחון? איתן כבל? צביה גרינפלד? או אולי מנהיגי מפלגות המרכז הקיצוני האמידים אבי גבאי ויהיר לפיד?

אז השמאל מרכז המתפורר והמרכז הקיצוני, שכבר שנים לא נושא את דגל השלום, וכבר שנים לא מצליח לדבר לציבור הרחב, מחפש שוב למכור את עצמו בתור חיקוי זול של הימין. זה עוזר לנוכל מספר אחת, ביבי, להמשיך למכור את עצמו כמר ביטחון. העובדה שמחקים אותו ולא מבקרים אותו, העובדה שאף אחד לא זועק שהמלך הוא נוכל, מבצרת את מעמדו. כולם רוצים את המקור. לא איזה חיקוי זול גם כשהמקור הוא ראש ממשלה כושל, שהצליח בתשע שנות שלטונו להקיף את ישראל באויבים חמושים ומאומנים, לאבד כל הרתעה ולדחוק את יריבנו ושכנינו למצב של חוסר תקווה.

אוי לה למדינה שהשגה המדיני הגדול ביותר הוא ברית סודית עם מונרכיה תיאוקרטית מופרעת אלימה ומושחתת כמו ערב הסעודית. אוי לה למדינה, שבראשה עומד אדם שמציג את עצמו כמר ביטחון, בזמן שהדבר היחיד שהוא מבין בביטחון הוא מאילו עסקאות ביטחוניות אפשר לגזור את קופוני השוחד השמנים ביותר.

9 שנים אל תוך כהונתו של ביבי מול אופוזיציה די עלובה (בניכוי מרצ והמשותפת שמוסתרות מהתודעה עד הרגע שצריך להתנגח במישהו). לא ברור עדיין איך ראש ממשלה כל כך כושל ומושחת מחזיק בכיסאו כל כך הרבה זמן. מה שעוד לא ברור זה למה אלו שרוצים להחליפו חושבים שבאמצעות חיקוי דרכיו הנלוזות הם יגיעו לאן שהוא. לא לציבור הרחב, שבהעדר אלטרנטיבות יעדיף את המקור על פני חיקויים, ולא לבעלי-ההון שיש להם משרת כל כך נאמן – אין להם סיבה אמתית להחליף את המקור בחיקוי חיוור.

העובדה שאנשים כמו: איתן כבל, אבי גבאי, או לפיד, חושבים שחיקוי של ביבי יביא אותם לשלטון רק מעידה שוב כמה הם לא ראויים לכלום. 9 שנים של שלטון כושל בכל תחום ובעיקר בתחום הביטחוני. לשר הביטחון המושחת והכושל זוכרים את הבטחתו לחסל את אחד מבכירי חמאס בתום 48 שעות לכהונתו, אבל לביבי שוכחים שלפני עשור הוא הבטיח לנצח את חמאס רק שהוא לא רוצה, שלא לדבר על לא יכול. אין לו אומץ לעשות שלום ואין לו אומץ לנצח במערכה. למזלו, במקום אופוזיציה שתוקיע אותו על כך, על שקריו ושחיתותו, על חדלונו ועליבותו, הוא ניצב מול גמדים שחושבים שאם יחקו אותו ויבקרו אותו קלות, הם יראו כראויים להנהגה.

לא סתם אנשים חסרי זכויות כמו איתן כבל שלא עשו דבר בקריירה פוליטית של למעלה משני עשורים לקידום כלום, לא שלום ולא שום דבר אחר, מדברים פתאום על התפכחות. בעיני הגמדים דרג ב נראה הגיוני מאוד לחקות את הגמדים דרג א במפלגותיהם, מתוך שאיפה להגיע לאיזה מקום ריאלי במפלגות, שהולכות ומצטמקות כי הבוחרים לא עד כדי כך מטומטמים. רק שבזמן שהם יצליחו לשמר משכורת של נבחר ציבור וימשיכו לא לעשות כלום למעט לעלות לציבור כסף, הציבור ימשיך להפסיד.

מה שצריכים פה זה אלטרנטיבה, מהותית, בועטת ונחושה, שתדע גם להיות אמיצה בשלום וגם אמיצה במערכה, שתדע להיות לא מושחתת ולא לעסוק בספינים, שלא תהיה קשורה בהון ולא תשחק במיטב בנינו במערכות מיותרות עד שהם יחזרו בארונות.

אזעקות נשמעות בדרום, והפלסטינים שרצענו וייסרנו מכים בחזרה. עוד סיבוב של לא שלום ולא מלחמה לא יביא אותנו לשום מקום. הגיע הזמן להבין שהדרך של הימין והמרכז נכשלה והגיע הזמן לעשות משהו אחר. ללכת על הפתרון האמיץ של שלום שעושים עם אויבים ולהפסיק להשלות את עצמנו. הקזת דם מתמדת ומלחמה מתמדת לא יובילו אותנו לשום מקום.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  כבשים

  מרק טווין כתב כי "אין טעם שהכבשים יחליטו החלטה בזכות הצמחונות כל עוד הזאבים אינם שותפים להשקפה זו".

  כתבת "ללכת על הפתרון האמיץ של שלום שעושים עם אויבים "- איזו סיסמה נבובה וחסרת תוכן, מעיד על רדידות אינטלקטואלית, מתי אתה וסוגך תסתכלו למציאות בעינים ותבינו שהערבים הסונים המכונים "פלסתינאים" אינם יכולים \ מעוניינים להגיע עמך להסדר שלום שעמו תוכל לחיות, המטרה הפוליטית שלהם היא הפיכת התהליך ההיסטורי של 1948 והקמת המדינה.
  המשפט "לראשונה זה זמן החליט החמאס להשיב אש על אש" מעיד על רפיסות מוסרית והתרפסות בפני האויב, מזכיר את הגרועים שבבני עמנו שבחרו לשתף פעולה עם הצוררים בדורות הקודמים ולא אוסיף.
  מיהו ג'ון גאלט?!

 2. דן :

  טוכולסקי, כרגיל זה יהיה דו שיח של חרשים אבל "מה שצריכים פה" נקבע, לפחות במדינת ישראל, על פי רצון העם ולא כמה שופרות סוציאליזם ברשת.
  ומה העם רוצה יושב היום בממשלה ומה העם רוצה אפשר לקרוא בכל סקר עדכני.
  ומפתיע למדי גם לקרוא שמי שתומך בהסדרת יחסים עם הפלסטינים והחמאס למרות רצחנותם (השלכת אויבים פנימיים מגגות, גרירת "משתפי פעולה" כבולים על ידי רכבים, מאסר עיתונאים) לפתע מתנגד ליחסים חמים עם סעודיה משום שהיא "תיאוקרטיה אלימה". שלא כמו החמאס למשל …
  כמו שרשמת, הציבור מזהה את הזיוף והצביעות.

 3. שוב כתבתי משהו על הקרח. :

  הסיפור של עזה מתחיל ונגמר בגדה. וישראל היא כמו קרחון נמס.

  אין מצב שהנהגה כלשהי בעזה תגיד – סבבה יצאו הישראלים נבנה לנו פה סינגפור ונעשה חיים.

  הם לא יכולים להרשות זאת לעצמם ולא חשוב מי עומד שם בראש.

  ההנחה יעני של הישראלים, הנרמזת בשיח הפוליטי בתוספת קריצה – בואו נבדוק אותם ונראה שם בעזה איך הם מתנהגים ואם יתנהגו יפה אז אולי נצא גם מה – מהגדה?
  היא צביעות מדהימה.
  אין כאן מנהיג שאומר במפורש – עזה תחילה – אם הנסיגה תוכיח התקדמות לשלום, נהיה מוכנים להמשיך מהלך כזה בגדה.
  אין מנהיג ישראלי שאומר את זה

  יתכן שאם היה להם שם בעזה מנהיג חריג ויוצא דופן שהיה מחליט להסתכן בגדול וללכת בהפוך על הפוך , והיה אומר – בואו אנחנו נבחן את הישראלים,
  הוא היה חושף את הבלוף הגדול ומפיל פה את הימין.
  (הרי את הפוליטיקה הישראלית מנהלים מזמן הפלסטינים והישראלים רק מגיבים, נעבעך).

  אבל ההסטוריה מלמדת שמנהיגים מהסוג הזה הם נדירים, נדירים ביותר.

 4. החגב עמד יציב :

  לכותב על הקרח

  כתבת גיבוש שטויות מביך, תזהר לא להחליק…
  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.