חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אם אין לחם – תאכלו ספין, אם אין פנסיה – תאכלו טקסים

נושאים דעות, כלכלת בית ב 24.05.18 1:51

ספין השגרירות האמריקאית: הקונסוליה האמריקאית שופצה קלות, ונפתח בה חדר לשגריר. וזאת ובזמן שהשגרירות עצמה תמשיך לעבוד מתל אביב

מאת: ק. טוכולסקי

השגרירות האמריקאית "עברה" לירושלים. נו יהודים, טוב לכם?

ממשלת ישראל הבינה זה מכבר שאין ספין טוב יותר מחגיגות. מאותו הרגע הפכו חיינו למסכת אחת ארוכה של טקסים ויותר חשוב מכך, רכילות לגבי הכנות טקסים. בחודשים האחרונים הצליחה ממשלת ישראל לגרום לכולנו לעסוק בזוטות הללו.

הטקס ה"מרשים" האחרון היה כמובן "העברת, שגרירות ארצות-הברית לירושלים. הקונסוליה האמריקאית שופצה קלות, ונפתח בה חדר לשגריר. וזאת ובזמן שהשגרירות עצמה תמשיך לעבוד מתל אביב. יש תמונות רבות לאירוע שבו שגרירות שלא עוברת באמת, מועברת להלכה ממקום למקום.

כמקובל בעידן טראמפ ברמה העולמית וביבי ברמה המקומית, לא צריך באמת לעשות משהו בעל משמעות, מספיק לשקר וכולם יישרו קו. התקשורת תציג את גרסת לשכת הדובר כאילו היא אמת מהר סיני, לא תקיים שום דיון ביקורתי ותתעסק בספינים כאילו הם העיקר תוך כדי התעלמות מהמציאות. הטוקבקיסטים יגיבו בזעם קדוש לכל ספין וישכחו את המציאות. בקיצור עוד יום בארץ ספין.

האם העיסוק בספין השגרירות הוא תחליף טוב לעיסוק בצרכים המשמעותיים של אזרחי המדינה?  האם הממשלה דואגת לתת מענה לצרכיהם של מטופלים בביתם לפי חוק סיעוד ממלכתי?.

האם הידיעה ששגריר ארצות הברית, שיטריח את עצמו ללשכתו שבירושלים, לפחות כפעם בחודש ינשום אוויר הרים צלול כיין, מספיקה כדי שמאות אלפי תושבי מפרץ חיפה, שסובלים מאוויר מזוהם ברמה של עולם שלישי בשל העדר תקינה, פיקוח ואכיפה על מפעלים מזהמים, יהיו מוכנים לוותר על אוויר מים וקרקע נקיים בסביבתם? האם טובה של שגרירות ירושלים מהווה תחליף מספיק למאות אלפי אנשים שחשופים לסרטן ושאר מחלות לב וריאות?

ואולי לתושבי ירושלים עצמם, השכן החדש בדרום מזרח העיר מהווה תחליף רצוי לקיום בכבוד? למעלה מ-40% מתושבי ירושלים נמצאים מתחת לקו העוני, כשיעור הזה מי שנמצאים רק קצת מעליו. בירושלים בה נפתחה שגרירות חדשה לא נפתחים מספיק גני- ילדים וכיתות בתי-ספר, וילדים לומדים במכולות וכוכים. אבל אפשר להתנחם בכך ששגריר ארצות-הברית בשגרירות הרפאים שלו יגיע מפעם לפעם לירושלים, כמו אותם בעלי דירות יהודים מחו"ל, שסותמים את מרכז העיר בדירות רפאים ומגיעים פעמיים שלוש בשנה לחגים. הרי גם זאת נחמה.

ואם לא בירושלים ובצפון הרחוק, אולי בדרום  מערב יש נחמה, ומי ששדותיהם נשרפו באש מצוקתם של תושבי הגטו המתפורר המכונה רצועת עזה, ינקו את ראשם ממחשבות מצוקה ויתנחמו בכך שיש שגריר בירושלים? ואם לא הם אולי מקביליהם שם הרחק בצפון מזרח, המוקפצים מדי שבוע למקלטים יוכלו להתנחם במקלט בכך שבשבוע שעבר היה יום נהדר לשלום שבו עשרות פלסטינים נהרגו ועשרות מפגינים הוכו?

אם אין לחם תאכלו ספין, אם אין פנסיה תאכלו טקסים, אם אין שלום ואין ביטחון ואין רווחה ואין בריאות, תאכלו כל מה שביבי משרתיו ושותפיו מסוגלים להמחיז, להציג, להספין לנו.

הלוך הלכו העצים למשוך עליהם מלך והוא מולך והאש שיצאו מבין ענפיו הפריטה ולא רק את ארזי הלבנון, הציתה ולא רק את יערות הכרמל, הבעירה ולא רק את אש המלחמה, כילתה ולא רק את מערכות החינוך הרווחה והבריאות, זרעה פלגנות ושנאה בכל אשר עשתה, הותירה אחריה חורבן והרס בכל אשר פנתה.

הבחירה היא כרגיל בידינו, האלטרנטיבות מוצגות בפנינו, מתישהו בשנה וחצי הקרובות יהיו בחירות וצריך להגיע אליהן עם הבנה שאם אנחנו רוצים יותר מספינים, טקסים ורכילות צריך פשוט להצביע לאלטרנטיבות מהותיות, למפלגות/רשימות לכנסת שלא תשבנה בממשלת הימין הבאה. או שאפשר להמשיך לחגוג את "העברת השגרירות".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. נטע :

  הישראלי משוכנע שמעולם לא היה לו טוב יותר –

  האבטלה נמוכה מאוד (אחוז גבוה מהעובדים הם עניים).
  הבנק וגופים אחרים נותנים הלוואות בריבית נשך – חלק גדול מהציבור ממושכן עד צוואר. העיקר שיש כאילו כסף.
  (בזמן האחרון הבנקים מקשיחים את עמדתם כלפי הנזקקים ביותר, ולא ירחק היום וגם המעמד הבינוני ה"מסודר" ימצא שהוא כבר לא כזה קליינט, ויהיה עליו להסתדר עם משכורת חציונית או טפה למעלה מזה – לא יותר).
  ההשתתפות העצמית בהוצאות הבריאות הולכת וגדלה, כך גם בחינוך.
  התורים לרופאים מתארכים.
  אלפים מתים בשנה מזיהום בבתי חולים – וזו רק רשימה חלקית,

  אבל מזמן לא היה מצבנו טוב יותר.
  וכל זמן שאיכשהו חלקים גדולים בציבור מספרים לעצמם את הסיפור הזה
  הספינים ימשיכו לחגוג,
  וכל מי שיזדרז "ירויח" מתכנית תמא 38 שהיא בעצם בלוף אחד גדול – אי שוויוני באופן קיצוני, ומבוסס על תחשיבים מוטעים ומטעים, מכניס קבוצות חלשות ללחץ בלתי נסבל, ועוד ועוד כשלים תכנוניים שקשה להאמין בכלל שמישהו מרשה את כל הפיאסקו הזה.

  חכו חכו כשתגלו שהממדים שנתנו לכם כאילו חדר נוסף יתגלו כתשובה למלחמות שהיו – אולי אז יכנס קצת שכל לרגליים.

  וחשוב לציין – שבספינולוגיה לוקחים חלק לא רק התקשורת אלא גם לא מעט בעלי מקצוע שעושים קופה ממכירת חלומות באספמיא בכל תחום אפשרי.

 2. החגב עמד יציב :

  תחשיבה של גברת נטע

  נטע, הואילי בבקשה להשכיל אותנו מדוע "מתכנית תמא 38 שהיא בעצם בלוף אחד גדול – אי שוויוני באופן קיצוני, ומבוסס על תחשיבים מוטעים ומטעים "
  האם את יכולה לתקף טענה זו במספר כלשהו שיסביר לקוראים למה התכוון המשורר? על מה את מסמתכת בקובעך שהתוכנית היא בלוף?

  מדבריך עולה כי מטרתה של תמ"א 38 היא להקטין את אי השוויון בישראל, האם את סבורה כי זו מטרת התוכנית?
  עוד דוגמה מעניינת לבורות כלכלית מוחלטת נמצאת במשפט "האבטלה נמוכה מאוד (אחוז גבוה מהעובדים הם עניים) " האם את מעדיפה כי אותם עובדים עניים יהיו מובטלים? האם את סבורה כי זהו תפקידה של הממשלה ליצור משרות בשכר גבוה? אם כן כיצד תעשה זאת מבלי שנהפך לארגנטינה?
  כמובן שלא יהיו לך תשובות…לשודדים הבוזזים האדומים לעולם אין…
  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.