postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מה עדיף האינטרס הכלכלי או שלום הציבור? הדיון בהצעת חוק רישוי עסקים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה עדיף האינטרס הכלכלי או שלום הציבור? הדיון בהצעת חוק רישוי עסקים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, כלכלה ותקציב, מכתבים ב 24.05.18 2:11

פקידי ממשלה אמורים לאזן בין האינטרס הכלכלי ובין הגנה על שלום הציבור. אבל   סעיף 12 א' מכניס בדלת האחורית חקיקה שתגן על רגולטורים ושרים אם יגרמו פגיעה בשלום הציבור בהצדקה של עידוד פעילות כלכלית. להלן מכתב בעניין שנשלח ליו"ר ועדת הפנים

מאת: חנה קופרמן

22.05.2018

הרחקת אסדות הגז והקונדנסט ל - 120 ק"מ מהחוף - תושבי זיכרון, יקנעם והסביבה יצאו למאבק

תושבי יישובי מגידו וזיכרון-יעקב וסביבותיה הפגינו ביום שישי נגד תכנית המיתאר להקמת מיכלי אחסון לקונדנסט ונגד הקמת אסדות לזיקוק גז במרחק של 7 ק"מ מהחוף. החשש הוא מזיהום דומה לזה שבחיפה שיסכן את הבריאות ואת הסביבה מאת: חנה קופרמן

לקריאה נוספת

לכב' יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה

ח"כ יואב קיש

חברי הועדה

    הנדון- פנייה דחופה בנושא הצעת חוק רישוי עסקים– סעיף 12א- הוספת שיקולים של "עידוד פעילות כלכלית"  – הגנת       הרגולטורים                                                                                                                                                        .

שלום רב,

פניה זו היא בעניין הצעת חוק רישוי עסקים – רישוי עסקים דיפרנציאלי פרק י"ב מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנת התקציב 2019), התשע"ח-2018, (נספח מ- 1196/א).

ראשית, נבקש להבהיר כי אנו מברכים על  הרצון  להקל על  עסקים קטנים ובינוניים בהליך קבלת רישיון העסק, אבל יחד עם ההקלות –  התיקון כולל  שינוי מהותי המפר את האיזון בין  האינטרסים העסקיים לבין החובה להגן על שלום הציבור:

קיים חשש כבד  שסעיף 12א נועד להכניס בדלת האחורית חקיקה שמטרתה העיקרית היא לתת הגנה  לרגולטורים ושרים, למקרה שיגרמו לפגיעה נרחבת בבריאות ובסביבה, בהצדקה של עידוד  פעילות כלכלית.   

דברי מנכ"ל משרד ראש הממשלה מר אלי גרונר ביום הדיון בנושא – 08.05.18 –  אינם מותירים מקום לספק לגבי מטרת התיקון: לדבריו:

"אחרי שנתיים של דיונים עם משרד המשפטים, פרקליט המדינה הוציא הנחיה רשמית לפני כמה חודשים, שאומר כמה וכמה דברים, שוברי שוויון.

כתוב שם שאנחנו מכירים בכך, שרגולטורים תפקידם לאזן בין כל השיקולים, ואנחנו מכירים בכך שאם הם מאמצים נורמה בינלאומית, גם אם הסיכון מתממש, אנחנו לא נראה שום דבר פלילי.

עכשיו הם כבר לא צריכים לפחד…הם יכולים לשרת את המדינה ואת אזרחי המדינה בלי לפחד שיכניסו אותם לכלא אם חלילה יקרה ה-  worst case scenario .

כשאני באתי לפה והתחלתי לדבר לפני שלוש שנים עם כל הפקידים וכל משרדי הממשלה על הדבר הזה- כל המנכ"לים הרלוונטיים אמרו לי שהדבר הזה – הגנת הרגולטורים- הוא הכי חשוב מכל מה שאנחנו עושים." (סוף ציטוט).

גם דברי נציג איגוד לשכות המסחר מר נתנאל ליימן בדיון בנושא מיום 30.04.18  –  מבהירים את גודל האינטרסים הכלכליים אליהם מכוון סעיף 12א:

"לגבי גודל העסקים – מדובר פה בעסקים קטנים ובינוניים…זה לא אומר שאנחנו לא צריכים לתת את הפתח לכלל העסקים , גם לעסקים הגדולים כמו מרכולים או אם זה מפעלים- להתרחב ולקבל את ההקלות שניתנות בחוק הזה."

 

הציטוטים לעיל מחזקים את החששות שעלו בציבור לעניין סעיף 12א  עוד לפני תחילת הדיונים ב- 30.04.18. מצ"ב נייר העמדה של הקליניקה לרגולציה סביבתית באונ' בר אילן אשר נשלחה לוועדה לאור חששות אלו.

חששות הציבור עולים על רקע המאבק המתנהל בימים אלו ומגיע אל הישורת האחרונה-  קבלת היתרים ורישיונות עסק-  בפרויקט התשתית מהגדולים אי פעם שתוכננו במדינה- הקמת אסדת לוויתן והתעשייה הפטרוכימית הנלווית אליה-  פרויקט המעוכב בשל מאבק ציבורי החושף את ממדי הסיכון  הצפויים לאוכלוסייה, לחופים, לבארות מי השתיה, למתקני ההתפלה-  בו מעורבים אינטרסים במאות מיליארדי דולרים.

במסגרת הפרויקט, אסדת לוויתן – אשר הינה בית זיקוק ימי ענק- מתוכננת במרחק כ- 7-10 ק"מ מול חוף דור, כולל תשתיות יבשתיות למתקני קונדנסט-  חומר מזהם ונפיץ ביותר המשמש כחומר גלם לתעשייה הפטרוכימית-  עבורו  מקודמת, בין היתר, הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה ונמל הדלק החדש "נמל המפרץ". יש לציין שהגדלת הפעילות בתשלובת הפטרוכימית במפרץ חיפה צפויה להגדיל את הזיהום במאות אחוזים – תוך התעלמות מהתחלואה החריגה הקיימת באזור. בנוסף מקודמות  16 תחנות כוח רב דלקיות ברחבי הצפון, מתחמי תעשייה פטרוכימיים חדשים  ותשתיות רבות נוספות בהן לא נבחנו הסיכונים המצרפיים לאוכלוסייה ולסביבה –  המיועדות לרווחי ייצוא של כמה חברות פרטיות. לא לצרכי המשק.

אם יאושר סעיף 12א, שרים ורגולטורים  יוכלו להסיר חסמים בלי פחד וימשיכו להתעלם מהחלופה הבטוחה בה ניתן להפיק גז טבעי לצרכי המשק הרחק בלב הים ולייצא משם את הקונדנסט למדינות העולם –  פתרון מיטבי שיש בכוחו למנוע אסון בריאותי, ביטחוני וסביבתי צפוי.

ברגע ששרים ורגולטורים יידעו שהם משוחררים מאחריות פלילית- יוכלו לקחת סיכון לתרחיש ה- “worst case scenario”- כמו נפילת טיל על אסדת גז קרובה או על מכלי חומ"ס שאושר לצופפם בכמות של פי 3 מהקיים היום במתחם בתי הזיקוק בז"ן- בניגוד להמלצת מבקר המדינה וועדת הרצל שפיר אחרי מלחמת לבנון השנייה- לדלל את כמויות החומ"ס באזור, או תרחיש בו יזדהמו מי התהום מצנרת הקונדנסט המקודמת בתוך רדיוסי המגן של קידוחי מי שתיה ועוד.   שרים ורגולטורים יוכלו להתנער מאחריות פלילית – תוך שהשיקול הכלכלי יהיה נעלה על חובתם  לשמור על  חיי האזרחים והסביבה במסגרת החוק- דבר חסר תקדים בתולדות המדינה

מדינתנו קטנה צפופה ומאוימת- ולכן יש גבול לכמות הזיהום והחומ"ס שהיא יכולה לספוג. אישור סעיף 12א – הוא מדרון חלקלק להפיכת ישראל למדינת עולם שלישי –  דבר שעלול לפגוע בחוסן הלאומי של האזרחים ואף לסכן את קיומה הפיזי של  המדינה.

העדפת הפעילות הכלכלית על פני זכויות האזרח הבסיסיות ביותר–  לחיים בריאים, הרחק מחומרים מסוכנים ובסביבה נקיה- ובמיוחד כשמדובר בעשיית רווחים מאוצרות הטבע השייכים לציבור – היא סכנה אסטרטגית לקיומה של ישראל.

אנחנו  תקווה שתפעל לביטול סעיף 12א ותעשה כל שביכולתך על מנת להיות שומר הסף שלנו.

**להלן לשון סעיף 12א בטיוטת הצעת החוק:

"בבואו להתקין תקנות או צווים, לפרסם מפרטים אחידים או לקבוע הנחיות, שעניינם סיווג עסקים להליכי רישוי, תנאים לרישיון או להיתר או חובות לפי חוק זה החלות על בעל עסק טעון רישוי, ישקול הגורם המוסמך לכל אחד מאלה, נוסף על כל שיקול אחר, שיקולים של עידוד הפעילות הכלכלית, לרבות העלויות הכרוכות ביישום התקנות, הצווים, המפרטים האחידים או ההנחיות, לפי העניין."

בכבוד רב,

בשם העמותה

חנה קופרמן – יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים

לקריאה נוספת: מכתב הקליניקה לרגולציה סביבתית- בקשה לבטל את סעיף 12א- הוספת שיקולי עידוד הפעילות הכלכלית בחוק רישוי עסקים – 260418)

הסרטון בו מדבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה בישיבת ועדת הפנים https://youtu.be/LJXmDUkw4H0:

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. עודד גלעד :

  זכרונות מהטירונות

  אחד הרגעים הזכורים לי ביותר מהטירונות היה הנאום של מפקד המחלקה שלנו ביום שבו הגענו לראשונה למטווח. בנאום הוא פירט בחרדת קודש גדולה את הוראות הבטיחות בשימוש בנשק שנכתבו, כך הסביר, בדם.
  הוא ידע היטב שאם תקרה תאונה ומישהו מאיתנו יפגע, זה לא רק יעיק על מצפונו להמשך חייו אלא שהוא גם יעמוד לדין על האישור שנתן בלי דאגה מספקת לבטיחות שלנו.
  וכאלו הן גם הוראות הבטיחות שמגנות על שלום הציבור כשמדובר ברישוי עסקים שהמתקנים שלהם עלולים להיות מסוכנים במקרה של תאונה. כשעסק מבקש רישיון הרגולטורים דורשים לדעת כיצד אפילו 'בתרחיש הגרוע ביותר' לא תיגרם פגיעה בציבור ממתקני העסק.
  אבל לפי הצעת החוק שהממשלה מקדמת – מן הסתם בעידוד של יצחק תשובה וחבריו – הרגולטורים יוכלו הרבה יותר בקלות לאשר לעסקים לסכן את חיינו למען קדושת הרווחים שלהם.
  "אם אתם רואים מישהו מפר את אחת ההוראות האלה, אמר לנו המ"מ, תצעקו מיד "חדל!".
  מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, פרקליט המדינה שי ניצן, בנימין נתניהו – חדל!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.