העבודה המאורגנת תחת מתקפה ישירה, אך ההסתדרות אדישה

העבודה המאורגנת נמצאת תחת מתקפה ישירה ומה ההסתדרות עושה? מתעסקת בזוטות. איגוד עובדים רציני היה מתארגן למאבק תקיף נגד המתקפה וקורא לשביתה כללית

מאת: ק. טוכולסקי

שביתה כללית במשק היא צו השעה

המשבר התורן בנמלים, איומי הממשלה בבית המשפט על זכות השביתה, הרפורמה בחברת החשמל – כל אחד ואחד מאלו מצדיק שביתה כללית במשק. העבודה המאורגנת במדינת ישראל ניצבת תחת מתקפה על עצם קיומה. וזה מתאפשר בעיקר בזכות אזלת היד של ההסתדרות הכללית. עננים קודרים מצטברים באופק.

במימון שופע שזורם מארצות הברית, שורה של ארגוני ימין בעלי שמות אורווליאנים, מספקים לממשלת ישראל משרתת-ההון חומרי תעמולה והצדקות שקריות לביצוע מהלכים קשים כנגד העבודה המאורגנת. כל בר דעת, שטובת מעמד העובדים לנגד עיניו, כבר היה מבין מה קורה פה. כל ארגון עובדים משמעותי ורציני כבר היה יוצא למאבק. לצערנו, ארגון העובדים המרכזי בישראל הוא ההסתדרות הכללית, ארגון שלא הוציא את העובדים בישראל לשביתה כללית משמעותית כבר שנים ארוכות והנהגתו הרופסת שותפה באחריות לעצם המצב אליו הגענו.

כמעט שנה מאז הבחירות להסתדרות וקצת יותר מארבע שנים עד הבאות ודומה שאחרי מצג ההתרעננות שקיבלנו לקראת הבחירות, ההסתדרות חזרה לעסקים כרגיל. הווה אומר, במקרה של ההסתדרות של עופר עיני ויורשו ניסנקורן, חידלון מתמשך ואדישות מוחלטת למהלכים של ממשלות הימין האחרונות נגד העבודה המאורגנת.

מעוזי כוחה של העבודה המאורגנת בחברת החשמל ובנמלים עומדים בפני הפרטה, תחרות בלתי הוגנת וייבוש. אך ההסתדרות חושבת שמה שיורד לה על הראש זה מים. עובדי קבלן נקלטים ברכבת כעובדי דור ג' ומרוויחים נטו פחות ממה שהרוויחו לפני, אך ההסתדרות מציגה את העסקתם הישירה בתנאים עלובים כהישג. השירות הציבורי מתמלא בעובדים בחוזה אישי ועובדים שבכלל לא נחשבים כעובדים אלא, כשירותים שנקנים, אך ההסתדרות כולה בעניין. בקיצור, העבודה המאורגנת נמצאת לא רק תחת כרסום מתמיד בכוחה אלא גם תחת מתקפה ישירה ומה ההסתדרות עושה? מתעסקת בזוטות, ארגון נופשונים ועוד קצת כסף שירדים עובדים חזקים בזמן שעתיד העבודה המאורגנת נגוז.

עובדי הנמלים נמצאים תחת מתקפה שמטרתה אחת, סגירת הנמלים הממשלתיים ופיטורי העובדים בהם באמצעות החלפתם בנמלים פרטיים מיותרים. הנמלים בישראל יעילים ורווחיים. אם הממשלה לא הייתה מתנגדת ניתן היה לגייס לנמלים עוד עובדים ולהפעילן 24/6 ואפילו 24/7, אבל הממשלה מתנגדת. הממשלה מאפשרת תחרות למונופול היעיל והרווחי שלה כי מה שהממשלה רוצה זה להחליף עובדים מאורגנים חזקים עם מה שמכונה" ברז על השאלטר" בעובדים מוחלשים ועל הדרך גם להעניק לטייקונים ותאגידים את הרווחים של השליטה בנמלי ישראל.

לעובדי הנמלים אני מציע בשיא הרצינות, תודיעו להסתדרות שאו שהיא מתחילה לייצג או שאתם עוזבים והולכים לכוח לעובדים. בניגוד לניסיון המגוחך של עובדי נמל אשדוד להציל את עצמם באמצעות הצטרפות לאיגוד העובדים היחיד בארץ שהוא עלוב יותר מההסתדרות והיא הסתדרות העובדים הלאומית, אני יכול להבטיח לכם שהצטרפות לכוח לעובדים תסנף אתכם לארגון עובדים שילחם על זכויותיכם בלי לחשוש.

לעובדי חברת החשמל, הרכבת ועובדי המדינה אני מציע לחבור יחדיו, כל הוועדים ולהגיד להסתדרות שהחידלון המושחת שלה נמאס, או שהיא תהפוך, לראשונה מאז נוסדה, לגוף שמייצג את העובדים ולא מתווך בינם ובין המדינה או שהיא תישאר לבד. אם כל הכבוד לגמולים, ונופש מסובסד זה לא הבסיס למה שאיגוד אמור לתת. ההסתדרות צריכה להשתנות והוועדים צריכים להבין שאם ההסתדרות לא מוכנה להיות ארגון מייצג באמת, דמוקרטי, ודואג לעובדים ולעתיד העבודה המאורגנת אין להם מה לחפש בה. עכשיו צריך שביתה כללית, עד הבטחת הפסקת ההפרטה וחיסול העבודה המאורגנת, עד שממשלת הימין תבין שההסתדרות היא לא סמרטוט שלה יותר.

לעובדים בישראל מגיע יותר ממה שההסתדרות הכללית מציעה להם כבר שנים. העבודה המאורגנת תחת התקפה וההסתדרות הכללית ישנה בעמידה. זה הזמן לסכסוך עבודה כללי במשק בדרישה לעצור את ההפרטה של חברות ממשלתיות ולבטל את כל הצורות של העסקה לא ישירה ומגבלות על התאגדות ואם המטרות לא יושגו במשא ומתן לשביתה כללית ולא של שעתיים, אלא לשביתה כללית עד שננצח.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

21 Responses to “העבודה המאורגנת תחת מתקפה ישירה, אך ההסתדרות אדישה”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  קורט,פרט קטן-מאז 1977 הגנגסטרים של ההפרטה הניאו-ליבראלית שולטים הן בפוליטיקה והן ובהסתדרות.
  ה"שמאל" שלנו הוא ניאו-ליבראלי עד לשד עצמותיו,ועמנו,מה לעשות,משתף פעולה עם השמדתו הכלכלית בידי פושעי ההפרטה.
  בכל הפרסומים והמחאות נגד הממשלה ,אין שום התנגדות להפרטה ולהפיכתינו לעבדים עובדי קבלן.
  מדהים עד כמה ההפרטה נעלמה מהלקסיקון של האופוזיציה,כאילו כל הבעיה בארץ הזאת מתמקדת בשחיתות.

  מה שמדהים אותי זאת חולשת הכוחות הסוציאליסטים בגרמניה.

  התקווה היחידה לעולם צודק וסולידארי יותר,היתה ונשארה בסקנדינביה.

 2. החגב עמד יציב הגיב:

  "העבודה המאורגנת" במתווה הישראלי היא איום קיומי על המדינה, זהו שם מכובס לועדי עובדים נצלניים וכוחניים המשתמשים באזרחי ישראל כבני ערובה לדרישות הכספיות ההזויות שלהם.
  זו גם צלחת פטרי עליה גדלה שחיתות אשר מדביקה את כלל המשקץ
  בעבר כשחלק גדול מהמשק היה חלק מהזוועה הזו כמעט והפכנו לארגנטינה (שנות ה 80), בקיצור, "כן, לשבור" את כוחה של העבודה המאורגנת, חלק מהחוצפנים הללו מקומם על ספסל הנאשמים בבית הדין והגיוני לדרוש כי בחברות בעלות אופי מסויים זכות השביתה תוגבל בחובת בוררות מוקדמת.

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  תראה מיכאל, פרופ. גוטווין אומר ואני מסכים איתו שצריך להתחיל בסדר יום של הלאמה, ראשית בשירותים הציבוריים 100% חינוך ובריאות ציבורית.
  אבל צריך גם להגן על החברות הממשלתיות ועל העבודה המאורגנת מפני הפרטה.

 4. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  החגב עם המצח הנמוך.ממליץ לך לשלוח את כל שכירי ישראל המאורגנים לתאי הגזים.
  ככה אתה וכל חלאות ההפרטה תהיו מאושרים ועשירים.

 5. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  קורט,בהיות ההפרטה פשע פוליטי של הגנגסטרים הכלכליים נגד הציבור בארץ,הרי הדיבור של הלאמת השירותים הציבוריים בלבד,משדר כניעה בלתי נסבלת לפושעי ההפרטה.

  חד וחלק,יש להלאים את כל מה שהופרט ב-40 השנים האחרונות ולהחזירו לידי המדינה וההסתדרות.

  כל זמן שמדובר על הלאמת שירותים ציבוריים בלבד,הרי זה כאילו לא עשית שום דבר נגד הכנופיה הניאו-ליבראלית השלטת ,שהשליטה שלה במרכזי הכח הכלכליים המופרטים,משמעותה שליטה מוחלטת על הפוליטיקה .

  כסף הוא כח פוליטי לפני הכל.תשאל את תשובה,ביבי ועדת מלחכי הפינכה בכנסת,שעובדת כולה בשירות הפלוטוקרטייה.

 6. החגב עמד יציב הגיב:

  צאו וראו כמה אלימות יש בחשיבתו של הבוזז הקולקטיביסט האדום הממוצע "שצריך להתחיל בסדר יום של הלאמה ", כמה קל לחלק עצות כשלא נושאים באחריות לישום החלטות אלה, לא?

  היתרון הגדול של הקפיטליזם הוא שבאמצעות השוק החופשי הפרט מקבל סיגנל לגבי מהו "טוב", טוב הוא מה שאנשים רבים בחרו מרצונם החופשי להקדיש לו את זמנם וכספם.
  משעשע לגלות כי עדיין יש כאלה שחושבים שצריך להכתיב לאזרח הכל ע"י תכנון מרכזי, אבל לינדבנאום, טוכולסקי, נטע ואחרים נמצאים עמוק בשוליים, בפרינג' של החשיבה הכלכלית-אזרחית בישראל, למרבה השמחה, רב הסיכויים ששם גם תשארו.
  מיהו ג'ון גאלט?!

 7. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לחגב בעל המצח הנמוך.
  אל תשכח לזחול על גחונך כל ימיך ,וללקק חזק לגנגסטרים ולפושעי ההפרטה.

  עבדים נרצעים הם תמיד אידיוטים שימושיים.

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  אני לא רואה הבדל מהותי בין תפיסת העולם של החגב לבין מה שההסתדרות עושה בפועל.
  זה שהם עושים כנס אחד במאי והחגב מצטט את א. ראנד לא משנה, משנה העשייה במהות.

 9. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לקורט,הסיפור הוא פושע ההפרטה רבין ז"ל.
  מרגע כינון משטר ההפרטה שלו ב-1992 ,הוא פעל בכל אפשרותיו הפוליטיות להפריט להשמיד ןלאבד את הסקטור הכלכלי הציבורי בארץ,ובו זמנית שלח את כנופיית ההפרטה וסירוס ההסתדרות בראשות אנשי הזרוע שלו חיים רמון ועמיר פרץ לעשות "חיים חדשים בהסתדרות" ולסרס את בוחה על ידי פירוק עמדות הכח שלה כמו קופת חולים כללית,ומפעלים של חברת העובדים.

  ה"הסתדרות החדשה" היא יצירה מתועבת וניאו-ליבראלית של רבין ז"ל,וכל 26 השנים מאז 1992 הם העדות המצמררת לחיסול מדינת הרווחה המפא"יניקית של שנות השבעים.

  שלי באה להילחם בגל העכור הניאו-ליבראלי,אך ללא הצלחה לצערי.

  לצערי אני גם נפגעתי אישית בדמי ובפרנסתי מהגל העכור של פושעי ההפרטה שהשתלט על המדינה ועושה בה כרצונו.

 10. החגב עמד יציב הגיב:

  טוב, כל אחד וגיבוריו, מר גוטווין הוא מהדמויות היותר מביכות בשיח הישראלי, לטעמי בחלק גדול המדברים הוא או משקר או פשוט חסר הבנה בסיסית בנושאים עליהם שהוא מדבר עליו, אולי אין לו את היכולת להבין, לא יודע מה יותר גרוע.
  בראייתי שיעור קומתו האינטלקטואלי הוא מהנמוכים.
  אגב "עבודה" (כלומר פשע) מאורגן- כמה מילים על ההתנהלות הפרועה של וועדי הנמלים:
  https://mida.org.il/2018/05/15/%D7%94%D7%AA%D7%A0%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%94-%D7%91%D7%A0%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%9D/
  אבל…מיהו ×’'ון גאלט?!

 11. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לחגב בעל המצח הנמוך.
  אני שמח שאתה מקבל בשמחה את המלצתי לזחול על גחונך כל ימיך,וללקק חזק לגנגסטרים ולפושעי ההפרטה.

 12. החגב עמד יציב הגיב:

  אני סולח ומוחל לך על דברי ההבל והשטות לינדנבאום,
  אשר נובעים ללא ספק מנסיבות חייך הקשות (פוטרת בהפרטה וגו').
  אמליץ לך בעתיד להתייחס לגופם של טענות, אם אתה מרגיש שיש לך היכולת והכלים להתמודד.
  לעת עתה- סופ"ש נעים, מיהו ג'ון גאלט?!

 13. לא חגב הגיב:

  לינדבאום, אם אתה כבר כותב נאצות אישיות, מציע לך לבדוק מדוע רבים שעבדו איתך, ובאותו חתך גיל, לא פוטרו באותה הפרטה שאתה מזכיר השכם וערב. נראה שתרומתך למעסיקך הקודם דומה למדי לתרומתך לאתר ×–×” – ×¢"×¢ קללות גסות לגופם של דוברים, ייבבות מסכנות, סיסמאות עבשות, וכו
  עצוב למדי.

 14. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לחגב בעל המצח הנמוך הזוחל על גחונו כדי ללקק לגנגסטרים ולפושעי ההפרטה,אתה אמור לדעת ,עבד נרצע, שהפרטה פירושה חיסול כל העובדים המאורגנים וגיוס במקומם של עבדים עובדי קבלן.

  אתה אולי יודע מי זה ג'ון גאלט,אבל אין לך שום מושג על פושעי ההפרטה.

  אתה רק מתחזה ליודע משהו מאחורי מסך האנונימיות.

 15. החגב עמד יציב הגיב:

  שאלת המחקר אם כן צריכה להיות מדוע יש שימוש בעובדי קבלן, לינדנבאום ודומיו סבורים כי זוהי קונספירציה מתוכננת וצינית של "ההון" על מנת להתעשר.
  אדם אינטליגנטי יותר היה שואל מדוע יש לארגונים תמריץ להעסיק עובדי קבלן, ייתכן והתשובה היא מוסד הקביעות היוצר עובדים שלא נמדדים על איכות עבודתם והספק, עובדים אשר לא ניתן לסיים את העסקתם לא משנה כמה נחותה איכות עבודתם.
  תופעה זו לצד חוקי עבודה דרקוניים העושקים מעסיק מזכויותיו וגורמים לחשש מהעסקת עובדים.
  אולי אלה הסיבות אשר בבסיס המוטיבציה של החברות להעסיק עובדי קבלן.

  מיהו ג'ון גאלט?!

 16. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  העבד הנרצע של פושעי ההפרטה,מספר על הערצתו לאדוניו הטייקונים

  מסתבר שהטייקונים האומללים לא יכולים להתפטר מעובדים "בטלנים",וגם נאלצים להיאבק בחוקי העבודה ה"עושקים" אותם.

  לכן אהוביו האדונים של החגב הנרצע נאלצים להעסיק עבדים עובדי קבלן.

  מאחר ששמונים אחוז מהעובדים בארץ הם שכירים,אז ללמעשה ,העבד הנרצע אוהב את אדוניו,ושונא את עמו,עם ישראל.

  אנשים כמו מצח נמוך וג'ון גאלט ,הם כנראה פאר היצירה הציונית…..

 17. לא חגב הגיב:

  לינדבאום, אתה יכול להמשיך לנאץ כמובן אך אתה יודע היטב שרבים מחבריך לא פוטרו באותה הפרטה והמשיכו לעבוד על הפנסיה. סוד גלוי הוא שבהפרטה יש הזדמנות להיפטר מעובדים חסרי תועלת כמוך שהרי ה"טייקון" הרוכש הוא אולי "רשע" אבל לא אידיוט להיפטר מעובדים מיומנים ומועילים לעסק שרכש שהרי בלי עובדים מועילים אין עסק ואין רווחים.
  לו היית עוסק פחות בייבבות מאז פיטוריך ויותר בקידום כישוריך המקצועיים כנראה הייתה אדם פחות מתוסכל.

 18. החגב עמד יציב הגיב:

  אחד הדברים שתמיד משעשעים אותי אצלך לינדנבאום (וגם אצל יתר השודדים-בוזזים כגון מר טוכולסקי הנכבד) זו האמונה שאדם אינו יכול לא להסכים עמכם, אם אדם מביע ביקורת על תפיסת עולמכם הוא בהכרח "משרת הון" וכיו"צ, הרי לא אפשרי שאדם באמצעות הגיונו ×™×’×™×¢ לשלילה מוחלטת של תפיסת עולמכם…
  מצד שני, צריכה להיות שם חוסר גמישות מחשבתית משוועת להאמין בתורתו של מארקס אחרי זוועות הסוציאליזם במאה ×” 20 ובכל מקום בו יושם…
  מיהו ×’'ון גאלט? 🙂

 19. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  העבד הנרצע ממשיך כצפוי בשרותי הליווי שהוא נותן לאדוניו הטיקונים.

  העבד הנרצע לא רוצה לדעת שההפרטה זאת שיטה לחיסול העבודה המאורגנת והעברת ההון לידי פושעי ההפרטה הטייקונים,תוך השמדת מעמד השכירים בארץ והפיכתם לעבדים.

  קוראים למשטר הניאו-ליבראלי ,משטר הפשא המאורגן דרך הפוליטיקה.

  לא יעזור לך כלום.אתה משרת נרצע של גנגסטרים דרך הפוליטיקה.

  אף ג'ון גאלט ,ואף "ליבראל" לא ישנה את העובדה הבסיסית הזאת.

 20. ק. טוכולסקי הגיב:

  מיכאל משעמם לך?
  מה אתה מתעצבן על החגב, הוא מקשקש הרבה אבל תכלס יכול להיות שהוא טרול משועמם ובאותה מידה יכול להיות שהוא פונקציונר בהסתדרות. כך או כך הוא משרת את אותן המטרות כמו ההסתדרות, קומץ בעלי הון. חבל על העצבים שלך.

 21. החגב עמד יציב הגיב:

  לינדנבאום אני מבין מדבריך כי נסיבות חייך הפכו אותך לאדם מריר אשר צבר תסכול רב, זו עדיין לא הצדקה לאמץ אידאולוגיה שקרית החותרת לפגוע באזרחים אחרים ולבזוז את רכושם בחסות החוק כפי שנראה שאתה מעוניין.
  תהליך ההפרטה, כפי שמבין כל אדם בר דעת, סייע להצלת כלכלת מדינת ישראל אחרי שאבירי התכנון המרכזי כשלו, בדומה לכשלון הקולקטיביסטים בכל מקום בו ניסו ליישם סוציאליזם.

  🙂 מיהו ×’'ון גאלט?!

Leave a Reply