על כישלונות היהדות האורתודוכסית ועל האחד במאי

היהדות האורתודוכסית חתכה ימינה והפכה גזענית וקפיטליסטית. היא מתנכרת למסורת שלה ולמצוות החברתיות של היהדות, מה שעלול להביא לחורבן בית שלישי. מימוש ערכי ערבות הדדית, אהבת הבריות ואי שפיכות דמים, שהם ערכי האחד במאי, הם שיבטיחו את קיומנו

מאת: ק. טוכולסקי

בין האחד במאי ליום הניצחון

כל שנה לקראת האחד במאי ובימים של חגינו ממנו ועד ליום הניצחון אנו הסוציאליסטים למיניהם, מהסוציאלדמוקרטים ועד הקומוניסטים, זוכים לקיתונות של לעג ובוז מצד אלו שרעיונות החירות השוויון והאחווה, נתפסים בעיניהם כפגיעה ב"חירות" של פלוטוקרטיה זעירה למשול בהמונים ולדכאם באמצעות מנגנוני שליטה כמו דת ותקשורת פרטית. חלק מאותם מבקרים עושים זאת כבר מראשית ימי הסוציאליזם המודרני, אנשי דת למשל, שרואים כיצד הרעיון של גמול לעמל על פני האדמה מחלחל ובצדק ומנכר אליהם את מי שהם הוליכו שולל במשך מאות שנים לחשוב שאת גמולם לחיים של עמל וסבל הם יקבלו אחרי מותם. חלק מהם, כמו הלאומנים והפשיסטים נוצרו בידי אותה פלוטוקרטיה שלטת כדי למשוך אליהם אנשים שכבר לא קונים את השטויות של עולם האמונה. חלק מהם, כמו הליברטיאנים, הם תוצר של העולם של אחרי מלחמת העולם השנייה, שבו לאומנות ופשיזם קצת מרתיעים מצד אחד ומדינת הרווחה הרחיבה את ההשכלה של העמלים מהצד השני וצריך משהו יותר מתוחכם, יותר אורווליאני כדי להתנגח באמצעותו במובילי קידום האינטרסים של המעמד השלישי (עובדים ונתמכים). מה שכן, התערובות של השנים האחרונות, כמו מה שעובר על הפרוטסטנטיות האבנגלית באמריקה הצפונית והדרומית ומה שעובר על היהדות האורתודוכסית במדינת ישראל, מגוחך במיוחד. אשים בצד את מה שקורה עם האבנגלים באמריקות ואתייחס ברשותכם לתופעה המגוחכת מכל, מבחינת הניכור והניתוק שלה למסורת עליה היא מתייחסת בעצמה, זו של היהדות האורתודוכסית.

מהיהדות נשאר מעט מאוד במה שמכונה היום יהדות אורתודוכסית ולא משנה אם מדובר בחובש כיפה סרוגה, שהפך קפיטליסט, או חסיד ברסלב שהפך ללאומן. היהדות האורתודוכסית חתכה ימינה וחזק והפכה לגזענית וקפיטליסטית, ובחלקים לא קטנים שלה לפשיסטית לחלוטין. הדתיים הלאומיים עוד מנשקים מזוזות וחובשים ציצית וכיפות, אבל ויתרו על כל המצוות החברתיות של היהדות: שנאת הזר והגר, האטימות לסבלו של החלש, הרש היתום והאלמנה, גזל הקרקעות והאדנות של הכובשים והאדונים, ששכחו מה זה להיות גרים, שפיכת הדמים ושנאת החינם שהם מפיצים על כל גבעה ותחת כל עץ רענן.

מצחיק אותי תמיד מחדש לראות איך ב"מדינת היהודים" (הניסיון השלישי עד כה לעצמאות יהודית בארץ ישראל) לועגים אנשי ימין לאומנים ו/או דתיים לסוציאליזם ולמרקס ומציינים שה"היסטוריה" עברה הלאה. חסידי מרקס, כל אנשי הסוציאלדמוקרטיה, עושה רושם שלמדו משהו מהניסיון, מההצלחות ומהטעויות של הסוציאליזם המודרני, מגרסת הסוציאלדמוקרטיה המערבית הצלחותיה וכישלונותיה, וכן מגרסת הקומוניזם הסובייטי הצלחותיו וכישלונותיו ופועלים לכך שה"בית השני" שלנו כבר יהיה מבוסס יותר. לעומת זאת, אותם אנשי ימין גלויי ראש או חובשי כיפות מהימין פה, חוזרים במדיניותם בדיוק על הטעויות העיקריות שהובילו לחורבן בית ראשון: שפיכות דמים ועבודה זרה. שפיכות דמים – הכיבוש והאלימות, עבודה זרה – אימוץ הקפיטליזם הפרוטסטנטי כתחליף לערבות ההדדית היהודית. הם גם חוזרים על הטעות שהובילה  לחורבן בית שני – שנאת חינם.

בשביל כולנו אני מקווה שהם לא יצליחו להביא לחורבן בית שלישי. אני רק יודע שהדרך היחידה להבטיח קיומו של בית שכזה לאורך זמן, היא שהוא יהיה חלק מהבית השני של הסוציאלדמוקרטיה. בנוי על ערבות הדדית, אהבת הבריות והגר, ללא שפיכות דמים ותוך כדי השתלבות במרחב.

בין האחד במאי ליום הניצחון ובמלאות 200 שנה להולדתו של קרל מרקס, אבי הסוציאליזם המודרני, אני מאחל לכולנו שלא נצטרך לחכות 2000 שנה ולא נשכח בדרך את המהות ונחליפה בטקסים וסמלים חלולים. אם נגיע בחזרה לכוח עם דגל אדום ביד, אבל בלי לזכור את האינטרס של המעמד נכשלנו. אז בזמן שכל מיני ליברטיאנים חובשי כיפות וחובבי כיבוש לועגים לכם על חורבן ברית המועצות ו/או המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות הגדולות באירופה, תזכירו להם שהם נכשלו פעמיים, פעם אחת בטעויות שנעשו לפני 2,000 שנה ועוד פעם בחזרה עליהן היום. אנחנו, אני מקווה, לא נחזור על הטעויות האלו ונצליח באמת ולא רק ברטוריקה ריקה, לבנות חברה, ועולם טובים יותר.

Tags: , , , , ,

6 Responses to “על כישלונות היהדות האורתודוכסית ועל האחד במאי”

 1. החגב עמד יציב הגיב:

  כתבת "ההצלחות ומהטעויות של הסוציאליזם המודרני"
  אשמח לדעת מהן אותן הצלחות אלה.
  כמו כן כתבת "גרסת הקומוניזם הסובייטי הצלחותיו וכישלונותיו" – גם במקרה זה אשמח לדעת מהן אותן הצלחות שאתה סבור שהושגו.

  כמו כן הזכרת את קרל מרקס, "אבי הסוציאליזם המודרני", כך כינית את אותו משומד אשר העדיף לינוק מפירות חברת הגוים תוך הפניית עורף לבני עמו (בדומה לאיש אשר על שמו שם העט שלך קרוי) המלצתי החמה עבורך- תציין את יום הולדתו של גראוצ'ו מרקס ואחיו, הם תרמו הרבה יותר לעולם והגותם לא הובילה לפשעים נגד האנושות בהיקף חסר תקדים.

  סופ"ש נעים ומיהו ג'ון גאלט?!

 2. החגב עמד יציב הגיב:

  עוד בקשה- כתבת "על ערבות הדדית, אהבת הבריות והגר" אבקש להתעניין האם אתה סבור שבמדינות שאימצו את רעיון הסוציאליזם, הווה אומר בריה"מ, קובה, צפון קוריאה ומקומות נאורים דומים.
  האם במקומות האלה אתה סבור כי המשטר והחברה הושתתו על "ערבות הדדית, אהבת הבריות והגר?"
  You know, just wondering 🙂

  תודה לך מראש ומיהו ג'ון גאלט?!

 3. נטע הגיב:

  אצלנו רק מתחיל קצת חורף ומתחילה הסאגה של הזקנים שצריכים שמיכות ותנורים לחימום.

  בסערת השלג הגדולה (דצמבר 2013 ) כשכמה מאות אלפים נשארו בלי חשמל (אנחנו היינו צריכים לצאת מהבית ברגע שהתאפשר –
  הצפי של חברת החשמל 4 ימים ללא חשמל)
  מאמר וקישורים
  http://www.blacklabor.org/?p=53586
  ואז שמענו – " מה אתם רוצים בארה"ב כל חורף נשארים רבים ללא חשמל, מה הפינוק הזה שלכם והקיטורים?".

  בדקנו – עולים מברה"מ שנשאלו אם גם שם היו כל חורף…."
  השיבו ש – לא!, ומדובר באנשים שלא סנגרו בדרך כלל על החיים שם.

  האם החימום הזה מצדיק תופעות אחרות שהיו שם?

  מסתבר שתלוי את מי שואלים.

  כשהחורף ארוך וקשה כמו בברה"מ ובצפון ארה"ה – קנדה, הפרספקטיבה משתנה.
  אימפריה מתפוררת
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3364245,00.html
  ד.א. אותה שאלה אפשר לשאול את הסקנדינבים (ס"ד).

  ואתה תגיד לי מיהו ג'ון רולס.

 4. החגב עמד יציב הגיב:

  נטע, האם את סבורה שארה"ב היא "אימפריה מתפוררת"? הכתבה שקישרת מ 2009, Talk about cherry picking.

  נטייתך הפוליטית-כלכלית יוצרת לך הטיה (bias) שמונעת ממך לראות את המציאות נכונה.
  את לוקה בהטיית האישור הגורמת לך לייחס משקל עודף למידע שאת סבורה שתומך בדעותיך הקולקטיביסטיות הבזויות.

  – הזקנים המחוממים והחביבים בבריה"מ שמחו להיפטר מהשלטון המושחת, הדכאני והאלים, למעשה כל עם אשר נפטר מעול משטרים סוציאליסטיים דכאניים הצביע ברגליים וניסה לאמץ את ערכי החירות והשוק החופשי (הרוסים כשלו אלה שהצליחו לא התחרטו על כך לרגע).

  – כל הסימנים מעידים שהמאה ה 21 תהיה "מאה אמריקאית" בצורה מובהקת יותר מהמאה ה 20.
  ארה"ב היא מעצמת על יחידה, התל"ג שלה הוא רבע מהתל"ג בעולם ומלפני 3 שנים הם גם עצמאית אנרגטית…תחשבי ארה"ב של המאה בשילוב סעודיה על מאגרי הנפט שבה…

  -התשתית בארה"ב במצב גרוע, זה לא סוד, יום אחד כשהסייקל הכלכלי העולמי יגיע למשבר, נשיא ארה"ב יכריז על "ניו ניו-דיל" ויניע תוכנית השקעה לאומית בתשתיות וכך יתניע את כלכלת ארה"ב והעולם בחזרה, זהו סיכון אבל גם הזדמנות.

  ולפני שאסיים- מיהו ג'ון גאלט?!

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  "יום אחד כשהסייקל הכלכלי העולמי יגיע למשבר, נשיא ארה"ב יכריז על "ניו ניו-דיל" ….."

  יום אחד… כן ב-2008.
  או שאתה מסתכל בקפה?

  מי זה ג'ון רולס?

 6. החגב עמד יציב הגיב:

  שוב הטית האישור לצד בורות פיננסית.
  נטע, את לא מבינה את המשבר של 2008-2009, המערכת נבחנה בנקודת קיצון המורכבת ביותר מאז 1929 ולצד הכשל שבהגעה למשבר זה המערכת הפגינה גמישות ויכולת לתקן את עצמה, זהו אחד המדדים לחוזק של מערכת כלכלית ומערכת מכל סוג, היכולת להגיב למשבר בגמישות ולהפיק לקחים מטעויות, כמעט עשור מאז המשבר וכלכלת העולם לא התדרדרה לשפל דוגמאת שנות ה 30 ונראה כי הצעדים שבוצעו אוששו את המערכת.

  אטען כי אחד הגורמים שהובילו לנפילת בריה"מ וכשלון מוחלט של הסוציאליזם בכל מקום בו נוסה בעולם הוא חוסר הגמישות המוטבע בו בבסיסו, שכן הכל נעשה באמצעות תכנון מרכזי ולא באמצעות מנגנון שוק.

  נושא מורכב ורב רבדים, לא אאריך בנדון.
  מיהו ג'ון גאלט?!

Leave a Reply