postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מבקשי-המקלט – הפליק-פלאק של נתניהו והאטד בבימוי בנט

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבקשי-המקלט – הפליק-פלאק של נתניהו והאטד בבימוי בנט

נושאים התמונה הגדולה, פוליטי ב 4.04.18 23:03

ההסכם בעניים מבקשי המקלט עם נציבות הפליטים של האו"ם הוגדר כהישג על-ידי נתניהו ודרעי במסיבת עיתונאים. בנט הגדיר זאת ככניעה. מהרגע שהחל מסע לחצים כבד מימין, בעיקר מצד הבית היהודי, מצא ראש הממשלה כי הכניס את עצמו למלכודת

מאת: אמנון פורטוגלי

על מופע הפליק-פלאק-פליק של נתניהו האטד בבימוי בנט

 1. בנט

שר החינוך נפתלי בנט הגדיר בפוסט שלו את ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם ככניעה וכתב: "אסור להיכנע."

נתניהו הגדיר את ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם כהישג, אבל בתוך מספר שעות, במופע רפיסות מרהיב, נכנע לבנט, חזר בו וביטל את ההסכם.  בנט כמובן לא יגדיר את ביטול ההסכם ע"י נתניהו ככניעה, ולא יאמר לנתניהו שאסור לו להיכנע לימין הרדיקלי הקיצוני ולבטל את ההסכם עם האו"ם.

בנט רוצה לספח 2.7 מיליון ערבים למדינת ישראל, אבל לא מוכן לקבל 16,500 פליטים כהי עור לישראל.

ב-2014 שיגר בנט מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו דרישה לספח לישראל, להחיל ריבונות ישראלית באזורים ביהודה ושומרון שבשליטת ישראל – גוש אריאל, גוש עציון, עוטף נתב״ג, גוש עפרה-בית אל, גוש מעלה אדומים ועוד. לדבריו, באזורים אלו חיים כ–400 אלף ישראלים ורק רבבות בודדות, כ-80,000, פלסטינים.

שנתיים אח"כ יצא המרצע מהשק והתבררה בגלוי התוכנית של בנט.  לדבריו, כפי שדיווח ברק רביד בכתבה ב"הארץ", אמר בנט:   "בנושא ארץ ישראל אנחנו צריכים לעבור מבלימה להכרעה.  אנחנו צריכים לסמן את החלום והחלום הוא שיהודה ושומרון יהיו חלק מארץ ישראל הריבונית. אנחנו צריכים לפעול היום, ואנחנו צריכים למסור את הנפש."

כך, בתוך שנתיים, עבר בנט מסיפוח של "רבבות בודדות של פלסטינים" לסיפוח של כל הפלסטינים, כ-2.5 עד 3 מיליון פלסטינים הגרים ביהודה ושומרון, שיהיו לפי תוכניתו חלק מארץ ישראל הריבונית. ולא סתם סיפוח, אלא כזה שעליו "צריכים למסור את הנפש".

 1. נתניהו

ה'מסתננים' של המערכה הראשונה הופיעו כ'מבקשי מקלט' במערכה השניה, חזרו כמסתננים במערכה השלישית, וזה עוד לא הסוף. בסוף ביבי גם יאכל את הדג המסריח, גם יחטוף מלקות וגם יגורש מהעיר. מעניין לציין שמקור הסיפור הוא במשל על יציאת מצרים, מתאים לימינו אלו.

ביום שני ה-2 לאפריל אחרי הצהרים, הודיע נתניהו במסיבת עיתונאים עם שר הפנים אריה דרעי, על ביטול הגירוש של מבקשי המקלט מאריתריאה וסודן, ועל הסכם או מתווה הבנות משותפות עם נציבות האו"ם לפליטים. במסגרת זו נציבות האו"ם לפליטים תפעל, באמצעות הסדרים עם מדינות מערביות שונות, ליציאה מישראל של לכל הפחות 16,250 מהגרים, ואילו ישראל תסדיר את מעמדם של אוכלוסיות מוגנות שמרביתן תשאר בישראל.

נתניהו סיפר כי ישראל עשתה מאמצים לאתר מדינה "שתסכים לקבל את האנשים האלה בלי שהם יסכימו לעבור אליה. זו הייתה פריצת דרך חשובה שנתנה לנו הרבה תקווה, והתחלנו להוציא אנשים. אבל מהר מאוד התברר שהמדינה השלישית איננה עומדת בתנאים ובלחץ, לכן מן הרגע שהתברר בשבועות האחרונים שהמדינה השלישית כאופציה לא קיימת, אנחנו למעשה נכנסנו למלכודת שאומרת שכולם היו נשארים. זו המשמעות'".

אבל מהר מאוד התברר שראש הממשלה הוא שאינו עומד בתנאים ובלחץ.  מהרגע שהחל מסע לחצים כבד מימין, בעיקר מצד הבית היהודי, מצא ראש הממשלה כי הכניס את עצמו למלכודת.

באותו היום, שעות ספורות לאחר שהכריז על ביטול תוכנית גירוש מבקשי המקלט, ולאחר שספג ביקורת רבה במפלגתו, בקואליציה ובקרב הציבור מהימין הרדיקלי, הודיע ראש הממשלה, הפעם בעמוד הפייסבוק שלו, על הקפאת ההסכם בין ממשלתו לאו"ם.

ביום שלישי ה- 3 לאפריל לאחר המשך מסע הלחצים ואף הגברתו, התברר שגם ההשעיה של ההסכם אינה מספקת את הימין הרדיקלי, וראש הממשלה לא עמד בלחץ. בצהריים הודיע נתניהו, גם הפעם בעמוד הפייסבוק שלו, על החלטתו לבטל לחלוטין את מתווה קליטת מבקשי המקלט ולא להסתפק בהשעייתו.

ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם אמור היה לעצור את מבצע הגירוש לרואנדה ולהביא לקליטת 16 אלף מבקשי מקלט במדינות מערביות. כעת, אחרי שרואנדה נסוגה מההסכם לקליטת מבקשי מקלט הקודם, ואחרי ביטול ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם, אין שום מתווה להוצאת מבקשי המקלט / המסתננים / מהגרי העבודה מישראל.

הלוך הלכו העצים למשוח עליהם מלך……….ויאמרו כל העצים אל האטד: לך אתה מלך עלינו.  ויאמר האטד אל העצים: אם באמת אתם מושחים אותי למלך עליכם באו חסו בצילי ואם אין תצא אש מן האטד ותאכל את ארזי הלבנון.  (שופטים ט' 15-8).

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המקום הכי חם בגיהנום פרסם כי איילת שקד ידעה על ההסכם:
  פרסום ראשון: בבית היהודי ידעו מראש על ההסכם עם האו”ם – ושתקו
  השרה איילת שקד נפגשה עם נציגי האו"ם כמה שבועות לפני הפרסום והכירה את פרטי ההצעה; שקד הייתה מעורבת בקביעת מספר מבקשי המקלט שייצאו מישראל
  https://www.ha-makom.co.il/post/einat-haim-shaked

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.