postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות במרצ – תמר זנדברג

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות במרצ – תמר זנדברג

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 14.03.18 0:56

תמר זנדברג היא המועמדת המובילה לראשות מרצ בבחירות הפנימיות הקרבות במפלגה. יניב כרמל ועמר כהן בראיון איתה ב"דבר ראשון". להלן חלק מהראיון

בימים אלו דנים בכנסת בתקציב 2019. לו תמר זנדברג ראשת הממשלה, מה היה שונה בתקציב?
"זו שאלה שאפשר לענות עליה בשתי דרכים. דרך החור בגרוש או דרך תפישת העולם. ואני חושבת שצריך לענות עליה דרך תפישת עולם. אחד הדברים שלא יודעים עליו מספיק בציבור זה מה שנקרא 'הנומרטור'. מדובר בכלל חדש שאומר שכל החלטה על הוצאה תקציבית עתידית צריכה להתקבל בצמוד להחלטה על מקור, כלומר על הוצאה תקציבית אחרת.  ככה הממשלה מייצרת מעין הפרד ומשול, כי לא צריך לקחת שקל מפה לשם אלא לשנות באופן כולל.

"כך גם לגבי המדדים שדרכם אנו מודדים את עצמנו – כמו דירוג האשראי או "הצמיחה" של המשק. למה לא לבדוק קודם כל את צמצום האי שוויון או אפילו איכות חיים, אם תסלחו לי על "ההיפיות". הכלכלה צריכה לשרת את האדם ולא להיפך, אך כיום האדם עובד בשירות הכלכלה, לא משנה כמה רע לו הוא יעבוד המון שעות, לא יראה את הילדים שלו. כל עוד הוא תרם את שלו במדד הצמיחה אז זה נחשב בסדר. זה סוג של שיעבוד של האדם למדד".

"מחיר למשתכן זה טלאי על טלאי. זה בעצם כסף שכלל הציבור, כולל העניים, מוציא כדי לסבסד את העשירון השמיני ומעלה"

האם למרצ יש עמדה ביחס לכמה צריך להגדיל את התקציב? על איזה סכום יש להעמיד את תקציב 2019?
זנדברג קובעת בתוקף שצריך לבטל את כלל מגבלת ההוצאה אשר מגביל, באמצעות חוק, את היכולת של הממשלה להגדיל את תקציב המדינה על פי הצרכים מחד, אך מאידך לא נוקטת עמדה ברורה לגבי ההגדלה הנדרשת של התקציב.

"ההתבוננות על תקציב המדינה כאילו היה התקציב הביתי, זו אחת האגדות שנתניהו וכלכלנים ליברליים וניאו ליברליים אוהבים להשתמש בהן, איננה נכונה. למדינה יש יכולת לנהל חוב כך שהוא יהווה מקור תקציבי. לסגור את הגרעון זו לא מטרה. לתת שירותים לאזרחים זו מטרה.

"אך מדינת ישראל היא מובילה מלמטה ב-OECD בהוצאה האזרחית לנפש. יש לי תחושה שישראל קצת מצטערת שהיא הצטרפה לאירגון הזה כי יש המון מדדים ואנחנו כל הזמן מלמטה", אומרת זנדברג בחיוך.

"אני תומכת באחריות ממשלתית הרבה יותר מורחבת, שירותים חברתיים ואזרחיים, רווחה, בריאות וחינוך, וגם דיור – שזה משהו מאד מאד חסר. המעורבות הממשלתית בשוק הדיור בישראל היא מהנמוכות שישנן, גם בכלכלות הליברליות".

איך היית פותרת את משבר הדיור?
"קודם כל דיור ציבורי", אומרת זנדברג, שבתחום התכנון העירוני נמצאת באלמנט שלה. "בצרפת 15% מהדיור הוא ציבורי ובישראל שברירי אחוז. אין כיום בנייה של דיור ציבורי. גלנט יצא עם תכנית בנושא, אבל אין שם בינוי, אין הוספת דירות. מעבר לדיור הציבורי, שמטפל בשכבות החלשות יש מנגנונים נוספים לשכבות הביניים: דיור בר-השגה, דיור חברתי, דיור להשכרה ארוכת טווח.

לזנדברג ביקורת רבה על פעילותם של כחלון וגלנט בתחום הדיור. "מחיר למשתכן זה טלאי על טלאי.  זה בעצם כסף שכלל הציבור, כולל העניים, מוציא כדי לסבסד את המעמדות הבינוניים. במקום שתהיה מדיניות קוהירנטית שמתחילה מהחוליה החלשה שזה הדיור הציבורי עולה למעמד הבינוני שזה דיור בר השגה.

"האוצר מפספסים את הקריטריון המשמעותי בדיור בר השגה בעולם שזה הוצאה על דיור כחלק מהכנסת משפחה. כלל האצבע הוא שהוצאות הדיור, כולל משכנתא וכולל הכל, יהיו עד כ-30% מההכנסה של משק הבית. בישראל מגיעים לאחוזים הרבה הרבה יותר גבוהים, וגם כשמנסים לפתור את זה באוצר מתחייסים למחיר השוק ולא להכנסה של המשפחה. האדם בשירות הכלכלה ולא להיפך. אם מחיר השוק קפץ באופן מדהים מה תעזור לי הנחה של 20% ממחיר השוק? וכך כלל הציבור מסבסד הטבות לעשירון השמיני ומעלה, כי רק הם יכולים לקנות דירה במחיר למשתכן.

"לדעתי", אמרה זנדברג, "מחיר למשתכן זו בועה שתתפוצץ. איכות הבנייה נמוכה, התכנון גרוע ומייצר פקקים, המחיר עדיין גבוה ואנשים לוקחים משכנתאות שלא יוכלו לעמוד בהן. עוד חמש שנים אולי כבר לא יזכרו מי זה כחלון אבל אנשים עדיין יהיו תקועים בדירה מתתפוררת ויקח להם שעתיים לקחת את הילד לגן בגלל הפקקים".

"אני קוראת לדור שלי הדור האבוד. מי שהצליח וקנה דירה עד 2008 כאילו זכה בפיס, ומי שלא קנה עד 2008 צריך לזכות בפיס אחרת הוא לא יוכל"

מדינת רווחה, בשביל הדור האבוד

"נקודת השבר עבור רוב הציבור היא 2003 בגזרות נתניהו" מסמנת זנדברג. "מאז המעמד הבינוני נשחק וגלש למעמד הנמוך. אני קוראת לדור שלי הדור האבוד. מי שהצליח וקנה דירה עד 2008 כאילו זכה בפיס, ומי שלא קנה עד 2008 צריך לזכות בפיס אחרת הוא לא יוכל. אני, לדוגמא, לא קניתי דירה ועכשיו אני לא אוכל להרשות לעצמי לא משנה כמה אני ארוויח, אין לי את ההון הראשוני".

"אנחנו הדור הראשון בתולדות מדינת ישראל שמצבו הכלכלי פחות טוב משל ההורים שלו, זה דור שנסמך על ההורים שלו. ההורים שלי, למשל, שבאו שניהם ממשפחות עובדות, ממשפחות עולות, הכי מידל קלאס שיש, בעזרת מדינת הרווחה והמשכנתא שניתנה אז עמדו בכוחות עצמם שיפרו את מצבם ביחס להורים שלהם. זה מה שמאפשר לדור הזה לעזור לדור שלי".

המשמעות של מדינת רווחה היא גם, בין היתר, העלאת מסים. את תומכת בכך?
"מיסוי זו מילה שבתוכה יש הרבה מאד דברים. יש בישראל עיוות גדול מאוד ביחס המיסוי בין הון לעבודה. עבודה ממוסה באופן סדור וברור, בעוד שההון בין לא ממוסה בכלל לממוסה בחלקו ולפעמים כן ולפעמים לא, ללא שיטתיות. המיסוי הכי כבד וסדור הוא על המשפחות השכירות שלא מתפרנסות מדבר פרט לעבודה, בעוד שהמיסוי על רכוש והון אין לו שיטה והוא לא נהיר, ויש מי שמנצל את זה.

"מדינות סקנדינביה הגיעו לרמת השירותים המפורסמת שלהן בזכות מיסוי משמעותי, ואני חושבת שאם תשאל את אזרחי ישראל הם גם יסכימו לדיל הזה – מיסוי כבד יותר בעבור שירותים טובים יותר בחינוך ובבריאות וכו'. אך קודם כל צריך ללכת לכסף שטמון בעניין הזה של מיסוי הון בישראל".

לקריאת הראיון המלא

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    יפה לה למרצ שגם אחרי ששני המועמדים הטובים יותר שהיו בה פרשו, המועמדת השלישית היא עדיין הטוב/ה ביותר שיכלו כל המפלגות מימין למשותפת להעמיד בפני הציבור הישראלי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.