postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » כנס "קדימה מדע" – האם הורים ומורים צריכים להכין אותו?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כנס "קדימה מדע" – האם הורים ומורים צריכים להכין אותו?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 23.01.18 0:21

"קדימה מדע" המפעילה את תכנית "שלבים" לילדים חולים תערוך כנס אמצע השנה בסימני סיפורי הצלחה, כפי שהיא מכנה אותו. ההורים לילדים החולים, הילדים החולים והמורים המלמדים אותם מתבקשים להירתם לארגון הכנס, לצלם את עצמם, ולשלוח את הסרטונים שצילמו ל"קדימה מדע". האם זוהי התנהלות ראויה?

מאת: דליה בלומנפלד

הודעה על כנס מטעם תכנית שלבים ב"קדימה מדע" התפרסמה לאחרונה. הכנס, כנס אמצע השנה בסימן סיפורי הצלחה ייערך ב-19 בפברואר 2018 במרכז הסמינרים ברמת אפעל. (להלן ההודעה על הכנס )

הנורמה של "אין הנחתום מעיד על עיסתו" אינה מתקיימת במקרה זה. הנחתום מעיד על עיסתו ומציין שהיא בסימן הצלחה. אבל מכתב זה שנשלח מאת אם לילד חולה לאחראית על תכנית שלבים במשרד החינוך, רחל אברמזון, ב-18 בינואר מעיד על ה"הצלחה":

"רחל שלום.

לא רוצה את השירות שלכם בעניין קדימה מדע! חסכתי לך כאב ראש של ילד אחד… מאמינה שכמוני יש לך עוד הרבה…

המלחמות על החיים והחינוך של הילד שלי מתבררות כמיותרות, מייסרות ומייגעות.

הגעתי למסקנה שמי שלא חווה ילד חולה על הבשר שלו לעולם לא יבין את ההתמודדות והקושי.  

יש גבול לכמה מאמצים ואנרגיות אפשר להשקיע בכם ובניסיונות לגרום לכם לקחת אחריות ולהבין את הצרכים והמורכבות…

בשורה האחרונה מי שצועק יותר ומי שלוחץ הוא זה שיקבל ולעזאזל הילדים ולעזאזל המכתבים הרפואיים.

מזעזע וכואב לראות באיזה אופן מערכת שלמה מתנהלת וכמה מאמצים אתם משקיעים בלטרטר ובלא לתת ובלהתעלם מהצרכים ומהחוקים.

בכל מקרה אני מיציתי… הספיק לי להתחנן ולקבץ נדבות מכם…

כל ילד שלא מקבל הזדמנות שווה מכם להתפתח ולהתקדם זה מבוגר שיהיה לנטל לחברה לעוד שנים רבות…

בהצלחה בהמשך."

 האם פנתה בייאושה לרחל אברמזון והודיעה לה שאינה רוצה בשירות של "קדימה מדע". היא כתבה זאת לאחר שהשקיעה זמן ומאמצים רבים כדי שהילד החולה שלה יקבל את זכותו החוקית ללמוד, אך כפי שכתבה "טורטרה" קשות והעדיפה לוותר, גם כך חייה קשים במלחמות עבור הילד החולה שלה. מכתב זה ממחיש שיש הורים שמאבקם על זכות ילדם ללמוד קשה להם, ואם מעמידים בפניהם קשיים, הם מוותרים. כך משרד החינוך מעביר כספים לחברה בעד הענקת שירותי למידה לילדים חולים, אך יש כאלה שאינם זוכים לשירות זה. ולאן הולך הכסף? ההקצאה התקציבית של משרד החינוך קיימת. האם יש שימוש בכל ההקצאה למען הילדים החולים? ואם לא, היכן נמצאת יתרת ההקצאה התקציבית?

סיפור אחד זה ממחיש שבמקרה זה, השירות הוא לא סיפור הצלחה. האם יש סיפורי הצלחה בשירות זה? על כך לא פורסמו נתונים אובייקטיביים. אבל השיטה בה מתוכנן הכנס כפי שפורסם מעוררת חשש שהאמת לא תצא לאור. מקבלי-השירות ונותני-השירות התבקשו להירתם לכנס ולצלם את עצמם לסרטונים שיוקרנו בכנס.

"קדימה מדע" שלחה מכתב להורי ילדים חולים ולמוריהם, ובו היא מבקשת מהם להירתם לכנס ולצלם את עצמם לסרטון. הם מתבקשים לספר בו מה בשבילם תכנית "שלבים" של "קדימה מדע", מה זה אומר להיות מורה בתכנית "שלבים", מה ריגש אותו מאז שהוא בתכנית. (להלן מכתבי פניות קדימה מדע להורים, תלמידים ומורים לצלם עצמם לסרטון)

בקשה/דרישה זו של החברה מנותני השירות המורים, המטפלים והסייעות, וממקבלי השירות: ההורים וילדיהם החולים, מעלה תהיות: האם הורים שמשקיעים הרבה זמן מחייהם בטיפול בילדיהם החולים, ומשקיעים הרבה זמן במאבק למען זכותו ללמוד צריכים להקדיש זמן לצילום סרטונים עבור כנס של "קדימה מדע"?  האם המורים והמטפלים המשקיעים זמן לא רק בתוכן המפגש עם הילד החולה, אלא גם בנסיעות כדי להגיע לביתו, צריכים להקדיש זמן לצילום סרטונים עבור "קדימה מדע"?

ונניח שכן. שראוי שיקדישו זמן, מה שלי לא נראה, האם יוכלו לשקף בסרטון איזו שהיא אמת מן השטח? הרי מדובר בלקוחות שבויים. מחייבים אותם להציג רק דברים חיוביים על "שלבים". הם לא יכולים להעלות בסרטוניהם, אם יישלחו, ביקורת על התנהלות "קדימה מדע". הם לא יכולים אפילו להעלות הצעות לתיקון בהתנהלות של "קדימה מדע". אם יעשו זאת, סביר להניח שייענשו על ידי "קדימה מדע". מורים שיעשו כך, כנראה יפוטרו. הורים ותלמידים, אם יעשו זאת, נראה שיימנע מהם השירות לו הם זכאים. הלקוחות השבויים יוכלו רק לשבח בסרטונים, לא לבקר.

למעשה מטילים על הורי ילדים חולים ועל מורים, מטפלים, סייעות לשרת את יחסי הציבור של "קדימה מדע" בתכנית "שלבים". וכל זאת בחינם ללא שום תמורה.

האם במצב זה בו משרד החינוך העניק זכיינות ל"קדימה מדע" להעניק שירותים לילדים חולים בבתיהם, תמורת סכומי כסף עצומים, האם האתיקה המינימאלית מתירה לחברה להתנהל כך? האם לא מן הראוי למנוע מהחברה לחייב מורים, הורים וילדים חולים לתרום מזמנם ובחינם להאדרת פעילותה של "קדימה מדע" בתכנית "שלבים"? אולי במקום כנס כזה מן הראוי היה ש"קדימה מדע" תארגן הכשרות והשתלמויות למורים, למטפלים ולסייעות, לטובת העבודה השוטפת עם הילדים החולים?

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

15 תגובות

 1. לא יאומן כי יסופר :

  מי שעוקב אחר הנעשה בפרויקט מאז העברתו לידי קדימה מדע לא מתפלא . זאת היא כנראה דרכם לנסות ולהתמודד עם הפרסומים הרבים המאוד לא מחמיאים על יחסם להורים לילדים ולמורים העובדים בפרויקט.

 2. אמא לילד חולה :

  קדימה מדע ״המופלאים״ חסרי אונים מול התגובות הזועמות על השירות הלקוי שהם מספקים ולכן מחפשים מישהו שישבח אותם.
  חברה שעושה עבודה טובה לא צריכה לבקש חיזוקי אגו…
  ולמשרד החינוך, הגיע הזמן לעצור את המכרז הגרוע הזה, לא ייתכן שחברה כל כך כושלת מספקת שירות כל כך רע ואתם ממשיכים לשלם להם עשרות מיליוני שח

 3. ילד חולה :

  חברי הכנסת, תעזרו לי ולחברים שלי להיות תלמידים טובים.
  אז מה אם אנחנו חולים. יש לנו זכות להצליח.
  קדימה מדע חושבת רק על הכסף שהיא תרויח
  ולי חסרים מורים. לאף אחד במשרד החינוך לא אכפת.

 4. אמא של ילדה מקדימה מדע :

  הכי מרגיז אצלם היחס המתנשא והמזלזל שלהם.
  כשהתלוננו במשרד החינוך אמרו שיעירו להם.
  כבר שלוש שנים מעירים להם.
  הכסף שלהם לא קונה אנושיות, חמלה, מקצועיות.
  שר החינוך בנט, חייבים לעצור הכל ולצאת למכרז חדש.

 5. ראובן :

  משהו מסריח

  יש משהו שאני לא מצליח להבין
  איך הם מקבלים כל כך הרבה כסף
  ובסוף אומרים לנו ההורים שהם עובדים חצי בהתנדבות
  ושהם מבקשים מאיתנו לחפש עובדים
  והעובדים שלהם בלי עבודה

  יש למישהו הסבר?

 6. אמא לילדים חולים :

  חכו שיחזירו אתכם לימי תללים האפלים ואז באמת תתלוננו

  לא ברורה האובססיביות של דליה בלומפלד נגד קדימה מדע, חוץ מאולי קשר הדוק עם מנהלי "תללים" שעדיין מקוים להחזיר אותנו לאותם ימים אפלים בהם לא עמדנו משום מה באף קריטריון שלהם ולא היינו זכאים לכל עזרה.
  כל המתלוננים כנראה לא היו להם ילדים חולים בימי תללים. לנו היו. אולי קדימה מדע לא מושלמת, אבל היא "קיימת"
  הסיבה שלא התלוננתם על תללים כנראה כי "בכלב מת לא בועטים". תללים בימי הזכיון היתה מתה לגמרי.

 7. אמא לילדים חולים :

  תוספת לתגובה

  האם הסיבה לכתבה היא החשש של דליה יחד עם תללים שמא יש הרבה הורים מרוצים שישמחו להביע במשהו את הכרת תודתם לקדימה מדע ולספר את ההצלה הגדולה שהם מהווים עבור ילדינו החולים….?

 8. מורה - שם חסוי :

  זה פשוט לא יכול לעבוד ככה

  שלום,
  אני מורה בקדימה מדע.
  אני מורה טוב. איך אני יודע את זה? כי אני שומע מהורי התלמידים ומהתלמידים עצמם כמה הם אוהבים את השיעורים איתי וכמה הם מרגישים שהם ברי מזל שהגעתי אליהם.
  והאמת שאני אוהב ללמד, וגם אוהב את התלמידים הנהדרים שלי. כל אחד ואחת עם הסיפור האישי שלו/ה למה הוא לא נמצא בבית ספר.
  אבל בעצם אני רוצה לספר לכם איך זה נראה מהצד של המורה ולמה המתכונת הזו לא יכולה לעבוד.
  אני מקבל תלמידים קצת אחרי סוכות, כלומר באוקטובר. במקרה הטוב אני מקבל אישור ללמד אותם עד יוני. כלומר כ 8 חודשים. רוב התלמידים מקבלים אישור ל 3, 4 חודשים.
  וגם אז יש הרבה מאוד (בעצם רוב) ביטולים של השיעורים על ידי התלמידים. אני לא מאשים חלילה את התלמידים. הם סובלים מספיק.
  אך אני כמורה מקבל שכר רק על שיעור שבוצע בפועל. ואני מקבל 65 שח" לשעה. ומקבל כ 15 שח" דמי נסיעה.
  זה מקום עבודה שלא מספק שום בטחון תעסוקתי. ואני צריך להתרוצץ בין בתים של תלמידים, מבזבז זמן וכוחות בדרכים והכנסה אפסית. מתחת לשכר המינימום. כנראה הרבה מאוד כסף הולך לתפעול הפרוייקט. אני כבר לא יכול לעבוד שם, כי פשוט כרגע למשל אין לי אף תלמיד. זה מקום עבודה שלא מספק שום בטחון להכנסה. ולכן גם אני כמורה לא יכול לשריין ביומן שעות לתלמידי.
  עצוב לכולם.

 9. די לבעיטת המיותרות בעמותה מפוארת :

  אכן עמותת תללי"ם איננה קימת יותר, משרד החינוך דאג לכך יחד עם הנהלת קדימה מדע. חסכו את ההתקפות המוזמנות הפרועות וחסרות הבסיס עליה. התמקדו במה שחשוב מתן שרות נאות לתלמידים החולים בבית, בזה תללי"ם התמחתה ועשתה זאת בנאמנות ללא תלונות 25 שנה, אולי כדאי שגם קדימה מדע תתחיל לעשות את עבודתה נאמנה. היא יכולה לקחת דוגמא מפעילותה ללא רבב של תללי"ם.

 10. אמא לילדים חולים :

  בטח ללא רבב. מי שלא עובד, לא מתלכלך!

 11. די לך אמא :

  עמותת תללי"ם הגישה סיוע לעשרות אלפי תלמידים שהיו זכאים לכך מאז 1990 בהצלחה ברגישות ובתמיכה ללא סייג של משרד החינוך והמדינה. היא זכתה להערכת כנסת ישראל נשיאי המדינה חברי הכנסת מכל שדרות האוכלוסייה שהיו חברי ועדת החינוך ואנשי ציבור מכל שדרות האוכלוסייה וכן הייתה ממובילי החוק לחינוך חינם לילדים חולים. די להשמצות המכוערות וחסרות השחר שנועדו להגן על קדימה מדע שלצערן של רבות ממשפחות התלמידים החולים המתלוננות כל חוסר בטיפול נאות,כנראה איננה עומדת במשימה הכבדה שלקחה על עצה!

 12. אמא לילדים חולים :

  עוד לא ראיתי תגובה חיובית של הורה מתקופת תללים

  כל מי שכותבים תגובות הם כנראה אנשים מתללים או שלוחיהם, או אנשים שיש להם ילדים חולים רק מהתקופה האחרונה. כל ההורים שאני מכירה, כמונו, שיש לנו ילדים חולים כבר שנים, אנחנו היחידים שיכולים באמת להשוות בין שתי התקופות, רק אנחנו יכולים להעיד מאיזה חושך יצאנו ולאיזו אורה הגענו. להתלונן קל אבל מי שלא היה אז לא יודע להעריך עכשיו מה שיש לו.
  ההערכה היחידה שמעניינת אותנו ההורים זה הערכת ההורים עצמם. איפה ההורים מימי תללים שיש להם משהו טוב לומר?!
  נשיאים, חברי כנסת וכדו' זה יחסי ציבור אבל לא יחסי אנוש.

 13. אמא לילד חולה שנים רבות :

  לאימא שכותבת נגד תללים ומשבחת את קדימה מדע:
  אינך יודעת את כל מה שקרה אז ומה שקורה היום.
  לנו, חלק ממטה המאבק לחינוך שווה זכויות לילדים חולים, יש מאות עדויות עצובות ומדאיגות, כולל גם מעובדי החברה, על ההתנהלות המחפירה של קדימה מדע. אנו גם מכירים את התנהלות תללים (שכבר לא קיימת זמן רב) על מה שהיה בעבר ומברכים על היושר והעזרה שהם העניקו לילדים. תקציב החברה גדול לאין שיעור ממה שהיה אז… להשוות בין כ 20 מיליון שח התקציב האחרון, שקיבלו אז , לעומת 85 מיליון שקלים שמקבלת החברה היום זה רק מראה בדיוק כמה תללים עשו המון וכמה כיום החברה מתעלמת מההורים, נותנת שירות גרוע ביותר, מציעה טובות הנאה להורים שידברו לטובתם, ועוד ועוד ועוד… אמא לילדים חולים, תעצרי כאן, כי האמת האמיתית היא שכיום כולם כבר יודעים: המצב ישתנה רק כשקדימה מדע יעזבו…
  יש מכרז בקרוב, מתפללים לחברה אחרת, שתהיה הוגנת וראויה …

 14. אמא לילדים חולים :

  אמא יקרה ראש מטה המאבק: האם שכחת שנפגשנו ב 2 האשפוזים האחרונים של בנך בבית החולים בירושלים? בפעם הראשונה כשנפטר בני ושתבדל לחיים בתי היתה מאושפזת ופעם באשפוז של בתי האחרת? אני מאד מכבדת אותך אבל הילד שלך קטן מאד וכשנפגשנו כבר אמרתי לך שחבל שאת שלא הכרת את ימי תללים משמשת כלי בידיים של אנשים שמעולם לא עזרו לנו ולוחמת נגד קדימה מדע שאולי אינה מושלמת, אבל טובה לאין ערוך, למרות מה שקבלת שהם אינם מעניקים טיפול רגשי לבנך. בעתונות ראיתי שקדימה מדע מקבלים 45 מיליון בשנה שזה פי שניים מתקציב תללים אבל תבדקי ברשומות כמו שאני עשיתי ותגלי שהם מספקים שירותים ללמעלה מפי 10 שעות תלמידים ממה שסיפקה תללים.

 15. אמא לילדים חולים :

  רק עכשיו קלטתי

  עכשיו שאת אומרת שעומד להיות מכרז חדש, אני מבינה את טירוף המאבק נגד קדימה מדע. הרי כל הכתבה שלמעלה דמגוגית בעליל! תפתחו אתרים של כל אגודה של חינוך מיוחד או לא משנה מה ובכולם מלוקטים ציטוטים וסרטינים של אנשים שנהנים משירותי אותה אגודה. אף אחד לא הכריח וטבעי מאד לשאול הורים אם הם רוצים לומר משהו.
  פשוט עכשיו הבנתי מושחתי תללים שלקחו להם את סיר הבשר מתחילים להריח שוב את בשר ילדינו ופצחו במאבק איתנים של השמצות כדי לדחוק את קדימה מדע ולהפיל את כולנו שוב לתוך יורת הגהינום שלהם. אני מקווה שהתעמולה המכוערת תשוב ריקם ולא נשוב להתענות תחת טלפיהם המדושנות של אנשי תללים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.