postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מפלגת העבודה – מחנאות גם ברמה המקומית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה – מחנאות גם ברמה המקומית

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 17.01.18 1:25

בשבוע שעבר נערכו בחירות למזכירות סניף ירושלים. מול מועמד שהחליט לרוץ החליט עמיר פרץ להריץ כנגדו מועמד כלנתריסט. התנהלות זו משקפת את המחנאות הפסולה שגורמת נזק לקידום הסוציאל-דמוקרטיה

מאת: ק.טוכולסקי

בשנת 2017 הובס המחנה הסוציאל-דמוקרטי במפלגת העבודה. המחנה הזה, שגם כך לא שלט במפלגה לאורך רוב ההיסטוריה שלה, הצליח בזכות מנהיגיו להפסיד תוך מספר חודשים את הנהגת המפלגה וגם את האפשרות להנהגת ההסתדרות והפיכתה מארגון מאובן, שלא דואג לאינטרסים של העובדים, לארגון עובדים לוחמני.

שני המנהיגים הסוציאל-דמוקרטים עמיר פרץ ושלי יחימוביץ סרבו לתמוך האחד במרוצו של השני והעדיפו לעזור כל אחד לשני לנחול מפלה. סוציאל-דמוקרטים רבים תמכו ובצדק בכל אחד מהם במאבקו מתוך הכרה בכך שזה המעשה הנכון שמשרת את האינטרס המעמדי. זה היה הדבר הנכון לעשות אבל זה גם הפך את הסוציאל-דמוקרטים לעוד יותר לא רלבנטיים.

המחנה הסוציאל-דמוקרטי לא הצליח להשפיע על בכירי חבריו. הסוציאל-דמוקרטים בעבודה פשוט לא נספרו. גם יחימוביץ וגם פרץ, שמחו על התמיכה שקיבלו, אבל התעלמו לחלוטין מהאינטרס הסוציאל-דמוקרטי. בקיצור, ב-2017 נחלה הסוציאל-דמוקרטיה בעבודה שתי מפלות מידיהם של שני מנהיגים שלא היו מסוגלים לשים את טובת אזרחי ישראל ומעמד העובדים והנתמכים לפני האגו שלהם. וראו איזה פלא העסק הזה לא נגמר.

בבחירות המוניציפאליות האחרונות התמודדה מפלגת העבודה בירושלים ברשימה משותפת עם מרצ והירוקים. היא זכתה בשני מקומות במועצת העירייה וכך זכתה מפלגת העבודה לחבר מועצה לחצי קדנציה ברוטציה. אבל אז, הנבחר איתי גוטלר, לקח את המנדט שלו, אחד משני המנדטים היחידים באופוזיציה באותה עת, והעביר את תמיכתו לראש העיר. הכלנתריזם (נטישת מפלגה שבה נבחרת ואת המחנה שלה אופוזיציה לטובת שיתוף פעולה עם השלטון המקומי) נולד בירושלים ועודו קיים.

בשבוע שעבר נערכו בחירות למזכיר הסניף בירושלים. מנדי שקד הציג מועמדותו, וכשנודע הדבר, החליט עמיר פרץ להריץ כנגדו מועמד כלנתריסט. האם מועמד זה ראוי להיות מזכיר סניף העבודה בעיר? מה הופך אותו לראוי לתמיכתו של פרץ? האם הוא סוציאל-דמוקרט נודע בשערים? נציג וועדים אוטנטי? לא, הוא פשוט מתמודד נגד מועמד ששייך למחנה יחימוביץ/גבאי.

אני כידוע תמכתי בפרץ בבחירות האחרונות בעבודה, ואני חושב שהוא אחד המנהיגים הגדולים שקמו לסוציאל-דמוקרטיה בישראל באופן כללי. אבל בניגוד לחזונו ולעוז רוחו, אי אפשר להתעלם מהפנקסנות הנקמנית והמכוערת שמאפיינת את התנהלותו במקרה זה ואשר לצערי שמעתי על שכמותה גם בעבר. זאת לא הפעם הראשונה שאני מתאכזב מהאופן שבו הוא או אנשים הקשורים בו נוהגים בשמו.

היכולת של עמיר פרץ להריץ מועמד, שסרח כחבר מועצת עיר, כנגד מועמד כמו מנדי שקד, שהוא סוציאל-דמוקרט מושבע, רק מפני שהסוציאל-דמוקרט משתייך בעוונותיו למחנה שלי יחימוביץ, מעידה על שיקול דעת מוטעה וקטנוניות מכוערת שאינה מאפיינת מנהיגים. עמיר פרץ טעה. מלחמות החפירות הקטנוניות שהוא ויחימוביץ מנהלים האחד כנגד השנייה כבר עשור רק גורמות נזק לקידום הסוציאל-דמוקרטיה ועלולות להרעיל את הפוליטיקה הסניפית והמוניציפלית בשנת בחירות לעיריות.

הסוציאל-דמוקרטיה במפלגת העבודה ספגה בעשור האחרון כמה מפלות מרשימות. אני אישית חושב שהמפלגה הזו גמורה. ולסוציאל-דמוקרטים שבה יש עכשיו הזדמנות פז להצטרף למרצ, לסייע לאילן גילאון לבנות שמאל ציוני סוציאליסטי/סוציאל-דמוקרטי, ולנטוש את האשליה שמפלגת העבודה תהיה אי פעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, שהיא מעולם לא הייתה. אבל לאלו שמתעקשים להאמין שיש לסוציאל-דמוקרטיה בעבודה סיכוי, אני ממליץ להבין שאי אפשר לשים את האינטרס האישי והמחנאי לפני המעמדי. אם שלי יחימוביץ ועמיר פרץ לא מסוגלים להבין את זה, זה עצוב אבל זה מה יש. הבוחרים בעבודה למוסדותיה ומועמדיה צריכים להתעלם מהמחנאות הפלגנית של הסוציאל-דמוקרטיה, ולהצביע לאנשים הראויים והנכונים כי הם האנשים הראויים והנכונים, ולהבין שהנקמנות הקטנונית היא שהביאה על המחנה את חוסר הרלבנטיות וההשפעה שלו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  נכון קורט.שני הפוליטיקאים האלה "מושכים אחד לשני בצמות" והתוצאה קטלנית.חבל!!!

  נכון קורט.שני הפוליטיקאים האלה "מושכים אחד לשני בצמות" והתוצאה קטלנית.חבל!!!

 2. ק. טוכולסקי :

  במערכת הבחירות של 2009 אמר ג'ומס שמפלגת העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי. הוא טעה, היא פשוט החליפה תפקיד והפכה לסמרטוט רצפה מרוט ועלוב. מה ששני האנשים האלה שיצא לי לתמוך בשניהם עושים למפלגה הZו זו גרסת העליבות הטוטאלית למריבות פרס רבין.

 3. נטע :

  לא הבנתי - מי ניצח שם?

  בסופו של דבר המבחן האמיתי הוא בבעלי זכות הבחירה –
  מי הם?
  כמה מהם השתתפו?
  כמה מהם גרים באמת בירושלים?
  כמה מעט שכל צריך כדי להצביע לכלנתריסט בתקופה שבה יש אכזבה גדולה כל כך מברקת?
  האיש הפך לבדיחה בעיר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.