חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמת הספין

נושאים דעות, מדיני-בטחוני, מועד ב', פוליטי ב 28.12.08 11:45

המלחמה שנפתחה אתמול בבוקר בעזה לא תפסיק את נפילת הקסאמים, ולא תסתיים ללא פעולה קרקעית יקרה ומסובכת. יהנותן קלינגר מבקר את המלחמה ואת התנהלות הממשלה: אין הכרזה רשמית על מלחמה, יש פגיעה קשה בחופש הביטוי על ידי מניעת כניסת כתבים זרים והפצצת תחנת הטלוויזיה של חמאס. לקראת הבחירות הקרבות, המפלגות מצאו תקציב חדש לקמפיין – תקציב הבטחון. אתם מוזמנים להגיב

0.
מבצע צבאי הינו פעולה אחת נקודתית ומוצלחת. לדוגמא, הטלת פצצה שהורגת 15 אזרחים על מנת להרוג מחבל אחד מהאוויר, מה שיגרום למכה קלה בכנף ולכמה החלטות מעניינות בבית המשפט העליון (בג"צ 5757/04 יואב הס ו-30 אח' נ' סגן הרמטכ"ל, האלוף דן חלוץ). מבצע הוא לא אקט מאסיבי של הטלת פצצות על מדינת אויב; וזה בדיוק מה שהתרחש אתמול.

1.
[טיעון טכני למה אני נגד המלחמה] כן, חמאס היא מדינת אויב, היא לא "יישות מדינית" או "שלטון טרור". רצועת עזה הינה ריבונית ואוטונומית, וראוי להתייחס אליה ככה. כמו שאמרתי אתמול, על ישראל היתה להכריז מלחמה. הכרזת המלחמה היתה גורמת לכך שהמצב של ישראל היה ברור יותר והיה ניתן לפעול למען הצלת יישובי הדרום בצורה מהירה יותר. אי הכרזת המלחמה גורמת למצב בו הכנסת אינה יכולה להפסיק את המלחמה למרות שיש רוב נגד המלחמה. הפעולה הדיקטטורית של הכרזת מלחמה ללא כל ביקורת שיפוטית עוד תעלה לאהוד ברק ואהוד אולמרט ביוקר.

2.
[טיעון פרקטי מס' 1] המלחמה לא תמנע את נפילת הקסאמים, אלא במקרה הטוב תהיה מפגן יכולת של ארטילריית החמאס. כבר עכשיו החמאס יכול לירות טילים עד אשדוד, וכנראה נגלה עוד כמה הפתעות. אבל אם אפשר לומר זאת יחסית אז תקיפה של צה"ל מובילה כל פעם להחמרת המצב ולאו דווקא לשיפורו (1, 2, 3). אכן, יטענו המלעיזים כי פעולה צבאית חזקה דיו תגרום לסיום המצב [וכאן באה הטענה הבאה].

3.
[טיעון פרקטי מס' 2] ללא תקיפה קרקעית לא תהיה אפשרות אמיתית לסיים את המלחמה. אבל יציאה לפעולה קרקעית היא עניין יקר. בעצם, מה שהיה בלבנון 2006 חוזר על עצמו ואנחנו נראה עוד פעם ועדה, הפעם ככל הנראה השופט לועדה צריך להכין את עצמו. [והנה הצבא כבר נערך]

4.
[טיעון פרקטי מס' 3] התקפת תחנת הטלויזיה של חמאס אמש, לדוגמא, היא מעשה שלא יעשה. פגיעה בחופש הביטוי וביכולת של רצועת עזה לדווח על הנזקים שנגרמים שם. כשמדינת ישראל מונעת כניסת כתבים זרים לעזה, זו היתה התחלה חמורה של פגיעה בריבונותו של חמאס על עזה. כעת ישנו מצב בו התושבים ברצועת עזה כלל אינם יכולים לקבל דיווח על המצב.

5.
[טיעון פרקטי מס' 4] ביוני 2007 פסק בית המשפט העליון כי על מדינת ישראל לממן את מיגון בתי הספר ביישובי שדרות (בג"צ 8397/06 ווסר אדוארדו נ' שר הביטחון). מדינת ישראל ניסתה להתנער מהחלטה זו בטענות תקציביות שונות ומשונות. אולם, ברור כבר לכולנו שאם כל שקל שהושקע במלחמה היה מושקע במיגון הכיתות, לא היינו נחשפים ל'מצב' הזה והיינו יכולים למצוא לא מעט נחת. אבל עדיין, למרות שיותר יקר להפציץ את עזה מלמגן את שדרות, בוחרים ביכולת לגרום נזק ולא תועלת.

6.
[טיעון פרקטי מס' 5] מלחמת הספין שנכפתה עלינו היא בעייתית. אהוד ברק הכריז על השעיית קמפיין 'העבודה' וציפי לבני הכריזה גם כן. אולם יותר מכל אנו יודעים שאת הגבלות תקציב מפלגותיהם השניים הגדילו באמצעות תקציב הבטחון. יוסי ורטר כותב היום שזו מלחמת ספין קטנה שנועדה לעזור לברק, כך גם סוברים ב'גוש שלום' ואני לא מעוניין להגיד שזו מלחמת ספין בצורה לא אחראית, אבל אני כן יכול להיות די בטוח שהסקרים שפורסמו היו חלק מהשיקולים שנשקלו בזמן הארוך בו תוכנן המבצע.

7.
אין מלחמה טובה; אין דרך טובה יותר לומר זאת ואני חושב שניסיתי לנמק זאת. אני גם חושב שיובל דרור אמר לא מעט דברי טעם. אני מסכים עם רובם, אני חושב שלא צריך לשבת בחיבוק ידים ואני חושב שהדרך הנכונה לטפל בקסאמים היא שילוב של פעולה קרקעית נקודתית [מה שאמור להקרא מבצע, אבל לא נקרא כך בישראל] ושל מגעים דיפלומטיים. אם יש לכם בעיה עם זה, יש כאן מקום לטוקבקים:

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , , , , , ,

15 תגובות

  1. עמי וטורי :

    מסכים לחלוטין.

  2. ליאור :

    אני ממש לא מסכים
    החמאס הוא הגורם הנבחר השולט ברצועה
    הפגיעה בו היא התגובה הריאלית והמידתית (הנכונה) על ירי בלתי פוסק ללא תגובה כאשר מטרת הרשות החמאסית (הנבחרת) היא השמדת ישראל היא החרבת מוסדותיו ופגיעה במי שחבר בארגון ונושא בנשק
    ברור שנוח לשמאל לראות את התקיפה כמשהו לא מוסרי
    אבל התקיפה של החמאס הלא נפסקת לעבר העורף מתוך אוכלוסיה אזרחית שאותם הם מדכאים בצנזורה ודיכוי דתי קיצוני אלים היא העשייה הבריונית הרעה
    אבל נוח להגיד "רצח עם" אז תתעלמו מהמציאות ותתנחמו במה שנעים לכם.

  3. השפעת המלחמה על ההצבעה שלי :

    […] עם מפלגת העבודה. אין לי מה להגיד על השותף הבכיר למלחמת הספין, חוץ מלתמוך בשוקי, ולהצטרף לקריאה לרסק את מפלגת […]

  4. הראל לייבוביץ :

    המבצע הזה היה בלתי נמנע ואין צודק ממנו.
    אין לי כל עניין להיכנס לויכוח שגם כך לא יעזור, שכן כותב המאמר הזה יעדיף תמיד לבקר את פעולות צה"ל ולמחות על פגיעה במטרות-חמאס, ולא יכתוב ולו פעם אחת נגד המשך ירי הקסאמים והפרות חוזרות ונשנות של הרגיעה מצד חמאס.
    הרי שהטענה שדווקא המבצע יגביר את ירי הטילים לעבר ישראל, היא טענה אומללה. מדוע שבכלל יהיה ירי של טילים לעבר יישובים בתוך שטח ישראל? ואם יש – מדוע שישראל לא תגיב?
    אני בטוח יהונתן, שלא חווית ולו יממה אחת בה היית צריך לשהות במקלט או חדר ממוגן. כנראה שיש תל אביביים שעדיין מנותקים מהמציאות ומעסיקים עצמם בהגנה ורחמים על הצד התוקפני בסיפור, זה שעוסק בטרור יומיומי ושם לו למטרות – יעדים אזרחיים ובלתי מעורבים, ולא עוצר לרגע להזדהות עם הצד הישראלי – תושבי שדרות ויישובי הדרום, שלא עשו דבר.

  5. יהושע בן משה :

    עוד פעם מאמר ללא חתימה!
    כנירא שזה נהפך להרגל וחבל.
    מלחמה זה נושא חשוב מדי כדי להגיב עליו בהקשר של מאמר אנונימי!

  6. יהושע בן משה :

    כדי שאיש לא יחשוד בי שהנני מתחמק מלנקות עמדה :
    כפי שרשמתי ב FACEBOOK : כשכולם שמחים על פתיחת המלחמה בעזה, סימן שהיא לא נכונה ומוגזמת.
    גם המלחמה הזו מיותרת, לא תצליח לסיים את מצב העוינות אם האוכלוסייה הפלסטינאית, ורק תגביר טינה ותרחיק אפשרות של חזרה לדושיח .

  7. דניאלה :

    עזוב רגע פרקטיקה ותחשוב פסיכולוגיה. בסופו של יום, מנצחים או מצליחים רק בזכות מוטיבציה ונחישות. אין לנו קיום אם אנחנו לא מאמינים שאנחנו מסוגלים. אחרת איך בכלל היינו פה היום ? סוף סוף ברק מראה למה באמת הוא מסוגל כשהוא לא מסתבך בתמרונים פוליטיים מטומטמים של אופורטוניסטים עם יכולות בינוניות, קרי- מפלגת העבודה (ע"ע בן אליעזר).
    נכון, אין מלחמה טובה וגם אין הפסד נעים. אז מה תעדיף, יונתן?
    כל הניסוחים המשפטיים בפוסט שלך מעלים איזושהי אי נוחות. למי אנחנו מצביעים בבחירות? לשופטי בית המשפט העליון?! זו דמוקרטיה?

  8. ליהושע :

    תקרא את הכותרת: יהונתן קלינגר

  9. שי כהן :

    המלחמה הזו- כמעט ככל מלחמת רשות, היא עוול נורא ופשע נגד הילדים של שדרות (פשע בן 8 שנים) ושל עזה.

    אם אתם נלהבים מרוחות המלחמה- תחשבו רגע איך הרגשתם כלפי מלחמת לבנון בשלושת הימים הראשונים , כשישראל הייתה שטופה בחמת רצח- (אין מילה אחרת)
    ולעומת זאת איך אתם מרגישים כלפי המלחמה ההיא ותוצאותיה היום
    ?
    נכון, המלחמה הזו מעט יותר מוצדקת, ונכון – הם חלשים יותר בעזה מאשר בלבנון- ואולי ניתן לדכא אותם צבאית ביתר יעילות

    אבל גופות מרוטשות נשארות כאלו (וגם מתמידות בנטייה המצערת שלהם להמשיך ולהתפרק ולא חלילה להתאחות ולחזור לחיים) בדרום ובצפון- וכמו תמיד, הן כאלו גם בלא תלות אם מדובר בילד בן 19 שהייתה לו בר מצווה או ילד בן 8 שמעולם לא תוכננה לו כזו

  10. מתן :

    מסכים עם כל הנימוקים הפרקטיים שלך, אבל הטיעון הראשון, זה בנוגע לכך שעזה היא מדינה ריבונית, הוא טעות נפוצה, ובכך אתה מגלה כי גם אתה קורבן של ספין, אמנם קצת יותר ותיק. עזה אינה, ומעולם לא היתה, שטח ריבוני, ולמעשה נשארה כבושה בידי ישראל מאז 1967 ועד היום, גם לאחר ההתנתקות. רן הכהן הסביר בהעוקץ למה: http://www.haokets.org/article.asp?ArticleID=2890 (אחרי שנכנסים ללינק, צריך ללחוץ על הכותרת כדי לקרוא את המאמר).
    גם הנימוק השביעי גרוע – שום פעולה, קרקעית או אחרת, ואפילו בשילוב עם מגעים דיפולומטיים, לא תעזור להפסקת הקסאם. היא לכל היותר תעזור לאחד את העזתים סביב שלטון חמאס (הרצחני והטרוריסטי בפני עצמו), בדיוק כמו שעושה מלחמת הבחירות הרצחנית וההזויה של ברק ולבני עכשיו.
    הפתרון לקסאם הוא מו"מ עם הנהגתו הנבחרת של העם הפלסטיני, בדרך למו"מ כולל ולמתן עצמאות וחופש, זכויות המגיעות לכל אדם, גם אם הוא פלסטיני. התעלמות, אלימות ורצח, סולידיים ככל שיהיו, מעולם לא הועילו. למה שמשהו ישתנה דווקא עכשיו?

  11. יהונתן :

    מתן,
    ההתנתקות היא לא מה שהפך את עזה ליישות ריבונית, אלא אני טוען שעזה היא ריבונית דה-פקטו כיוון שהיא כוללת את כל המאפיינים הטכניים של ריבונות (טריטוריה, ממשל, אמצעי אכיפה וכו').

  12. עמית-ה :

    יונתן אתה צודק.
    זה קורה לא פעם שאנחנו החברה/מדינה הישראלית מגיבים ככה, בלי שיקול דעת, כמו מישהו שחובט לעצמו על הראש כל פעם שנדלקת נורה אדומה.
    קשה לראות את התגובה הפבלובית המטומטמת הזאת בעיקר כי זאת המדינה שלנו וחלק מהמגיבים חברים שלנו.
    אני מקווה שהעובדה שהשיעור הקודם היה רק לפני שנתיים תעזור, מצד שני כבר ראינו איך אולמרט מתמודד עם עבירות קלות (מחמיר אותן) אז….
    לסיכום: עוד יומיים מתחילה שנה חדשה, אני מאחל לנו וליושבי המזרח התיכון שהמלחמה הזאת תיגמר לפני השנה החדשה ושתהיה לנו 2009 אדומה של חברה סוציאליסטית, ירוקה של קיימות ותכנון ארוך טווח, ולבנה של שלום ובגרות רוחנית.
    נ.ב.
    חשבתי להוסיף גם כחולה אבל זה יהיה כבר ממש רטרו שנות ה-60 עשו אהבה לא מלחמה.

  13. ליאור סוורדלו :

    לשי כהן וליונתן

    זאת אינה תגובה "פאבלובית" אלא הגנה עצמית מוצדקת שמטרתה להגן על חיי אזרחים החיים בתוך שטחי מדינת ישראל הלא "כבושים"

    החמאס כמו החיזבאללה הם אירגונים פאנטים שמתקיימים על טרור ודיכוי האוכלוסיות שבתוכם הם נמצאים בדיוק כמו המשטר באיראן מתוך התפיסה הזאת הם קוראים לחסל אותנו ו-בחיים לא- יכירו בזכות שלנו להתקיים כאן כעם בתנאים הנוכחיים גם כשאמירה זאת גוררת פגיעה אנושה ומתמשכת באזרחים שבחרו בהם ושלהם הם "מחוייבים".

    מלחמת לבנון לא היתה כישלון!!!
    היא השמידה את מלאי הטילים של החיזבאללה הרחיקה אותו מהגבול יצרה לו מציאות עויינת בתוך לבנון
    והכניסה כח בין לאומי לדרום לבנון.

    קריסת התוצרים של המלחמה קשורים הרבה יותר לחולשה של הקהילה הבין לאומית לעזור לציבור הלבנוני השפוי כנגד הסרטן הפנאטי,
    אולי חוץ מהעובדה שללא מלחמת הלבנון השנייה היינו סופגים עכשיו התקפות טילים משתי חזיתות!

    אותו הדבר תקף לעזה הם לא יפסיקו לירות טילים כי לא מעניינת אותם מדינה לשתי עמים החמאס רוצה סיכסוך תמידי שלא יאפשר לנו להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית.

    אל תתפתו להבלים הנעימים של השמאל, צר לי על פגיעה באזרחים אבל היא בלתי נמנעת לאור המציאות שיוצר החמאס.

  14. מתן :

    לליאור – מצער לראות גם פה טוקבק ברמה של מה שהולך באתרי החדשות השונים. אבל באוירת ההתהמות הכללית, זה מה יש.
    ליונתן – לעזה אמנם יש אוטונומיה מסוימת, אבל חסרים לה הרבה מאוד מאפיינים בשביל להיות מוגדרת כישות אוטונומית, בטח ובטח כמדינה (בין השאר, השליטה המלא על מרשם האוכלוסין של עזה נשארה בידי משרד הפנים הישראלי, בתוחם הפיננסי ראינו שעזה תלויה באופן מוחלט בכסף ישראלי, היעדר מוחלט של שליטה בכניסות וביציאות ממנה, חוסר יכולת להטיל מכסים עקב היעדר יבוא חוקי, שלא לדבר על כך שכל שני וחמישי ריבונותה מופרת ללא הפרעה על ידי ישראל. ויש עוד). ואני מפנה שוב למאמר של רן הכהן בהעוקץ.

  15. עמית-ה :

    אופס שכחנו
    עוד יום יומים בעזה והחמס יוכר ע"י מדינות העולם כממשלה הלגיטימית של הרצועה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.