postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מתווה הגז – התפיסה השגויה של מירב ארלוזורוב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז – התפיסה השגויה של מירב ארלוזורוב

נושאים התמונה הגדולה, עלו ברשת ב 14.01.18 0:27

תגובה למאמר של מירב ארלוזורוב בדה-מרקר על שאלת השחיתות במתווה הגז. פרשנותה למתווה הגז שגויה וחד צדדית

מאת: אמנון פורטוגלי

הדברים שמירב ארלוזורוב כותבת במאמרה 'שחיתות במתווה הגז? לא מצד נתניהו' הם ברובם הגדול פרשנות חד-צדדית ומוטעית ובמקרה הגרוע Fake Facts. כל מי שמתמצא בנושא או שעקב אחר הדיונים והמאבק בעניין יודע זאת.

מתווה הגז אינו אלא מערכת מושחתת, מסחטת כספים להעברת כספים בהיקף דימיוני לבעלי ההון, טייקוני הגז, ולא משנה כלל אם נתניהו קיבל או לא קיבל שוחד ישירות או בעקיפין. על המידות המוסריות והאתיות של נתניהו ראינו בעניין המתנות.

העובדה הבסיסית במתווה הגז היא שחברת החשמל משלמת מחיר מופקע, מושחט ומושחת לבעלי מאגר תמר, העובדה הבסיסית היא שמאגר תמר הפיק ומפיק גז ללא קשר למתווה הגז, העובדה הבסיסית היא שהטייקונים לא משלמים עדיין את מס ששינסקי על רווחי היתר שלהם.

שתי נקודות מורות על התפיסה השגויה של ארלוזורוב.

ארלוזורוב כותבת: "…כדאי לחזור ולהזכיר שההקלות שהעניק מתווה הגז ליזמי הגז הן משמעותיות, אבל ההכבדה העצומה עליהם של מיסוי ששינסקי משמעותית לא פחות, ויש שיאמרו יותר."

אלא שמיסוי ששינסקי בא לתקן את ההקלות הפנטסטיות מהן נהנו תאגידי הגז, לתקן את המצב בו תאגידי הגז קבלו מהמדינה בחינם, או כמעט בחינם את הזכות לנצל משאבי טבע בשווי עצום. מכאן רווחי העתק שלהם שדווחו גם בדה-מרקר בו כותבת ארלוזורוב. מיסוי רווחי היתר (מס ששינסקי) בא לתקן מצב זה ולא להכביד על תאגידי הגז.

לדוגמא, מס ששינסקי יכנס לפעולה רק אחרי שתאגידי הגז יחזירו לעצמם את ההשקעות בפתוח מאגר תמר במכפלה של 2.8, במקום 1.  לעומת זאת, לטייקונים, מימון ותשובה אין כל דרישה לדחייה כזו. הם הגדילו את הכספים שהם גובים משותפויות הגז כ- 'תמלוג על' כאשר ההשקעה בפיתוח המאגר הוחזרה במכפלה של 1. 

לארלוזורוב יש גם בעייה של פיצול מחשבתי.  היא כותבת כי: "חישוב שערך ערן אזרן אמד את הרווח של מימון בלבד ממתווה הגז בכ–400 מיליון דולר (1.4 מיליארד שקל) עד 2055……. 400 מיליון דולר הם הטבה גדולה במיוחד".  "הטבה גדולה במיוחד" כזו אינה מסתדרת עם ההכבדה העצומה עליה כותבת ארלוזורוב.

ארלוזורוב כותבת: "…המשקיעים האחרים, דלק ונובל, נדרשו לוותר על חלקים מאחזקתם בתמר, ולמכור את מאגרי כריש־תנין." מעניין השימוש במילה 'לוותר', המשדר שדלק ונובל, נדרשו לוותר ללא תמורה על חלקים מאחזקתם בתמר. ארלוזורוב ערה לשוני, להבדל במשמעות שכן היא כותבת בהמשך המשפט: "ולמכור את מאגרי כריש-תנין". הניסוח הנכון הוא "…המשקיעים האחרים, דלק ונובל, נדרשו למכור חלק מאחזקתם בתמר, ולמכור את מאגרי כריש־תנין."

המכירה עצמה מתנהלת בחלקה הגדול במחירים מופקעים מכיס לכיס, או ישירות לציבור כאשר הציבור, דרך קרנות הפנסיה והגמל וחברות הביטוח, משלם מחירים מופקעים אלו.

ארלוזורוב מסבירה שהמתווה גובש על ידי הפקידות המקצועית, שהובילו אותו שורה של פקידי ממשלה בכירים: יוגי'ן קנדל ומוריס דורפמן (משרד ראש הממשלה) ואחרים, שהמתווה סוכם וגובש בידי הפקידים האמורים ועקרונותיו כבר נקבעו וסוכמו עם דלק ונובל עוד לפני שהוצג לנתניהו ולשטייניץ. לדבריה שני הפוליטיקאים הבכירים קיבלו את המתווה מוכן מידי הפקידות המקצועית. לכן, גם אם נתניהו היה רוצה להשפיע על עקרונות המתווה, הוא לא היה יכול הוא קיבל מתווה עקרונות מוכן ומסוכם.

עם זאת ארלוזורוב כותבת שנתניהו הקדיש שעות רבות למתווה, אבל בעיקר למעורבות הפוליטית שנדרשה בקידומו,  שרוח המפקד של נתניהו היתה באופן מובהק לטובת קידום המתווה, ובהליך מהיר.

מעניין אם עולה בדעתה של ארלוזורוב שנתניהו לא רצה, וייצר מצב בו לא הייה צריך להיות מעורב ומעורה בפרטים הטכניים של המתווה. שהרי יוגי'ן קנדל שהוביל את המתווה וקבע למעשה את עקרונותיו, הוא איש אמונו והתואם הכלכלי הניאוליברלי של נתניהו,

אפשר להמשיך, אבל אין צורך. המאמר הזה לא יהייה מאמר שמירב ארלוזורוב תתגאה בו.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן במכון ון-ליר

פורסם בפייסבוק של אמנון פורטוגלי

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    אמנון, הגברת שוגה לא רק בתחום הגז, אלא גם בתחומים נוספים כמו חינוך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.