postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בן גוריון עיצב את המדינה. ביבי פעל להתפוררותה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בן גוריון עיצב את המדינה. ביבי פעל להתפוררותה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 11.01.18 1:21

נזקים כמו הנזקים שראש הממשלה הנוכחי גרם למדינת ישראל בתחום השיח הציבורי (הסתה, ספינים, בריחה מאחריות ושוב הסתה) ובתחום הכלכלי (הטבות מס לבעלי היכולת, פגיעה במוחלשים, הפרטות, שוד הגז) – איש לא עשה

מאת: ק.טוכולסקי

בשבועות האחרונים יצא לי לקרוא לא מעט כתבות/פוסטים/ציטוטים של אנשי ימין שמסכמים משום מה את כהונתו של ביבי כראש ממשלה. אני לא יודע מה הבסיס להחלטתם לסכם דווקא עכשיו, אבל אנשי הימין יוצאים להגנתו של ראש ממשלת ישראל, וטוענים כי הוא לא איש מושחת וגם לא ראש ממשלה כושל, אלא ראש ממשלה חשוב שהשפיע על ישראל לא פחות מאשר ראש ממשלתה הראשון של ישראל בן גוריון. ביבי כאמור עוד יושב איתן ונאחז בקצות אצבעותיו בכיסאו, אז לסכם אין עוד טעם, עם זאת אין ספק שביבי שינה את החברה הישראלית, ולא לטובה.

בשנת 1977 קבל הליכוד לידיו את השלטון במדינה. מדינת ישראל של אז לטוב ולרע אינה מדינת ישראל של היום. ב-1977, שיעור העוני היה פחות מחמישית משיעור העוני כיום. גם הפערים החברתיים לא היו כפי שהם היום: אז מדינת ישראל הייתה מהמדינות עם הפערים הנמוכים בעולם המפותח, היום היא שנייה רק לארצות הברית. לא לכל אחראי ביבי, כמעט מחצית מהתקופה הזו עברה בלי ביבי בעמדות מפתח משמעותיות אם בכלל, אבל אין ספק שבמחצית השנייה של התקופה הזו כראש ממשלה, שר אוצר ושוב כראש ממשלה, ביבי מטביע את חותמו ומעצב את החברה הישראלית באופן שבו לא הצליחו אנשי הליכוד לעשות לפני שהוא הועמד מטעמם בעמדות מפתח.

מי ששואל את עצמו, מי אחראי על כך שהחברה בישראל מקוטבת, מפוצלת, מפולגת ומסוכסכת היום יותר משהייתה אי פעם, יכול לראות את חותמו של ביבי בכל. אפילו בתקופות בהן התנהלו ויכוחים סוערים על פרשיות עם פוטנציאל לסכסוכים כמו, פרשת השילומים מגרמניה, "הפרשה" בה נחשפה חוליות מרגלים ישראלית במצרים ובהקשרה הועלתה השאלה הנוקבת: מי נתן את ההוראה, בתקופה שאחרי מלחמת יום כיפור ובדיון הציבורי הנוקב סביב סוגיית "מיהו יהודי", שררה לכידות בחברה הישראלית. הקיטוב בחברה החל מההסתה הפרועה נגד ממשלת רבין השנייה והלאה.

זה נכון שביבי לא זרע את זרעי צמיחת הפערים בישראל, מנחם בגין ושמחה ארליך, שמעון פרס ויצחק מודעי, יצחק רבין ובייגה שוחט עשו זאת לפניו, אבל נזקים כמו הנזקים שהאיש הזה גרם למדינת ישראל בתחום השיח הציבורי (הסתה, ספינים, בריחה מאחריות ושוב הסתה) ובתחום הכלכלי (הטבות מס לבעלי היכולת, פגיעה במוחלשים, הפרטות, שוד הגז) – איש לא עשה. לא בסדר גודל שכזה. אפשר לומר שאת המדינה שעיצבו בן גוריון, אשכול, גולדה ורבין, ביבי שינה וחרך. הוא בהחלט שינה את פניה של ישראל והדבר ניכר בכל, מהשיח ועד התכלס, מדינת ישראל כיום היא ביביסטאן, מדינה בצלמו ובדמותו של מנהיגה המורם מעם.

מדינה מקוטבת, מדינה שבה לרטוריקה השקרית אין גבולות. מדינה בה מסיתים בתוכה במקום להסית נגד אויבים אמתיים. הכול מתפורר: מהסולידריות החברתית ועד לנגמ"שים, בהם אמורים טובי בנינו לצאת למלחמות הכושלות של השליט. מדינה שהתעשייה שלה הולכת ומתכווצת, התעשייה המסורתית וגם זו החדשה. אבל השליט מספר לכולם שאנחנו אומת הייטק. המשרות היחידות שנוצרות בה הן משרות חלקיות, אבל השליט מספר לכולם על האבטלה היורדת. השליט משייט בעולם במסעות רהב ופזרנות ומספר על הישגי מדיניות החוץ שלו. השליט ודובריו מספרים על עליית התל"ג, אבל רובנו עניים מאי פעם, כי התל"ג נמצא במעט מאוד כיסים. כן. ביבי הטביע חותמו על ישראל יותר מכל ראש ממשלה לפניו מאז בן גוריון ועד היום. וככה זה גם נראה. ישראל של ביבי ושל עדת חנפיו היא מדינה בה אמת היא שקר, חרות היא עבדות ובערות היא כוח. ככה נראית ישראל של ביבי.

זה לא חייב להיות ככה, זה יכול להשתפר, אבל יום אחד, כשביבי עדת חנפיו והטוטמים שהם מקימים יהיו פרק אפל בהיסטוריה של מדינת ישראל ותקומת עם ישראל בארצו, ייזכרו לטובה מנהיגים שישקמו את המדינה הזו מהמקום אליו הביא אותה ביבי ויהפכו אותה לא רק למדינה שונה מזו שהותירו אחריהם בן גוריון ויורשיו, אלא למדינה טובה הרבה יותר מזו שבנו שני מעצביה הגדולים עד היום, בן גוריון שלטוב ולרע עיצב כאן מדינה מסוימת וביבי שלרע ולרע הביא אותנו עד הלום.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.