postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שלטון הימין כושל ואלים ולא רק בישראל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלטון הימין כושל ואלים ולא רק בישראל

נושאים דעות, כלכלת בית, פוליטי ב 4.01.18 2:08

הימין נכשל. מאז שהוא עלה לשלטון כל מה שהוא הבטיח לא קרה. הפערים צמחו, הקיטוב גבר, קומץ של מקורבים ותורמים זוכה בשמנת וכולנו מתחלקים בפירורים.  האופוזיציה נגררת אחר שיח הימין. עליה להתמודד נגד הימין באופן רציני

מאת: ק.טוכולסקי

הימין נעשה ילדותי ואלים ולא רק בישראל

התגובות הבריוניות של הקואליציה לפיליבסטר של האופוזיציה השבוע מלמדות אותנו יותר מכל על מצבו של הימין בישראל. 40 שנים כמעט רצופות בשלטון והימין לא יודע מה זאת אחריות שלטונית ומה זאת ממלכתיות. הימין שולט בתקשורת, בבתי המשפט, במערכת החינוך, באקדמיה. המולך של הקפיטליזם והלאומנות הוא המיינסטרים הישראלי, אבל השלטון חי עדיין בתחושת רדיפה משדים מדומים. כל זה בזמן שהשלטון הוא הרודף. בימי מפא"י הקודרים ביותר לא התנהג השלטון בדורסנות אלימה וילדותית, כפי שהוא מתנהג כיום כלפי האופוזיציה. שום ראש ממשלה של מפא"י לא היה מתבטא ולו בצורה דומה במקצת לראש הממשלה של הליכוד. שום מפלגה שהייתה חברה בקואליציות מפא"י לא שלחה שרים כל כך חסרי אחריות ובריוניים כמו השותפות של ממשלות ביבי.

אפשר להבין למה, 40 שנים מאז הליכוד עלה לשלטון, המצב בארץ ממשיך להיות רע להמונים. ב-1977 בלי ביטוח בריאות ממלכתי ובלי שכר מינימום היו בישראל 3% עוני. 40 שנים עברו, על ממשלות הימין נכפו ביטוח בריאות ושכר מינימום, חוקי זכויות לנפגעי נפש וקטינים, ועדיין שיעור העוני גבוה פי 6, ובקרב ילדים הוא הרבה יותר גרוע, פי עשר.

זאת התוצאה של שלטונו הממושך של הימין, 40 שנים רצופות של ימין כלכלי ניאו-ליברלי וניאו-שמרני, עם הפסקות קצרות של ליברליזם ובעיקר הרבה שמרנות ולאומנות.

מדינת ישראל הייתה לפני עליית הימין אחת המדינות עם הפערים הנמוכים ביותר במדינות המפותחות, היום היא אחת המדינות עם הפערים הגדולים ביותר במדינות המפותחות. מבלי להתרפק על שלטונה המוקדם של תנועת העבודה, נאמר רק שהימין לקח מצב שהיו לו חסרונות והעצים אותם. מה שהכי גרוע, הוא יצר תודעה של שינוי. 40 שנות ימין בשלטון ואת הנזק שגרמה המדיניות הכלכלית של בגין נגד ערי הפיתוח, שום צביעת בלוק במסגרת שיקום שכונות לא תוכל למחות.

הימין נכשל. מאז שהוא עלה לשלטון כל מה שהוא הבטיח לא קרה. הפערים צמחו, הקיטוב גבר, קומץ של מקורבים ותורמים זוכה בשמנת וכולנו מתחלקים בפירורים. ההתקדמות הטכנולוגית והירידה במחיר של דברים שנתפסו פעם כמותרות, מצליחה קצת לעמעם את התחושה שמשהו פה ממש לא בסדר ושלא התקדמנו בכיוון הרצוי, אבל התחושה עוד כאן, ומה עושה הימין הכושל שכוחו היה ונותר בתעמולה? הסתה וניצחונות בבחירות, מסית בבריונות אלימה כדי לשמר את שלטונו המושחת.

אז הימין שלא מסוגל ולא רוצה להיות ממלכתי, ולא מצליח לעשות שום דבר, לא חיזוק הביטחון ולא סיפוח, לא אחדות ולא שגשוג, הוא עוסק בהסתה. כשכבר לא קונים את השקרים בסגנון "רק הליכוד יכול" נשארת האפשרות להסית.

התקשורת מגויסת ומשחקת את המשחק. השיח הציבורי נע ימינה בחדות בקלילות, כשכל ערוצי המיינסטרים משרתים את השלטון ומקבלים את השיח הנבוב שלו.

עם זה אנחנו צריכים להתמודד ואנחנו לא עושים את זה בהצלחה. גם המרכז נע ימינה, וכולם משחקים את המשחק של לא לדבר על המהות, של לא לדבר לעניין, לא להתחייב לכלום, רק לדווח על ספינים כאילו הם חדשות, על שקרים גסים כאילו הם הבטחות ברות ביצוע. מתי לאחרונה ראינו פה עיתונאי אמיץ ששאל את המרואיין שלו שאלה עניינית ואם כבר טרח לעשות את זה גם התעקש לקבל תשובה? הימין ילדותי ואלים כי זה עובד בשבילו. כי אף אחד לא מעמיד אותו במקום, כי כולם משתפים עם זה פעולה. השליטה של הימין בתקשורת כמו בפוליטיקה הגיע לשלב הגרוטסקי. הימין טוען שהוא חלש כי חורשי רעה שולטים בתקשורת ובבתי המשפט, התקשורת משתפת עם זה פעולה ואפילו השמאל רוב הזמן במקום להגיד "נפלתם על הראש?!? בית המשפט משרת את ההון והתקשורת שייכת להון וככה זה גם נראה", מדמיין שבית המשפט והתקשורת אינן ימניות שמרניות ומוטות לגמרי ימינה.

אסור להמשיך להיגרר אחרי השיח של הימין, אחרי מניפולציות מתיילדות או ילדותיות של בריונים. כמו שהגננת יודעת לזהות את הבעיות האמתיות אצל ילדים ודורשת מהם לקחת אחריות על מעשיהם, כך גם אנחנו. הגיע הזמן לדבר על הנושאים המהותיים, להגיב על הבריונות האלימה, על ההסתה הפרועה ועל הדה לגיטימציה של כל ביקורת בביקורת עניינית, בשליטה בשיח, בדיון של נושאים ועובדות ולא בשטויות שנוח לימין להתעסק איתם. הגיע הזמן לדבר על זכויות כלכליות-חברתיות ועל איכות סביבה, על האופן בו הופכים את ישראל מגטו מסוגר עם נשק משוכלל למדינה בת קיימא, על קיום בכבוד וביטחון תעסוקתי, על מיסוי הוגן ועל תמיכה ממשלתית בקואופרטיבים ועסקים קטנים. להפסיק לדמיין שיש בימין משהו אחר ושונה, לא בני בגין ולא ז'קי לוי, לא משה כחלון ולא אברהם דיכטר הם משהו אחר, הם כולם משרתי הון משופשפים, שגם אם אינם נוקטים בבריונות ילדותית, הם נותנים לה יד.

כל זה דרך אגב לא קורה רק בישראל, בטורקיה של ארדואן ובהונגריה של אורבן ,שלא לדבר על ארצות הברית של טראמפ או הפיליפינים של דוארטה, הימין הכושל ממסך היום את כלכלת השוד שלו באלימות ילדותית, זילות של השיח וספינים. הגיע הזמן להפנים את זה ולהתחיל להתמודד.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  מילא משטר ההפרטה הפשיסטי משתולל,אבל מה קורה עם המעמד הבינוני המשכיל

  מילא משטר ההפרטה הפשיסטי משתולל,אבל מה קורה עם המעמד הבינוני המשכיל?

  מי שמשלם את המחיר של הצלילה לתהומות העולם השלישי אלה צעירי המעמד הבינוני הנדונים לחיי עוני.

  ההורים שלהם שנהנו ונהנים מכל טוב מדינת הרווחה המפא"יניקית,מפגינים חוסר איכפתיות מדהימה לעתיד צאצאיהם.

  האם דור ההורים הניאו-ליבראלים שלנו נפל על הראש?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.