postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בואו נדבר קצת על ההסתדרות החדשה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בואו נדבר קצת על ההסתדרות החדשה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 21.12.17 1:10

פרשת "טבע" חושפת את אזלת ידה של ההסתדרות. ההסתדרות הכללית היא ארגון העובדים הגדול והחשוב בישראל, האופן שבו היא עובדת מעניק הסבר לנסיגה בכוחם של העובדים, בחלקם בנתח ההון בישראל ובהשפעתם הפוליטית

מאת: מיה פאול

בואו נדבר קצת על ההסתדרות החדשה

פרשת "טבע" חושפת את אזלת ידה של ההסתדרות. במשך שנים, תמורת פרוטות לעובדים, שיתפה ההסתדרות הכללית פעולה עם כלכלת שוד התאגידים ולא דאגה לאינטרסים של העובדים. במשך שנים ההסתדרות מדברת גבוהה גבוהה ופועלת נמוכה נמוכה. עבודת הקבלן לא פסה מישראל, כוחם של הוועדים נשחק, הסולידריות הפכה לבדיחה לה משלמת ההסתדרות מס-שפתיים ומעמד העובדים בישראל הולך ומתרושש. אבל ההסתדרות ממשיכה כדרכה.

אפילו השביתה הכללית במשק להזדהות עם עובדי חברת "טבע" היא בדיחה עצובה, שימוש מיותר וחסר מטרה בנשק השביתה שככל הנראה נעשה כדי לנסות למחוק את העובדה שמנהלי "טבע" לא סופרים את ההסתדרות ואת הממשלה ומוציאים לפועל תכנית קיצוצים אכזרית. במה בדיוק אמורה לעזור שביתה כללית של כמה שעות שאין למוציאים אותה לפועל שום דרישות? ניחא הייתה באה ההסתדרות ואומרת: שביתה כללית במשק עד שיובטח ייצוג לעובדים בכל הנהלות המפעלים. או שליטה של העובדים ב-10% מהבעלות על כל מפעל, או הלאמה של "טבע". אבל ההסתדרות אינה דורשת דבר.

בשנים האחרונות, תחת עיני, וביתר שאת מאז נכנס ניסנקורן לתפקיד, ההסתדרות מתמחה במפגני ראווה של עוצמה שמאחוריהם מעט מאוד מעשים ואפילו פחות הישגים. כל מאבק בו מתערבת ההסתדרות בקול תרועה רמה ובקמפיין פרסומי של הלל עצמי, מסתיים בסוף בפשרת פירורים טיפוסית. קחו לדוגמא את ה"רפורמה בתחום הסיעוד", במקום מהלך רציני עמוק ומקיף, שיכלול העלאה של מס הבריאות והחזרה של גביית מס מקביל מהמעסיקים לטובת ביטוח הבריאות שיכלול בהעלאתו גם ביטוח סיעודי, האוצר וההסתדרות סגרו על פשרה שתזרוק כמה פירורים לקשישים במצב מזעזע ותפחית במעט את הנטל על המשפחות. בשביל הפתרון הזה לא היה צריך התערבות של ההסתדרות. ניסנקורן עובד כמו סיידקיק של כחלון וככה זה גם נראה.

ההסתדרות הכללית היא ארגון העובדים הגדול והחשוב בישראל, האופן שבו היא עובדת מעניק הסבר לנסיגה בכוחם של העובדים, בחלקם בנתח ההון בישראל ובהשפעתם הפוליטית. כבר למעלה מעשור שלא הייתה בישראל שביתה כללית רצינית. כל שינויי החקיקה בעשור האחרון נועדו להגביר את כוחה של ההסתדרות בגביית דמי חבר, אבל לא העצימו את כוחם של העובדים. כלכלת שוד התאגידים מאפשרת ריקון של חברות מהונן לכיסי בעלי ההון. והעובדה שתוך כדי הליך השוד העובדים המאורגנים קיבלו מענק חגים, לא מלמדת על כוח אמתי של איגוד או על תכנון לטווח ארוך.

מה שקורה עכשיו בטבע הולך להיות קטן כש"בזק" חברה ממונפת שמרוקנת מנכסיה הריאליים ומחלקת דיבידנדים בזמן שחובותיה נצברים, תקרוס. או כש"תנובה", שכבר רוקנה מחלק לא מבוטל של נכסיה הריאליים, תקרוס. אבל ההסתדרות אינה עושה דבר. היא אינה מונעת את כלכלת השוד שמביאה לקריסות.

נחוץ ארגון עובדים רציני שידאג לאינטרסים של העובדים באמצעות השגת כוח ולא רק פירורים והטבות. אנחנו צריכים ארגון שיעשה פחות רעש וישיג יותר הישגים ולא יעשה הרבה רעש ויתפשר על האינטרסים שלנו. אנחנו צריכים הסתדרות רצינית שמאמינה בעצמה ובחובתה לשמירה על האינטרסים של העובדים. אנחנו צריכים ארגון דמוקרטי הרבה יותר וריכוזי הרבה פחות, שיהיה נאמן לאינטרסים שלנו. וההסתדרות החדשה אינה כזאת. לכן גם ההסתדרות היא חלק מהשיטה ומהבעיות הגלומות בה, והיא נושאת גם כן באחריות למציאות הכלכלית הזוועתית בה אנחנו חיים.

ורק שיהיה ברור, הפתרון שנדרש להסתדרות הוא לא להחליף את הראש מחולה שגעון גדלות אחד בחולה שגעון גדלות אחר. הפתרון הוא בדמוקרטיזציה של הארגון, או במעבר של וועדים לארגון עובדים דמוקרטי כמו "כוח-לעובדים". הפתרון דורש יותר מאמץ מבחירה יותר טובה פעם בארבע שנים, הוא דורש הכרה של העובדים המאורגנים בישראל, שוועד זה לא רק תנאי שכר יותר טובים, אלא גם שליטה ואחריות בחברות בהן הם עובדים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  ההסתדרות היא לשכת עבודה לעסקני המפלגות השולטות בה

  ההסתדרות היא לשכת עבודה לעסקני המפלגות השולטות בה.היא לא איגוד מקצועי המייצג את הוועדים ועולם העבודה המאורגן.

  מאחר שכל המפלגות בארץ הן ניאו-ליבראליות ומשת"פיות הפרטה ופירוק מדינת הרווחה,כך גם ניראית ההסתדרות ,כתמונת ראי של אדוניה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כשאיו דרך להגיע לטלפון של לשכתהמזכ"ל (ואם כם כן היא עקלקלה מאוד).....

  אחד המבחנים להתנהלותו של ארגון, בוודאי ארגון חברים שמתיימר להיות מוקרטי – הוא היכולת להגיע לטלפון של לשכת העומד בראשו.

  נסו את זה בהסתדרות.
  אם תצליחו בבקשה לשתף את כולנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.