postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תושבי אבו-כביר נאבקים נגד פינויים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תושבי אבו-כביר נאבקים נגד פינויים

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 3.12.17 0:28

שכונת אבו-כביר בתל-אביב מצטרפת גם היא לשכונות תל-אביב אותן פועלות העירייה ורשות מקרקעי ישראל לפנות מתושביהן, לאחר שהמדינה הושיבה אותם שם בשנות הקמת המדינה. מלבד זריקתם לרחוב והותרתם ללא בית, ההתייחסות אליהם כפולשים היא הפוגעת ביותר

מאת: מיכאל סולסברי-כורך

גבעת עמל – היסטוריה של השכונה שיצחק תשובה מפנה בכוח

תושבי גבעת עמל הודיעו על סגירת השכונה וחסימת הגישה אליה בעקבות כניסתם לתוקף של צווי פינוי לכ-30 משפחות בגבעת עמל. קצת מידע על שכונת גבעת עמל שעומדת בפני פינוי ברוטלי נוסף על-ידי משטרת ישראל והמליארדר יצחק תשובה, בנק הפועלים ועירית תל-אביב

לקריאה נוספת

שישים שנה אחרי שהגיעו לשכונת אבו כביר בדרום תל אביב, טוענת העירייה כי כ-25 המשפחות המתגוררות במתחם הן פולשות ומתכונת לפנותן מבתיהן. במקום מבני הטלאים המתפוררים, בהם חיים כמאה בני אדם , מתכוונת העירייה להרחיב את פארק החורשות הצמוד למתחם, וזאת לאחר שבמשך כל השנים נמנע מנהל מקרקעי ישראל מהסדרת מעמדם של התושבים על הקרקע. המשפחות מנהלות מאבק משפטי מול העירייה, ובחודשים האחרונים יצאו למאבק ציבורי הכולל הפגנות מול העירייה, ראש העירייה ושרים בדרישה לקבלת פיצויים הולם תמורת הפינוי.

בפעם הראשונה בה אני מגיע לשכונת אבו כביר לוקח לי זמן למצוא את בית הכנסת, שם קבעתי להיפגש עם כמה מהתושבים שמובילים את המאבק. הכביש המוזנח בכניסה לשכונה הקטנה מבלבל ומוביל אותי אל תוך שביל צר שמשני צדיו שורות של בתים מתקלפים. למרות שהשכונה היהודית קיימת כבר מתחילת שנות החמישים, הרעיעות, ההזנחה, וחוסר התכנון ניבטים מכל פינה כמו גם הצפיפות הלכלוך והסורגים שמכסים כל חלון ומרפסת. לבסוף, בעזרת אחד התושבים שחולף במקום, אני מאתר סמטה צדדית שמעברה נמצא מתחם גדול שמקורה ביריעת ברזנט ונראה שמשמש כמוסך. בסופו ממוקמת דלת קטנה שמובילה לתוך בית כנסת.

בית הכנסת הוקם ב-1956 על ידי התושבים שהגיעו לשכונה כמה שנים קודם לכן ולוחות הקדשה לנפטרים מבני המקום נצבים בפינות שונות. היום מתקיימת אזכרה לבן משפחה שנפטר לפני כמה שנים. נשים וגברים מבני משפחת גולן (גורזאט) יושבים מסביב לשולחן בכניסה לבית הכנסת, ואני מצטרף לברכות על האוכל. קל לשכוח באותו רגע שהמרחב היפה והמושקע, שעל קירותיו מתנוססת היסטוריה של קהילת עולי פרס, עומד בפני הריסה, והוא צפוי להיעלם כלא היה.

עשרות שנים של הזנחה והתעלמות

רוב המשפחות שהגיעו לשכונה בשנות החמישים, לאחר שהמדינה ביקשה כי יהודים יתפסו את בתיהם של פלסטינים שגורשו מהמקום במלחמת 1948, הגיעו לישראל מאיראן. אורה גריב גדלה באבו כביר. היא בת למשפחה בת 12 נפשות. הוריה הגיעו לארץ מאיראן ב-1951, והם היו בין חברי הקהילה שבנו את בית כנסת בו אנחנו יושבים כעת.

"באיראן בני המשפחה שלי היו בנאים וקנו ומכרו בתים. לא היה להם קשיים כלכליים שם, והם באו לארץ מתוך אידאולוגיה עם ששה ילדים קטנים ואמא בהריון. הורי הגיעו לשכונת אבו כביר בגלל שלכאן שלחה אותם הממשלה", אומרת גריב שמספרת כי בהתחלה שוכנה המשפחה בפחונים בבאר שבע, עד ששמע אביה כי יש צורך באנשים שיגורו באבו כביר. "אחרי שהערבים ברחו משכונת אבו כביר, הממשל פחד שהם יחזרו לבתים, וביקש מאנשים לבוא ולגור כאן. לא הייתה הרבה הענות, מכיוון שאנשים פחדו מצלפים שהיו ממוקמים בגבעה שהיום היא תל כביר, שהמשיכו לירות על השכונות גם אחרי מלחמת העצמאות. ההורים שלי שמעו על כך מהקהילה הפרסית במקום והגיעו מיד. אבי סיפר לי שבשנים הראשונות עם בואם הייתה סכנית ממשית לחייהם מכיוון שצלפים ירו עליהם משכונת תל כביר הסמוכה. אבי היה ציוני ואדם פשוט, ואיפה שאמרו לו לגור, ככה הוא עשה".

למרות זאת לאורך השנים היו התושבים במתחם שקופים לחלוטין עבור העירייה. "לכל השרותים הבסיסיים היינו צריכים לדאוג בעצמנו", אומרת גריב. "התושבים נאלצו בעצמם להתחבר אל קו ביוב. לא הייתה ברירה. חשמל עד לאחרונה לא היה ברחובות השכונה. אנשים נאלצו להתמודד עם הערב בעלטה. לא איסוף אשפה. אפילו לחבר אותנו למים עלה לנו ביוקר ובמלחמה. המשפחות היו משפחות מצוקה וההזנחה של העירייה רק הוסיפה קושי. לא היה לנו כאן מתנ"ס או חוגים. היה כאן בית ספר, ואחר כך שלחו אותנו לתיכון לאינטגרציה בצפון תל אביב. רוב התושבים ברגע שנגמר בית הספר העממי בשכונה יצאו לעבוד לפרנס את המשפחה. אני היחידה במשפחה שהצליחה לסיים 12 שנות לימוד. חלק הצליחו להרים את הראש ולברוח וחלק לא. לאנשים היה מאוד קשה להתמודד עם הכל. הרבה כאן נפלו לעוני ולסמים".

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. לקסי :

  אבו כביר ואום אל חירן אותו הדבר

  גם תושבי אום אל חירן בנו את בתיהם תוך הנהון שבהסכמה מצד השלטון הישראלי.
  הם פונו באלימות, הרס והרג כדי לאפשר הקמת ישוב יהודי במקום בתיהם.
  המניע, לאומנות יהודית המבקשת לְשַמֵּר את הסכסוך היהודי-ערבי ולהנץ לו ניצנים בנגב המזרחי, "כי שקט הוא רפש".
  באבו כביר המניע הוא רק כסף לעשירים כי-להם-מגיע…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.