postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » היהדות על פי ציפי חוטובלי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

היהדות על פי ציפי חוטובלי

נושאים התמונה הגדולה, חינוך ותרבות ב 3.12.17 0:38

תפיסת היהדות הצרה והפונדמנטליסטית של ציפי חוטובלי, סגנית שר החוץ, כפי שנחשפה בנאומה בכנס ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית בארה"ב, שוללת זרמים אחרים ביהדות, ומנוגדת ליהדות הנביאים התנכ"ית ולפן החברתי והמוסרי של היהדות

מאת: אמנון פורטוגלי

הבשורה על פי ציפי חוטובלי

אין יהדות מלבד היהדות האורתודוקסית וחוטובלי היא המבשרת שלה.

לפי חוטובלי, היהדות האמריקאית, ברובה המכריע קונסרבטיבית ורפורמית, אינה יהדות אמיתית אלא מתחזה.  לדבריה, הקהילות היהודיות הלא אורתודוכסיות "בחרו לקחת את הקליפה והשם של היהדות, את כל המנהגים והמסורת ולרוקן את התוכן מבפנים. ליצוק ערכים ליברליים שאין להם קשר ליהדות".

חוטובלי כמו הנחתום המעיד על עיסתו, מעידה על עצמה ועל חבריה לדעה, שמעדיפים את הקנקן על תוכנו, שבחרו לקחת את הקליפה והשם של היהדות, את חלק מהמנהגים והמסורות ולרוקן ולזרוק את התוכן בפנים. להחליף את ערכי הנביאים במטריאליזם בוטה, להמיר את הפן החברתי המוסרי של היהדות, את הערכים היהודיים, המוסריים, הליברליים, והחברתיים, בתפיסות גזעניות ובשנאת אדם, שאין להם קשר ליהדות.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי נאמה בתחילת נובמבר בכנס  ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית בוושינגטון,  IAC מיסודו ובמימונו של שלדון אדלסון,  ובחרה לדבר באופן מבטל ומתנשא על הקהילות היהודיות הלא אורתודוכסיות. חוטובלי שהיתה במסגרת שירות לאומי שליחת הסוכנות היהודית באטלנטה, ארצות הברית. חושבת שהיא מכירה ויודעת על יהדות אמריקה. למעשה היא מדברת דברי הבל ביהירות ובקרתנות על עולם שלם של יהדות ותרבות יהודית שאין לה מושג עליו.

דברי הנאצה של חוטובלי על הקהילות היהודיות הרפורמיות והקונסרבטיביות, שנאמרו לפני היהודים האמריקאיים היושבים באולם, פגעו קשות בנוכחים ובאלו שאליהם כוונו הדברים. לפי 'מעריב-אונליין' המצטט את אחת הנוכחות באולם: "זה היה פשוט מזעזע, מופע אימים. היא הייתה חצופה ונראה כי לא הבינה בכלל מול מי היא מדברת ואיך צריך לדבר".

חוטובלי וחבר מרעיה מפרשים את היהדות בצורה מסויימת חד-צדדית, המבטלת את הזרמים האחרים ביהדות. הם חושבים ומתנהגים כאילו שהם קבלו את התורה בהר-סיני, כאילו שיש להם זכות, מנדט וחובה לומר ולהכתיב ליהודים ולאחרים מה זו יהדות. לא עולה בדעתם, שהפרשנות הפונדמנטליסטית שלהם ליהדות היא פרשנות קיצונית שגויה. יחד עם זאת הם חיים במצב של התגוננות מתמדת בפני היהדות החרדית המתחרה, שגם מנהיגיה חושבים ומתנהגים כאילו שהם קבלו את התורה בהר-סיני.

התפיסה הדתית של חוטובלי ושל הקבוצות הדתיות לאומניות, כמו הבית היהודי והמתנחלים, וחלק בליכוד שהיא מייצגת, המבוטאת בין השאר בערוץ 7 ובכלי תקשורת דומים, מנוגדת ליהדות הנביאים התנכית, לפן החברתי והמוסרי של היהדות. אצל חוטובלי וחבר מרעיה, תפישות דתיות שגובשו במשך מאות שנים מקבלות כיום משמעות חדשה, פעמים רבות אלימה וגזענית. המושג "עם נבחר" מתקבל כרשות לנהוג כאוות נפשנו. "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" נהפך להרשאה להתנהגות בניגוד לכל נורמה מקובלת. תורה גזענית משגשגת בקרב הדור השני של המתנחלים שתפישת עולמם מסתכמת בהנגדה מוחלטת בין דמוקרטיה ויהדות, בראיית היהודים החילונים, הקונסרבטיבים והרפורמים, כיהודים המתייוונים, ובעליונות ה'יהדות' שלהם לעומת נחיתות הגויים בכלל והפלסטינים, הערבים והמוסלמים בפרט.

עם תפיסה דתית של גאולה, של 'חובה' לממש את הציווי האלוהי של ירושת הארץ. עם אמונה כי יישוב הארץ יביא את הגאולה, ועם אמונה בצִדקת דרכם, בקדושת הרעיון האמוני אף מעבר ומעל קדושת החיים, אין זה פלא שחוטובלי מבטלת ומתנשאת על הקהילות היהודיות הלא אורתודוכסיות, ומדברת כפי שהיא דברה בכנס ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית בוושינגטון.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    האורתודוכסיה איבדה את זה
    בין שמרנות כזה מתאים לה לחדשנות כשזה נוגע לאימוץ עקרונות הקפיטליזם האבנגליסטי.
    האורתודוכיה אינה רלבנטית עוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.