הפיכת חצר ימנית לא תשנה את המצב בישראל, צריך להחליף את מפלגת השלטון

ההתרפקות התקשורתית על ה"ליכוד של פעם" היא הכנה של הקרקע לקראת מושיע ימני חדש, שיתפוס את מקומו של אדם, שכבר לא ניתן להסתיר את קלונו. להחליף את ביבי ואת שחיתותו האישית, זה לא מספיק. צריך להחליף את מפלגת השלטון

מאת: ק. טוכולסקי

הפיכת חצר ימנית לא תשנה את המצב בישראל

בזמן שכל מזרח אירופה עברה שינויים פוליטיים מהותיים בשנת 1989, ברומניה התנהלה הפיכה. קבוצה של עסקני חצר של המשטר הקיים, תפסה את נשיא רומניה צ'אוצ'סקו, העמידה אותו למשפט שדה והוציאה אותו להורג. התוצאה של הפוטש הזה, כמו מקרים רבים אחרים של פוטש הייתה שמבנה השליטה לא השתנה. עד היום רומניה, היא המדינה הענייה, המושחתת והנתפסת כחסרת עתיד יותר מכל המדינות שכמוה עברו מקומוניזם חסות סובייטי לקפיטליזם פרוע.

זה לא המקרה היחיד של פוטש מסוג זה, שליטים רבים הודחו בידי מקורבים, בזמן שאליטות מנסות לשמר את שלטונן, כך היה עם סלאזר בפורטוגל בשנות ה-70, כך היה עכשיו בזימבבואה. במשטרים שהם כבר לא ממש דמוקרטים או לא היו דמוקרטים, הפיכות חצר הן דרך יעילה של האליטה להבטיח את שימור שלטונה באמצעות סילוק ה"שליט".

הפיכות חצר מאפיינות פחות משטרים דמוקרטים ויותר משטרים סמכותניים, אבל גם במשטרים דמוקרטים מפלגות שלטון יודעות מתי צריך להדיח את ראש הממשלה כדי ששלטון המפלגה ודרכה ישמרו. ראש ממשלת אוסטרליה הנוכחי, הגיע לשלטון לראשונה בהפיכה כזו מתוך המפלגה כנגד קודמו בתפקיד. בשנות ה-60 היה זה הקנצלר הגרמני קונראד אדנאאואר שהוחלף וזה קורה. זה לגיטימי לחלוטין, לשלטון לא נבחרים רק בקלפי בידי העם פעם בארבע שנים. יש עוד שורה של מנגנונים בדמוקרטיה הלא ישירה, בה אנחנו לא בוחרים ראש ממשלה, אלא מוסד בוחר שנותן אמון באדם מסוים. עם זאת מה שרצוי שיהיה בהליך זאת שקיפות והבנה שלו. זה בדיוק מה שחסר היום בישראל.

במוצאי שבת השתוממתי לראות, ולא בפעם הראשונה, כתבה של ערוץ חדשות מוביל מתרפקת על הליכוד של פעם. המושג הזה, שהולך וזוכה לשימוש הולך וגובר בתקשורת הישראלית, מרמז על שותפותה של התקשורת הישראלית להפיכת חצר נגד ראש הממשלה בחצרו שלו.

התקשורת הישראלית היא משת"פית ומשרתת של שלטון ההון בישראל לא מהיום ולא מאתמול. רוב הזמן היא נתנה לביבי איתרוג יעיל, והציגה אותו כיחיד שיכול, או כראש ממשלה מתפקד ויעיל, או כמדינאי בעל חזון ויכולת, שלושה דברים שאינם נכונים. ביבי אינו רק ראש ממשלה מושחת, המושחת בתולדות ישראל, אדם שגורם לקודמו בתפקיד להראות כמו הנזירה מהר האושר, הוא גם ראש ממשלה כושל, לא מדינאי ומנהיג לא ראוי, שכל יתרונותיו נמצאים בשירות שהוא מעניק לשלטון ההון.

מה שיזכרו מכהונתו של נתניהו זה בעיקר הנחות מס מפליגות, שגדשו בכספים, שנגזלו מהציבור, את כיסיהם של קומץ תורמים בישראל ובחול, ואת הפיכת מדינת ישראל למקלט מס.

אבל התקשורת בישראל, שנשלטת בידי הימין ומשרתת את האינטרס של הימין, מעולם לא טרחה להדגיש את זה. וגם כאשר ביקרה את שלטונו המושחת של ביבי, לא טרחה לעסוק בעובדות היבשות שמדובר בשליט כושל. גם עכשיו, ההתגייסות של התקשורת על עיתונאיה נגד ביבי לא נובעת מאיזה שיעור קומה תקשורתי של אנשים שלא יכולים יותר לעמוד לנוכח השחיתות, אלא מהווה עוד פעולה של התקשורת בשירות הימין. ההתרפקות התקשורתית על ה"ליכוד של פעם" היא בסך הכל הכנה של הקרקע לקראת מושיע ימני חדש, איזה ליכודניק בטעם של פעם שיבוא ויתפוס את מקומו של אדם כושל ומושחת שכבר לא ניתן להסתיר את קלונו.

התקשורת הימנית שלנו בערוצי הטלוויזיה, בעיתונות הכתובה ומעל גלי האתר אכן מגויסת נגד ביבי, רק שהיא עושה את זה כדי להמליך עלינו איזה אליל ימני חדש. סער או ארדן, אלקין או רגב, ישראל כץ או דני דנון, הם המועמדים שהתקשורת הימנית מקדמת בצורה גסה. בזמן שביבי צועק שהתקשורת נגדו כי היא שמאלנית, הוא מנסה להסית נגדה, רק שהתקשורת שנגדו עכשיו היא הימנית. בעלי ההון רוצים יורש, מישהו שידמם פחות מנדטים וכל הדיבורים על הליכוד של פעם נועדו להבטיח שהמוני הבוחרים יצביעו ל"ליכודניק הישן" הבא.

רק שהליכוד היה תמיד מפלגה, שרוב מוחלט של נבחריה והשרים הממונים מטעמה, שירתו את ההון אישית ורעיונית. אז כן שרון אולמרט וביבי, שלושת ראשי הממשלה האחרונים, שנולדו בליכוד, נגועים בשחיתות ונהנתנות יותר מבגין ושרון, אבל תחת בגין ושרון היו הפרטות, הורדות מסים לבעלי הון, קיצוצים במדינת הרווחה והגדלה של הפערים לא פחות. בימין רוצים מנהיג חדש והתקשורת מגויסת. אבל מי שמתגייסים למאבק בשחיתות הביבים של השליט הנוכחי ומגעגעים כאווזים שוטים על הליכוד של פעם הם לא יותר מאידיוטים שימושיים שמקרבים את מנהיג הימין הבא אל כס ראש הממשלה.

להחליף את ביבי ואת שחיתותו האישית זה לא מספיק. צריך להחליף את מפלגת השלטון, את המחנה השולט, את התפיסות הניאו ליברליות/ליברטיאניות וניאו שמרניות ששולטות, אחרת שום דבר לא ישתנה. השחיתות של תפיסת העולם הימנית, לא קשורה בשוחד וסיגרים, היא הרבה יותר עמוקה. היא הייתה שם בליכוד הישן עם שמואל רכטמן ושמחה ארליך, עם הירשזון ואולמרט, עם המאכערים ומשרתי ההון שנעו מהפוליטיקה לעולם המנכ"לים ובחזרה, והיא לא תשתנה כשביבי יעוף אם הליכוד יישאר בשלטון. מה שאנחנו צריכים זה לא ליכודניקים של פעם, אלא סוציאליסטים של היום. ואסור לנו לשכוח את זה כדי שלא נגלה עוד כמה חודשים שהיינו משת"פים של הפיכת חצר ושום דבר לא השתנה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

2 Responses to “הפיכת חצר ימנית לא תשנה את המצב בישראל, צריך להחליף את מפלגת השלטון”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    דברי הנואמים בצעדת הבושה והתקווה ברוטשילד נגד השחיתות השלטונית https://mekomit.co.il/stream/%D7%90%D7%9C%D7%A4%D7%99%D7%9D-%D7%A6%D7%A2%D7%93%D7%95-%D7%91%D7%9E%D7%97%D7%90%D7%94-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%A9%D7%97%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%98%D7%A9%D7%99%D7%9C%D7%93/

  2. ק. טוכולסקי הגיב:

    הערת עריכה
    בפסקה הלפני אחרונה במקום בגין ושרון צריך להיות בגין ושמיר.

Leave a Reply